TÜBİTAK ve Çin Ulusal Doğal Bilimler Vakfı (NSFC) işbirliğiyle başlatılan İkili İşbirliği Programı kapsamında Türk ve Çinli akademisyenler, depremle ilgili bir dizi projeyi hayata geçirecek.

Liderepin Sitesinden En Uygun Fiyatlarla MLBB Elmas ve PUBG UC Yükleyin Liderepin Sitesinden En Uygun Fiyatlarla MLBB Elmas ve PUBG UC Yükleyin

Programın çağrı sonuçlarına göre, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Akkar ve Tongji Üniversitesinden Chaolie Ning, Kahramanmaraş depremlerinden çıkarılan derslerin uygulamaya yönelik bir projeyi yürütecekler. Eskişehir Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Bozer ve Guangzhou Üniversitesinden Yun Zhou, betonarme binaların deprem dayanıklılığının artırılması ve deprem sonrası değerlendirme stratejilerinin geliştirilmesi konusunda çalışacak. Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Baki Öztürk ve South China Teknoloji Üniversitesinden Chunwei Zhang ise "Yeni ve Mevcut Yapılar için Yenilikçi Temel İzolasyon ve Sönümleme Sistemleri Yoluyla Sismik Direnci Geliştirme" başlıklı projeye imza atacak.

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Orhan Kaplan ve Nantong Üniversitesinden Yongwei Zhang, iletişim teknolojisine dayalı arama ve kurtarma İHA'ları konulu projeyi yürütecek. Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdal Panayırcı ve Southwest Jiaotong Üniversitesi Zheng Ma, "Deprem Afetinden Sonra Dağlık Alanlarda İHA Acil Durum İletişim Ağları için Temel Kablosuz İletişim Teknolojileri Araştırması"nı gerçekleştirecek. İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çağlar Akkaya ile Southeast Üniversitesinden Tianyu Xie, deprem sonrası beton yapıların inşaat ve yıkım atıklarının geri dönüştürülmesi için "Çok Ölçekli ve Çok Fonksiyonlu Ünite Tabanlı Teknikler" konusunda çalışacak. Yine İTÜ ve Southeast Üniversitesinden Zeynep Değer ve Decheng Feng, deprem bölgelerindeki binaların hızlı hasar tespiti, verimli onarımı ve güçlendirilmesine yönelik temel teknolojilere ilişkin araştırma yürütecek. İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper İlki ise Tongji Üniversitesinden Xianglin Gu ile dolgu duvarlı mevcut betonarme çerçevelerin sismik değerlendirilmesi ve yenilikçi bir yöntemle güçlendirilmesi için bir projeyi hayata geçirecek. Bu projeler, depremle mücadele ve sonrasındaki süreçlerde önemli gelişmelere katkı sağlayacak.