Ali Çam yazdı! Cennet memlekette çöplükte yaşamak

Türkiye'nin doğal güzellikler bakımından en güzel şehirlerinden biri olan Kahramanmaraş'ta vatandaşların bıraktığı çöp yığınlarına bir tepki de Haber46 başyazarı Ali Çam'dan geldi. Ali Çam yazısında ''doğayı çöplük haline getirmek tam bir ahlaksızlıktır'' dedi.

YAŞAM 17.08.2020, 08:42
Ali Çam yazdı! Cennet memlekette çöplükte yaşamak
banner257

Türkiye'nin doğal güzellikler bakımından en güzel şehirlerinden biri olan Kahramanmaraş'ta vatandaşların bıraktığı çöp yığınlarına bir tepki de Haber46 başyazarı Ali Çam'dan geldi. Ali Çam yazısında ''doğayı çöplük haline getirmek tam bir ahlaksızlıktır'' dedi.

İşte Ali Çam'ın Yazısı:

Cennet memlekette çöplükte yaşamak

Bu cumartesi günü arkadaşımla birlikte Zeytin Ilıcasına gittik. Dönüşte Seyir terası denilen bir yerde durdu ve Ali Kayasının muhteşem manzarasını seyretmeye başladık.

Baraj ve arkasında Ali Kayası gerçekten de seyrine doyum olmayan harika bir görüntü oluşturuyordu.

Arabadan indik, Belediyenin vatandaşların manzarayı seyretmesi için yaptığı kamelyanın yanına vardık. Paramparça edilmiş kamelyanın yanında manzarauı seyretmeye başladık.

İşte o manzara… Nasıl güzel değil mi?

Şimdi gözlerimizi kapatalım, başımızı hafifçe aşağı doğru eğelim ve yeniden gözlerimizi açarak bakmaya başlayalım.

Nasıl yeni manzarayı da beğendiniz mi?

Peki baraja doğru bakalım mı şimdi de? Belki kıyıya doğru iner ve biraz yeşil ve mavinin eşsiz güzelliğinde biraz dinleniriz.

Buyurun! Yeni manzaramız da bu?

Israrla ve inatla yazıyorum. Bu milletin her şeyden önce ahlaka ihtiyacı var. Burayı ve bunun gibi binlerce mekânı çöplük haline getirmek tam bir ahlaksızlıktır.

Ve ahlaksızların sayısı kimse kusura bakmasın ama ahlaklılardan misliyle fazla.

Burası üç beş kişi tarafından bu hale getirilmiş değil. Bunda binlerce kişinin emeği var.

Ayıptır, günahtır…

Sosyal medyada her yerden farklı fotoğraflar geliyor. Parklar, mesire alanları, deniz, baraj, akarsu kenarları… Her yer çöplük.

Geçtiğimiz günlerde tanıttığımız Andırın’daki bir güzellik fotoğrafının altına biri yazmış. “Tanıtmakla iyi ettiğinizi mi sanıyorsunuz. Yakında orayı da mahvederler…”

Haksız mı? Bence haklı. Gelen haberler zaten haklı olduğunu gösteriyor.

Bu millet Türk’ün töresini de kaybetti, İslam ahlakını da…

Son yazılarımdan birinin başlığı “Sussam gönül razı değil, söylesem tesiri yok” idi.

Bu konuda da sustum sustum. Gönlüm razı olmadı, hadi yazayım dedim.

Biliyorum yine tesiri olmayacak.

Bu yüzden lafı uzatmanın da gereği yok.

Son bir söz;

Allah'ın lütfettiği bu muhteşem güzellikleri çöplük haline getirmeye, mahvetmeye, katletmeye devam edersek;

Allah yarın tüm bu güzellikleri elimizden alırsa ne yapacağız?

Var mı bir planınız?

...

Hadi kalın sağlıcakla.

Yorumlar (27)
vatan 11 ay önce
söylenecek hiçbir şey yok malesef yazık bizlere ayıp bizlere
---- kirleteceksen gitme kardeşim-eger pisliğini toplamadan gideceksen gelme kardeşim .....
memur 11 ay önce
o kişilerin evleri nasıl acaba
MEHMET GİTMİŞ 11 ay önce
Canım kardeşim ağzına diline sağlık bu millet bitmiş ölmüş niye böyle söylüyorum işyerimle evimin arası bir kilometre gelir gelmez çöp kovalarının yanında kaldırımlarda duvarlarda yerlerde hertaraf ekmek hemde poşet poşet sizden ricam il müftüsü ilçe müftüleri camilerden etkili bir üslupla bir seslenseler acaba faydası olurmu sizlerin ulaşması daha kolay sizi kutluyorum aynı zamanda belediyelerde boş işler ile uğraşacaklarına bu konulara eğilseler iyi olur teşekkürler
TARAFSIZ 11 ay önce
Temizlik imandandır deyip çöpleri yere atan, ot atıp tüküren, sigarayı içip izmaritini arabadan yola fırlatanların ülkesiyiz maalesef. Allah hepimizi ıslah etsin.
Mahmut 11 ay önce
Eğitimsiz milletler sadece CEZA ile yola gelir...Bu çevre duyarlılığı için de geçerli şu an ki pandemi dönemindeki cehalet için de geçerli... Ceza... Ceza.. Ceza.. O kadar...
yerel halk 11 ay önce
ce za değil kardeşim ahlak eğitimi almamız grekiyor
Levent Deligönül 11 ay önce
Bu insan müsveddelerini "suç üstü" gördüğüm zaman kibar bir dille uyarıyorum.
Ama ne fayda, af buyurun, çoğu öküzün trene baktığı gibi bön bön yüzüme bakıyor, cevap bile veremiyor.
"Eğitim şart" der çoğu insanımız. Kim kime eğitim verecek Allah aşkına?
Sözde eğitimli olan kişiler dahi aynı şekilde dayranıyor.
Aile eğitimi desek, o da yine ayrı, başlı başına birsorun.
Kapsamlı ve belki nesiller sürecek bir eğitim süreci gerek. 3-5 yılda halledebilinecek bir sorun değil çünkü.
Sizin gibi bilinçli eğitmenlerin üzerine bu konuyu yıkmak ta sorumsuzluktur.
Cennet vatanımızın her köşesinde benzer görüntüler ne yazık ki görülmektedir.
"Temizlik imandadır" derken sadece vücut temizliği mi kastedilmiş sanılıyor?
Demek ki büyük bir çouğunlukta iman eksikliği de mevcut.
MEB mutlaka ADAB I MUAŞERET derslerini tekrar ders planına almalı ve değişik etkinliklerle de desteklemelidir.
Lakino da şu an için, Pandemi süresi boyunca, hayal gibi görünüyor.
Kısacası.. Allah sonumuzı hayır eyleye.
Maraş46 11 ay önce
Normal Ali hocam şimdiki insanoğlu için normal piknik yaparken güzel bittiğinde düşünen yok çünkü nefis şehvet doydu gerisinin bir önemi yok Yürü dünya yürü sonun virandır bin yılından sonra ahir zamandır
Ahmet Özkan KILIÇ 11 ay önce
Demek ki cennette değilde cehennem memlekette yaşamak istiyoruz!
Cenk 11 ay önce
Bu ve bunun gibi konuları sadece ahlak eksikliğine bağlamak yanlış olacaktır. Ahlak gibi temel diğer faktörleri de içine alan ''erdem'' eksikliğidir, erdemli toplum ol(a)mama eksikliğidir. İslam toplumunun son yüzyılda giderek azalan ve son yıllarda tamamen biten erdem kavramı, baş belası olmuş, kanser haline gelmiştir. bunun ene önemli nedeni siyasallaşan İslam ile dini manzumelerin ayaklar altına alınması ve sıradanlaşmasıdır. Gelişmiş toplumlar, özellikle de batı bu konuyu büyük bedeller ödeyerek çözmüştür. Dini bireylere bırakmış, laiklikle önü açılmış ve kişisel-toplumsal gelişimini ve bilinç seviyesini arttırmış ve erdemli bir toplum olarak gelişmeye devam etmektedir.
Gulay 11 ay önce
Cokmu mu zor bi posetin icine coplerimizi koyup copluge atmak cokmu zor. Ne kadar tembel bir millet olduk . Icim aciyor bu manzaralari gorunce
kahramanmaraş'lı 11 ay önce
Allah bu musibetleri (deprem/sel/yangın/salgın hast.) boşa vermiyor.Hiç birimizde akıllanmıyoruz.Silkelenip kendimize gelmemiz acilen.Gidişatımız çok kötü
Vesselam 11 ay önce
Birkaç hafta cumartesi pazar günleri oralara çöp dökülsün, gelenler o halde piknik yapsın hafta içi kaldırılsın. Görsünler çöp atılınca nasıl oluyor. Rüzgardan uçuşan poşet ler mangalına yapışsın bakalım
Hep Doğrusöyler 11 ay önce
Susma Ali Hocam susma.Biz sustukça bu insan görünümlü hayvandan daha aşağı yaratıklar düzelmeyecekler.İçinden geldiği gibi küfret.Ben öyle yapıyorum.
h.okur 11 ay önce
insan hayvanını bağlayacaksın. serbest bırakmayacaksın. hele de ormanın yakın yanından geçirmeyeceksin.kendi yaşam alanının ağzına etti şimdi de hayvan insanlarının yaşam alanlarını da yok etmeye başladı insan hayvanı.
KAHRAMAN 11 ay önce
Ben şunu anladım memleketimizde insan çok hayvan yaşíyormuş!!Kendine saygìsi olmayan insan görünümlüler ile birlikte mecbur yaşamak içimi acitiyor.!!
Hüseyin i 11 ay önce
Çok haklısınız
Vatandaş 11 ay önce
Bugünler daha iyi günlerimiz. 10 yıl sonra çöp olacak her yer.
Maraşlı 11 ay önce
Bu insanların yetiştirdiği çocuklardan bir beklentisi varmı acaba? Aynı yerde durduk bizde manzara seyrettik heryer maden suyu şişesi çocuk bezi poşet doluydu o şişeler ısınınca yangın çıkabilir söylendik ama birşey yapamadık, insanların gittiği heryer böyle.
Maaraşın yerlisi 11 ay önce
Ecdadına rahmet Ali bey , Her mesire yerinde aynı manzara , ailecek kendi çöpümüzle beraber başkalarının çöpünüde topluyoruz gocunmadan , Cenabı hak bu memlekete nimeti bol bol vermiş ama kullar nankör , veren Allah almasınıda bilir. Putperest eğitim sisteminden eğitimli ve ahlaklı insan çıkmasını boşa beklemeyin , Eğitim kurumlarının etrafına bakın ne demek istediğimi anlarsınız. Kitap kütüphanemi çok yoksa fuhuş yuvasımı , Adı ak olan parti bile eğitimi aklayamadı , hala daha sapık batıdan rezil kanun devşirme derdinde , Allah cc sonumuzu hayreylesin
okan 11 ay önce
haftasonu menzelet de aynı durum söz konusu. pislikten geçilmiyor. giriş kesinlikle ücretli olmalı ki toplanan paralarla temizlik yapılsın
46 11 ay önce
Bu tür duyarlılıkları birey ailesinde ve okuluda alır. Neme lazimci bir toplum,birini uyaracak olsan kan davasına dönüşen olaylar....ilginç bir milletiz,burnundan kıl aldirmayan toplum...
Mehmet Nuri Erayman 11 ay önce
Eğitim, eğitim, eğitim Yine Eğitim...Şart...
Hakkı İSTER 11 ay önce
Bırakın böyle mesire alanlarını, şehrin göbeğinde yaya veya otomobil içerisinden yollara atılan atıklarla alakalı olarak ne yapılıyor ki. Bunun eğitimle alakası yok. Toplum cezadan korkuyor. Cebinden para çıkmasını istemez. Hava alanında yolcu gönderirken veya beklerken park ücreti vermemek için dışarıda bekleyen lüks otomobilleri görmüyor musunuz?
Misafir 11 ay önce
Bu çöpleri atan mahluklar buralara girip köşe yazısı okuyabilecek tipler de değil malesef. Öyle olsa o çöpleri atamazlardı. Geçen hafta zeytine ben de gittim manzara yolboyu böyle. Sağlı sollu şişe peçete atıkları her yerde. Arabada poşete koyup gittiği yerde çöpe atmak çok mu zor aşağılık herifler! Menzelet baraj kenarı da atnı rezalet.
hacı Ökkeş46 11 ay önce
Karekterlerini bırakıp gitmişler.
T.C ÜMRAN ANÇEL 11 ay önce
Durmak yok yolunmaya devam bu millet dejeneri olup yozlaşmış.temizlik konusu aile ebeveynlerden başlar.zamanı gelince doğa intikamını elbet alır.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner112
20°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 16 Haziran 2021
İmsak 03:16
Güneş 05:03
Öğle 12:38
İkindi 16:30
Akşam 20:02
Yatsı 21:42