Kahramanmaraş Milletvekillerinden CHP'li Yasemin Öney Cankurtaran'a tepki

TBMM İdare Amiri ve AK Parti Çorum Milletvekili Salim Uslu, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Nursel Reyhanlıoğlu, Mehmet Uğur Dilipak ve İmran Kılıç ile Mecliste basın toplantısı düzenleyerek, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran'ın "Terörist arıyorsa Maraş'ta ve Çorum'da çocukları, kadınları baltayla kesenlere baksın." açıklamalarına tepki gösterdi.

Kahramanmaraş Milletvekillerinden CHP'li Yasemin Öney Cankurtaran'a tepki

TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, "Dün olduğu gibi bugün de Alevilik, Kürtlük, Sünnilik gibi toplum yapımızdaki unsurlar kaşınarak, yeniden çatışma ortamı çıkarılmaya çalışılmaktadır." dedi.

Güvenç, TBMM İdare Amiri ve AK Parti Çorum Milletvekili Salim Uslu, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Nursel Reyhanlıoğlu, Mehmet Uğur Dilipak ve İmran Kılıç ile Mecliste basın toplantısı düzenleyerek, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran'ın "Terörist arıyorsa Maraş'ta ve Çorum'da çocukları, kadınları baltayla kesenlere baksın." açıklamalarına tepki gösterdi.

12 Eylül öncesi birtakım yapılarla halkın birbirine düşürüldüğünü, tahrikler sonucu toplumun hassas noktalarının kaşındığını ve Çorum'da, Sivas'ta, Kahramanmaraş'ta istenmeyen olaylar yaşandığını anlatan Güvenç, "Her yıl da Kahramanmaraş'ta dışarıdan gelen provokatörlerce anma adı altında olaylar çıkartılmaya çalışılmaktadır." diye konuştu.

Güvenç, 2010 yılında düzenlenen etkinlikte kentte ciddi gerilim yaşandığını, bu nedenle 2011 yılından bu yana valilik tarafından bu tür etkinliklere izin verilmediğini belirterek, "Birilerinin ifade ettiği gibi OHAL olduğu için yasaklanan herhangi bir etkinlik yoktur." dedi.

Kahramanmaraş'ta Alevi, Sünni, Kürt, Türk ayrımının yapılmadığını vurgulayan Güvenç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dün olduğu gibi bugün de Alevilik, Kürtlük, Sünnilik gibi toplum yapımızdaki unsurlar kaşınarak, bu ülkede yeniden çatışma ortamı çıkarılmaya çalışılmaktadır. AK Parti hükümetleri olarak Alevisini de Sünnisini de bu ülkenin zenginliği olarak görüyoruz. Hepimiz, '80 milyonla Türkiye'yiz' diyoruz. Etnik, mezhep, yapı üzerine siyaset yapılmaması gerektiğini vurguluyoruz. Sağduyulu, vicdan sahibi hiçbir insan bu tür provokasyonlara girmemelidir, hele hoyratça, insafsızca, akıl almaz bir şekilde şehirlerimizi topyekün hedef göstermemelidir. Bu ne sorumsuzluktur ki bir ülkede bunun üzerinden siyaset yapılmaya çalışılıyor, bu ne sorumsuzluktur ki ülkenin ana muhalefet partisinden bazı isimler bu gibi açıklamalar yapabiliyor."

Güvenç, CHP'li milletvekillerinin marjinal gruplarla arasına mesafe koymasını istedi.

TBMM İdare Amiri ve AK Parti Çorum Milletvekili Uslu da basit bir araştırma ile Kahramanmaraş ve Çorum'da yaşanan olayların gerçeğinin öğrenilebileceğini söyledi. Araştırma yapmadan kentlere yönelik ithamlarda bulunmanın doğru olmadığını ifade eden Uslu, özellikle siyasetçilerin daha sorumlu davranması gerektiğini kaydetti.

Anadolu Ajansı

YORUM EKLE
YORUMLAR
asılkahramanmaraşlı
asılkahramanmaraşlı - 1 yıl Önce

bunlar da kim...

Hep Doğrusöyler
Hep Doğrusöyler - 1 yıl Önce

Bu lafları eden şahsiyet kadar bile cesaretiniz yokmuş.

sultanoğlu
sultanoğlu - 1 yıl Önce

Sayın vekillerim Kahramanmaraş'ı kimse bu şekilde atıflar atarak dillerine alamaz. Bu şekilde açıklama yapacağınıza suç duyurusunda bulunun da kimse Kahramanmaraş'ı bu şekilde diline almasın.

Kürşat 46
Kürşat 46 - 1 yıl Önce

Bundan bir kaç yıl önce yıldönümü adı altandaki rezalete kim izin verdi acaba

SIRADAKİ HABER

banner240

banner227

banner235

banner154

banner224