CHP'li Başkan'dan Bakan Avcı'ya: Şehre hizmet devletle olur vakıfla değil

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın, ‘Eskişehir’e hizmeti Türk Dünyası Kültür Başkenti Vakfı (TDKBV) getirmeye devam edecek’ açıklamasına Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’tan sert tepki geldi. Başkan Kurt, “Kanuna...

CHP'li Başkan'dan Bakan Avcı'ya: Şehre hizmet devletle olur vakıfla değil

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın, ‘Eskişehir’e hizmeti Türk Dünyası Kültür Başkenti Vakfı (TDKBV) getirmeye devam edecek’ açıklamasına Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’tan sert tepki geldi. Başkan Kurt, “Kanuna...

23 Temmuz 2015 Perşembe 15:13
CHP'li Başkan'dan Bakan Avcı'ya: Şehre hizmet devletle olur vakıfla değil
banner208
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın, ‘Eskişehir’e hizmeti Türk Dünyası Kültür Başkenti Vakfı (TDKBV) getirmeye devam edecek’ açıklamasına Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’tan sert tepki geldi. Başkan Kurt, “Kanuna ve devlet geleneğine göre işler vakıf aracılığıyla değil devlet kurumlarıyla yürütülür. Yerel hizmetleri belediyeler yapar. Alelacele, yangından mal kaçırır gibi kurulan TDKBV’nin bütçesi nedir? Bu bütçe nerelerden aktarılmıştır? Hangi hizmetleri yapmıştır? Neden şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkesine uyulmamaktadır? Bizce Bakan Avcı’nın bu tavrı, siyasi ve popülist bir tavırdır.” diye konuştu.

Başkan Kurt, Milli Eğitim Bakanı ve AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı’nın Eskişehir Valiliği ve Türk Dünyası Kültür Vakfı tarafından düzenlenen yemekte yaptığı konuşmada ‘Eskişehir’e hizmeti Türk Dünyası Kültür Başkenti Vakfı (TDKBV) getirmeye devam edecek’ yönündeki sözlerine cevap verdi. Kurt, Bakan Avcı'nın, 'bundan sonra Eskişehir’e hem kalıcı eserler bağlamında, hem de diğer kültürel etkinlikler bağlamında pek çok hizmetin Türk Dünyası Kültür Vakfı üzerinden gelmeye devam edecek' demeciyle Eskişehir kamuoyunu oldukça şaşırttığını söyledi.
Bakan Avcı’nın bu sözlerinin gerçeklikten uzak, popülist ve devlet geleneklerine tamamen aykırı olduğunu belirten Başkan Kurt, şöyle dedi: “Çünkü devlet gelenekleri işlerin, vakıf aracılığıyla değil devlet kurumlarıyla yürütülmesini gerektirir. Bakan Avcı’nın yapmış olduğu bu açıklamanın üzerinden tam dokuz gün geçmesine rağmen her hangi bir şekilde düzeltme yapılmamıştır. Biz sandık ki, bu bir dil sürçmesidir. Sayın Avcı’dan geçen bu süre içerisinde düzeltme bekledik. Ancak bu düzeltme gelmeyince, biz düzeltme gereği duyduk.”

YEREL YÖNETİMLER DEVLETİN YETKİLİ KURUMLARIDIR

“Şehre kültürel, sanatsal ve ekonomik anlamda yatırımları ajanslar ya da vakıflar değil bizzat devlet yapar. Yerel devlet kuruluşları da, bu hizmetlerin o ildeki halka ulaşmasında yetkili olan kurumlarıdır.” diyen Başkan Kurt, “Kanun bu kadar açıkken, hem kalıcı eserler bağlamında, hem de diğer kültürel etkinlikler bağlamında bir ajansın veya bir vakfın kendisine rol biçmeye çalışmasını, vakıf üzerinden hizmet sunmaya çalışılmasını anlayabilmek mümkün değildir.” ifadelerini kullandı.

HİZMET VE TANITIMDA BÜYÜKERŞEN VURGUSU

Eskişehir’in tanıtımı için herhangi bir ajansa ya da vakfa ihtiyaç olmadığını vurgulayan Başkan Kurt, şunları kaydetti: “Amaç şehrimizin tanıtımını yapmak ise bunun için bir ajansa ya da vakfa ihtiyaç yoktur. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanımız Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen yapmış olduğu hizmetler ile şehrimizi hem ülkemize hem dünyaya başarıyla tanıtmıştır. Kentimize kazandırılan önemli hizmetleri ve eserleri görmek için Türkiye ve dünyadan binlerce yerli ve yabancı turist Eskişehir’e akın etmektedir.”

ESKİŞEHİR’E HİZMET GELMESİNDEN Mİ KORKTUNUZ?

Başkan Kurt, vakfın, kuruluş amacının Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet etmesini engellemek olduğunu iddia etti. Başkan Kurt, “Ajansın faaliyet süresi dolduktan sonra tüm malvarlıklarının Büyükşehir Belediyesine tasfiyesi gerekirken bu tasfiye gerçekleşmemiş, yangından mal kaçırırcasına Eskişehir Türk Dünyası Kültür Vakfı kurulmuş ve mal varlıkları vakfa aktarılmıştır. Sizi alelacele bu vakfı kurmaya iten şey nedir? Ajansın sahip olduğu gelirler mi? Yoksa bu kaynakları CHP’li bir belediyenin kullanmasından yapacağı hizmetlerden mi korktunuz?” diye sordu.

Bakan Kurt, Bakan Avcı’ya şu soruları sordu: “Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı’nın bütçesi nedir? Kanunun emrettiği doğrultuda, şeffaflık ve hesap verilebilirlik çerçevesine aykırı hareket ederek, ajans bütçesini neden açıklamaktan sürekli kaçınıyorsunuz?Eskişehir Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı’nın toplam harcaması nedir?

Eskişehir Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı’nın toplam etkinlik sayısı, etkinlik listesi ve her bir etkinliğe ayrılan bütçe nedir?Türk Dünyası Kültür Başkenti Vakfı neden kurulmuştur? Eskişehir Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı tarafından, Türk Dünyası Kültür Başkenti Vakfı’na aktarılan bütçe ve taşınır-taşınmaz mal varlığı nedir? Türk Dünyası Kültür Başkenti Vakfı’nın şu anki bütçesi ve bütçe kaynakları nedir?Türk Dünyası Kültür Başkenti Vakfı, Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı’nın mal varlıklarının, Dünya çapında CHP’li bir belediye olan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne aktarılmaması için mi kuruldu? Türk Dünyası Kültür Başkenti Vakfı, Eskişehir’de AKP’nin büyük yatırımcı belediyesinin olmaması nedeniyle, dolaylı yoldan AKP’nin Eskişehir politikalarına hizmet etmek için mi kuruldu?”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner215

banner122

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225