Ankara'da Şükrü Kerekli, 22 Mart'ta, Altındağ ilçesi Ulucanlar Caddesi'nde, yol kenarında bıçaklanarak öldürülmüş halde bulunmuştu. Kerekli'yi öldürdüğü tespit edilen kuzeni Özgür Taylan Doğan, Afyonkarahisar'da polis tarafından yakalanmıştı. Cinayeti itiraf eden Doğan, sevk edildiği hakimlikçe tutuklandı. Soruşturma sonunda Doğan hakkında, 'tasarlayarak kasten öldürme' ve 'yağma' suçlarından dava açılmıştı.

Bıçağı değil tabancayı hak ediyordu!
Doğan, Ankara 37. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın ilk celsesinde “Her şeyi açık yüreklilikle söylüyorum. Küfrettiği için öldürdüm. Tasarlama kesinlikle yok. Bıçakla değil tabanca ile öldürülmeyi hak ediyordu. Tabanca ile öldürmediğim için pişmanım” derken, mahkeme başkanının daha önce psikolojik tedavi görüp görmediğine ilişkin sorusuna da, “Hayır gayet iyiyim isterseniz hastaneye sevk edebilirsiniz” yanıtını vermişti.
'Allah yok' dedi, 'şüphesiz var' dedim...
Doğan hakkındaki davada karar çıktı. Savunma yapan sanık Doğan, kuzeni Kerekli’nin  önce halasının evinde sonra arabada “Allah yok “diyerek Allah’a küfür ettiğini, bu nedenle arabayı durdurmasını isteyip “şüphesiz Allah var” diyerek kendisini bıçakladığını söyledi.

Kuzen kanını 'haram' diye bira ile temizledi
Olaydan sonra alkol alıp, uyuşturucu kullandığını ancak bunun ayrı bir konu olduğunu öne süren Doğan, “uyuşturucuyu besmele çekip kullandığını, bıçaklama sırasında eline bulaşan maktulün kanını, ‘helal’ olduğu için su ile değil bira ile yıkadığını anlattı.

'Kızlarımın namus bekçiliği için tahliye edin'
 Daha sonra mahkeme, esas hakkındaki görüşünü açıklaması için Cumhuriyet Savcısı Umut Sadak’a söz verdi. Sadak, önceki celse verdiği mütalaasını tekrar ederek, uyuşturucu ve  alkol içtiğini söyleyen sanığın, ‘Allah yok dediği için kuzenimi  öldürdüm’ şeklindeki savunmasının cezayı azaltmaya yönelik olduğunu belirtti. Savcı Sadak, sanığın “kasten öldürme” ve olaydan sonra maktulün arabasını alıp kaçması nedeniyle de “nitelikli hırsızlık” suçundan mahkum edilmesini istedi. Son sözü sorulan sanık Doğan ise, “kızlarım var, onların namus bekçiliğini yapıyorum, bu nedenle tahliye edilmek istiyorum” dedi.

Mahkeme indirim uygulamadı
Daha sonra kararını açıklayan Mahkeme heyeti, Doğan’ın kasten öldürme suçundan müebbet hapsine, nitelikli hırsızlık suçundan da 6 yıl hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti. Sanık hakkında iyi hal ve haksız tahrik indirimi de uygulanmadı.