Ermeni katliamından Çerkesler mi sorumlu?

Fransız tarihçi, Sorbon Üniversitesi Felsefe doktoru, Fransız Jeopolitik Enstitüsü onursal araştırma müdürü, Raymon Kevorkyan'ın "Ermeni Katliamından Kürtler değil Çerkesler sorumlu" iddiası tepkilere neden oldu.

Ermeni katliamından Çerkesler mi sorumlu?

Fransız tarihçi, Sorbon Üniversitesi Felsefe doktoru, Fransız Jeopolitik Enstitüsü onursal araştırma müdürü, Raymon Kevorkyan'ın "Ermeni Katliamından Kürtler değil Çerkesler sorumlu" iddiası tepkilere neden oldu.

05 Mart 2015 Perşembe 08:00
Ermeni katliamından Çerkesler mi sorumlu?
Semih Akgün'ün cherkessia.net sitesinden yazdığı yazınyı aynen yayınlıyoruz:

Fransız tarihçi, Sorbon Üniversitesi Felsefe doktoru, Fransız Jeopolitik Enstitüsü onursal araştırma müdürü, Raymon Kevorkyan, Moskova'da ''Ermeni Araştırmaları Merkezi''nin organize ettiği  ''Ermeni Soykırımı'' adlı kitabını tanıttığı etkinlikte, “Kürt cellatların rollerinin abartıldığını, onların ikinci derece rol üstlendiklerini ancak Çerkeslerin gerçekten başrolleri oynadıklarını”, söyledi. “Onlar gönüllü olarak cellatları izliyorlardı”. dedi 
Sanırım Profesör Kevorkyan, Osmanlı İmparatorluğunun son yüzyılında istihbarat, güvenlik ve askeriye gibi önemli görevlerde bulunan Çerkes kökenli yöneticileri kastederek bu açıklamayı yapmış bulunuyor. Ki bunda gerçek payı olmadığını kimse iddia edemez. Fakat bu nasıl bir düşünce? Çerkesler’in ve Çerkesliğin, Ermeni halkının Anadolu’dan silinmesine yol açan bir dizi trajik olayda nasıl 1. derecede suçlu olduğu öne sürülebilir?

Ama önce başka bir trajediden başlayalım isterseniz;
Rusya; Çerkes Soykırım ve Sürgününü uygulamaya koyduğunda, sadece Rus subay ve askerleri ile mi gerçekleştirdi? Rus çarlık ordusunun bu kadar devasa bir güç oluşturmasında ki asıl sebep, çok uluslu organize güç olmasından ileri geliyordu. Her halkı kullanmaya çalıştı Rusya. Tıpkı diğer emperyal güçler gibi.

Çerkesleri ve diğer Kafkasyalı unsurları katleden anlı şanlı generallerin içinde Rus, Alman vardı da Ermeni yok mu idi? Tabii ki vardı. General Zubov, Kafkasya’da kullanılmaları amacıyla beraberinde birçok Ermeni çocuğunu yetiştirmek üzere Rusya’ya götürmüştü. Özellikle, XIX.. yy. başlarında Rusya’da açılmaya başlayan Ermeni okulları, 1816’da ise Moskova’da kurulan Lazarian Enstitüsü’nün bu konuda büyük etkileri olmuş, bu durum Rusya’nın Kafkasya’yı işgal etmesinde önemli bir zemin oluşturmuştu. Ermeniler artık neredeyse tamamen Ruslar’ın yanında yer almışlardı. Enstitü’nün kurulmasını izleyen dönemlerde Rusya’nın Kafkasya’ya gönderdiği komutanların neredeyse yarısının Ermeni kökenli olması bunu açıkça kanıtlamaktadır. Rusya, Kafkasları kesin olarak işgal etmek amacıyla Kasım 1799’da ilk önce kamu işleri ile ilgilenmesi için Kovalenski’yi, daha sonra ise orduyla birlikte General Lazarev’i Gürcistan’a başkomutan olarak görevlendirdi. General Lazarev, Rusya’ya yerleşen Lazarevler ailesine mensup biri idi. 

Çok sayıda Ermeni subay ve askeri Çerkeslerin kökten yok edildiği birçok olayda başrol oynadılar. Lazarev’den Melikof’a kadar bir dizi Ermeni, Soykırımcı Rus Çarlığının emriyle Çerkeslerin ve diğer Kafkasyalıların katledildiği askeri harekatlarda rol aldılar. Fakat bu yüzden Çerkeslerin, Ermeniler ile savaştığını ve onlar tarafından katledildiklerini düşünebilir miyiz? -Hayır!
Eğer böyle düşünürsek, önce Çerkesin Çerkes ile mücadele ettiğini düşünmemiz daha gerçekçi olur. Çerkasov'da Rus çarlık subayıydı. Rusya, Çerkes Ulusunu toptan yok ederken, yine Çerkeslerin arasından satın aldığı kişi ve grupları da kullandı. Tıpkı Osmanlı gibi. Osmanlı da Ermenileri, Anadolu'dan tamamen kaldırmak istediğinde sanıyor musunuz ki Ermeni işbirlikçiler ile beraber davranmadı?

Anadolu'nun Ermeni acısı yaşamış tüm yerleşkelerinde biraz Ermeniler arasına karışırsanız "O mu, o hain mi!" diye başlayıp süre giden tüm ilençleri duyabilirsiniz. Bunu bir şekilde Kayseri'nin Develi ilçesinde yaşamış bir Ermeni için duymuştum. Bir arkadaşım adını anımsayamadığım bir Ermeni anıldığında diğer soydaşlarının nasıl da tepki verdiklerini uzun uzun anlatırdı.

Bırakın Çerkesleri, Kürtleri vd halkları, Osmanlı, gayrimeşru işlediği tüm pis işlerde, tıpkı Rus çarlığı gibi her halkı kullanmaya çalıştı. Ve yetmediği gibi savaştığı halkın içinden de kimilerini satın aldı.
XIX.ve XX.yy.'da Kafkaslar ve Anadolu'da yaşanılan bütün acıların altında emperyalizmin kirli oyunları yatar. Ruslar, Ermenileri, Osmanlı, Çerkesleri "ittifak ediyoruz" diye kullandılar, açıkça itiraf etmek gerek kullanıldık. Keşke kullanmasaydılar, kullanılmasaydık, halklar birbirlerine düşmeselerdi. Büyük sivil kayıplara yol açan bu kıtaller gerçekleşmeseydi. Kendileri için anayurt bellenen bu coğrafyalardan bu halklar silinmeseydi. Katliamların ve emperyal hayallerin önüne kamuflaj maskesi olarak insanların inançları/ değerleri/ sembolleri konulmasaydı.

Ancak tarih ne ise o dur. Olmuş bitmiştir. Bugün bundan halklarımız için ders çıkarmak ve gelecek de aynı hataya yinelememek gerekiyor.

Fakat benim bildiğim Anadolu'da, Ermeni katliamlarının Çerkesler'ce işlendiğini gösteren hiç bir örnek yok. Çerkesler ve Çerkeslik adına işlenmiş bir cinayet nasıl olabilir? Kökeni Çerkes olup, kötü bir işe alet olmuş insan ya da insan gruplarını nasıl Çerkesler -ya da Kürtler- yaptı diye suçlayabilirsiniz ki? O suçlu kişi ya da kişiler, -ki onların kimi darağaçlarında can verdiler- nasıl Çerkesliği temsil ediyor olabilirler? Onlar sadece ve sadece kendilerini, adlarını, menfaatlerini, bağlı oldukları kurumlarını ya da maaş aldıkları devletlerini temsil edebilirler.

Katillerin arasına giren birileri için halkları suçlamak olur mu? Bu hem Çerkesler, hem de Ermeniler için geçerlidir.

Rusya, tarih boyunca, din yaftası ardında Ermeni ulusunu sadece ve sadece kendi menfaatleri için kullanmaya çalıştı. Ermenisiz bir Ermenistan yaratmak için uğraştı. Kendine tampon bir bölge oluşturmak istedi.

Aynı şekilde Osmanlı'da Çerkesleri din yaftası altında uyuttu. Rusya'ya karşı kullanmak ve kendi tampon bölgesini oluşturmak için uğraştı. Emperyalizm her zaman, acımasız kuralları işletir.

Gelelim konumuza; Çarlığın işlediği soykırım suçları için nasıl, Çerkesleri, Ermeniler de katletti diyemez isek, Anadolu'da ki Ermeni kıyımlarında da Çerkesler rol aldı diyemeyiz.

Nasıl bir Çerkes olarak, "kendi savaşımızda kendimizden birilerine karşı da savaştık" diyorsak, karşı tarafta aynı şeyi görüp, ona göre tanıklık etmeli. 
Yükleniyor...
Son Güncelleme: 05.03.2015 08:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Stefan Arman 2015-03-06 14:31:22

son dönemde ermeni yazarlarında oluşan stockholm sendromu!

Avatar
Aslan 2015-03-06 11:24:25

bu bilim adamı arkadaş biraz cezyiri de anlatsa da bilgilensek.

Avatar
Haydar 2015-03-06 08:03:30

he yahudilerede cerkesler soy kiyim yapti loo loo looo bos verin it ürür kervan yürür herseyi ciddiye almayin gülün gecin... deliyle deli olunmaz...

Avatar
GAFUR ARI 2015-03-05 22:26:53

türklere camir atmiya caliştilar tutmadi sira cerkezlerdemi dünya böyle pislik i̇şte

Avatar
fahri 2015-03-05 21:48:56

çerkealer yapmaz neyse gereken yapılmıştır,

Avatar
selami 2015-03-05 20:10:06

Allahdan doğu anadoluda çerkes yok. olsa vAllahi bizim üzerimize atacaklar.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126