Kahramanmaraş 2020 yılında da havası en kirli illerden biri

Türkiye'de son 4 yılda havası en temiz iller Rize, Artvin, Ardahan ve Tunceli olurken havası en kirli iller ise Iğdır, Bursa, Düzce, Afyon, Kahramanmaraş ve Manisa oldu. Temiz Hava Hakkı Platformu'nca (THHP), yapılan 'Kara Rapor 2020: Hava Kirliliği ve Sağlık Etkileri' çalışmasını yayınladı.

YAŞAM 15.08.2020, 23:32 15.08.2020, 23:40
Kahramanmaraş 2020 yılında da havası en kirli illerden biri
banner257

Çevresel faktörlerle ortaya çıkan hava kirliliğinin azaltılması için çalışmalarını sürdüren Temiz Hava Hakkı Platformu'nca (THHP), yapılan 'Kara Rapor 2020: Hava Kirliliği ve Sağlık Etkileri' çalışmasını yayınladı.

Hazırlanan rapora göre Türkiye'de son 4 yılda havası en temiz iller Rize, Artvin, Ardahan ve Tunceli olurken havası en kirli iller ise Iğdır, Bursa, Düzce, Afyon, Kahramanmaraş ve Manisa oldu.

HAVASI EN TEMİZ İL RİZE

Havası en temiz il seçilen Rize'de yaşayan vatandaşlar, raporun sonuçlarından oldukça memnun olduklarını dile getirdi.

Yeşil yaylaları ve deniz havasıyla bir yandan çok sayıda turistin de ziyaret ettiği ilin en yaşanılabilir yerlerden biri olduğunu ifade eden vatandaşlar, raporla bunun tescillendiğini belirtti. Vatandaşlar ayrıca, temiz havayı kaybetmemek için ellerinden geleni yapmaları gerektiğini de vurguladı.

"KAYBETMEMEK İÇİN UĞRAŞMALIYIZ"

Rize'de yaşayan vatandaşlardan Seçkin Memişoğlu "Bol yağmur ve yemyeşil doğanın içinde tabii ki en temiz havaya sahip olacağız. Burada yaşadığımız için bu unvana sahip olduğumuz için çok mutluyuz. Temiz havayı korumak için de elimizden geleni yapmamız gerekiyor" dedi.

Temiz havayı kaybetmemeleri gerektiğini söyleyen Osman Akdemir de "Bilmiyordum en temiz havaya sahip olduğumuzu, çok mutlu oldum, şimdi daha rahat ve doya doya nefes alacağım. Temiz havayı kaybetmemek için uğraşmalıyız" diye konuştu.

HAVASI EN KİRLİ İL IĞDIR

Rapora göre hava kirliliğinin en fazla olduğu il olan Iğdır'da vatandaşlar, bunun en önemli nedeninin doğalgazın yaygın olmaması ve kömür, gübre gibi maddelerin yakılıp, bu yöntemlerle ısınılması olduğunu söyledi.

Bu konuda bir an önce yetkililerin gereken uygulamaları hayata geçirmesini beklediklerini dile getiren vatandaşlar, ayrıca hava kirliliği nedeniyle yaşam kalitelerinin de düştüğünü vurguladı.

KAHRAMANMARAŞ HAVASI EN KİRLİ İLLERDEN BİRİ

Elbistan Afşin Terik Santraller nedeniyle Kahramanmaraş her sene olduğu gibi bu yılda havası en kirli olan illerden biri oldu. Elbistan ise hava kirliliği bakımından ilk sırada yer alıyor.

"YEMYEŞİL FAKAT HAVASI KİRLİ"

Taksici Bayar Akar nefes alırken zorlandığını belirterek, "Yüz bin nüfuslu ilde her taraf yemyeşil fakat kirli havası var. Biz de rahat ve temiz hava almak istiyoruz. Yetkililerimiz bu konuda duyarlı olsunlar" diye konuştu.

Kışın hava kirliliğinin çok fazla olmasından yakınan Ekber Çöllü, "Bu hava kirliliğinden rahatsızlanan ve hatta ölen insanlar var. Bu çok ciddi bir sorun. Türkiye'nin havası en kirli il Iğdır" dedi.

Mustafa Hancıoğlu ise Iğdır'ın havasının çok kirli olduğunu ve bunun nedeninin doğal gazın yaygın olmaması olduğunu, temiz havaya hasret kaldıklarını söyledi.
Öte yandan, kentteki bazı vatandaşlar ise rapora rağmen Iğdır'ın doğası ve temizliğiyle havasının kaliteli olduğunu savundu. ​Havanın çok güzel olduğunu söyleyen vatandaşlardan Mehmet Beyoğlu, "Şu anda hava çiçek gibi, kirlilik yok" dedi.

"TEDBİRLERİN ARTIRILMASI İÇİN GEREKEN ÇALIŞMALARI BAŞLATACAĞIZ"

Yayımlanan raporun ardından Iğdır Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Muhammet Bektaş da açıklama yayınladı.

Bektaş açıklamasında, Iğdır'ın hava kalitesini artırmak için uygulamalarının devam ettiğini belirterek, "İlimizde hava kalitesinin iyileştirmesi amacıyla 'Temiz Hava Eylem Planı' kapsamında, Serhat Kalkınma Ajansı ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün yapmış olduğu 'Iğdır Hava Kirliliği Kaynaklarını Arıyor' projeleri ile ilimizdeki hava kirliliği parametreleri akademik olarak araştırılmıştır. Hava kirliliği önleme planının geliştirilmesi kapsamında sunulan önlemlerin tamamı hayata geçirilerek ısınma amaçlı kullanılan yakıt türünün kontrolü, yıkama sistemlerinin iyileştirilmesi, binalarda mantolama, ateşçilerin eğitimi, motorlu taşıtlardan kaynaklanan kirlilik yüklerinin azaltılması, doğalgazın şehrin tamamında kullanılması ve şehrin alt yapısı sistemlerinin (içme suyu ve kanalizasyon) değiştirilmesine ilişkin tedbirlerin etkinliğinin artırılması için gereken çalışmalar bakanlığımız ve il müdürlüğümüzce yapılmakta ve yapılmaya devam etmektedir." ifadelerini kullandı.

İSTANBUL'UN EN KİRLİ HAVASI SULTANGAZİ'DE

Ayrıca Temiz Hava Hakkı Platformu'nca yayımlanan raporda İstanbul'da hava kirliliğinin yoğun olduğu ilçelerle ilgili de bilgi verildi.

Bun göre, İstanbul'da Sultangazi, Alibeyköy ve Kâğıthane'nin hava kalitesi alarm verirken Kandilli, Büyükada ve Şile temiz havası ile kayıtlara geçti.

Yorumlar (11)
Tuğba Kısakürek 11 ay önce
En temiz hava rizede olmasina rağmen 1 dönümü 25 dönüm çam ormanina eşit miktarda oksijen saglayabilen tibbi kenevir ekimine izin verilen 19 ilden bir tanesi rizedir.Tibbi kenevir kanser ilaci uretiminde, tekstil ve kagit sanayisinde boya ve kimyasal hammadde,yem üretiminde kullanilan mucizevi bir bitkidir,Yazik vAllahi yazik anadolunun kadim sehri maraş bunu hic haketmiyor yeminler olsun ki yetim ve öksüz maraş , vAllahi maras sahipsiz, % 67 oy veren maraşın hissesine de termik santralin külleri düşmemeli.
tokmakcı 11 ay önce
komposizyon yaz demedik pu hiii
Noname 11 ay önce
Böyle halka böyle yönetim.
Ökkeş soylum 11 ay önce
Canım memleketiminHavasıyla suyuyla toprağıyla övünürdükNe havasını ne suyunu ne toprağını bıraktılar
Mıro 11 ay önce
Ali Öztunç dışındaki vekillerin umurunda bile olmayız... Belediye başkanı zaten müsait değildir, şehirle ilgilenemez... Allah Maraşın yardımcısı olsun...
büyük bertizliler kabilesi 11 ay önce
olur tabi fabrikalarla iç içe bir şehir
Maraşlıoğlu 11 ay önce
Kirli havadan maraş kurtulmalı.. Ünlü siyasilerimiz sonuç alamıyor..
Marasli 11 ay önce
Hele şükür bir haber kanalı kirli havayı dile getirdi. Arkadaş altı ay once neymiş efendim en temiz en berrak havası olan yermiş Maraş. Gelip burda yaşadınız mı arkadasim!! Özellikle adana yolu Türkoğlu ve merkez arası sayın vali ve belediye başkanının aracıyla aracın camını açarak on dakikalık bir tur yapsınlar ricamdir zaten merkezden kilildan bagsetmiyorum yerleşim alanı disindan bahsediyorum. Buralar böyleyse şehir merkezleri nasıl olur siz düşünün. Bu dediğimi bı denesinler vatandaş olara öneri sunuyorum araçlarının camını açıp adana yoluna bı çıksınlar . Hadi biz alıştık diyelim şehir dışından memlekete gelenler neler diyordun acaba !!
istanbul 11 ay önce
Afşin Elbistan Termik santralinden dolayı Elbistan'ın hava kirliliği fazladır. Elbistanla birlikte değerlendirildiği için Maraşın havası kirli çıkıyor. Maraş merkezin ve diğer ilçelerin havası kirli değildir.
İnandık inandık 11 ay önce
Ankara o listede olmayıp da Maraş nasıl o listede oluyor anlamıyorum Maraş'ın havası Ankara'dan daha temiz Ne saçma
Elif KG 11 ay önce
Zaten bende faranjit astım bahar alerjik rinit var her yıl oluyo ama hiç bu yıl etkilendigim kadar olmamıştım boğazındaki tahriş hiç geçmiyor sürekli öksuruyorum evdendisarida maske de var nefes alamıyorum burnum sürekli kaşınıyor hapsuruyorum daha evde camlar açık olunca sürekli boğazım gıcık oluyo öksuruyorum su içsem bile gecmiyo burnum ve boğazım elektrikli süpürge misali dışarının pistini olduğu gibi çekiyor hiç bu yaşa kadar böyle olmamıştım
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner112
20°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 16 Haziran 2021
İmsak 03:16
Güneş 05:03
Öğle 12:38
İkindi 16:30
Akşam 20:02
Yatsı 21:42