MHP Adayı Akgemci 5 yıldızlı 5 projesini açıkladı

MHP Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Tahir Akgemci, Marka Şehir olma yolunda 5 yıldızlı 5 projesini açıkladı.

SEÇİM 2014 04.03.2014, 20:22
MHP Adayı Akgemci 5 yıldızlı 5 projesini açıkladı
banner257
AKSU TV ekranlarında izleyici ile buluşan Erol Öner'in hazırlayıp sunduğu Gündem Programının konuğu olan MHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahir Akgemci, açıkladığı projeleri iler izleyicileri ekrana kilitledi. 

Adaylığının açıklanmasıyla kentimizde heyecan uyandıran Akgemci; ihtiyaçlar doğrultusunda 5 yılda marka şehir olma yolunda hazırladığı projelerini bir bir kamuoyuna açıklamaya başladı.  

Halkın büyük takdirini toplayan Akgemci; “Yüz ağartan yüz proje” sloganıyla kentin bütün sorunlarını çözerek, aranılan sorulan bir marka şehir haline getirmekte oldukça iddialı olduğunu da bir kez daha gözler önüne serdi. 

“Proje deyince köprüler binalar akla gelmemeli” diyen Akgemci, “Proje ihtiyaçlar doğrultusunda hazırlanır. İhtiyaçlar doğrultusunda hazırlanan, hayata geçirilen projeler sizi Marka Şehir'e ulaştırır” dedi. 

EKONOMİK KALKINMA VE İŞBİRLİĞİ KURULU 

Daha öncede söylediği gibi kentin stratejik analinizi yaparak yola çıkan Akgemci; Kahramanmaraş'ta en büyük eksikliğin, en zayıf halkanı kurumlar arası işbirliği olduğunu söyledi. 

Akgemci; bundan Yola çıkarak 5 yıldızlı 5 projesinden birinin “Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Kurulu” oluşturmak olduğunu beyan etti ve açıklamasını şu şekilde sürdürdü: 

“Biliyorsunuz, 31 Mart'tan itibaren Büyükşehir Yasası ile yönetileceğiz. Büyük bir bütçe. Büyükşehrin yetki alanı bütün ilçeleri kapsıyor. Siz bu koordinasyonu sağlayamazsanız, yerinde ve yeterli hizmeti sunamazsınız. 

Bu gün siyasiler, Kamu Kurumları, STK'lar, Sanayiciler ve Belediye büyük bir koordinasyon eksikliği var. 

Biz kuracağımız bu kurulla işbirliğini sağlayacağız. 

Bir örnek verecek olursak; Organize Sanayi Bölgemizde yıllardır doğalgaz sorunu çözülememiş. Bu ihtiyaçlarını taşımalı olarak karşılıyorlar ve maliyet 2-3 katına çıkıyor. 7 bin kişinin olduğu bir Organize Sanayi Bölgesinde bu sorunun çözülememiş olması çok büyük kayıp. Bir sanayici için maliyet çok önemli. 

İşte kuracağımız Ekonomik Kalkınma ve Koordinasyon Kurulu ile bu ve buna benzer sorunların çözümü ivedi bir şekilde gerçekleşecek. 

Bu kurul kâğıt üzerinde kalacak bir kurul olmayacak. Bütçenin doğru yönde kullanılmasında ve yatırımların hızlı bir şekilde ilerlemesini sağlayacak.” 

ULAŞIM KOORDİNASYON MERKEZİ 

Kahramanmaraşlının en büyük sorunlarından birinin de trafik olduğuna dikkat çeken Akgemci; Sorunsuz bir ulaşım için kalıcı çözümler üretileceğini ifade ederek; “Ulaşım Koordinasyon Merkezi sorunları masaya yatırıp şehir estetiğine de dikkat ederek, trafik alt yapısını oluşturup sorunsuz bir seyrüsefer sağlayacağız. İnsanımızın trafik çilesi bitecek” diye konuştu. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM VE TARİHİ KENT MEYDANI 

Akgemci, bu proje ile tarihi doku ile modern yapıyı bütünleştirerek Tekke yani Yusuflar Mahallesi'nin çarpık kentleşmesinden doğan görüntü kirliliğini ortadan kalkacağını ve Abdulhamithan Camii ile Ulu Camii arasında eğimli bir Tramvay hattı kurup muhteşem bir yapının ortaya çıkacağını söyledi. 

Yusuflar Mahallesi'nin Bakanlık tarafından zaten Kentsel Dönüşüm kapsamına alındığına dikkat çeken Akgemci; “24 hektarlık bir alan ve yaklaşık 7250 vatandaşımız yaşıyor. Vatandaşlarımızla görüşüp hepsinin rızası alınarak, burada uygulayacağımız teras teras görünümlü modern mimari ile Ulu Camii önüne yapacağımız kent meydanı ile tarihi ve modern mimariyi buluşturacağız. Türkiye'nin 3. Büyük Camisi olan Abdulhamihan Camii'nden Yusuflar Mahallesinden Geçen Ulu Camii ye kadar tramvay hattı en mükemmel projelerimizden biri. 

Tabi kentsel dönüşümde mahallemizde sosyal alanlar, yüzme havuzları, parklar,  otopark her türlü yaşam gereksinimleri mevcut olacak.  

Bu proje ile Tekke'de yaşayan halkımız yıllarca hayal ettiği özlem duyduğu modern bir mahalleye kavuşacak. 

Kentimizin en merkez yeri hayal edilen estetik görünüme de kavuşmuş olacak” dedi. 

SUŞEHRİ PROJESİ 

Su bakımından en Dünyanın sayılı en zengin şehirlerinden olduğumuzu hatırlatan Akgemci; “Bu zenginlikten ziyadesiyle faydalanacağız. Su sporlarının, tekne turlarının yapıldığı, sahil şeridi oluşturarak sosyal, sportif alanların oluşturulduğu bir su şehri inşaa edeceğiz. Ekonomik ve sosyal açıdan çok yol kat edeceğiz” dedi. 

MAHALLE RESTORASYON PROJESİ 

Bu proje ile hem arsa sorununu hem de eski mahallelerin yeniden cazibe kazanmasını hedefleyen Akgemci; “Eski mahallerimiz kaderine terk edilmiş. Adeta virane olmuş, durumu içler acısı. Bu eski mahallelerimizi biraz daha ihmal edecek olursak, orada yaşayan ailelerde göç edecek ve Allah korusun suç şebekesi merkezi haline gelecek. Şehirlerde tıpkı insan gibidir. Her zaman bakıma, yenilenmeye ihtiyacı vardır. 

Kahramanmaraş'ın aşklarına tanıklık etmiş, türkülerine ilham kaynağı olmuş bu mahallelerimizi kaderine terk edemeyiz. 

İşte bu mahallerimizde yaşayan sakinlerimizle oturup konuş anlaşarak, restorasyonunu sağlayacağız. Yeniden canlandırarak eski cazibelerini kazandırıp hayat vereceğiz. Arsa sorununu da çözmüş olacağız” diye konuştu. 

UYDU KENT PROJESİ 

Akgemci; “Şehrimizle ilgili 3 ana hedefim olduğunu daha önceleri de söylemiştim. 1- SANAYİ KENTİ 2- KÜLTÜR VE TURİZM KENTİ 3- MARKA ŞEHİR

Kahramanmaraş bir sanayi kenti olmasına rağmen, özellikle tekstil ve çelik sektöründe üretimde büyük potansiyele sahibiz. Fabrikalarda 100 bin vatandaşımız istihdam ediliyor. 

Genel olarak baktığımızda şehrimizde hem işsizlik problemi var hem de işçi bulamama problemi var. Bir tezatlık yaşanıyor. Sebebi ise yetişmiş kalifiye eleman olmadığından kaynaklanıyor. 

Diğer yandan bazı işçi vatandaşlarımız köyden fabrikaya gelmek için sabah 5 te kalkıyor, 8'de mesaiye başlamak için 3 saati yolda geçiyor. Zaten adam yıpranmış, ne kadar verim alabilirsiniz? 

İşte bu Uydu Kent Projemizle fabrikalarda çalışan asgari ücretli vatandaşımızın konut sorununu çözeceğiz hem de sanayicimizin kalifiye eleman problemini çözeceğiz. 

Nasıl mı? 

Fabrikada çalışan işçi kardeşlerimiz başını sokacağı ucuz yollu 2 göz odalı bir ev yapmak için mutlaka çalıştığı yerden avans alıyor, boğazın kısıyor vs. yapıyor. Sonra tapu sorunu ortaya çıkıyor ve belediye ile karşı karşıya geliyor. Hem çarpık bir yapılaşma meydana geliyor hem de belediye ile vatandaşın arası açılıyor. 

Biz sanayicilerimizle iş birliği yaparak bu sorunu ortadan kaldıracağız. Yeni uydu şehirler kuracağız. Maliyeti düşük, vatandaşımıza hitap eden modern yapılar. İçerisinde her türlü sosyal donatıların olduğu bu uydu kentleri yapmak hiçte zor değil. Büyükşehir ve sanayici işbirliği ile bunu başaracağız. Sanayicimiz de bu projeye seve seve ortak olacak. 

Ev sahibi yaptığı işçisi ahde vefa duygusu ile daha özverili bir şekilde çalışarak daha verimli hale gelecek. Bu sistem başka büyükşehirlerde uygulanıyor ve çokta başarılı bir şekilde yürütülüyor” dedi. 

Canlı yayında vatandaşlardan gelen soruları da cevaplayan Akgemci; Kahramanmaraşspor'u 3 yılda süper lige çıkaracağının sözünü de verdi. 

KÖYLÜ VATANDAŞIMIZIN ŞEHRE GİRMESİ ENGELLENMİŞ

Bazı köylerde % 85 oy verildiği halde hizmetten yoksun bırakıldığına dikkat çeken Akgemci; “Eğitim ve sağlık anayasal haktır. Üzülerek ifade ediyorum, köylerimize hafta bir gün doktor gidiyor. Eğitim imkanları yok. Bu nasıl bir çelişki, nasıl bir ihmalkârlık. Bu kadar güvene bu haktan revamı. 

Diğer yandan köylü vatandaşlarımızın en büyük sıkıntısı elinde bir satır yoğurdu bir sepet yumurtası ile şehir merkezine girmesi engelenmiş. Siz kendi insanınızın şehre geliş gidişine mani olursanız, başka şehirlerden buralara gelinmesini nasıl sağlayacaksınız. Vatandaşın önüne engel konulmaz. Çözüm üretilir. Biz bütün bu sorunları çözeceğiz. Vatandaşımızın hayatı eziyet olmaktan çıkacak yaşadığı kentte mutlu ve huzur bir şekilde yaşam sürecek” dedi. 

İktidarın “İstikrar bozulmasın, oyunuzu bize verin” şeklinde yürüttüğü seçim kampanyasına da değinen Akgemci; “Bu her şeyden önce yerel seçim. İstikrarı biz mi bozduk? Kim bozduysa o çeksin cezasını. Sorunlar ayyuka çıkmış. Bu şehirde hiç kimse hayatından memnun değil. 

Eğitimden tutun sosyal gelişmişliğe kadar her alanda sınıfta kalmış bir şehiriz. 

Biz bütün sorunları çözeceğiz. Bir kentin Şehrül Emin'i de bunu yapmak zorunda” diye konuştu. 

Yorumlar (28)
k.marasli 6 yıl önce
k.marasin Havaalimanini acilen elden gecirsinler
mbh 6 yıl önce
Şimdi ki durum çok farklı ya.Şu anda yapılan köprülü kavşakların ihalelerini alan kişiye bir bak.
okan 6 yıl önce
Beklentileri karsilamaz bu projeler anlatilanlarin cogu var zaten yapilmaya calisiliyor ancak kazin ayagi oyle degil ikna edecegiz vatandasi fln o biraz zor.onun haricinde anlasilan vatandastan cok is adamlarina yatirim yapacak sn.akgemci kazanirsa.
46 KAHRAMAN 6 yıl önce
HOCANIN PROJELERİ ŞEHRİMİZİN B.ŞEHİR OLASINA İLK ADIM OLACAK.MEVCUT YÖNETİM İL BELEDİYESİNİ DEGİL KASABA YÖNETMİŞ.
osman 6 yıl önce
hikaye bunlardan bişey olmaz 1999da gördük bunları
tr 6 yıl önce
hocam seninde diğerleri gibi projen yok, öylesine ortaya çıkmışsın gibi gözüküyor.bari sivil toplum örgütleri şehir planlamacıları gibi ilgili kurumlarla ortak projeler geliştirin.öncelikle toplu taşıma, kentsel dönüşüm, konut barınma sorunu,eğitim,alt yapı gibi temel konulara eğilinki israf olmasın.şunuda bilmenizi istiyorum bu şehir ranta kurban gitmiş yollar bile doğru dürüst yapılmamış.
46maraşlı 6 yıl önce
bunların daha iyisini poyraz bile yaptı kardeşim.senden sadece hoca olu akgemci oda yarım
dfh 6 yıl önce
Ne gördünüz acaba çok merak ediyorum.Ben hiç belediye başkanlığı yaptıklarını hatırlamıyorum.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?