Özel Hastanede Kahramanmaraşlı Hastaya Doktor Kafa Attı iddiası

İstanbul'da bir özel hastanede organ nakli olan Kahramanmaraşlı Aladdin Erayman'ın, hastanede görevli bir doktor tarafından darp edildiği iddia edildi. Doktorun darp etme nedeni ise şaşırttı.

SAĞLIK 18.01.2020, 14:23
Özel Hastanede Kahramanmaraşlı Hastaya Doktor Kafa Attı iddiası

Olay geçtiğimiz günlerde İstanbul M. Hastanesi’nde yaşandı. Edinilen bilgilere göre; Kahramanmaraşlı Alaeddin Erayman, burada kadavradan böbrek nakli oldu. Ancak takılan böbreğin virüslü olması nedeniyle hasta taburcu edilmedi ve ara ara diyaliz tedavisi uygulanmaya başlandı. Ancak asıl korkunç olay birkaç gün önce yaşandı. Böbrekleri sağlıklı çalışmadığından dolayı meydana gelen şeker hastalığının da etkisiyle görme kaybı yaşayan Erayman, servis odasında lavaboya gitmek için kalktığı yatağından dengesini kaybederek yere düştü. Kimsesiz olduğu için yanında refakatçisi bulunmayan Alaeddin Erayman’ın yardımına hasta bakıcısı da koşmayınca düştüğü yerden kalkamadı ve tuvalet ihtiyacını yere yapmak zorunda kaldı. Bir süre sonra odaya gelen kat görevlisi hekim A. T., manzarayı görünce iddiaya göre; hastaya kafa attı ve darp etti. Kahramanmaraşlı nakil hastası Erayman’ın imdadına ise başka bir hasta yakını yetişti.

Olay ise Kahramanmaraş merkezli Sağlık Dünyası Derneği’nin İstanbul’daki bağlantılarıyla ortaya çıktı. Konuya ilişkin Maraş Ana Haber’e açıklamalarda bulunan Sağlık Dünyası Derneği Başkanı Hanifi Çöplü, sağlık dünyası adına üzücü bir olay yaşandığını belirterek, hastanenin yaptığı yanlışı telafi etmek yerine olaydan sonra yine aynı katta bulunan bir hemşirenin hastaya; “Seni buradan başka hastaneye süreceğiz” dediğini ileri sürdü.

Kahramanmaraşlı hasta Alaeddin Erayman’ın hastalığı nedeniyle zorlu süreçler yaşadığını hatta eşinden dahi ayrıldığını belirten Başkan Çöplü, “Hastamız, bir umut sağlığına kavuşmak için varını yoğunu ortaya koyarak İstanbul’daki özel hastaneye yönlendirildi. Böbrekleri iflas ettiği için şeker hastalığı gelişti ve görme kaybı yaşıyordu. Hastamıza bu özel hastanede sağlıksız bir böbrek nakledildi. Böbrek uyuşmazlığı yaşandığı için de yine bu hastanede ara ara diyaliz tedavisi görüyordu. Bu son yaşananlar, bizi ziyadesiyle üzdü” ifadelerine yer verdi.

Bu işin peşini bırakmayacaklarını kaydeden Başkan Çöplü, “İnsanlar sağlığına kavuşmak için tedavi amaçlı hastanelere gitmektedir. Sağlık görevlilerinin din, dil, ırk fark etmeksizin insanlara yardımcı olması gerekmektedir. Bizler kim tarafından gelirse gelsin şiddete karşıyız. Bu; hekim, hemşire, sağlık çalışanı kim olursa olsun ama her defasında da hasta ve hasta yakınları suçlanmamalı! İnsanların canı için uğraşırken terslenme ve ötelenme ile bir yere atılması doğru bir davranış biçimi değildir. Son zamanlarda gündeme sıkça gelen bu tür olayların tekrar yaşanmaması için Sağlık Bakanlığımızdan bu konuyla yakından ilgilenmesini talep ediyoruz” dedi.

Konuyu sosyal medya hesabından paylaşan Sağlık Dünyası Derneği Başkanı Hanifi Çöplü’nün paylaşımının altına ise Beylikdüzü M. Hastanesi Organ Nakli doktorlarından Orçun Subaşılar, şu yorumu yaptı: “Konu hakkında gerekli araştırma başlatılmış ve su an itibariyle hukuki boyuta taşınmıştır. Hasta hakkına her zaman öncelik veren bir ekip olduğumuz tüm hastalarımız tarafından zaten bilinmektedir. Hastamızın her türlü hakkının tarafımızca savunulacağından emin olabilirsiniz.”

Yorumlar (10)
Bakin 3 ay önce
Haberin asli nasil cikacak
Ayhan 3 ay önce
Allah bilir ne yaptı ki doktorda dayanamadı kafa attı. Cehalet nedenli hep bu şiddet olayları.
Meric 3 ay önce
Bazi hastalar da hak ediyor. Kimse kimseye bostan yere kafa atmaz.
Gldn trhn 3 ay önce
Doktorun işi gücü yok yerde yatarken sana kafa atacak
Elif ister 3 ay önce
Lütfen haberi yaparken hastane adını söyleyin
ali uz 2 ay önce
ya hastanenin de adını verin ya da haberi yapmayın...
TÜLAY YILDIZ 3 ay önce
Hastanede daha uzun süre kalmak için hasta tarafından uydurulmuş bence , ama bu gidişle bu da gerçek olacak .
Vatandas 3 ay önce
Onca para ver emek ver sonuçta başarısız nakil hasta için çok kötü bir durum....
Ama yinede çalışanları bezdirmesi gerekmezdi ,taciz ve mobing yapması yanlış olmuş...
Gayrısı yalan dolan.......
Ahmet 3 ay önce
Bazi hastalar da hak ediyor kimse durduk yerde kafa atmaz doktor cok iyi yapmış
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın