Kahramanmaraş'ta Uyuz hastalığı AVM'lerden bulaşıyor iddiası

Kahramanmaraş'ta da son aylarda büyük artış gösteren uyuz salgınının nedeninin AVM'lerdeki Giyinme Kabinleri olduğu iddia edildi. Yine yürüyen merdivenlerin el tutulan yerleri de uyuz salgınına neden olabileceği iddia ediliyor.

SAĞLIK 11.01.2020, 17:29 11.01.2020, 17:54
Kahramanmaraş'ta Uyuz hastalığı AVM'lerden bulaşıyor iddiası
banner257

Türkiye'de son bir yılda artan uyuz vakaları Kahramanmaraş'ta da salgın halinde devam ediyor. Uyuz çok rahat bulaşabiliyor. Nasıl bulaşır: 'Yatak takımı, giysi ve el ele tutuşma gibi olaylarda saniyeler içerisinde bulaşabilen bir hastalıktır.' 

'Alışveriş merkezlerine gitmeyin, deneme kabinlerinde kıyafet denemeyin' sözleri gündeme bomba gibi düşerken Türkiye genelinde AVM'lerin ziyaretçi sayısı azaldı.

Son olarak ise Kahramanmaraş'ta salgın haline gelen uyuz hastalığının öncelikli sebepleri arasında AVM'lerde denenen kıyafetler olduğu belirtildi. 

Son zamanlarda AVM'lerde kıyafet deneyen kişilerin ise Dermatoloji doktorlarına görünmesi öneriliyor. 

Uyuz Nedir?

Uyuz; Sarcoptes scabiei var. hominis adı verilen akarın (böcek) sebep olduğu tüm dünyada yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Gözle görülemeyen ancak mikroskopla seçilebilen uyuz böcekleri insan derisini istila ederek hastalığa yol açarlar. Uyuz böceği deride tüneller açarak bu tünellerin içinde yaşar.

Hastalık İnsanlara Nasıl Bulaşır?

Uyuz genellikle hasta olan biriyle doğrudan ve uzun süreli yakın temas ile bulaşır. Kişiden kişiye genellikle 15-20 dakikalık bir sürede bile yakın temasla (aynı yatakta yatma, ele ele tutuşma gibi) bulaşabilir. Yatak takımı, giysi ve havlu gibi kişisel eşyaların ortak kullanımı uyuzun bulaşmasını ve yayılmasını kolaylaştırır.

Hastalığın Belirtileri Kaç Gün İçinde Ortaya Çıkar?

İlk defa uyuza yakalanan bir kişide belirtilerin başlaması 2-6 hafta kadar sürebilir. Ancak daha önce uyuza yakalanan bir kişide, belirtiler genellikle maruz kaldıktan 1-4 gün içinde ortaya çıkar. Hastalık belirtilerinin başlamadığı bu dönemlerde bile kişi uyuzu başkalarına bulaştırabilir.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Uyuzun en önemli belirtisi şiddetli gece kaşıntısıdır. Kaşıntı, kişinin yatağa girip ısınması ile artar ve kişiyi uykudan uyandırabilecek şiddette iken gündüzleri daha hafiftir. Kaşıntı genellikle el parmak araları, el bileğinin iç yüzü, bilekler, koltuk altları, dirsekler ve kasıklarda görülmekle birlikte tüm vücutta görülebilmektedir. Hastalığın en belirgin bulgusu parmaklar arasında dalgalı kirli bir çizgi halinde görülen, uyuz böceğinin içinde yaşadığı, gri beyaz renkli, 1-10 mm uzunluğundaki tünellerdir. Kişilerde özellikle geceleri artan şiddetli kaşıntı ve deride görülen içi su dolu keseciklerin görülmesi uyuz şüphesini arttırır. Böyle bir durumla karşılaşıldığında bir an önce Sağlık Kuruluşuna başvurulmalıdır.

Hastalığın Tedavisi Var Mıdır?

Uyuz tedavi edilebilir bir hastalıktır. Hasta ile beraber ev halkı ile kişiyle doğrudan ve uzun süreli yakın teması olanların da tedavi edilmesi gerekir. Uyuzun belirtilerinin hemen başlamayacağı unutmamalıdır. Bu nedenle uyuz tedavisinin başarılı olabilmesi için uyuz hastası ile birlikte özellikle beraber yaşadığı ve uzun süreli yakın teması olan kişiler de hastalık belirtileri olup olmamasına bakılmaksızın tedavi edilmelidir. Hasta ve aynı yaşam ortamını paylaşan kişiler eş zamanlı olarak yani aynı anda tedavi olmalıdır. Tedavide kullanılan ilaçlar hekimin önerdiği şekilde, dozda ve sürede kullanılmalıdır. Tedavi olduktan sonra ölen böceklere ve böcek artıklarına karşı alerji nedeniyle kaşıntı 2-4 hafta devam edebilir, bu durum hastalık ile karıştırılmamalıdır.

Hastalıktan Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Hastalığın önlenmesi ve kontrolü için uyuz olan kişi ile birlikte yaşayan kişilerin de aynı zamanda tedaviye alınması son derece önemlidir.Özellikle aile bireylerinin kaşıntısının olup olmamasına bakılmaksızın mutlaka birlikte tedavi olması gerekir. Aynı anda tedavi uygulanmadığı takdirde hastalık kişiden kişiye bulaşmaya devam edecektir.

Uyuz hastası ve evde beraber yaşadığı kişiler tarafından kullanılan giysiler, çarşaflar ve havlular en az 60 derecede yıkanmalı ve ütülenmelidir.

Yatak takımları birkaç gün havalandırılmalıdır. Yıkanamayacak eşyaların ağzı bağlı olan bir poşet içerisinde ortalama üç gün saklanması gerekir. Ayrıca zemin ve mobilyalar elektrik süpürgesi ile temizlenmelidir.

Yorumlar (9)
Ahmet akçam 5 ay önce
Bu mültecilerden yayılıyor 1 yıldır banyo yapmayan var bunların içinde tekkeden geçerken burnumu tutuyorum sadece avm mi otobüs vb.
Maraş 5 ay önce
Avm nin kendisi uyuz zaten
Ersoy Ersoy 5 ay önce
Sarayaltinda uyuzpinari var. Orada çimerseniz uyuzunuz geçer. Çarşamba Perşembe ve cuma uc gün cimmeniz gerek geçmesi için.
admin 5 ay önce
bize avm den bulaştığı kesin doktora gittik iğne yaptılar avm içinde çok aşırı derecede yaygın herkez bilsin
Taşköprü 5 ay önce
Bütün maraş özellikle her hafta sonu avm de. Salgın hastalıklar olması gayet normal
Sade Vatandaş 5 ay önce
Eğitim şart.
Delirtiim Ede 5 ay önce
Avm'ye gitmeyiz olur biter kardeşim. Avm'yi karantinaya alsınlar
ulubatlı 5 ay önce
Bu belirtiler varlık ve gelişmişlik belirtileri,Daha durun bakalım, frengi ler,aıds ler çıksın ortaya ! Merhametten maraz doğarmış......
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?