Öztunç'tan Şok İddia! AKP, Afşin-Elbistan’ı Hava Kirliliğinde Dünya 5.’si Yaptı

Greenpeace tarafından yayınlanan hava kalitesi ölçüm raporlarını değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç ''Rapordaki değerlere göre, Afşin-Elbistan bölgesi, tüm dünyada kömürlü santrallerden kaynaklı hava kirliliği sıralamasında 5. sıraya yerleşmiş durumda. AKP Kahramanmaraş’ı sevmiyor dememin bir sebebi de bu'' dedi.

SİYASET 26.12.2020, 21:01
Öztunç'tan Şok İddia! AKP, Afşin-Elbistan’ı Hava Kirliliğinde Dünya 5.’si Yaptı
banner257

Greenpeace tarafından yayınlanan hava kalitesi ölçüm raporlarını değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali ÖZTUNÇ “ Rapordaki değerlere göre, Afşin-Elbistan bölgesi, tüm dünyada kömürlü santrallerden kaynaklı hava kirliliği sıralamasında 5. sıraya yerleşmiş durumda. AKP Kahramanmaraş’ı sevmiyor dememin bir sebebi de bu” dedi

Yaşadığımız Zulümün Kanıtı

ÖZTUNÇ; “Greenpeace yaşadığımız zulmün kesin kanıtlarını paylaştı. Afşin Elbistan A ve Afşin B Santrali, bölgemizi hava kirliliğinde Dünya 5. yaptı. Greenpeace’in 2019 yılında yaptığı modellemede, 1984-2019 yılları arasında termik santral yüzünden 17 Bin erken ölüm yaşandığı, planlanan 6 santral de bunun üzerine katlandığında bu sayının 32 Bin olacağı hesaplanmıştı. Bu zulme artık dur diyoruz. Kahramanmaraşlılar yaşasın, nefes alsın istiyoruz.” yorumunda bulundu.

Veriler Gizleniyor

Türkiye’de hava ölçüm değerlerinin sahici olmadığını, ölçüm cihazlarının kirlilik miktarının gerçek hesaplanmasını sağlayacak konumlara konulmadığını, PM 2,5 ve PM 10 değerlerinin çoğu bölgede ölçülmediğini aktaran ÖZTUNÇ “AKP kendisini övmekten başka bir şey yapmıyor. Bütçe görüşmelerinde iklim değişiklikleri ile nasıl baş ettiğimize dair güzellemeler dinledik. Daha hava kirliliğini dahi ölçmeyen, gerçek verilerden bilerek uzak tutan bir iktidarın iklim kriziyle nasıl başa çıkacak. Bunu açık yüreklilikle soruyorum” dedi.

AKP Yeşil Düzeni, Doların, Euro’nun Düzeni Olarak Görüyor

AKP’nin el attığı her işin altından para ve rant çıkıyor diyen ÖZTUNÇ “Dünyada, yeşil mutabakat/yeşil düzen tartışmaları sürüyor. AKP’de kendince, bu konuda bir şeyler yapıyor. Bir proje alıp, İklim Değişikliği Yasası taslağı hazırlıyorlar, kimseye haber vermeden. Dertleri de şu, biz bu karbon piyasasından nasıl para kırarız. Dervişin zikri neyse fikri de odur hesabı, yeşili duyunca zihinleri dolara, euroya kayıyor. Elbistanlı erkenden ölmüş, kimin umrunda” dedi.

Filtre Takmayan Santrali Yeniden Açtılar, 3. Santrale Onay Verdiler

hava ölçümleri raporundan çıkarılması gereken şudur; bu bölge bu kadar kirliliği artık kaldıramıyor. Artık, bu bölgede kömüre dur diyelim ve bölgeyi adil geçiş kapsamında dönüştürelim. Kapanan kömür sahalarını yeniden tarıma kazandıralım. Filtresi kapanmayan santrale, ölçüm süreci dahi tamamlanmadan çalışma izni verdiler, pandemi döneminde 3. Santrale onay verdiler. Ölçüm süreci tamamlanmamış santrali açmak hukuksuzluktur. Biz AKP Kahramanmaraş’ı sevmiyor derken bunları kastediyoruz” diyen ÖZTUNÇ “Yapılan zulümdür, günahtır. Artık buna dur demeliyiz” çağrısında bulundu.

Yorumlar (5)
Tuğba Doğan 1 ay önce
Kömürden elektrik Dünya'nın en eski ve en zararlı enerji üretimidir.Yaklasık 300.000 insanın yaşadıgı iki ilçede 30 yıl sonra kirliliğinin ne durumda olacağını simdiden tahmin etmek icin bilim adamı, doktor olmaya gerek yok.
Elektrik neden pahalı? 1 ay önce
8 tane baraj ve en büyük termik santrale sahip maras ilinde zehir soluduğumuza göre elektrik ucuza mal olsa bari , elektrik ucuz olsa fabrikalar maraşa ,tüm yeni yatirimlar maraşa gelir
Tıbbi kenevir 1 ay önce
Santralin derhal kapatılıp maras iline tıbbi hint keneviri ekimine tıpkı rize,sinop,yozgat,kayseri,amasya,malatya'ya verdikleri gibi izin verilmelidir.Kenevir 4 ayda yetişir ve 1 dönümü 35 dönüm ormanın verdiği oksijene eşittir.
ŞEHSUVAROĞLU ALi 4 hafta önce
Atom bey oldu felaket tellalı neden acaba.Sebep belli CHP nin skandalları bitmiyor onları kapatmak için saldırıyor ama unutmuyoruz Atom bey.En son chp li vekilin öldürülen kızın ailesini aramasını da unutmuyoruz.
MFE 4 hafta önce
Gün geçmiyor ki CHP de bir fuhuş skandalı çıkmasın,bunların iktidar olduğunu düşünüyorum da Allah muhafaza...
açık
Günün Anketi Tümü
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
Namaz Vakti 24 Ocak 2021
İmsak 06:11
Güneş 07:35
Öğle 12:49
İkindi 15:31
Akşam 17:54
Yatsı 19:13