Bodrum'da golf heyecanı

Muğla'nın Bodrum ilçesinde, bu yıl ikincisi düzenlenen 'Golf Challenge' turnuvası başladı.

Bodrum'da golf heyecanı

SAT Komandosu Namık Ekin, yeni rekorunu İstanbul Gelişim Üniversitesi adına Caddebostan Türk Balık Adamlar Kulübü’nde kırdı. 24 saat su altından hiç çıkmadan ve uyumadan, sürenin dolmasına 3.5 saat kala toplamda 301 ton 115 kilogram ağırlık kaldırdı. 76 yaşındaki Ekin, 24 saatin dolmasına 5 saat 15 dakika kala 273 tonluk hedefini aşarak 18’inci Guinness Dünya Rekorunu kırdı.Ekin su altında 14 oksijen tüpü kullandı.

EKİN'İ GUINNESS HAKEM VE TEMSİLCİ EKİBİ BEKLEDİ

Rekortmen sporcuyu su altında ve yukarıda altı kişilik Guinness hakem ve temsilci ekibi bekledi. Tam teşekküllü sağlık ve güvenlik ekibinin de hazır bulunduğu rekor denemesi, 24 saat su altında ağır anaerobik eforharcayacak olan 76 yaşındaki bir denek üzerinde yapılacak ilk sportif araştırma özelliğini taşıyor. Su altındaki bir rekor denemesi için ilk kez mayo ile su altına inen Ekin, akşam hipotermi başladığında dalgıç kıyafeti giydi.

Namık Ekin’i rekor denemesi süresince, Gençlik ve Spor İl Müdürü Cemiz Boz, Sualtı Federasyonu Başkanı Şahin Özen ve İstanbul Gelişim Üniversitesi yetkilileri de yalnız bırakmadı. Sualtı Federasyonu Başkanı Şahin Özen, Ekin’in Türk sporunu dünyada başarıyla temsil eden önemli bir spor adamı olduğunu vurgulayarak, “Namık Ekin geçtiğimiz yıl 17. Guinness Rekoru’nu kırmaya hazırlandığında, otoriteler 75 yaşındaki bir insanın bu işi başarmasının imkansız olduğunu söylemişti. Ancak duayen sporcu, “İmkansız sadece bir kelimedir” adlı kitabına atfen hedefine ulaşmış, otoriteleri ve bilim dünyasını şaşkınlığa uğratmıştır. Yapılan incelemede Ekin’in kalbinin 24 yaşındaki bir delikanlı kalbine sahip olduğu anlaşılmıştır. Bugün, 25 yaşındaki delikanlının yeni rekor denemesini de başarıyla tamamladığına hepimiz şahidiz. 18. Guinness Dünya Rekoru hayırlı olsun” diye konuştu.

LİTERATÜRE GEÇTİ

İstanbul Gelişim Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Abdülkadir Gayretli, “Üniversitemizin değerli spor eğitim danışmanı Namık Ekin’in kırmış olduğu rekor, üniversitemiz gençliği için olduğu kadar ülkemiz gençliği için de çok derin mesajlar taşımaktadır. İnsan hangi yaşta olursa olsun, günlük hayatı içinde egzersize yer verdiği müddetçe fikren ve bedenen üretken olacağını kanıtlamıştır” dedi.

İstanbul Gelişim Üniversitesi Rektörü Burhan Aykaç da üniversitenin Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu öğrencilerine bilgisi ve hayatı ile örnek olan Namık Ekin’i başarısından dolayı tebrik etti.

"REKOR AYNI ZAMANDA BİLİMSEL ARAŞTIRMA ÖZELLİĞİ TAŞIYOR"

Organizasyonun genel direktörü ve İstanbul Gelişim Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Dr. Kubilay Çimen, rekorun aynı zamanda önemli bir bilimsel araştırma özelliğini taşıdığını belirtti. Çimen, “Namık Ekin’in üniversitemiz adına gerçekleştirdiği 18. Guinness Rekoru, normal şartlarda, su altında gezen, oturan, hafif işler yaparken çok kısa süre su altında kalan kişiler üzerinde yapılan ufak kapsamlı araştırmaların ötesindedir. 24 saat su altında ağır anaerobik eforlara katlanan 76 yaşını sürdüren bir denek üzerinde yapılan ilk sportif araştırmadır. Ekin, ileri yaşına karşın, 10 -25 tekrarlı (Repitisyonlar) ile yüzlerce setlik kaldırışlar yaparak ve totalde bu aktiviteyi 24 saat sürdürerek 273 ton kaldırmayı başarmıştır” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner240

banner227

banner154

banner224