MHP Adayı Akgemci 5 yıldızlı 5 projesini açıkladı

MHP Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Tahir Akgemci, Marka Şehir olma yolunda 5 yıldızlı 5 projesini açıkladı.

MHP Adayı Akgemci 5 yıldızlı 5 projesini açıkladı

MHP Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Tahir Akgemci, Marka Şehir olma yolunda 5 yıldızlı 5 projesini açıkladı.

04 Mart 2014 Salı 20:22
MHP Adayı Akgemci 5 yıldızlı 5 projesini açıkladı
AKSU TV ekranlarında izleyici ile buluşan Erol Öner'in hazırlayıp sunduğu Gündem Programının konuğu olan MHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahir Akgemci, açıkladığı projeleri iler izleyicileri ekrana kilitledi. 

Adaylığının açıklanmasıyla kentimizde heyecan uyandıran Akgemci; ihtiyaçlar doğrultusunda 5 yılda marka şehir olma yolunda hazırladığı projelerini bir bir kamuoyuna açıklamaya başladı.  

Halkın büyük takdirini toplayan Akgemci; “Yüz ağartan yüz proje” sloganıyla kentin bütün sorunlarını çözerek, aranılan sorulan bir marka şehir haline getirmekte oldukça iddialı olduğunu da bir kez daha gözler önüne serdi. 

“Proje deyince köprüler binalar akla gelmemeli” diyen Akgemci, “Proje ihtiyaçlar doğrultusunda hazırlanır. İhtiyaçlar doğrultusunda hazırlanan, hayata geçirilen projeler sizi Marka Şehir'e ulaştırır” dedi. 

EKONOMİK KALKINMA VE İŞBİRLİĞİ KURULU 

Daha öncede söylediği gibi kentin stratejik analinizi yaparak yola çıkan Akgemci; Kahramanmaraş'ta en büyük eksikliğin, en zayıf halkanı kurumlar arası işbirliği olduğunu söyledi. 

Akgemci; bundan Yola çıkarak 5 yıldızlı 5 projesinden birinin “Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Kurulu” oluşturmak olduğunu beyan etti ve açıklamasını şu şekilde sürdürdü: 

“Biliyorsunuz, 31 Mart'tan itibaren Büyükşehir Yasası ile yönetileceğiz. Büyük bir bütçe. Büyükşehrin yetki alanı bütün ilçeleri kapsıyor. Siz bu koordinasyonu sağlayamazsanız, yerinde ve yeterli hizmeti sunamazsınız. 

Bu gün siyasiler, Kamu Kurumları, STK'lar, Sanayiciler ve Belediye büyük bir koordinasyon eksikliği var. 

Biz kuracağımız bu kurulla işbirliğini sağlayacağız. 

Bir örnek verecek olursak; Organize Sanayi Bölgemizde yıllardır doğalgaz sorunu çözülememiş. Bu ihtiyaçlarını taşımalı olarak karşılıyorlar ve maliyet 2-3 katına çıkıyor. 7 bin kişinin olduğu bir Organize Sanayi Bölgesinde bu sorunun çözülememiş olması çok büyük kayıp. Bir sanayici için maliyet çok önemli. 

İşte kuracağımız Ekonomik Kalkınma ve Koordinasyon Kurulu ile bu ve buna benzer sorunların çözümü ivedi bir şekilde gerçekleşecek. 

Bu kurul kâğıt üzerinde kalacak bir kurul olmayacak. Bütçenin doğru yönde kullanılmasında ve yatırımların hızlı bir şekilde ilerlemesini sağlayacak.” 

ULAŞIM KOORDİNASYON MERKEZİ 

Kahramanmaraşlının en büyük sorunlarından birinin de trafik olduğuna dikkat çeken Akgemci; Sorunsuz bir ulaşım için kalıcı çözümler üretileceğini ifade ederek; “Ulaşım Koordinasyon Merkezi sorunları masaya yatırıp şehir estetiğine de dikkat ederek, trafik alt yapısını oluşturup sorunsuz bir seyrüsefer sağlayacağız. İnsanımızın trafik çilesi bitecek” diye konuştu. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM VE TARİHİ KENT MEYDANI 

Akgemci, bu proje ile tarihi doku ile modern yapıyı bütünleştirerek Tekke yani Yusuflar Mahallesi'nin çarpık kentleşmesinden doğan görüntü kirliliğini ortadan kalkacağını ve Abdulhamithan Camii ile Ulu Camii arasında eğimli bir Tramvay hattı kurup muhteşem bir yapının ortaya çıkacağını söyledi. 

Yusuflar Mahallesi'nin Bakanlık tarafından zaten Kentsel Dönüşüm kapsamına alındığına dikkat çeken Akgemci; “24 hektarlık bir alan ve yaklaşık 7250 vatandaşımız yaşıyor. Vatandaşlarımızla görüşüp hepsinin rızası alınarak, burada uygulayacağımız teras teras görünümlü modern mimari ile Ulu Camii önüne yapacağımız kent meydanı ile tarihi ve modern mimariyi buluşturacağız. Türkiye'nin 3. Büyük Camisi olan Abdulhamihan Camii'nden Yusuflar Mahallesinden Geçen Ulu Camii ye kadar tramvay hattı en mükemmel projelerimizden biri. 

Tabi kentsel dönüşümde mahallemizde sosyal alanlar, yüzme havuzları, parklar,  otopark her türlü yaşam gereksinimleri mevcut olacak.  

Bu proje ile Tekke'de yaşayan halkımız yıllarca hayal ettiği özlem duyduğu modern bir mahalleye kavuşacak. 

Kentimizin en merkez yeri hayal edilen estetik görünüme de kavuşmuş olacak” dedi. 

SUŞEHRİ PROJESİ 

Su bakımından en Dünyanın sayılı en zengin şehirlerinden olduğumuzu hatırlatan Akgemci; “Bu zenginlikten ziyadesiyle faydalanacağız. Su sporlarının, tekne turlarının yapıldığı, sahil şeridi oluşturarak sosyal, sportif alanların oluşturulduğu bir su şehri inşaa edeceğiz. Ekonomik ve sosyal açıdan çok yol kat edeceğiz” dedi. 

MAHALLE RESTORASYON PROJESİ 

Bu proje ile hem arsa sorununu hem de eski mahallelerin yeniden cazibe kazanmasını hedefleyen Akgemci; “Eski mahallerimiz kaderine terk edilmiş. Adeta virane olmuş, durumu içler acısı. Bu eski mahallelerimizi biraz daha ihmal edecek olursak, orada yaşayan ailelerde göç edecek ve Allah korusun suç şebekesi merkezi haline gelecek. Şehirlerde tıpkı insan gibidir. Her zaman bakıma, yenilenmeye ihtiyacı vardır. 

Kahramanmaraş'ın aşklarına tanıklık etmiş, türkülerine ilham kaynağı olmuş bu mahallelerimizi kaderine terk edemeyiz. 

İşte bu mahallerimizde yaşayan sakinlerimizle oturup konuş anlaşarak, restorasyonunu sağlayacağız. Yeniden canlandırarak eski cazibelerini kazandırıp hayat vereceğiz. Arsa sorununu da çözmüş olacağız” diye konuştu. 

UYDU KENT PROJESİ 

Akgemci; “Şehrimizle ilgili 3 ana hedefim olduğunu daha önceleri de söylemiştim. 1- SANAYİ KENTİ 2- KÜLTÜR VE TURİZM KENTİ 3- MARKA ŞEHİR

Kahramanmaraş bir sanayi kenti olmasına rağmen, özellikle tekstil ve çelik sektöründe üretimde büyük potansiyele sahibiz. Fabrikalarda 100 bin vatandaşımız istihdam ediliyor. 

Genel olarak baktığımızda şehrimizde hem işsizlik problemi var hem de işçi bulamama problemi var. Bir tezatlık yaşanıyor. Sebebi ise yetişmiş kalifiye eleman olmadığından kaynaklanıyor. 

Diğer yandan bazı işçi vatandaşlarımız köyden fabrikaya gelmek için sabah 5 te kalkıyor, 8'de mesaiye başlamak için 3 saati yolda geçiyor. Zaten adam yıpranmış, ne kadar verim alabilirsiniz? 

İşte bu Uydu Kent Projemizle fabrikalarda çalışan asgari ücretli vatandaşımızın konut sorununu çözeceğiz hem de sanayicimizin kalifiye eleman problemini çözeceğiz. 

Nasıl mı? 

Fabrikada çalışan işçi kardeşlerimiz başını sokacağı ucuz yollu 2 göz odalı bir ev yapmak için mutlaka çalıştığı yerden avans alıyor, boğazın kısıyor vs. yapıyor. Sonra tapu sorunu ortaya çıkıyor ve belediye ile karşı karşıya geliyor. Hem çarpık bir yapılaşma meydana geliyor hem de belediye ile vatandaşın arası açılıyor. 

Biz sanayicilerimizle iş birliği yaparak bu sorunu ortadan kaldıracağız. Yeni uydu şehirler kuracağız. Maliyeti düşük, vatandaşımıza hitap eden modern yapılar. İçerisinde her türlü sosyal donatıların olduğu bu uydu kentleri yapmak hiçte zor değil. Büyükşehir ve sanayici işbirliği ile bunu başaracağız. Sanayicimiz de bu projeye seve seve ortak olacak. 

Ev sahibi yaptığı işçisi ahde vefa duygusu ile daha özverili bir şekilde çalışarak daha verimli hale gelecek. Bu sistem başka büyükşehirlerde uygulanıyor ve çokta başarılı bir şekilde yürütülüyor” dedi. 

Canlı yayında vatandaşlardan gelen soruları da cevaplayan Akgemci; Kahramanmaraşspor'u 3 yılda süper lige çıkaracağının sözünü de verdi. 

KÖYLÜ VATANDAŞIMIZIN ŞEHRE GİRMESİ ENGELLENMİŞ

Bazı köylerde % 85 oy verildiği halde hizmetten yoksun bırakıldığına dikkat çeken Akgemci; “Eğitim ve sağlık anayasal haktır. Üzülerek ifade ediyorum, köylerimize hafta bir gün doktor gidiyor. Eğitim imkanları yok. Bu nasıl bir çelişki, nasıl bir ihmalkârlık. Bu kadar güvene bu haktan revamı. 

Diğer yandan köylü vatandaşlarımızın en büyük sıkıntısı elinde bir satır yoğurdu bir sepet yumurtası ile şehir merkezine girmesi engelenmiş. Siz kendi insanınızın şehre geliş gidişine mani olursanız, başka şehirlerden buralara gelinmesini nasıl sağlayacaksınız. Vatandaşın önüne engel konulmaz. Çözüm üretilir. Biz bütün bu sorunları çözeceğiz. Vatandaşımızın hayatı eziyet olmaktan çıkacak yaşadığı kentte mutlu ve huzur bir şekilde yaşam sürecek” dedi. 

İktidarın “İstikrar bozulmasın, oyunuzu bize verin” şeklinde yürüttüğü seçim kampanyasına da değinen Akgemci; “Bu her şeyden önce yerel seçim. İstikrarı biz mi bozduk? Kim bozduysa o çeksin cezasını. Sorunlar ayyuka çıkmış. Bu şehirde hiç kimse hayatından memnun değil. 

Eğitimden tutun sosyal gelişmişliğe kadar her alanda sınıfta kalmış bir şehiriz. 

Biz bütün sorunları çözeceğiz. Bir kentin Şehrül Emin'i de bunu yapmak zorunda” diye konuştu. 

Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Beren 2014-03-10 23:43:51

Daha iyisi Şam'da kayısı, Yılmaz büyükerşen Eskişehir'i nasıl değiştirdiyse Tahir hocamız da maraşımızı o kadar güzelleştirir inşallah...yeter artık boşa oy verdiğimiz AKP ne yaptı ki Maraş'a o kadar oy aldığı halde ne yatırım yapıldı

Avatar
RAMAZAN DALKIRAN 2014-03-09 12:47:36

İNŞALLAH BU DEFA MHPYLE SAYIN HOCAMLA DEĞİŞİCEZ YOKSA BİR ONYIL DAHA GERİYE VURUCAZ HALA SAVUNANLAR POYRAZI AKPYİ TAMAM NAPMIŞ TAZİYE EVİ PARK KALDIRIM EEEE p OY AL SONRA BUNLAR YETERLİ DE KUSURABAKMA YETERSİZ BENİM MEMLEKETİM EN İYİSİNİ HAKEDİYOR AMA ÜÇBEŞ KODAMANLA SAMİMİ ERKOÇLA POYRAZLA AKP ZİHNİYETİYLE OLMAZ BU İŞ BENDE VERDİM AKPYE OY AMA ARTIK YETER OYLAR MHPYE OYLAR AKADEMİSYEN SAYIN TAHİRAKGEMCİYE SAYGILAR

Avatar
ALİNAİL 2014-03-07 16:34:22

HARİKASIN SYN BAŞKANIM

Avatar
asım 2014-03-06 22:18:32

adayım akgemci oyum mhp

Avatar
maraşlı 2014-03-06 02:27:48

oyumuz akgemci,nin şahsına güveniyorum ve destekli yorum

Avatar
Mert 2014-03-05 22:23:36

Bunların daha iyisini poyraz yapmış ! arkadaşımız heralde amerikada felan yaşıyor maraştan bi haber. Oylar Tahir Hocaya bu sefer yanlışa yer yok

Avatar
gazi 2014-03-05 22:03:48

Sn Yorumcu demekki sen daha at gözlüğünü çıkaramamışsın. Karşındaki bir prof. bu güne kadar k.maraşa böyle bir Belediye başkanlığına hiç kimse aday oldumuki sen konuşuyorsun ?

Avatar
mustafa 2014-03-05 20:00:42

poyraz ne yaptı park ve bahçeden başka... iyi uyuyor bizim cahil kesim...

Avatar
mustafa 2014-03-05 19:59:52

partiye değilde adaya oy verebilsek her şey düzelecek... inşallah kazanacaksın tahir hocam...

Avatar
yvzgrdl 2014-03-05 18:11:47

arkadaşım bu kişinin unvanı prof dıkkatın çekerim sen boştan yere yargılağına göre hayatında prof gormedın sanırım yada gördüğün en buyuk rutbeler askerıyede kaldı galıba
not:sadece yorumuna cevap yazmak ıstedım olayı sıyasete getırıp çıkarım yapma diye

Avatar
muhsin 2014-03-05 16:47:16

sen önce belediyeciliğin esaslarını öğrenmelisin bence.burda diğer partilerin propagandasını yaparak hiçbir şeye ulaşamazsın.bu ancak maraşımıza zarar verir.sende akgemcinin daha iyi hizmet vereceğine inanıyosun niye hala diretiyosunuz ki

Avatar
gülay 2014-03-05 16:43:30

kırk yılın başı böyle bir fırsat gelmiş tabiikide oyum mhp ye

Avatar
muhammed 2014-03-05 16:42:59

hocam sen niye aday oldunki.klasik maraşlılar gider erkoça oy verir 2 sene sonra ağlamaya başlar hizmet alamıyoruz diye.sen ne kadar proje yapsanda karşıdaki maraş için değil partisi için düşünüyor anlamazlar.

Avatar
osman 2014-03-05 15:21:05

bunların daha iyisini poyraz falan yapmadı kusura bakmayın yapsa zaten bu durumda olmazdık uçuk kaçık projeler mi bekliyordunuz tahir hoca da konuşmasında dedi zaten projeler ihtiyactan doğar diye maraş önce kendini toplamalı alt yapı çok eksik 11 yıldır gördük neler yapıldı hikayeleri asıl o zaman dinledik ama artık değişecek icraatlar konuşacak Allah ın izniyle

Avatar
yavuz selim 2014-03-05 14:51:15

Arkadaşlar son üç oyumu akp ye verdim. belediyecilikde hizmete göre oy vermek lazım. poyraz'ı gördük 3 dönemde yaptıkları ortada fos çıktı birkaç park ve 1000 kişilik spor salonu. bence şu anki tecrübesiz il başkanına oy vermektense hayat tecrübesi olan bir profesöre oy vermek daha mantıklı gibi.

Avatar
Ökkeş 2014-03-05 13:49:40

Yukarıda yazılanları okudun mu ? Yukarıda yazılanların bir çoğu Kahramanmaraşta daha önce hiç konuşuldu mu? Konuşulan varsa bunlar yapıldı mı ? Kendinizi kandırmayın. İnşallah hoca kazanır da Kahramanmaraş kazanır...

Avatar
sgsd 2014-03-05 13:45:54

Bu projeler ekstra olanları o sizin saydıklarınız zaten yapılması gerekenler.Zaten Tahir Hocayı konu hakkında dinlersen onlar zaten belediyenin görevleri arasında olduğunu söylüyor. Bazıları gibi çok büyük bir şeymiş gibi orda burda yol yapacam köprülü kavşaklar yapacam diyenden bir şey olmaz. Bazen hızını da alamayıp Tapu Müdürlüğü yapacam dedi adaylardan biri. Millet te bilmiyor ki o belediyenin alanına girmiyor inanıyor işte.

Avatar
sgsd 2014-03-05 13:41:54

Doğru söylüyorsun Poyraz yaptı hepsini trafiğin en yoğun olduğu yerin tam ortasına bir parkta bunlardan biri.

Avatar
ferhat 2014-03-05 11:28:41

99 dan sonra da digerlerini gördük ama ne oldu.bu hırsızlara oy yok benim oy tahir hoca ya

Avatar
mustafa 2014-03-05 10:53:24

1999 tahir hocamı adaydı boş boş konuşma... şu partiye değilde adaya oy verme mantığını kabullenebilirseniz maraş çok daha farklı konumlardaydı şimdi... maraşa yatırımı iktidarın yaptığınımı sanıyorsunuz eğer böyle düşünüyorsanız yanılıyorsunuz belediyenin 2 şekilde kazancı vardır... birincisi kendi gelirleri (vergi,su,emlak v.,çöp v. gibi) ikinciside kişi başına düşen milli servet... yani bağımsız bir adayda belediyeyi alsa iktidarda alsa belediyeye girecek para miktarı değişmeyecek... ama seçilecek adayın bu parayı doğru yerlere harcayıp hizmet etmesi şart...

Avatar
dfh 2014-03-05 10:51:16

Ne gördünüz acaba çok merak ediyorum.Ben hiç belediye başkanlığı yaptıklarını hatırlamıyorum.

Avatar
46maraşlı 2014-03-05 09:45:11

bunların daha iyisini poyraz bile yaptı kardeşim.senden sadece hoca olu akgemci oda yarım

Avatar
tr 2014-03-05 09:40:59

hocam seninde diğerleri gibi projen yok, öylesine ortaya çıkmışsın gibi gözüküyor.bari sivil toplum örgütleri şehir planlamacıları gibi ilgili kurumlarla ortak projeler geliştirin.öncelikle toplu taşıma, kentsel dönüşüm, konut barınma sorunu,eğitim,alt yapı gibi temel konulara eğilinki israf olmasın.şunuda bilmenizi istiyorum bu şehir ranta kurban gitmiş yollar bile doğru dürüst yapılmamış.

Avatar
osman 2014-03-05 09:00:12

hikaye bunlardan bişey olmaz 1999da gördük bunları

Avatar
46 KAHRAMAN 2014-03-05 08:34:01

HOCANIN PROJELERİ ŞEHRİMİZİN B.ŞEHİR OLASINA İLK ADIM OLACAK.MEVCUT YÖNETİM İL BELEDİYESİNİ DEGİL KASABA YÖNETMİŞ.

Avatar
mbh 2014-03-05 08:18:04

Şimdi ki durum çok farklı ya.Şu anda yapılan köprülü kavşakların ihalelerini alan kişiye bir bak.

Avatar
okan 2014-03-05 00:05:09

Beklentileri karsilamaz bu projeler anlatilanlarin cogu var zaten yapilmaya calisiliyor ancak kazin ayagi oyle degil ikna edecegiz vatandasi fln o biraz zor.onun haricinde anlasilan vatandastan cok is adamlarina yatirim yapacak sn.akgemci kazanirsa.

Avatar
k.marasli 2014-03-04 21:32:06

k.marasin Havaalimanini acilen elden gecirsinler

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126