Sezai Karakoç kimdir?

Kahramanmaraş 7 güzel adam dizisiyle ilk dizi filmine kavuşmuş oldu. Peki kimdir bu 7 güzel adam. İşte o 7 güzel adamdan biri Sezai Karakoç...

Sezai Karakoç kimdir?

Kahramanmaraş 7 güzel adam dizisiyle ilk dizi filmine kavuşmuş oldu. Peki kimdir bu 7 güzel adam. İşte o 7 güzel adamdan biri Sezai Karakoç...

19 Nisan 2014 Cumartesi 22:31
Sezai Karakoç kimdir?
Sezai Karakoç kimdir?

22 Ocak 1933 yılında Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde dünyaya gelir. Babası Yasin Efendi'nin koyduğu isim Muhammed Sezai'dir. Nüfus kayıtlarında Ahmet Sezai olarak geçer. Dedeleri, Ergani ve yöresinde oldukça etkin kişilerdendir. Babasının babası Hüseyin efendi, Plevne savaşına katılmış; Gazi Osman Paşa'nın takdirini kazanmıştır. Aile Leventoğulları olarak anılır.

Şairin çocukluğu Ergani, Maden ve Dicle ilçelerinde geçer. Altı yaşında ilkokula başlar ve 1944'te Ergani'de ilkokulu tamamlar. Maraş ortaokuluna parasız yatılı öğrenci olarak kayıt yaptırır. 1947 de burayı bitirerek Gaziantep'te yine parasız yatılı lise öğrenimine başlar. Gaziantep lisesinden 1950'de mezun olur. Felsefe okumak istediği için İstanbul'a gider. Fakat babasının arzusu ilahiyat fakültesidir. Kendi parasıyla okuyamayacağını anlayınca, o zaman parasız yatılı kısmı bulunan Siyasal Bilgiler Fakültesi sınavına girer. Sınav sonuçlarını beklerken de Felsefe bölümüne kayıt yaptırır. Eğer sınavı kazanmazsa felsefe eğitimi yapacaktır.

Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesini kazanarak başladığı yüksek öğrenimini, 1955'te fakültenin mali şubesinden mezuniyetle tamamlar. Pek çok resmi görevde bulunur. Görevi icabı Anadolu'yu çok gezer ve birçok il, ilçeyi inceleme, tanıma fırsatı bulur. 1960-1961 yıllarında yedek subay olarak askerlik görevini yerine getirdikten sonra görevine kaldığı yerden devam eder. 1965'ten 1973'e kadar birçok kez istifa eder. 1973'ten bu yana da hiçbir resmi görev almaz.

İstanbul'da Diriliş Yayınları ve Diriliş Dergisi'ni kurdu. 1990 yılında “Güller Açan Gül Ağacı” Amblemiyle Diriliş Partisi'ni kurdu. Yedi yıl Partinin Genel Başkanlığını yürüttü. Ancak parti 19 Mart 1997'de 2 genel seçime girmediği için kapatıldı. 2006 yılında kültür bakanlığı özel ödülü ile ödüllendirildi. Bakanlığa, ödülün para kısmının kültür sanat işlerine harcanmasını, diğer kısmınınsa posta ile bildirdiği adrese yollanmasını rica ettiği bir mektup yolladı. 2007 yılında Yüce Diriliş Partisi'ni kurdu ve halen partinin genel başkanlık görevini yürütmektedir. 2007 yılının Nisan ayından beri her cumartesi akşamı, Yüce Diriliş Partisi İstanbul İl Başkanlığı'nda Değerlendirme Konuşmaları yapmaktadır. Bu konuşmalar partinin internet sitesinden canlı olarak yayınlanmaktadır.


ŞİİRLER

ŞİİRLER I Hızırla Kırk Saat 
ŞİİRLER II Taha'nın Kitabı/Gül Muştusu 
ŞİİRLER III Körfez/Şahdamar/Sesler 
ŞİİRLER IV Zamana Adanmış Sözler 
ŞİİRLER V Ayinler /Çeşmeler 
ŞİİRLER VI Leylâ ile Mecnun 
ŞİİRLER VII Ateş Dansı 
ŞİİRLER VIII Alın Yazısı Saati 
ŞİİRLER IX Monna Rosa 
Gün Doğmadan (Şiirlerin Toplu Basımı)

ÇEVİRİ ŞİİR

Batı Şiirlerinden 
İslâmın Şiir Anıtlarından

DENEME

Edebiyat Yazıları I Medeniyetin Rüyası Rüyanın Medeniyeti Şiir 
Edebiyat Yazıları II Dişimizin Zarı 
Edebiyat Yazıları III Eğik Ehramlar

DÜŞÜNCE

Ruhun Dirilişi 
Kıyamet Aşısı 
Çağ ve İlham I-II-III-IV 
İnsanlığın Dirilişi 
Diriliş Neslinin Âmentüsü 
Yitik Cennet 
Makamda 
İslâmın Dirilişi 
Gündönümü 
Diriliş Muştusu 
İslâm 
İslâm Toplumunun Ekonomik Strüktürü 
Düşünceler I-II 
Dirilişin Çevresinde 
Fizikötesi Açısından Ufuklar ve Daha Ötesi I-II-III 
Yapı Taşları ve Kaderimizin Çağrısı I-II 
Unutuş ve Hatırlayış 
Varolma Savaşı 
Çağdaş Batı Düşüncesinden 
Çıkış Yolu I-II-III

İNCELEME

Yunus Emre 
Mehmed Âkif 
Mevlâna

PİYES

Piyesler I 
Armağan

HİKÂYE

HİKÂYELER I Meydan Ortaya Çıktığında 
HİKÂYELER II Portreler

GÜNLÜK YAZILAR

Farklar 
Sütun 
Sûr 
Gün Saati
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
dgphşi 2014-04-21 18:33:32

sezai karakoç bir şairdir

Avatar
şimalyıldızı 2014-04-20 07:22:21

şairin kralı tüm eserlerini okudum.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126