CHP'li Öztunç Kahramanmaraş'ın kanayan yarasını TBMM gündemine taşıdı

Aksu Çayı TBMM gündeminde. Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Kahramanmaraş’ta debisi azalarak kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya kalan ve fabrikaların atıklarının da dökülmesiyle birlikte halk sağlığını tehdit eder hale gelen Aksu Çayı’nda yaşanan kirlilik sorununun çözümü için TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

CHP'li Öztunç Kahramanmaraş'ın kanayan yarasını TBMM gündemine taşıdı

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Kahramanmaraş’ta debisi azalarak kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya kalan ve fabrikaların atıklarının da dökülmesiyle birlikte halk sağlığını tehdit eder hale gelen Aksu Çayı’nda yaşanan kirlilik sorununun çözümü için TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Kahramanmaraş kent merkezinden geçen ve yaz aylarında debisinin iyice düşmesi sonucu kirliliğin gözle görülür hale geldiği Aksu Çayı, özellikle serinlemek amaçlı çaya giren çocukların ve etrafında yaşayan bölge halkının sağlığını tehdit etmeye devam ediyor.

Atıklar nedeniyle çevreye kötü kokuların yayıldığı çaydaki suyun renginin zaman zaman kimi yerlerde siyaha, kimi yerlerde ise kırmızıya dönüştüğü görülürken, tedirgin olan yöre insanı bu soruna artık bir çare bulunmasını bekliyor.

24 Haziran seçimleri sonrası Kahramanmaraş’ta bugüne kadar CHP’nin aldığı en yük oy sayısına ulaşarak TBMM’de memleketlisini temsil yetkisini ulaşan Ali Öztunç, ilk iş olarak konuyu Meclis gündemine taşıyarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi sundu.

ÖZTUNÇ’UN SORU ÖNERGESİ ŞU ŞEKİLDE:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Çevre Ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat KURUM tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Saygılarımla.

Ali ÖZTUNÇ

Kahramanmaraş Milletvekili

Kahramanmaraş’ta, sanayi kuruluşlarının kimyasal atıklarını Aksu çayına bıraktıkları ve bunun ekolojik dengeyi bitirdiği, insan sağlığını tehdit eder duruma getirdiği iddia edilmektedir. Yıllardır bu konuda önlemler alınmaması ve alınan kararların uygulamaya geçirilmemesi çevre felaketine neden olmuş, kentteki baraj ve akarsu kaynaklarını da tehdit eder seviyeye ulaşmıştır.

Buna istinaden;

Aksu çayına atıklarını boşaltan kaç fabrika vardır? Bu nehre fabrikalar günlük ne kadar kimyasal atık bırakmaktadır?

Aksu çayına atıklarını bırakan fabrikalardan kaç tanesinin arıtma tesisi vardır? Bu fabrikalar arıtma tesislerini kullanıyor mu? Kullanıyor ise periyodik ve rutin bakımları yapılıyor mu?

Bu fabrikalar ne kadar sıklıkta denetlenmektedir? Bu denetimler neticesinde arıtma tesisi kullanmayan ve kimyasal atıklarını Aksu çayına bırakan tesislere uygulanan yaptırımlar nelerdir?

Aksu çayı hangi baraj gölüne akıyor, bu baraj gölünde balık çiftlikleri var mıdır? Bu çiftliklerde üretilen balıklar nerelere satılıyor? Bu kadar kirliliğin olduğu yerde üretilen balıkların insan sağlığı açısından tehdit oluşturup oluşturmadığı yönünde bilimsel bir araştırma yapılmış mıdır?

Aksu çayına atıklarını bırakan fabrikalar için büyük ve tek bir arıtma tesisi kurulacağı ifade ediliyor. Kurulacağı söylenen arıtma tesisinin maliyeti ne kadardır? Bu maliyet nereden karşılanacaktır?

Bakanlığınızca düzenlenen çalıştayda niçin muhalefete söz hakkı verilmedi, muhalefetin ve diğer STK temsilcilerinin görüşleri çalıştayın olduğu gün herkesin huzurunda neden sorulmadı, bilimsel bir tartışma yapılmadı?

Bakanlığınızın çalıştayın yapıldığı günden bu güne kadar bu konuda attığı somut adımlar nelerdir?

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2018, 10:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
osman
osman - 8 ay Önce

oy vermedik ama sor vekilim 16 yıldan bu yana bitmeyen göksun yolnu sor andırın yoluna atılamayan köprüyü de sor kahramanmaraş a gelmeyen hızlı treni de sor köy gibi düzensiz çarpık yapılaşmayı da sor seçimlerde vaad edipde yapılmayan hafif raylı sistemi uydu kentleri asgari ücretliye yapılmayan konutu teleferiği de sor orman bölge müdürlüğü batısına gelmeyen hizmetleri de sor

hökkeş
hökkeş - 8 ay Önce

oy vermedim ama helal olsun işte böyle maraşın sorunları ile ilgilenen vekiller istiyoruz yalaka vekil istemiyorum kendi adıma

46 46
46 46 - 8 ay Önce

TAKTİR ETMEKTEN BAŞKA BİR SÖZ BULAMIYORUM,DARISI DİĞER ARKADAŞLAR İNŞ.

smtkmlk
smtkmlk - 8 ay Önce

Memleketine sahip çıkana vereceksin kardeşim oyunu partiye değil.
Adam gibi adam.

ömer
ömer - 8 ay Önce

Helal olsun...

MARAŞLI
MARAŞLI - 8 ay Önce

SOR VEKİLİM ZAMANINDA 7 AKP Lİ VEKİLİN SORAMADIĞI BU AKSU YU SOR YAPILMAYAN YOLLARI GELMEYEN HİZMETLERİ SOR BEN LAFA DEĞİL İCRAATA BAKARIM DEYİP TE 16 YILDAN BU YANA BİTMEYEN İCRAATLARI SOR BÜYÜKŞEHİRİN SEÇİM VAADLERİNİ DE SOR BİNEVLER E FARKLI BARBOROS MALİKEJDER ORUÇ REİS MAHALLELERİNE FARKLI HİZMETLER OLDUĞUNU DA SOR

Vatandaş
Vatandaş - 8 ay Önce

Size oy vermedim ama siz böyle çalışın sonraki sefere memleketim için oyum sizindir sayın vekilim.

meraklı
meraklı - 8 ay Önce

bu konunun çözülmesi için bu kadar uzun boylu bir işe gerek yok. maraş'ta bu konuya müdahil olan sorumluluk ve vicdan sahibi görevliler görevini yapacak.. bakın bakalım aksu çayında balıklar nasıl hopluyor.. Allah şuur versin

KÜÇÜKCERİT
KÜÇÜKCERİT - 8 ay Önce

K.MARAŞ'LI VEKİLLER ARANIYOR...

SARI
SARI - 8 ay Önce

c h p de calışkan bir millet vekili var diyebiliriz zannederim memleketi icin calışan her insanı seviyoruz

istanbul
istanbul - 8 ay Önce

oy vermedim ama...:-)

Mustafa kibar
Mustafa kibar - 8 ay Önce

Seçim bitti orada bitti kaç yıl ben her gün iki kez ordan geçiyom sabah akşam kokudan insan kansere kalır ama yetkililer maalesef bişey yaptıkları yok yapmazlarsa.

ALİ
ALİ - 8 ay Önce

Nerede bu ak vekilleriniz :) Helal olsun ALİ ÖZTÜNÇ VEKİLİMİZE

Bjk metin
Bjk metin - 8 ay Önce

Maraş o dediklerini hak etmiyor ama vekilim sen yinede sor belki içlerinde birazcık vicdan vardır

ahmet hıdır
ahmet hıdır - 8 ay Önce

HELAL SANA SAYIN VEKİLM BİZ 6 TANE GÖNDERDİK TIK YOK SİZİ TAKİPTEYİM

maraş
maraş - 8 ay Önce

Helaldir

mustafa
mustafa - 8 ay Önce

boyahane fabrikalarının umrunda değilki işleri güçleri para para paaaara

veysel dağ
veysel dağ - 8 ay Önce

Atana rahmet vekilim. sana verilen oylar helal olsun. işte sorun işte çalışma. hadi bakalım çöz şu sorunu

Berber
Berber - 8 ay Önce

Helal olsun bende vermedim ama artık vercem soor vekilim sor hadsizlere takdir ediyorum sizi

Vatandaş Sedat
Vatandaş Sedat - 8 ay Önce

AKP li 6 vekilimiz nerelerde acaba , gören duyan var mı ? Yoksa ankaranın derin yerlerinde rant, ihale, iş takipçiliği vs peşindeler mi ?

Mehmet Zafer YILMAZ
Mehmet Zafer YILMAZ - 8 ay Önce

Şimdiye kadar bir tek milletvekili çıkıp Kahramanmaraş'ın sorunları gündeme getirmedi. Muhalefette olsa helal olsun. Tebrikler. Asıl biz bu sorunları %70-75 oy verdiğimiz İktidar milletvekillerinden bekliyorduk ama bugüne kadar olmadı.

Reel-86
Reel-86 - 8 ay Önce

Sayın milletvekilimizin yıllardır kanayan yarayı dile getirmesi bizi gururlandırdı. Sağolsun. Aynı şekilde OnikiSubat ilçesinin Yeşilgöz Mahallesinden doğup Tekir, Döngel, Çataloluk, Suçatı Mahallelerinden geçen Tekir Çayı kanalizasyon akıyor. Etrafa mikrop saçıyor döngel göletine bakılınca ne demek istediğim anlasılır. Bahar aylarında toplu balık ölümleri yasandı. Bu çayında kanalizasyon ve çöp konusunda ıslah edilmesini istiyoruz

Mhp li
Mhp li - 8 ay Önce

Gardaş mhp li bir vekil olmanı isterdim süper bir yürek var sizin gibi vekillerin sayısının artmasını dilerim tebrikler

Hacı
Hacı - 8 ay Önce

Lastik yaksan, yetkililer elinde ceza makbuzu ile kapına dayanır, yıllar dan beri fabrika atıkları akarda akar...

Ali
Ali - 8 ay Önce

Gerçekten canı gönülden tebrik ediyorum oy vermedim ama AKP bunca yıldır 7 8 tane milletvekili k.maras da hiç biri bu kadar net olmadı helal hoş olsun böyle vekile


SIRADAKİ HABER

banner240

banner227

banner154

banner224