Şampiyon Güreşçiler Kahramanmaraş'ta Meydana Çıktı

Kahramanmaraş'ta düzenlenen 6. Geleneksel Şeref Eroğlu Şampiyonlar Şalvar Güreş Festivali'nde, Halil Hopur başpehlivanlığı kazandı.

Şampiyon Güreşçiler Kahramanmaraş'ta Meydana Çıktı

Kahramanmaraş'ta düzenlenen 6. Geleneksel Şeref Eroğlu Şampiyonlar Şalvar Güreş Festivali'nde, Halil Hopur başpehlivanlığı kazandı.

Kahramanmaraş'ın Dulkadiroğlu ilçesinde, Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu ve Dulkadiroğlu Belediyesi iş birliğiyle 6. Geleneksel Şeref Eroğlu Şampiyonlar Şalvar Güreş Festivali düzenlendi.

Dulkadiroğlu ilçesinin Dereköy Mahallesi'ndeki güreş sahasında gerçekleştirilen organizasyona, Türkiye'nin farklı kentlerinden 575 sporcu katıldı.

Çekişmeli geçen final müsabakasında rakibi Ömer Yavuz'u altın puanla yenen Halil Hopur, başpehlivan oldu.

Organizasyonda büyükler kategorisinde 60 kiloda Mehmet Yüce, 65 kiloda Kemal Karaboğa, 70 kiloda Ertuğrul Kahveci, 75 kiloda Esat Ardıç, 80 kiloda Nuri Temur ve 85 kiloda Mehmet Bulut birinciliği elde etti.

Minik yıldızlar kategorisinde ise 30 kiloda Emre Tuncer, 35 kiloda İsmail Hakkı Tarakçı, 40 kiloda Veysi Kaplan, 45 kiloda Uğurcan Şahin, 50 kiloda Recep Aydın, 55 kiloda Ertuğrul Güler, 60 kiloda Eyup Çetin, 65 kiloda Furkan Yeniköy, 70 kiloda Mehmet Akhisarlı, 80 kiloda Abdullah Sözcü, 85 kiloda Cebrail Sezen şampiyon oldu.

Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Asbaşkanı Şahin Hopur, Kahramanmaraş ile özdeşleşen şalvar güreşini dünyaya duyurmayı amaçladıklarını kaydetti.

Federasyon olarak 5 bin yıllık ecdad yadigarını dünyaya duyurmak istediklerini dile getiren Hopur, şalvar güreşinin bu seviyeye gelmesinde öncülük eden Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan ve Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Hakan Kazancı'ya teşekkür etti.

HABER FOTOĞRAFLARI

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Cihat Sezal, festivalde yaptığı konuşmada, Kahramanmaraş'tan çok sayıda şampiyon ve babayiğidin çıktığını söyledi.

Buradaki sporcuları da Türkiye'yi dünyada en iyi şekilde temsil etmeleri için yetiştireceklerini belirten Sezal, bu noktada ellerinden gelen desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, ilçelerinde iki güreş organizasyonunun bulunduğunu, Şeref Eroğlu, Mehmet Esenceli, Ahmet Ak, Metin Kaplan ve Harun Doğan gibi sporcular yetiştirmeyi hedeflediklerini vurguladı.

Dünya ve Avrupa şampiyonu eski milli güreşçi Şeref Eroğlu ise tarihi ve kültürüyle önemli bir şehir olan Kahramanmaraş'ın aynı zamanda pehlivanları ile de adından söz ettirdiğini aktardı.

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2019, 22:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
edeler
edeler - 2 ay Önce

dereli değil dereköy editör

Mustafa Eroğlu
Mustafa Eroğlu - 2 ay Önce

Sayın sayfa yöneticisi.Dereli değil DEREKÖY güreşleri.Lütfen başlığı düzeltirmisin.

maraşlı
maraşlı - 2 ay Önce

dereli değil derekey sn haber 46 sürekli yazım yanlışı yapılıyor.biraz dikkat

Ali
Ali - 2 ay Önce

Dereli mi Derekoy mu?

PEHLİVAN
PEHLİVAN - 2 ay Önce

AKŞAMA KADAR ONLARCA KEZ TEKRAR EDİLEN DEREKÖY ŞEREF EROĞLU GÜREŞ FESTİVALİNİ DERELİ DİYE YAZMAK NEDİR ANLAYAMADIM DOĞRUSU.

Murat kolukisa
Murat kolukisa - 2 ay Önce

Arkadaşlar yanlış bilgi vermeyelim dereli mahallesi değil dereköy mahallesi

S.degirmenci
S.degirmenci - 2 ay Önce

Dereli mah.degil derekoy mah.olacak haber yanlis olmuş

Dereköy
Dereköy - 2 ay Önce

Sizin gibi habercilerin...

DERELİ ile DEREKÖY ü hep karıştıran editör..
DERELİ ile DEREKÖY ü hep karıştıran editör.. - 2 ay Önce

biraz dikkat.

hltmaraş
hltmaraş - 2 ay Önce

Güreşi izlediniz mi bilmiyorum. ben izledim Halil Hopurun hataylı rakibinin çok hakkı yenildi. Hataylı genç 4 maç yapıb efor sarfederken, Halil Hopurun rakipleri ise Halil hopurla güreşmeden vazgeçti ve nasıl oluyorsa Halil hopur hiç güreşmeden final oynadı. sonrasında yenişemediler, hakemler kim önce rakibini yere düşürürse o kazanacak dedi, ama hataylı Halili indirmesine rağmen gözünü tuttu kör olmuş gibi gösterildi ve o hamleyi hiçe saydılar. sonrasında da halil şampiyon oldu. bu torpil işi burada da devreye girdi ya ne diyeyim , Allah sizin haksız elde ettiğiniz her kazancın hesabını soracak size. yok bilmem kimin yiğeni imiş yok bilmem kimin torunu imiş felan filan. Allahtan korkusu olmayan mahlukatlar.


SIRADAKİ HABER