Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2020 yılında açılışı yapılarak trafiğe açılan Kahramanmaraş-Göksun karayolu güzergâhında arazisi olan onlarca hak sahibinin mağdur edildiği öğrenildi. İstimlak paralarını ödemek için kaynak bulamayan Karayolları Genel Müdürlüğü’nün, yol için istimlak edilen araziye bina yaptığı belirlendi. Binanın yasal olup olmadığı, hangi mevzuat çerçevesinde yapıldığı ise öğrenilemedi.

WhatsApp Image 2022-10-07 at 13.33.33

2008 yılında temeli atıldıktan sonra ulaştırma çalıştaylarıyla standardı yükseltilen, bugün tüneller ve viyadüklerle kentin ulaşım alanında çığır açan projenin perde arkasında vatandaşların isyanı çıktı. Bu devasa projenin güzergahta arazileri bulunan vatandaşların acele kamulaştırma kararıyla istimlak edilen fakat farkı ödenmeyen arazilerin üzerine yaptığı öne sürüldü.

WhatsApp Image 2022-10-07 at 13.33.33 (2)

DERDİMİZİ KİMSEYE ANLATAMIYORUZ

Güzergâhta arazileri bulunan vatandaşlar söz konusu uygulamadan rahatsız olduklarını, karayollarının arazileri çok ucuza kapattıklarını, buna karşın mahkeme kararına rağmen hakkettileri bedelleri bir türlü alamadıklarından yakındı. Dertlerini hiç kimseye anlatamadıklarından şikayetçi olan bölge sakinleri; “Hasancıklı bölgesine baktığınız zaman metrekaresinin 10’da birine acele kamulaştırma yapıyorlar. Arazimizi elimizden alıyorlar. Sonra mahkemeye gidiyoruz, mahkeme farkın ödenmesine karar veriyor. Karayolları o bedeli ödemeyince dava usulden reddediliyor ve yeniden açılıyor. Böyle onlarca davası usulden reddedilen hak sahipleri var. Mahkeme uzadıkça uzuyor.” Diyerek dert yandılar.

WhatsApp Image 2022-10-07 at 13.33.34 (2)

MİLLETVEKİLLERİMİZ VE VALİMİZ BİZE YARDIMCI OLACAK MI?

Bunun yanı sıra hak ettikleri istimlak bedellerini alamadıklarından hem de çok ucuza istimlak edilen arazilere yol yerine bina yaptıklarına da değinen bölge sakinleri; “acele kamulaştırma kararı ile arazilerimiz alındı, yol yapılmasına asla karşı değiliz. Yalnız yol diye alınan arazilerimize bina yapıyorlar. Yol için kamulaştırma yapılan yere bina yapılmasının nerede izahatı var. İnsanların ticari alanların önünü kapatmalarının nerede izahatı var. Bu yapılan binanın ruhsatının nasıl alındığını merak ediyoruz. Milletvekillerimiz ve Valimizden bu konuda destek istiyoruz” dediler.

2008’DEN BERİ ARAZİ SAHİBİ DEĞİLİZ

2008 yılında yolun temelinin atılmasıyla arazilerine etap etap tabulara şerh konulduğunu ne satabildiklerini, ne kiraya verebildiklerini ne de bölüşebildiklerini dile getiren hak sahipleri, 14 yıldır sürüncemede olan ve şehrin kıyısında expo 2023 alanına 100 metre uzakta olan arsalarının en sonunda çok küçük bedellerle istimlak edildiği, buna karşın ödenek yokluğu nedeniyle farkları ödemeyen karayollarının inşaata kaynak ayırmalarına bir anlam veremediklerini de belirtti.

WhatsApp Image 2022-10-07 at 13.33.34 (1) (1)

CUMHURBAŞKANIMIZA KADAR GİDECEĞİZ

Şimdi gözler Karayolları 5. Bölge Müdürlüğüne çevrildi. Yol için istimlak edilen alana bina yapılmasının hangi mevzuatta yeri olduğu ve vatandaşların neden istimlak haklarının ödenmediği soruları cevap bekliyor. Bölge sakinleri seslerini duyurmak için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kadar gitmeyi hedeflediklerini söylediler.