Siyasi partilerden terör tepkisi

Fransa'nın başkenti Paris'te bir mizah dergisi çalışanlarına yönelik gerçekleştirilen terör saldırısı Sivas’ta siyasi parti temsilcileri tarafından kınandı. Terör saldırısının İslam ve Müslümanlıkla hiçbir şekilde ilişkisinin kurulmaması gerektiğinin altı çizildi. Ayrıca Türkiye’de bir gazetenin de karikatürlerden bazılarını yayınlaması eleştirildi. Karikatürün basın özgürlüğü adı altında yayınlanamayacağı vurgulandı.

Siyasi partilerden terör tepkisi

Fransa'nın başkenti Paris'te bir mizah dergisi çalışanlarına yönelik gerçekleştirilen terör saldırısı Sivas’ta siyasi parti temsilcileri tarafından kınandı. Terör saldırısının İslam ve Müslümanlıkla hiçbir şekilde ilişkisinin kurulmaması gerektiğinin altı çizildi. Ayrıca Türkiye’de bir gazetenin de karikatürlerden bazılarını yayınlaması eleştirildi. Karikatürün basın özgürlüğü adı altında yayınlanamayacağı vurgulandı.

15 Ocak 2015 Perşembe 18:00
Siyasi partilerden terör tepkisi
 MHP İl Başkanı Serhat Albayrak, BBP İl Başkanı Uğur Bulut, CHP İl Başkanı Ahmet Turan Temel ve AK Parti İl Başkanı Ziya Şahin, yaptıkları değerlendirmede, Fransa’da yapılan terör saldırısının Müslümanlara mal edilmesinin kabul edilemeyeceğine işaret etti. Muhalefet partileri de Hz. Peygamber (SAV)'e yapılan hakaretlerin mütedeyyin bir iktidar döneminde yapılmasının da manidar olduğunu savundu. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Fransa’daki yürüyüşe katılmaları değerlendirilirken iktidar milletvekili ve bakanları tarafından da Hz. Peygamber'e hakaret edildiğine, ayetlerle dalga geçildiğine işaret edildi. 

'PEYGAMBERİMİZ'E YAPILAN HAKARETE KARŞIYIZ'

MHP İl Başkanı Serhat Albayrak, terörün her türlüsüne karşı olmakla birlikte Fransa’da yaşanan olay sonrası Avrupa’da İslamofobinin daha da yaygınlaşmasını dikkate değer bulduğunu kaydetti. 

Karikatürlerden bazılarının Türkiye’deki bir gazete tarafından da yayınlanmasının herkesi üzdüğünü kaydeden Albayrak, "Bunun kendi ülkemizdeki bir gazete tarafından yapılması bizleri daha fazla üzmüştür. Bu karikatürleri yayınlayanları kınıyoruz. Çünkü din bizim için çok kutsaldır. Bizler Türk milliyetçisi olarak İslam ahlak ve fazileti açısından çok hassasız. Bu açıdan Peygamberimiz'e yapılan her türlü hakarete karşı olduğumuzu ve şiddetle kınadığımızı söylemek isterim." şeklinde konuştu. 

BAŞBAKAN’IN YÜRÜYÜŞE KATILMASI 

MHP İl Başkanı Albayrak, Başbakan’ın Fransa’da terörün kınandığı yürüyüşe katılmasına da değindi. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu iki yüzlü siyaset yapmakla suçlayan Serhat Albayrak, şöyle devam etti: "PKK ile masaya oturan bir başbakanın Avrupa’ya giderek terörü kınaması pek mantıklı gelmemektedir. Ülke içinde ve dışında iki yüzlü siyaset izleyen politikacılara gerekli tepkilerin verilmemesi, iktidarın vekilleri ve bakanlarından Allah’ın ayetleriyle dalga geçenlere, Peygamberimiz'in kibirlendiğini söyleyenlere karşı herhangi bir tedbir almayan AK Parti iktidarının Cumhuriyet gazetesinin yayınladığı karikatüre de herhangi bir tepki vermemiş olması bizim için artık çok normal bir hal almıştır."

'İKTİDAR İÇİNDEN DE HAKARETLER OLDU'

BBP İl Başkanı Uğur Bulut da Fransız dergisine yapılanın terör saldırısı olsa da H. Peygamber karikatürünün Fransa’da ve Türkiye’de yayınlanmasının da suç olduğunu belirtti.
"Günümüzde karanlık mahfiller, insanlarımızın dini duyguları üzerinden provoke etmeye yönelik çalışmalar yapılıyor. Bunu kınıyoruz. Bir basın kuruluşu bu işin içinde olmamalı. Zaten Alperen Ocaklarımız gerekli tepkiyi verdi." diyen Bulut, sözlerine şöyle devam etti: "Kimse bu ülkede insanların dini duygularıyla dalga geçmeye kalkmasın. Maalesef tüm bunlar ülkeyi Müslümanım diye yönetenlerin zamanında oluyor. Aslında iktidar içinde de Peygamber Efendimiz'e hakaretler edilmişti. Bir Bakan, Peygamberimiz'e kibir atfetti. O zamanlar da Başbakan için ‘Allah’ın bütün vasıflarını üzerinde taşıyor’ denildiği zaman, yakınlarda bir milletvekilinin akrabayı kayırmayla ilgili bir ayeti işine geldiği gibi yorumladığı zaman onlara gerekli cezalar verilseydi... Madem İslami hareketler. Bu türlü hakaretlerin mütedeyyin bir iktidar zamanında yapılmasını da çok manidar buluyorum." 

'BAŞBAKAN, İSRAİL BAŞBAKANI İLE BİRLİKTE YÜRÜDÜ'

Kanunların milletin örfüne göre yapılmadığı için bu tür hadiselerin yaşandığına işaret eden Uğur Bulut, karanlık mahfillerin bu boşlukları kullanarak insanların inançlarıyla dalga geçmeye çalıştığını kaydetti.

Bulut, şöyle devam etti: "Kesinlikle bu tür hareketlerin içinde kimse olmasın. Fransa’da 12 vatandaş öldürüldü ama yakın bir zamanda Irak’ta, Filistin’de Myanmar’da 1,5 milyon Müslüman öldü. Başbakan’a sesleniyorum. 12 vatandaş öldürüldüğü zaman 40 ülkenin başbakanıyla; içinde terörist devlet olan İsrail’in Başbakanı da var, Batı'ya şirin görünmek adına hem de kol kola yürüyorsunuz, 1,5 milyon Müslüman öldürüldüğü zaman seyredeceksiniz. Bunu da kınıyorum."

'TERÖR İSLAM İLE BAĞDAŞTIRILAMAZ'

CHP İl Başkanı Ahmet Turan Temel Fransız dergide yayınlanan karikatür sonrası yapılan terör saldırısını kınayarak, bu saldırıların İslam ve Müslümanlıkla hiçbir ilişkisinin kurulmaması gerektiğine vurgu yaptı.

İl Başkanı Temel, şunları ifade etti: "Bu tip saldırılar ancak alçak bir cinayet olarak değerlendirilebilir. Terör karşısında, terörü gerçekleştirenlerin dini, mezhebi ya da milliyeti ne olursa olsun bunları mahkûm etmeye ve lanetlemeye devam edeceğiz. Ancak iktidarda olan AKP yönetimi uyguladığı yanlış dış politikalar ile ülkemizi içte ve dışta karanlığa götürmüş; bizleri din, dil, ırk ve mezhep ayırt etmeksizin bir arada eşitce tutan çağdaş Cumhuriyetimizin değerlerini yok sayarak çok tehlikeli bir ayrışma içerisine girmiştir."

AK Parti İl Başkanı Ziya Şahin de İslam bu kadar hoşgörü ve anlayış dini iken, Fransa’da yaşanan terör olayını İslam’la bağdaştırmanın ve Müslümanları bu olayların müsebbibi olarak göstermenin, gerçeklerin üstünü örtmek ya da gizlemek amacıyla yapıldığına inanmak için çok neden olduğunu ifade etti.
Yükleniyor...
Son Güncelleme: 15.01.2015 18:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126