Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç'dan Çok sert İnönü çıkışı!

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, TBMM Genel Kurulu’nda ‘Ceyhan Nehri ve Aksu Çayı kirliliği’ne ilişkin gündem dışı konuşma yaptı.

Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç'dan Çok sert İnönü çıkışı!

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, TBMM Genel Kurulu’nda ‘Ceyhan Nehri ve Aksu Çayı kirliliği’ne ilişkin gündem dışı konuşma yaptı. Konuşmasının bir bölümünü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsmet İnönü çıkışına ayıran Öztunç, Türkiye’yi ziyarete gelen ABD Başkan Yardımcısı Lyndon B. Johnson ile İsmet İnönü’nün halkı selamlama sırasında diplomatik nezaket gereği ellerinde Türk ve Amerikan bayrakları olmasına rağmen, Erdoğan’ın sadece o gün çekilen fotoğrafın yarısını göstererek İnönü’nü üzerinden ekonomik kriz ortamında gündem değiştirme çabası içerisinde olduğunu savundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP kampında partililere hitap ederken Lozan Kahramanı ve 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün bir fotoğrafını gösterdi. Erdoğan bu fotoğraf üzerinden İsmet İnönü ve CHP’yi eleştirirken “İşte görüyorsunuz, elindeki bayrağa dikkat edin Türk Bayrağı değil. Elindeki bayrak Amerikan Bayrağı. Bu da İnönü. Bunların geçmişi böyle. Dün neydi ki bugün ne olacak” ifadelerinin kullandı.

FOTOĞRAFIN HİKAYESİ BAŞKA

Erdoğan’ın gösterdiği fotoğrafta sadece İsmet İnönü yer alırken 26 Ağustos 1962 tarihinde Ankara’da çekilen fotoğrafın tamamına bakıldığında halkı selamlayan iki devlet adamının da ellerinde diplomatik nezaket gereği her iki ülkenin de bayraklarının olduğu görünüyor. Erdoğan’ın gösterdiğinin aksine İnönü’nün elinde iki ülkenin de bayrağı var. Dikkat çeken başka bir ayrıntı ise ziyaretten 2 yıl sonra ABD Başkanı seçilen Johson’un Kıbrıs Barış Harekatı’ndan vazgeçilmesi için yazdığı tehdit içerikli mektuba İnönü’nün verdiği tokat gibi cevap; “Yeni şartlarda yeni bir dünya kurulur. Türkiye de bu dünyada yerini bulur.”

TBMM Genel Kurulu’nda ‘Ceyhan Nehri ve Aksu Çayı kirliliği’ne ilişkin gündem dışı konuşma gerçekleştiren CHP’li Ali Öztunç, ‘Ceketi göndersek oy alırız” mantığıyla hükümetin Kahramanmaraş’a hizmet sunmadığını vurgularken konuşmasının bir bölümünü de İnönü dönemi ile günümüzün karşılaştırmasına ayırdı.

Öztunç Meclis konuşmasında şu ifadeleri kullandı;

“FETÖ’YÜ İSMET PAŞA BÜYÜTMEMİŞ”

“Efendim aslında Ceyhan Nehri ve Aksu Çayı'yla ilgili konuşmak için gelmiştim ama son birkaç gündür Sayın Cumhurbaşkanının İsmet Paşa sevgisi yeniden depreşince birkaç kelam etmek gerekiyor, onu söylemek istedim. Biraz araştırdım baktım İsmet Paşa ne yapmış diye, İsmet Paşa döneminde ne olmuş diye. Mesela, İsmet Paşa döneminde domatese bir ay içerisinde yüzde 85 zam gelmemiş; İsmet Paşa döneminde tavuğa yüzde 100 zam gelmemiş bir ayda; benzine, elektriğe, doğal gaza zam üstüne zam gelmemiş. İsmet Paşa döneminde FETÖ'yü İsmet Paşa büyütmemiş. Bank Asyanın açılışını Fetullah Gülen ile İsmet Paşa yapmamış. (CHP sıralarından alkışlar) FETÖ'ye ‘İstediğin ne varsa vermedik mi?’ diye soran İsmet Paşa değil.”

“İSMET PAŞA’NIN ÇOCUKLARI ÇÜRÜK RAPORU ALMAMIŞ, BEDELLİ ASKERLİK YAPMAMIŞ”

“İsmet Paşa yüzünden Türk subaylarının, Türk askerlerinin başına çuval geçirilmemiş. İsmet Paşa döneminde Süleyman Şah Türbesi taşınmamış arkadaşlar.
İsmet Paşa'nın çocukları askerlik yapmış, çürük raporu almamış, bedelli askerlik yapmamış. İsmet Paşa damadını bakan yapmamış. (CHP sıralarından alkışlar) İsmet Paşa'nın çocuklarının evlerinde paralar, kasalar, sıfırlamalar olmamış değerli arkadaşlar.
Öyle saray sevdası da yokmuş. Bakın, Atatürk Orman Çiftliği'nde bir saray, Marmaris'te bir saray, uçan saray... İsmet Paşa bunları yapmamış.

İsmet Paşa döneminde kadına şiddet yüzde bin 400 artmamış, çocuğa istismar yüzde 700 artmamış.”

“İSMET PAŞA’YA HER SIKIŞTIĞINIZDA ÇATMANIZ YANLIŞTIR”

İsmet Paşa, Kurtuluş Savaşı'nın gerçek bir kahramanıdır, Lozan'ın gerçek bir kahramanıdır. İsmet Paşa gerçek bir kahramandır, çakma bir kahraman değildir değerli milletvekilleri. (CHP sıralarından alkışlar) Arkasında İstiklal Madalyası vardır, kahramanlık vardır İsmet Paşa'nın.

İsmet Paşa'ya her sıkıştığınızda çatmanız yanlıştır. Elinize, yüzünüze, dizinize dursun. Daha ne yapsın? Savaş meydanlarında cumhuriyeti kurmuşlar. Yıllar geçmiş aradan Hakk'a yürümüşler hâlâ İsmet Paşa'nın arkasından konuşuluyor. Hangi dinde var arkadaşlar bu? Hangi dinde var Hakk'a yürümüş bir kahramanın arkasından bunların konuşulması?

“HİZMET YOK, CEKETİ GÖNDERSEK OY VERİR MANTIĞI VAR”

Gelelim Maraş'a... Kahramanmaraş yıllardır Adalet ve Kalkınma Partisine çok yüksek oy veriyor. O kadar çok oy veriyor ki verdiği oyun karşılığını da alamıyor. Hizmet yok. Ne de olsa ‘Ceketi göndersek oy veriyor’ mantığı var.

Aksu Çayı ve Ceyhan Nehri var. Aksu Çayı kızıl akıyor arkadaşlar, kızıl. Kahramanmaraşlı hemşehrilerin hepsi de bunu bilirler. Fabrikaların tüm kimyasal atıkları Aksu Çayı'na gitmektedir.

“DOSTLAR ALIŞVERİŞTE GÖRSÜN”

“Peki, bunun temizlenmesi gerekiyor mu? Evet. Filtreleme yapılması gerekiyor mu? Evet. Ne yapıyor Hükûmet? Toplantılar yapıyor, göstermelik toplantılar. Sonuç? Dostlar bizi alışverişte görsün. Sonuç yok. Aksu Çayı hâlâ kızıl akmaya devam ediyor.

Elbistan... Elbistan ilçemiz Ceyhan Nehri'nin doğduğu yerdir. Ceyhan Nehri'ne biz çocukluğumuzda çimmeye giderdik arkadaşlar. Belki bilirsiniz ‘çimmek’ ne demektir. Giderdik orada çocukken yüzerdik. Şimdi bırakın insanın girmesini canlı bitki yaşamıyor arkadaşlar. O hâle gelmiş durumda. Emek yok; Elbistan'a, Ceyhan Nehri'ne bakım yok, temizlik yok. Yine toplantılar yapılıyor ama hiçbir sonuç alınamıyor. Ben, Adalet ve Kalkınma Partisini Elbistanlılara, Maraşlılara şikâyet ediyorum.”

“NEDİR BU ÇİFTÇİ DÜŞMANLIĞI”

“Elbistan Şeker Fabrikasını da özelleştirdiniz. ‘Etmeyin, eylemeyin’ dedik, dinlemediniz; fabrika özelleştirildi, işçiler işinden atıldı, çiftçi perişan oldu. Daha önce 100 ton pancar verirdi, karşılığında bir miktar küspe alırdı, o küspeyle hayvancılık yapardı, hayvanlarını beslerdi. Şimdi ne yaptılar biliyor musunuz? Daha önce bedavaydı bu küspe. Küspenin tonu 20 lira. Böyle bir şey olur mu? Daha önce bedava verilen küspenin tonunu şimdi 20 liraya satıyorlar. Kim? Özelleştirmeden alan firma. Niye müdahale etmiyorsunuz? Nedir bu çiftçi düşmanlığı? Yazık, günah değil mi?”

“ELBİSTAN’IN İL OMASI İÇİN KANUN TEKLİFİ VERDİM”

“Elbistan'a imar uygulaması getiriliyor, 1/1.000'likler, 5 binlikler yapılıyor. 150 bin nüfuslu bir kent köy hâline getiriliyor. İsteniyor ki Elbistan Kahramanmaraş'ın altında kalsın, köy olarak kalsın. Ben Cumhuriyet Halk Partisi Grubumuzu adına Elbistan'ın il olması için bir kanun teklifi verdim. Seçim zamanında, meydanlarda Elbistan'a gidip "Evet, biz de Elbistan'ı il yapacağız." diyen AK PARTİ'nin saygıdeğer milletvekilleri, Genel Başkan Yardımcısı Sayın Mahir Ünal, verdiğim kanun teklifine sizden destek bekliyorum. (CHP sıralarından alkışlar) Eğer destek vermezseniz bir daha Elbistan'a gittiğinizde vatandaşlarımız sizleri karşılayacaktır ama olumsuz karşılayacaklardır. Elbistan'ın il olması için sadece AK PARTİ'den değil, Milliyetçi Hareket Partisinden, Sayın Sefer Aycan'dan da -ki destek verdiğini biliyorum- destek istiyoruz. Lütfen, gelin bu sorunları hep birlikte sona erdirelim.”

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2018, 12:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
özgür
özgür - 8 ay Önce

İsmet paşa bakın kimmiş.

Demirel'in ilk başbakanlık dönemi, Anıtkabir ziyaret ediliyor. Demirel protokol gereği önde yürüyor ama durumdan rahatsız. Adımlarını yavaşlatarak İsmet Paşa'nın yanına gelmesini bekliyor. Bunu farkeden Paşa, Demirel'e yaklaşıyor ve: "Yürü yürü, rahat ol. Sen başbakansın, protokol kimsenin değerini düşürmez...

Bir röportaj sırasında gazeteci Demirel'e sorar:
-İsmet İnönü ile aranızda sorun mu var?
Demirel'in cevabı:
-O, arkasına koskoca Kurtuluş Savaşı'nı almış bir kahraman, ben kimimki onunla bir sıkıntım olabilsin...

KAHRAMANMARAŞ LI
KAHRAMANMARAŞ LI - 8 ay Önce

TUNCELİNİN ESKİDEN KAMER GENC İ VARDI ALLAH RAHMET EYLESİN TUNCELİYE HİZMET YAĞARDI ALİ ÖZTUNCTA KAHRAMANMARAŞIN KAMER GENCİ MEMLEKETİN SORUNLARINI DİLE GETİREN DİĞER VEKİLLERE DUYURULUR.İNŞALLAH ÖZTUNÇ UN KIYMETİNİ BİLİRLER.

hartlaplı
hartlaplı - 8 ay Önce

dersimde alevileri yani kardeşlerini katleden kimdii ...ali beyyy..

sen
sen - 8 ay Önce

önce git izmirin pisliğini rezilliğini temizle, sonra konuşta inanalım. sizin iktidarınızıda gördük elliye kadar memlekete bir çivi çakmadınız. yaptığınız zülüm ve işkence cabasıydı. zamnınnızda müslüman olduğu için işkenceden ölenlerin sayısını, ahır yapılan ulu camilerin sayısını, yıkılan şehit mezarlıklarının sayısını açıkla. eğitmimizi abd ye kim teslim etti fulbraght i kim imzaladı. kıbrısı adaları kim verdi, yemene ve fasa kadar olan sınırımızı kim bu hale getirdi.açıkla sonra konuş.bu millet yalanlarınıza kanacak kadar ahmak değil.

mmm
mmm @sen - 8 ay Önce

gerçeklerin karşısında hazımsızlığı tutan birisi geri zekalı olduğunu söylemiş.kem söz sahibine mahsustur. yaptıklarınızdan utanıyorsunuz ve inkar ediyorsunuz. elliye kadar asılan milyonların sayısını açıkla bakayım.

YORUMSUZ
YORUMSUZ @sen - 8 ay Önce

YA SENIN KADAR GERİ ZEKALI VAR MI BU DÜNYADA YOKTUR DA ZATEN .GECENİN BİR YARISI CAMİ YIKAN SENİN BABANDI .YUNANİSTANA ADALARI VEREN DE ÜLKEYİ FETÖYE PEŞKEŞ CEKMİŞ VE HALA DA ÇEKMEYE DEVAM EDEN DE BABAN .BEN SANA NE DİYEYİM DAHA

özgür
özgür - 8 ay Önce

kara cahil, saçmalamışsın yine. onaltı yıldır sata sata bitiremediğiniz kurumlar 1923 ile 1950 yılları arasında yapılmıştır.yapılanları yazsam bu satırlar almaz. eğer okuman yazman varsa iyice bir araştır sonra yaz. cahil hangi cami ahır yapılmış yazsanda öğrensek. yemenden fas'a kadar olan sınırları kim bu hale getirdi diyorsunya gülüyorum sana. aç oku ayıp değil. ama anlayarak oku.

Yaa
Yaa - 8 ay Önce

Ali bey madem mararaşı seviyon sorunlarini biliyon vekillikden istifa et belediye baskan adayi ol bide inönüyü ne kadar översen öv sen rahat ol biz inönüyü senden daha iyi biliriz.

göçmüş
göçmüş - 8 ay Önce

Her Milletvekili Ali bey kadar Gayret etseydin memleket sorunlarını çözmek için; Teşekkürler Ali bey Başarılar diliyoruz..Dersim olayını mevzu eden hemşerim dersimde şahıs değil Delet mücadele etti iahanetin bedelini ödetti..Tarihe iyi bakın...

mustafa
mustafa - 8 ay Önce

k.maraşım sorunlarını bilen adam helal olsun

Selim Selçuk
Selim Selçuk - 8 ay Önce

Sağır ismeti savunmayı bırakta, aksu çayının kirliliği ile ilgili güzel bir soruna dokunmuşsun, onun üstüne git bence...


SIRADAKİ HABER

banner240

banner227

banner154