Canan Karatay'dan Kahramanmaraş'ta şaşırtan koronavirüs açıklaması

Prof. Dr. Canan Karatay Kahramanmaraş'ta yaptığı açıklamada Vücudumuzun direncini kırmazsak hastalanma olmaz, bütün mesele budur. Korona ve enfeksiyonlardan korunmak için ev sirkesi, ev yoğurdu, ev turşusu ve turşu suyu tüketin. Korona diye çıkardılar ama merak etmeyin gripten farkı yok dedi.

SAĞLIK 05.02.2020, 23:35
Canan Karatay'dan Kahramanmaraş'ta şaşırtan koronavirüs açıklaması

İç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, viral bir enfeksiyon olan yeni tip koronavirüsün korkulacak bir şey olmadığını öne sürerek "Vücudumuzun direncini kırmazsak hastalanma olmaz. Bütün mesele budur. Korona ve enfeksiyonlardan korunmak için ev sirkesi, ev yoğurdu, ev turşusu, turşu suyu tüketin. Korona diye çıkardılar ama merak etmeyin gripten farkı yok." görüşünü savundu. 

Karatay, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) ve firmaların desteğiyle KSÜ'de düzenlenen "Maraş Paçası ve Gastronomisi" konulu konferansta, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durum Komitesinin "uluslararası kamu sağlığı acil durumu" ilan ettiği, Çin'de ortaya çıkan ve daha sonra çok sayıda ülkeye yayılan yeni tip koronavirüs salgınının yanı sıra doğru ve dengeli beslenme konularında bilgiler verdi.

"Korona, bir viral enfeksiyondur, korkulacak bir şey yoktur." görüşünü ileri süren Karatay, koronavirüsün akciğerlerdeki hücrelerin içine girdiğini, solunum yoluyla bulaşmanın da bu anlama geldiğini belirtti. 

Bundan korunmanın mümkün olduğunu anlatan Karatay, şunları savundu:

"Teknoloji ilerlemesine rağmen asırlardan beri daha virüsleri halledemedik. Virüslerin hücre içine girmesini bizim engellememiz lazım. Hücre içine girmezse hastalık olmuyor. Onun için de bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz lazım. Hücre güçlü olursa virüsler kapıları açıp içeri giremezler. Vücudumuzun direncini kırmazsak hastalanma olmaz, bütün mesele budur. Korona ve enfeksiyonlardan korunmak için ev sirkesi, doğal probiyotiktir, vücudumuzdaki dost bakterileri besler, ev yoğurdu, ev turşusu ve turşu suyu tüketin. Bağırsaklardaki dost bakterileri çoğaltır. Korona diye çıkardılar ama merak etmeyin gripten farkı yok." 

Türkiye'deki ekmek tüketiminin fazlalığına ve bazı gıdalarda mısır şurubu kullanımına değinen Karatay, özellikle çocukların bu tür maddeleri tüketmesinin sakıncılarına işaret etti. 

Gribe karşı kelle paça tüketilmesini öneren Karatay, bu yemekte protein, dengeli yağ ve vitaminlerin bulunduğunu belirtti.

KSÜ Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, Kahramanmaraş İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı, Türkolog Sibel Topçuoğlu Dedeoğlu da programda birer konuşma yaptı.

Yorumlar (8)
ali 2 ay önce
keşke Türkolog hanım hiç olmasaydı.canan hocanın tam tersi şeylerle övündü kendini övdü..maraşlı biri olarak utandım..
vaybe 2 ay önce
Akıllı sanılan, Akılsız çinliler kedi köpek yarasa bör böcek yiyecenize maraş paçası turşu yiyeydiniz PÖH size ))))))
meraklı 2 ay önce
yani ne desem... tesadüfen profesör olduğunu düşünmeye başladım.. gidip parasını dolandırıcalara kaptır, en ciddi sağlık konularında ciddiyetsiz açıklamalar yap sonra ortalıkta gez.. Yanlış meslek seçtiğini düşünüyorum hanımefendinin...
hkn 46 2 ay önce
paça 20 tl olur bu karı ne iyi derse yüzde yüz zam geli
baba 2 ay önce
vay vay ilk defa yiyin dediiiiii
Maraşın yerlisi 2 ay önce
Çine gidip bir paça salonu açmanın tam zamanı , zaten ne bulursa yiyorlar , etlik kötlük , sakatat ayak, toynak artık ne varsa koy tencereye birde korona virüsünün ilacı dedinmi çinliler izdiham oluşturur. pis soyhalar , uygur türklerinin ahını aldılar , daha beter olun yecüc ve mecüc ler sizi
İstanbul 2 ay önce
Yakında paça da zengin yiyeceği olur. (Belki şimdiye kadar olmuştur da.) Allah fakire yardım etsin!
Zeki 2 ay önce
Pacacılar da bunu konuşturuyo ne dediğini bilmiyo bu kadın