Berit’in Eteklerinde Göksun Hem’den Yılsonu Sergisi

Göksun Halk Eğitim Merkezi Aralık ayında başladığı kursların tamamlanmasının ardından yıl sonu sergilerini açmaya başladı ve ilk sergi Göksun ilçe merkezine 35 km uzaklıkta olan Berit dağı eteklerinde bulunan Ericek mahallesinde açtı.

Berit’in Eteklerinde Göksun Hem’den Yılsonu Sergisi

Açılış Kurdelası İlçe Kaymakamı Cengiz Ayhan,Milli Eğitim Müdürü Halit Demirtaş ve Ericek Mahalle Muhtarı Bahtiyar Karaoğlan’la birlikte kestiler.Kurs bitirme sertifikalarını alan kursiyerler emek verdikleri ürünleri sergilemekten mutlu oldukları görüldü. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra kursiyerler adına konuşma yapan Sonay KARAOĞLAN; “Yaklaşık on seneden beridir köyümüzde kurs açılmıyordu. Bu sene Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü altı tane kurs açtı. Bizler bu kurslarda, hocalarımızın yönlendirmeleriyle doğru teknikleri kullanarak çok güzel ürünler çıkarttık. Altı ay öncesinde başladığımız kurslarımızı bitirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu sene açılan kursların önümüzdeki senelerde de devam etmesini özellikle istiyoruz. Köyümüz, Göksun’un en uzak köyü. Her gün Göksun’dan buraya gelerek bizlere destek olan, bizlere eğitim veren Halk Eğitimi Merkezi Usta Öğreticilerine ve bu kursların burada açılmasını sağlayan Kaymakam Bey’e, Halk Eğitimi Merkezi çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi.
Kursiyer konuşmasından sonra, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Bilal Akoğlu ise: “2819 rakımlı ve Dağcılık sporu ile ilgilenenlerin uğrak yeri olan Berit’in eteğinde kurs açmaktan ve el emeği göz nuru ürünleri sergilemekten mutluyuz.“ diyerek şu ifadelere yer verdi.

HABER FOTOĞRAFLARI

“Sanat, takdir edilmediği yerden göç eder…”
Müdürlüğümüz bünyesinde 2016-2017 eğitim – öğretim yılı içerisinde Ericek Mahallemize toplam 6 kurs açtık ve bugün bu kurslarımızın sonuçlarını hep birlikte göreceğiz. İlk etap kurslarımızdan olan El Sanatları Alanında açtığımız 416 saatlik Hazır Gereçlerle Yapılan Nakışlar Kursu, yine El Sanatları Dalında 352 saatlik Elde Kurdela İşi Kursu, Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri Alanında açtığımız Föncü kurslarımızı Aralık ayı itibariyle açmış, mart ayında bitirmiştik. İlk Etap kurslarımızın hemen akabinde ikinci etap kurslarımızı da başlatıp, El Sanatları Dalında 232 saatlik Elde Suzeni Kursu, 288 saatlik Pul Boncuk Kursu ve Güzellik Saç Bakım Hizmetleri Alanında 288 saatlik Saça Geçici ve Kalıcı Şekil Verme kurslarımızı başlatmıştık. Bugün itibariyle de kurslarımızı sonlandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İlk etap ve ikinci etap kurslarımıza toplam 98 bayan vatandaşımız kayıt olmuş ve başarılı olmuşlardır. İbn-i Sina’ nın da dediği gibi “Sanat, takdir edilmediği yerden göç eder.” sözünün haklı olduğunu düşünerek, sizlerin emeği olan ürünleri Sevgili Ericeklilerin ve İlçe Protokolünün takdirlerini kazanmak adına bu sergimizi açmış bulunmaktayız. Az önce kursiyerimizin konuşmasını dikkatle dinledim. Uzun yıllar burada açılmayan kursların artık her sene imkanlar ölçüsünde açılması gayretinde bulunacağımızı da söylemek istiyorum. Örgün eğitimden çıkmış, yaygın eğitim kapsamında olan vatandaşlara hizmet götürmek, istekleri doğrultusunda kurslar açmak bizlerin asli görevidir.” diyerek sergi açılışında destek olan İlçe Kaymakamı Cengiz Ayhan’a, Göksun Belediye Başkanı Hüseyin Coşkun Aydın’a, İlçe Milli Eğitim Müdürü Halit Demirtaş’a teşekkür etti. Akoğlu’nun konuşmalarından sonra İlçe Kaymakamı AYHAN konuşma yaptı. Konuşmalarında Kolay kazanılan ürünleri gözden çıkarmakta kolaydır. diyerek emeğinin önemine değinerek şu konuşmayı yaptı. 

AYHAN, “Göksun Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğümüzün burada açmış olduğu altı kurs sonucunda yapılan bu sergimizde emeklerini gün yüzüne çıkarak kursiyerlerimizin ürünlerini görmek üzere burada toplandık. Görüyorum ki, Ericek halkı kurslarımıza çok büyük ilgi göstermiş ve yapmış oldukları ürünler ile de hünerlerini sergilemişler. Emeği geçen Usta Öğreticilere, Halk Eğitimi Merkezi personeline ve İlçe Milli Eğitim Müdürüne teşekkür ediyorum. “ dedi. 

Açılış konuşmalarından sonra Kurs Bitirme Belgelerini alan kursiyerler 416 saatlik kursun yorgunluğunu ve ortaya çıkan ürünlerin sevincini davul zurna eşliğinde oynayarak kutladılar. Aynı zamanda Ericekli vatandaşlar birbirlerinden farklı yöresel oyunlarla katılımcıların beğenisini kazandılar.Sergiye yoğun ilgi gösteren Ericekli vatandaşlar, memnuniyetlerini dile getirerek emek veren herkese teşekkürlerini bildirdiler. Çeşitli ikramlar yapılarak sergi programı sona erdi. 

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2017, 19:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner240

banner227

banner154

banner224