Furkan Çam'dan Kahramanmaraş Belediyeleri, ilan krizi ve bir garip liste

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Onikişubat Belediyesi ve Dulkadiroğlu Belediyesi, yerel basına verilen ve 31 mart sonrası kesilen ilanlarla ilgili Ak Parti İl Başkanlığı ve Gazeteci Cemiyetleriyle birlikte bir liste hazırladı. Furkan Çam o listeyi kaleme aldı.

MEDYA 26.10.2019, 12:52 26.10.2019, 16:44
Furkan Çam'dan Kahramanmaraş Belediyeleri, ilan krizi ve bir garip liste
banner257

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Onikişubat Belediyesi ve Dulkadiroğlu Belediyesi, yerel basına verilen ve 31 mart sonrası kesilen ilanlarla ilgili Ak Parti İl Başkanlığı ve Gazeteci Cemiyetleriyle birlikte bir liste hazırladı. Furkan Çam o listeyi kaleme aldı. İşte Furkan Çam'ın o yazısı:

Biliyorsunuz Kahramanmaraş basını aylardır liste tartışmasıyla yatıp, liste tartışmasıyla kalkıyor.

Mesele şu.

Büyükşehir Belediye Başkanlığına Hayrettin Güngör’ün seçilmesinin ardından önce Büyükşehir, ardından diğer ilçe belediyeleri önemli gün ve gecelerde basına verdikleri kutlama ilanlarını kestiler.

Konunun Mahir Ünal’a aksettirilmesinin ardından yapılan toplantıda bir çözüm arandı. Belediye Basın Müdürleri, Ak Parti Medyadan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı ve 4 cemiyet başkanı aylarca toplantı üstüne toplantı yaptı.

Konu, aslında bazı gazeteci arkadaşlarımız tarafından defalarca dile getirildi. Nihayet herkesin umudunu kestiği bir dönemde liste hazırlandı ve gazeteci arkadaşlarımızla paylaşıldı.

Listenin hazırlanma aşamasında görüştüğümüz bazı kişilere “Listenin neresinde olursa olsun, Haber46’nın yayın politikasını değiştirmeyeceği, bugüne kadar olduğu gibi yapılan güzel hizmetleri de yapılan yanlışları da kamuoyuyla paylaşacağını” ilettik.

Yani Haber46’nın listenin neresinde olduğunun yayın politikamızı etkilemeyeceğini açık bir dille bildirdik.

Gelen listeye göre 50 basın kuruluşuna ilan verilmesi kararlaştırıldı.

Bunlardan 26’sı A, 16’sı B ve 8’i C kategorisinde yer aldı.

Haber46 C kategorisinde.

İlan bedeli olarak A kategorisinde bulunanlara 800 TL, B kategorisinde bulunanlara 600 TL ve C kategorisinde bulunanlara ise 400 TL verilecek.

Durum bu!

Haber46 olarak elbette gelen bu teklifi reddettik ve listeden çıkarılmamızı istedik. Listede olmayacağımızı hem Ak Parti Medyadan Sorumlu İl Başkan yardımcısı Hakan Dereli’ye, hem de bağlı bulunduğumuz cemiyetin başkanına ilettik.

Bu konudaki görüşlerimizi tam bir açık yüreklilikle sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki; Haber46 hangi kategoride olursa olsun Kahramanmaraş’a yapılan her türlü güzel hizmeti okuyucularıyla paylaşmaya devam edecektir.

Bunun için kimseden para almamıza gerek yok. Listeden kendi isteğimizle çıktık ancak, bu şehre yapılan hizmetleri duyurmak boynumuzun borcudur.

Peki neden listeden çıktık…

Çünkü hak ve adalet namına ortaya çıkanların yaptığı haksızlığı kabul etmiyoruz.

Haber46 nedir?

Haber46, Kahramanmaraş’ın ilk haber sitesidir.

Haber46, açık ara, tartışmasız, rakipsiz Kahramanmaraş’ın en çok ziyaret edilen haber sitesidir.

Haber46, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen birkaç yerel haber sitesinden biridir.

Haber46, pek çok kurum ve kuruluş tarafından yerel kategorisinden çıkarılmış ve ulusal haber sitesi kategorisinde değerlendirmeye alınmıştır.

Haber46, iki ajansa abone olan, okuyucularına anlık haber aktarmak için büyük çaba sarf eden, her haberi on binlerce kişi tarafından okunan bir haber sitesidir.

Haber46’nın listede C kategorisine alınmış olmasının nedeni bizim tarafımızdan malumdur. Hiç listeye almamak ya da C kategorisine almak arasında yapılan değerlendirmede ikinci şık tercih edilmiştir.

Bir defa daha ifade etmek istiyoruz. Haber46’nın A kategorisinde ya da C kategorisinde olması bizim çizgimizi asla değiştirmeyecektir.

Ancak bu açıklamayı yapmamak okuyucularımıza saygısızlık olurdu. Biz, Haber46’yı bugüne getiren okuyucumuzdan bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da hiçbir şeyi saklamayacağız.

Listenin C kategorisine alınmamızın iki gün önce haberini yaptığımız Hal Kavşağı ile, her 15 güne bir dile getirdiğimiz Aksu çayı ile, Önsen Köprüsü ile, Göksun yolu ile, Çağlayancerit yolu ile, Ilıca yolu ile, onlarca defa yaptığımız Kahramanmaraş ve deprem haberleri ile, Onikişubat Belediyesi hakkındaki haberlerimiz ile ilgisi varsa üzülürüz.

Şu herkes tarafından bilinmeli ki, değil A kategorisi AAA kategorisinde de olsak bu şehrin sorunlarını dile getirmek bizim namus borcumuzdur ve bu görevimizi yapmaktan asla vaz geçmeyeceğiz.

Bunları söylerken, birbirinden kıymetli diğer gazeteci arkadaşlarımızla ilgili yanlış bir algı oluşmaması hassaten rica ediyorum.

Gazeteci arkadaşlarımız elbette yayınladıkları ilan, verdikleri hizmet karşılığında belli bir ücret alacaklardır.

Ancak, bu milletin parasını harcama yetkisini elinde bulunduranlar, adil, hakkaniyetli, verimlilik esasına dayalı, şehrin önceliklerini dikkate alarak, şehre fayda sağlayacak bir karar vermek zorundadır.

Bu kararı verenler, “canımız istedi, listeyi böyle yaptık” diyemezler.

Listeyi yapanlar, neye ve hangi ölçütlere göre bu şekilde hazırladıklarını da kamuoyuyla tek tek değerlendirmede bulunarak açıklama yapmak zorundadırlar.

“Canımızın istediği gibi bir liste yaptık, siz ne karışıyorsunuz?” derseniz biz de size sorarız:

“Babanızın parasını dağıtmıyorsunuz. Bu milletin parasını veriyorsunuz. Milletin parasını nasıl harcadığınızı millete açıklamaya mecbursunuz…”

Belki hangi basın kuruluşunun hangi kategoride olduğunu sebepleriyle birlikte açıklamak iyi olabilir...

Peki son durum nedir?

Bizim için değişen bir şey yok. Biz işimizi yapmaya devam edeceğiz.

Siz de işinizi doğru yapmaya devam ederseniz anlaşır gideriz.

Yanlışlarınızda dün olduğu gibi, yarında karşınız da olacağız.

Haber46 ekmek kapımız… Yarın, Haber46’dan ekmek yiyemeyecek durumda olursak, oturur ucube yayalaştırma projesinin uygulandığı Trabzon Caddesi’ndeki ucube Özel İdare İş Merkezinin önüne limon satarız.

Dilimizden değil, yüreğimizden söylüyoruz…

“Rızkı veren Huda’dır kula minnet eylemem…”

...

Bu arada...

Yarın Kahramanmaraş'ın en çok ziyaret edilen, Türkiye'nin en büyük bir kaç yerel haber sitesinden biri olan Haber46'da ilan yayınlamak isterseniz,

Fiyatı siz değil biz belirleriz...

Yorumlar (33)
Sen Doğru Ol Eğri Belasını bulur 13 ay önce
Bazı şeyler yok hükmündedir.
Listelerden anladığım şu oldu "ne kadar takla o kadar yem" ...
Bu defa 13 ay önce
Kartel medya
Genç Gazeteci 13 ay önce
Atın iyisine doru, yiğidin iyisine deli deler. Bu memleketin delisi biter mi sandınız!!
Helal olsun kardeşm aynen devam
Vatandaş 13 ay önce
Sonuna kadar destekliyoruz arkanızdayız HABER46 .
Kardeşler 13 ay önce
Ben inanmiyorum furkan kardes, A 800'müş, B 600'müş, C 400'müş... Sen inanıyor musun? Aksu tv sabah akşam 12şubat belediyesi ve mahcicek yayın organı gibi. Kanal marasta aynen öyle, güya dürüst gazeteciler, onların aldıkları para bu rakanların çok üstünde.. 40 trilyon reklam tanıtım ihalesi yapılmış.. sen 400 tlden bahsediyon?
k.maraş 13 ay önce
durmak yok yola devam dürüst haber yapdıkça sırtınız yere gelmez iyiyi de kötüyüde dürüstçe yazınki bu halk bilinçlensin
İşbirlikçi olmadın sen Haber 46 13 ay önce
Açık ara gönüllerde yerin başımızın üstünde böyle devam ettigin sürece sonuç senin hayrına olacak baştacısın Furkan
Vekil 13 ay önce
Verdiğiniz onur mücadelesini saygıyla takip ediyoruz Furkan Çam kardeşim. Çizginizi bozmadan devam edin, merak etmeyin halk yanınızda.
Maraş Aslanı 13 ay önce
kaleye Maraş Aslanı yerine Haber46'nın heykelini dikelim daha çok yakışır.
Tam umudumuzu kestiğimiz anda çıktınız ortaya. İyi ki varsınız. Siz de olmasanız doğruları okuyabileceğimiz bir basın olmayacak.
Sitenizi sabah işe başlarken açıyorum, akşam işten çıkarken kapatıyorum.
Haber46 bizim. Haber46'ya sahip çık KAHRAMANMARAŞ
Berke 13 ay önce
Kardeşim seni destekliyoruz. Bu çizginden vaz geçme.
Maraşlı 13 ay önce
Siz Maraş'a fazla geliyorsunuz.
Gelin Ankara'ya başımızın üstünde taşıyalım sizi.
Kahramanmaraş sizin gibi cesur, yürekli, dik duran bir gazeteci daha önce görmedi.
Tebrikler.
Teşekkürler.
Ahmet tekin 13 ay önce
Helal kardesim uc bes kurusa belediye yalakaligi yapanlara duyrulur
Gazeteci 13 ay önce
O listeyi yapanların her gün ilk baktığı site Haber46. Her toplantıda en çok Haber46 konuşuldu. Basın Müdürleri hadi Belediyeleri eleştiriyorsunuz diye sizi listeye almak istemedi. Gazeteciliği onurunu korumakla görevli olan Cemiyet Başkanlarına ne oluyor. Hepsini toplasan bir Haber46 olmaz ama Haber46 listenin en sonunda. Hadi sende canım. Listede hemde A kategorisinde olan bir gazeteci olarak söylüyorum. Yaptığınız ayıptır. Gazeteciliğin onuru bu listeyle birlikte ayaklar altına alınmış ve Haber46 adını tarihe altın harflerle yazdırmıştır. Kendi elinizle bir kahraman yarattınız. Hayırlı olsun. Listedeki bazı siteler kapalı. Bazıları en son haberi 1 sene önce girmiş. Hangi mantıkla o siteleri listeye hem de A, B kategorilerine aldınız. Hiç mi aklınız vicdanınız yok. Haber46'nın C'de olduğu, Maraş Pusula'nın hiç olmadığı bir listenin altına nasıl imza attınız beyler? Yazıklar olsun. Alın listenizi başınıza çalın.
Edikli oglu ahmet 13 ay önce
Ben bosa demiyorum maras da ak partiyonetimi ve bazi sahislar ak partiyi bitirecekler ve bunu mvklin yuzune karsi da soyledim onun icin boyle gelir boyle gider olan marasima oluyor cok yazik
Reis Fedaisi 13 ay önce
Haklısın ahmet kardes akpartiyi maraşta bitirenler akpartili siyasiler. 12 şubat neden inceletilmiyor... Mahçiçek hayatı boyunca memuriyet yaptı bu kadar malı nasıl edindi. Yakın çevresi nasıl bir anda uçuşa geçti. Tekereciler, yoğurtcular? Bunlar akpartilimi? Değil. Bunlar akpartili değil PARAPARTİliler
Yavuzselim 13 ay önce
İnanıyorum ki tüm maraş arkanız da olacak yeter ki çizgini kaybetme hep böyle dik dur
Ahmet şahan 13 ay önce
Furkan bey gerçekleri yazan sizlersiniz ama havaalanı ve uçak seferlerini maniaları yazmamışsınız bunları hasseten istiyoruz

FURKAN ÇAM: Bu konuda köşe yazısı da yazdık, haber de yaptık. Takipteyiz. Yeni bir haberin vakti gelmişse onu da yaparız. Teşekkürler...
Asil ede 13 ay önce
Haber46 olarak bu şehrin gerçeklerini kaleme aldığınız için bu durumdasınız bu yazıdada bilgilendirdiğiniz çok iyi olmuş o a katogorisindeki yayın organları yokken siz vardınız gerçekleri yazdığınız için arkanızdayız sizin bu durumda daha çok çalışıp daha çok insanları gerçek haberleri bildirmeniz en doğrusu olacaktır başarılar dilerim
kayt 13 ay önce
maraştaki yerel pespaye basın ak partiden yemleniyor.işleri güçleri 50 kuruşluk işi büyütmek ak partiyi şişirmek..maraşlının parası deniz.....iyiki varsın haber 46...
Pehlivan 13 ay önce
İki yiğit çıktı meydanaaaaa
Yok yok maalesef iki yiğit yok tek yiğit var o da Haber46.
Bu şehirde bir yiğit daha olaydı şehrin sırtı yere gelmezdi.
Yürü Haber46 arkandayız. Sana güveniyoruz. Güvenimizi boşa çıkarma ne olur.
İsmi lazım değil 13 ay önce
Başkan aylık abonelik sistemi getir. Verelim hakkı neyse. Seni bu 3 kuruşluk adamlara ekonomik anlamda mecbur bırakmayalım yeter ki!...
Yedirmeyiz 13 ay önce
Kahramanmaraş'ımızın tek cesur sesi Haber46'yı size yedirmeyecegiz. Haber46 bu şehrin gek umududur. Haber46 zarar görürse Kahramanmaraş zarar görür. Bhna izin vermeyeceğiz.
Millet 13 ay önce
Dün bazı gazeteci arkadaşlara Haber46'ya sahip çıkmak gazetecilerin onurudur. Bu gün Haber46'yı ortaya atıp yalnız bırakanların yarın halkın yüzüne bakacak yüzleri kalmayacaktır. Ben olsam Haber46'ya yaptığınız haksızlığı düzeltmeden listede olmuyorum der ve listeden çıkarım dedim.
Ancak maalesef Haber46'dan başka medya yok Maraş'ta. Yazıklar olsun. Ak Parti devri bittiğinde her şey unutulur bu günler unutulmaz. O zaman halkın yüzüne nasıl bakacaksınız?
Seninleyiz Haber46. Millet seninle merak etme. Sen yeter ki doğruluktan ayrılma.
Allah Haber46'yı korusun.
Suzan hanim 13 ay önce
1-marasta cahil gazeteci ve haberci çok meydani eline kalem alan salliyor guvvetli
2-mesele 1,5 milyon marasliya tarafsiz haber aktarmak mi yoksa 3-5 kisinin taşeron matbaasi mikrofonu olmak mi ?
3- 1,5 milyonun marasli hemserimizin menfaati 3 ve 5 kisinin menfaatinden cok buyuktur ve kutsaldir
4- maras derebeylik ile yonetilen bir sehir degildir bu sehir icin tum secilmisler veya atanmislar hizmet etmelidir sanki 1,5 milyon 3-5 partli kisiye hizmet icin yarişiy
Yalnız Değilsiniz 13 ay önce
Haber46 yalnız değildir.
Kahramanmaraş'a tek sahip çıkan basın Haber46.
Kahramanmaraş kendisine sahip çıkan Haber46'ya topyekün sahip çıkmalıdır.
Haber46'yı sustururlarsa haksızlıklara dur diyecek, karşı çıkacak medya kalmayacak ortada.
Bu yüzden diyorum ki,
Haber46'yı yalnız bırakanları biz de millet olarak yalnız bırakalım.
Haber46'nın etrafında kenetlenelim.
Görelim el mi yaman bey mi yaman.
Kolombiyali hökkeş 13 ay önce
Z kategorisindeki siyasilerin hatalarini konuşabilen tek yayin organi olarak C kategorisinde boyle bir gazeteyi gunluk takip etmekten onur duyiyk ede soz konusu 1.5 milyon maraslinin menfaati ise soylenmedik soz kalmamali
Yalaka 13 ay önce
Kardeşim yalakalığın Y sini bilmiyorsunuz sonra da listeye gireceğiz diyorsunuz.
Bize ne haberciliginIzden. Bize yalakalığınız lazım. Ne kadar yalakalik o kadar ilan. Allahım ya. Yalakalik bilmeyen adamlar da listeye gireceğiz diyorlar ya, Aklima mukayyet ol Allah'ım.
Şaka bir yana destekliyoruz sizi Haber46. Yanınızdayız. Allah güç kuvvet versin.
Onur 13 ay önce
Verdiğiniz onur mücadelesini
Büyük bir hayranlıkla
Takip ediyoruz.
Siz sadece Haber46'nın değil
Kahramanmaraş basınının onuru için mücadele ediyorsunuz.
Allah güç kuvvet versin.
Destekliyoruz.
sütcü imam 13 ay önce
helalin var furkan kardeşim ve haber46 ailesi hiçbir zaman duruşunuzu bozmayın
bu listeyi hazırlayanların unuttuğu birşey var oda RABBİL ALEMİN'İN listesinde bakalım kimler olacak.
Serdar Adalı 13 ay önce
İş sadece parayla yeterli olsa, özelin ilanını engellemeler, yüklü para cezaları, mahkemeler. Allah yardımcınız olsun. Ama geçmiş yayınlarınız ne kadar basın etiğine uygundu, vicdanınız rahat mı?

EDİTÖR: Arşivi tararsanız Kahramanmaraş'ın yazılmayan tek bir sorunu kalmadığını görürsünüz. Evet vicdanımız rahat. Biz hala aynı yerdeyiz. Teşekkürler...
Recep 13 ay önce
Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar. Çizgini bozma yoluna devam böyle
SARPER KIR 13 ay önce
HELAL OLSUN KARDEŞİM, BABANIN OĞLUYSAN BİR ŞEY DEMEME ZATEN GEREK YOK. ALLAH YOLUNU AÇIK ETSİN. SONUNA KADAR DESTEKLİYORUM.
metin 13 ay önce
kardeş yazdıklarına katılıyorum.ama sende kategoriyi beğenmemişsin.asıl konu belediyelerin ekonomik olarak zorda olduğu şu günlerde bu giderlerin gereksiz olduğunu savunsaydın keşke.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
15°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Namaz Vakti 20 Ekim 2020
İmsak 05:17
Güneş 06:37
Öğle 12:22
İkindi 15:27
Akşam 17:57
Yatsı 19:12
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 5 13
2. Fenerbahçe 5 11
3. Karagümrük 5 8
4. Antalyaspor 5 8
5. Erzurumspor 4 7
6. Galatasaray 5 7
7. Sivasspor 4 7
8. Kasımpaşa 5 7
9. Hatayspor 4 7
10. Göztepe 5 6
11. Konyaspor 4 6
12. Kayserispor 5 6
13. Çaykur Rizespor 5 5
14. Trabzonspor 5 5
15. Malatyaspor 5 5
16. Denizlispor 5 5
17. Gaziantep FK 5 4
18. Beşiktaş 4 4
19. Gençlerbirliği 4 4
20. Başakşehir 5 4
21. Ankaragücü 4 1
Takımlar O P
1. İstanbulspor 5 12
2. Tuzlaspor 5 11
3. Altay 5 10
4. Ankara Keçiörengücü 5 10
5. Adanaspor 5 9
6. Altınordu 5 9
7. Adana Demirspor 5 8
8. Samsunspor 5 8
9. Giresunspor 5 8
10. Bursaspor 5 7
11. Balıkesirspor 5 6
12. Akhisar Bld.Spor 5 5
13. Bandırmaspor 5 5
14. Ümraniye 5 4
15. Ankaraspor 5 4
16. Eskişehirspor 5 3
17. Menemen Belediyespor 5 2
18. Boluspor 5 1
Takımlar O P
1. Everton 5 13
2. Aston Villa 4 12
3. Liverpool 5 10
4. Leicester City 5 9
5. Arsenal 5 9
6. Wolverhampton 5 9
7. Tottenham 5 8
8. Chelsea 5 8
9. West Ham 5 7
10. Leeds United 5 7
11. Man City 4 7
12. Southampton 5 7
13. Newcastle 5 7
14. Crystal Palace 5 7
15. M. United 4 6
16. Brighton 5 4
17. West Bromwich 5 2
18. Burnley 4 1
19. Sheffield United 5 1
20. Fulham 5 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 6 11
2. Villarreal 6 11
3. Real Madrid 5 10
4. Getafe 5 10
5. Cádiz 6 10
6. Granada 5 10
7. Real Betis 6 9
8. Atletico Madrid 4 8
9. Barcelona 4 7
10. Sevilla 4 7
11. Osasuna 5 7
12. Elche 4 7
13. Valencia 6 7
14. Athletic Bilbao 5 6
15. Eibar 6 5
16. Huesca 6 5
17. Celta de Vigo 6 5
18. Deportivo Alaves 6 4
19. Real Valladolid 6 3
20. Levante 5 3