Aktif-Sen: Okullarda çocuk bakım odaları kurulsun

Aktif Eğitimciler Sendikası Konya Şubesi Başkanı Salih Uysal, okullarda çocuk bakım odasının kurulması gerektiğini ifade etti. Uysal, 1869 eğitim çalışanı ile yapılan ankette katılanların yüzde 96’sının 'Eğitim kurumlarına çocuk...

Aktif-Sen: Okullarda çocuk bakım odaları kurulsun

Aktif Eğitimciler Sendikası Konya Şubesi Başkanı Salih Uysal, okullarda çocuk bakım odasının kurulması gerektiğini ifade etti. Uysal, 1869 eğitim çalışanı ile yapılan ankette katılanların yüzde 96’sının 'Eğitim kurumlarına çocuk...

14 Nisan 2015 Salı 18:07
Aktif-Sen: Okullarda çocuk bakım odaları kurulsun
banner208
Aktif Eğitimciler Sendikası Konya Şubesi Başkanı Salih Uysal, okullarda çocuk bakım odasının kurulması gerektiğini ifade etti. Uysal, 1869 eğitim çalışanı ile yapılan ankette katılanların yüzde 96’sının 'Eğitim kurumlarına çocuk bakım odası yapılmalı mıdır?’ sorusuna evet yanıtını verdiğini ifade etti. Uysal, yapılan anketin sonucuna dikkat çekerek, eğitim çalışanları için çocuk bakım odasının çok önemli bir ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Aktif-Sen Konya Şube Başkanı Uysal, çocukların bakımının eğitim çalışanlarının en temel sorularından birini teşkil ettiğini anlattı. Bu konunun ailevi problemlere bile sebep olacak kadar ciddi olduğuna dikkat çekerek, "Özellikle ailelerinden uzakta görev yapan öğretmenlerin, çocuklarını emin ellerde yetiştirmeleriyle alakalı yaşamış oldukları kaygı, performanslarını olumsuz yönde etkilemektedir. Çocukları için güvenilir bir bakıcı bulup bulamama endişesi, hem kendi iç dünyalarında bir çalkantı meydana getirmekte hem de ders verdiği öğrenciler açısından çalışma verimini olumsuz etkilemektedir." dedi.

SENDİKADAN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Konu ile ilgili çözüm önerileri de getiren Sendika Şube Başkanı Uysal şunları söyledi: "Okullarda bir dersliğin çalışan annelerin küçük yaştaki çocukları için ayrılması ve gerekli personelin görevlendirmesi realiteye uygun, gerçekleştirilebilir bir uygulamadır. Birçok derslikten oluşan bir eğitim kurumunun bir dersliğinin bu uygulama için ayrılması, amacına uygun tefriş edilerek donatılması ve yeteri kadar personelin görevlendirilmesi mali açısından da çözülebilir bir işlemdir. Ayrıca, bu hizmetten yararlanacaklardan-anaokullarında toplanan katkı parası gibi- personeli mali olarak incitmeyen belli bir oranda katkı payı alarak maliyetler düşürülebilir. Okulda çalışan personel sayısı veya okul öncesi çağ yaş grubu çocuklu personel sayısı gibi mevcut durum dikkate alınarak her okula veya yeterli sayının olmadığı okullarda bölge okulu ya da birbirine yakın okullarda bebek ve çocuk bakım odası açılabilir. Buraya atanacak okul öncesi öğretmenler tarafından çocuklar daha güvenli bir ortamda ve ehil kişilerin elinde yetişebilir. Kadın öğretmenler süt iznini kullanırken eğitim ortamından ayrılmayarak, eğitimden uzak kalmadan, kaygı taşımadan, sıkıntı yaşamadan ve aklı çocuğunda olmadan rahat bir şekilde eğitim öğretim hizmetlerine devam edebileceklerinden dolayı okullarda bir mekânın çocuk bakım odası olarak tasarlanması ve bebek yaştaki çocukların burada annesinin yanında olması her iki taraf için de çok önemlidir. Buralarda bakıcı ya da eğitmen olarak çalışacak kişiler, halk eğitim merkezleri tarafından görevlendirilerek uygulamada birlik sağlanabilir. Özellikle bakanlık tarafından son yıllarda halk eğitim merkezlerinin daha aktif hale getirilmesi çalışmaları da göz önünde bulundurulduğunda tam da amaca hizmet edilmiş olacaktır. Halk eğitim merkezleri bu sınıfları bir kurs ortamı veya uygulama ortamı gibi kabul ederek çocuk eğitimi kursları kapsamında da değerlendirebilir. Meslekî ve teknik liselerin çocuk gelişimi alanlarında okuyan öğrencilere, açılacak olan bu ortamlarda uygulama eğitimleri yaptırılabilir. Böylelikle hem bakıcı, eğitici giderleri düşürülmüş hem de ilgili bölüm öğrencilerine mesleki tecrübe kazandırılmış olur."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner124

banner122

banner215

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225