Kahramanmaraş'ın Ilıca Mahallesi, İlçe mi oluyor?

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, TBMM'de çok önemli bir önergede bulundu.

SİYASET 18.05.2020, 16:50
Kahramanmaraş'ın Ilıca Mahallesi, İlçe mi oluyor?
banner257

Anayasamız' ın 126'ıncı maddesine göre; "Türkiye merkezi idare kuruluşu bakımından, coğrafya durumuna, ekonomik şartlara ve kamu hizmetlerinin gereklerine göre, illere, illerin de diğer kademeli bölümlere ayrılır." hükmü mevcuttur. Bu hükmün işlerliğini sağlayan 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun birinci ve ikinci maddeleri hükmü, Anayasa'ya benzer düzenleme ile ilçelerin kuruluş esas ve usullerini ifade etmektedir.

Kahramanmaraş merkeze 65 kilometre uzaklıkta olan Ilıca’nın kaplıca suyunda, antik dönemden bugüne kadar insanlar şifa vermektedir. Ilıca, mayıs ayından itibaren Türkiye’nin dört bir yanından yerli turisti ağırlamaktadır. Yaklaşık 150 metre derinlikte çıkan şifalı sıcak su termal turizm açısından büyük önem arz etmektedir. Sağlık Bakanlığı’nın ilgili kurumlarınca yapılan analizlere göre Ilıca’nı kaplıca suyu romatizmal hastalıklar, ortopedik ameliyatlar sonrası ve fonksiyonel damar hastalıkları, solunum sistemi hastalıkları, kronik bronşit, anfizem, üst solunum yolu hastalıkları, kadın hastalıkları, mide bağırsak fonksiyonu bozuklukları, ülser, karaciğer ve safra kesesi yetmezlikleri hepatit sekellerine ile deri hastalıklarına iyi gelebilmektedir.

Türkiye İstatistik Kurumu 2019 Yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçlarına göre halen Ilıca mahallesi nüfusu 2 bin 862 kişi olup, günlük mahalleyi termal ve doğa turizmi için ziyaret edenlerle 40 bini geçmektedir. Bağlanması teklif edilen mahallelerin nüfusu ise 14 bin 355’dir.

Ilıca mahallesi sahip olduğu nüfus, eğitim kurumları, öğretmen ve öğrenci sayıları, turizm
potansiyeli, hane sayısı, tarım ve hayvancılık ve ilçe merkezine uzaklığı bakımından ilçe olması
gerekmektedir. Ilıca ' da yaşayan vatandaşlarımızın da, yıllardır beklentisi bu yöndendir. Böylece bağlanacak mahallelerde de kamusal hizmetler vatandaşa daha kolay ulaşacaktır.

Ilıca mahallesinin ilçe olması, mahallenin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmesine katkıda bulunacaktır. Mahallenin ilçe olması, bölgenin önemli geçim kaynağı olan turizm, tarım ve hayvancılık hizmetlerini de olumlu etkileyecektir.

Tüm bu nedenlerle Kahramanmaraş İli Ilıca Mahallesi’nin ilçe olması öngörülmüş ve Kahramanmaraş İli’ ne bağlı Ilıca adıyla bir ilçe kurulmasına ilişkin kanun teklifi hazırlanmıştır.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1- Ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan ilçe olmasında büyük yararlar bulunan
Kahramanmaraş Ilıca Mahallesi'nin ilçe olması öngörülmekte, bu ilçeye bağlanacak mahalleler ekli
(1) sayılı listede gösterilmektedir.

MADDE 2- Merkezi idare tarafından ilçe kuruluşu ile ilgili oluşturulacak teşkilata ait kadroları
ihdas etmeye Cumhurbaşkanı yetkilendirilmektedir.

Geçici Madde 1 - İdare Kurulu oluşuncaya kadar geçecek süre içinde yetkili olacak idare kurulları belirtilmektedir.

MADDE 3- Yürürlük maddesidir.

MADDE 4- Yürütme maddesidir.

Yorumlar (26)
Fatih 9 ay önce
Ssn önce KMaraş teşkilatını düzenle İlbaşkanın ilçe başkanların Mahir Ünal KMaraşa geldiginde akasında dolanıyor sen buna nasıl müsade yapıyorsun
Alper Bozkurt 9 ay önce
Yeni ilçeye ne gerek var hadda Nurhah, Ekinözü, Çalayancerit buralarida ilçelikten düşürmek gerek biz zengin ülke değiliz
Has Maraşlı 9 ay önce
Sayın vekilim yeni ilçe kağıt üzerinde olmasının hiç bir faydası yok ondan Çağlayancerit in yolunu yaptıralım
Has Maraşlı 9 ay önce
Sayın vekil iş yapıyor gibi görünmek istiyorsanız Aksu nehrinin kirli sularına bakın termik santrallerin kirlettiği havaya bakın... Boş işlerle uğraşmayın.
Bir dost 9 ay önce
Saçmalamış bence. Maraş büyükşehir oldu da ne oldu? Vergiler arttı her şey pahalandı!!! Ilıcalılar kesinlikle hayır deyin bu işe hayatınızda hiç bir şey değişmeyecek ama ödediğiniz vergiler artacak...
Maske 9 ay önce
Sayın Vekilim Ilıca yı ilçe yapmak yerine Büyükşehir - Onikişubat-Dulkadiroğlu belediyesinin çalışmadıgını İlimiz için bi katkıda bulunmadıgını Hali hazırdaki İlçelerimizin unutuldugunu Hergün Olayların kesilmedigini meclise aktarırsanız daha çok mutlu oluruz K.Maraş Halkı olarak.
Kuşçubaşı Eşref 9 ay önce
Şaka dimi şaka. Ciddisin sen ?
TR 9 ay önce
Zaten ılıca pahalıydı ilçe olursa fiyatları 2 kat daha artar emin olun
İsmail 9 ay önce
KESİNLİKLE İLÇE OLMALI
Ahmet Demir 9 ay önce
Olsun güzel olur . Turizm kazanır Ilıca kazanır Kahramanmaraş kazanır.
Okan ın kötüsü olmaz..
ela 9 ay önce
sefer bey vergiler 2 katına çıkınca halay çekelim mi?..boş işleri bırakında Ilıca'nın yolunu yapın yeter..
Tmm 9 ay önce
Tekir bunu beğenmedi
Ahmet 9 ay önce
Helete ilçe olmalı
Burtulu 9 ay önce
Bence hemen ilçe yapılmalı. Menzelet baraşının kuzeyinde kalan bütün köyler ve bertiz komple ılıvaya bağlansın, nüfusu 50, 60 bini bulur.
Mıro 9 ay önce
vekilim siz şehrin sorunlarıyla ilgilenin... Aksu çayına bir gitsenize?
Maske 9 ay önce
Namık Kemal
Binevler
Dogukent
Altınbaşlar(Karaziyaret)
Afet Evleri
Saçaklı Zade
Serintepe
Magralı

Bence hepsi ilçe Olsun K.Maraş B.Belediyeside Megakent diger İlçelerde İl olsun
Kaan ŞAVKILI 9 ay önce
Doğru karar hatta geç kalınmış karar anlamadığım neden yorumlarda karşı çıkılıyor Onikişubat ın üzerinden büyük bir yük kalkacak 19 tane mahalle bağlanacak Ilıcaya alan ne kadar daralırsa hizmet o kadar kaliteli ve kolay sanki Ilıca başka bilr ile bağlanacak bu mahalleler köyler bizim bırakın ilçe sayısı çoğalsın darısı Helete, NARLI VE Baydemirli merkez olmak üzere bir Bertiz ilçesi kurulmalı toplam ilçe sayısı 15 olmalı 4ü merkez 11 i taşra hatta bu merkez ilçelere Narlı ve Türkoğlu da eklenebilir.
Ali 9 ay önce
Bütün sorunlar çözüldü bu eksikti haklısın
OĞUZ ÖNER 9 ay önce
sayın vekilim eğer k.maraş a yeni bir ilçe gelecekse bu hak TANIR Mahallesinindir.
Daha önce verilen hak tekrar elindenalınan TANIR MARAŞIN KUZEYİN de ve maraşın en büyük mahallesidir.Bu nedenle ilçelik TANIR IN hakkıdır.
Akin 9 ay önce
Merkez ne kadar düzgün ki yollar kostebek yuvası ulaşım sıkıntılı
Mıro 9 ay önce
Acaba suya sabuna dokunmadan iş yapıyor gibi görünmek nasıl bişeydir?
Ben Been 9 ay önce
Ben Ilıcayı bilmem.Ama bizim Pazarcık başta olmak üzere bazı ilçelerin köy yapılması uygun olur.Çünkü en iyi sokak ve caddelerinde çukurlardan araba süremiyoruz.
ibo 9 ay önce
Önce merkeze bir Kuzey kent diye ilçe kurdurtta Kuzey Çevre yolunun kaldırımlarını orta refüjlerini ve aydınlatmasını yaptırırsan çok teşekkür ederim.ILICAYI sonra düşünün lütfen.
Türkoğlu 9 ay önce
K.maraşın her işi bitti ilçe işi başladı sefer bey senin başka yapacak işin yokmu ilçe olunca ne olacak bir kaymakam gelecek 120 elaman gelecek sonra fitre verecek adam bulamayacağız
46- 9 ay önce
Bolun bolun. Sizde vekilseniz yazik sehre. Yatirima on ayak olun birazda. Antep adana uctu. Sehir yerinde sayiyor adamin derdine bak.
Okkes 9 ay önce
Seferogullarindan sefer abim gundemde kalmak icin ha bire soru onergesi veriyor yaptigi tek icraat budur
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
Namaz Vakti 19 Ocak 2021
İmsak 06:13
Güneş 07:38
Öğle 12:48
İkindi 15:26
Akşam 17:48
Yatsı 19:08