Kahramanmaraş'a haftada 30 otobüs giriyor

2018 yılının yaz ayında TÜRSAB heyeti ile Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un görüşmesi neticesinde şehre haftada 30 otobüsün girdiği belirtildi.

Kahramanmaraş'a haftada 30 otobüs giriyor

2018 yılının yaz ayında TÜRSAB heyeti ile Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un görüşmesi neticesinde şehre haftada 30 otobüsün girdiği belirtildi. Edebiyatı, şairleri ve şiirleri ile önemli bir kesişim noktası olan Kahramanmaraş, Büyükşehir Belediyesinin katkısı ile Turizm atağı ile birlikte geçen yıl ağırladığı 730 bin turisti bu yıl 1 milyon 400 bine çıkarmayı hedefliyor.

İnanç, doğa, kış, yayla Turizmlerinde lider olmak için çalışan, 300 rakımdan 3500 rakıma çıkan iklimi, mavisi ile Akdeniz yeşili ile Karadeniz’i andıran Kahramanmaraş’ta kültür destinasyonu için kolları sıvadı. Büyükşehir Belediyesinin kente kazandırdığı müze, Yedikuyular kayak merkezi ve dondurma festivali ile önemli bir kültür elçisi olurken, il dışında gastronomiyi tanıtmak adına da önemli işlere imza atıyor. Tur şirketlerinin şehre yerli ve yabancı turist getirmesi ve Büyükşehir Belediyesinin yaptığı tüm yenilikler ile bu sene şehre on binlerin girmesi bekleniyor. 3-5-7 günlük ziyaretlerde özellikle Kahramanmaraş’ın İnanç, doğa, kış, yayla yerleri gelen ziyaretçilere tanıtılacak. Öte yandan şehre gelen turistler çarşıları gezerek esnafa da can suyu oldular. Yaz ayı boyunca otobüs otobüs gelen turistler, çarşı esnafının yüzünü güldürdü.

4 BİN KİŞİ GİRDİ

2014 yılında göreve gelirken bacasız sanayi olan turizmi kalkındıracağının sözünü veren Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, şehre tur otobüslerinin ayrıca Yedikuyular Kış-Yaz spor kompleksi ile bunu başardı. Yedikuyular kayak merkezine geçen yıl 730 bin kişi gelirken, TURSAB heyetinin tur otobüsler ile geçen ay şehre 4 bin kişi giriş yaptı.

TURİZİM ÇOK ÖNEMLİ

TÜRSAB heyeti geldiğinde bir konuşa yapan Erkoç ise şunları dile getirmişti: “

İklimlerin geçiş bölgesi Doğu Akdeniz şehriyiz. Bitki örtüsüne baktığımızda Kahramanmaraş’ta çok güçlü bir bitki örtüsü var. Doğu Karadeniz bölgesinin bitki örtüsünü burada görebiliriz. Muhteşem alanlarımız var. Şehrimizin özellikle batı bölgelerinde Göksun, Andırın, Kahramanmaraş arasında muhteşem bir bitki örtüsü var. İnsanları helikopterlerle o alana indirsek insanlar herhalde doğu aradenize geldiğini sanacaklar. Nehirler, akarsular mükemmel. GAP’tan sonra su kaynaklarının en çok olduğu bölge Kahramanmaraş’ımız. Büyük barajlarla âdete deniz görüntüsü olması Keban barajından sonraki en büyük barajlarda bizim bölgemizde.

FINDIK BİLE ÜRETİYORUZ

Kahramanmaraş’ta fındık bahçeleri var. İnsanlar gördüğünde, duyduğunda çok şaşırmakta. Bunun yanında Kahramanmaraş’ta narenciye bahçeleri de var. Portakal, mandalina olmak üzere. Hindistan cevizini henüz Kahramanmaraş’a dikmedik. Hindistan cevizi dışında her şey Kahramanmaraş’ta yetişiyor. Çok zengin bir bitki örtüsü var. Amik ovasının devamı çok bereketli toprakları hem de Çukurova’nın devamı iki ovanın kesiştiği birleştiği nokta Kahramanmaraş. Bitki örtüsü zengin topraklar gastronomisinde çok güçlü hale getirmiş. İklimlerin geçiş bölgesi olduğu gibi gastronomide de en güzel örnekleri Kahramanmaraş’ta. Mesela kayseri iç Anadolu bölgemizde ünlü mamullerle anılır. Kahramanmaraş ünlü mamullerde dünyanın en iyilerinden bir tanesi. Zaten dondurmada bir roma dondurmaları var ama bizimki daha organik daha lezzetli. Dünyanın neresine götürürsek götürelim hiç geri dönen bir ürün yok. Çok hızlı bir şekilde tüketilmekte ve yoğun talep ulaştığı her noktada artan bir lezzet ve talep olmakta.

TOPRAKLAR ÇOK VERİMLİ

Verimli topraklarımız olduğu için özellikle sebze ve dereotları birçok üründe Kahramanmaraş önemli üretim yapmakta. Bu da Ege mutfağı açısından çok önemli örnekler oluşturmakta. Bu genellikle evde annelerimiz tarafından yapılan yemeklerimiz güçlü bir gastronomi de mutfağımız olduğunu göstermekte. Tabi dondurma sektörü süte dayandığı için özellikle küçükbaş hayvancılıkta ileri noktalarda Kahramanmaraş. Yaylarımız var dağlarda. Bu konuda daha çok Gaziantep, Şanlıurfa bölgesi et anlamında ön plana çıkmakta. Ama Kahramanmaraş gastronomi de, et ürünleriyle çok önemli noktada. Burada çok organik bir besi kültürü var. Serbest, özgün bir yetiştirme tarzı var hayvanların. Buda Kahramanmaraş’ı çok güçlü hale getirmekte. Bizim üzüm bağlarımız Türkiye’nin özellikle Çekirdekli üzüm ihtiyacının yüzde 10 civarında Kahramanmaraş üretmekte ve birinci. Eğe bölgesi çekirdeksiz üzümde birinci biz ise çekirdekli üzümde birinciyiz. Meyve ücretimizde çok önemli. Şıra ve tatlı konusunda da önemli noktadayız. Tatlı ve baklava kültürü de yaygın. Geçen firmamızın bir tanesi Ankara’da rekor kırdı. Bu konuda tatlı konusunda da çok önemli noktada”

YORUM EKLE
YORUMLAR
KAHRAMAN ÖKKEŞ
KAHRAMAN ÖKKEŞ - 5 ay Önce

Sadece dondurma yemeye!!!!Bu şehirde sadece dondurma yok kardeşim bunu beyninize kazıyın,kazıyın,kazıyın emiiii!!!!

Göksünlü
Göksünlü - 5 ay Önce

Göksunda turizm açısından önemli yerlerin tanıtımı için haber yapılmasını talep ediyoruz
1- çardak sarkıt dikit mağaraları
2- hançer kanyonu
3- cödden vadisi
4- kızılcık acı su

metin
metin - 5 ay Önce

giriyor da ne oluyor maraşta 1 saat kalıp dondurmanın tadına bakıp gidiyorlar maraş halkına bir faydaları olmuyor otellerde kalmıyorlar sadece geçerken el sallıyorlar

Ahmet Avcı
Ahmet Avcı - 5 ay Önce

Geliyor ve geldiği günün akşamına kalmadan gidiyor.

Murat kizir
Murat kizir - 5 ay Önce

Kalacak otel mi var kardeşim maraşta .dugunum oldu artvinden hanım tarafını otelde konaklattık 17 kişi .esnafa sorduk bır otele gonderdıler .aşşagıdan muzık yukardan muzık sesı .odalara gelıyor .gece itin biri bas bas bagrıyor yanındakı kadını dövüyor .sabah 5 te silahlı kavga çıkıyor ...ben utandım biz maraşta böyle bir yer olacagı aklımıza bıle gelmezdı bizde sormadık burda alkollu restoran varmı diye

Başkonuş
Başkonuş - 5 ay Önce

Haber için teşekkürler Haber46
Turizm bir şehir için çok önemli
Turizmin daha da ileride olması için ulaşım sorunlarının çözülmesi lazım
Örneğin Başkonuş çok güzel bir turizm alanı ama ulaşımda sıkıntı var

Ali ilik
Ali ilik - 5 ay Önce

Acilen Haber yapılması gereken konular
1- tarım ve sorunları
2- hayvancılık ve sorunları
3- ilçelere fabrika kurulması
4- istihdam için yapılacaklar
5- turizm için yapılacaklar
6- bir eğitim şehri olma hedefi

hüsin
hüsin - 5 ay Önce

neymiş efendim dondurma yiyip gidiyormuş. he kalsınlar konaklasınlar da kanser olsunlar. esnaf esnaf olsaydı zaten müşteri gelirdi. hazır memleketteki müşteriyi antepe kaptırmazdı

kahramanmaraş'lı
kahramanmaraş'lı - 5 ay Önce

başlığı düzeltmek lazım. kahramanmaraş yerine yaşar pastanesine haftada 30 otobüs giriyor olmasın :)

Yörük beyi
Yörük beyi - 5 ay Önce

Sadece madoya geliyor. Adamlara güzelce otobüs durağıda yaptılar. Maraşımıza katkıları sıfır. Sadece kendisine çalışıyor.

Ali İlik
Ali İlik - 5 ay Önce

Acilen Haber yapılması gereken konular
1- tarım ve sorunları
2- hayvancılık ve sorunları
3- ilçelere fabrika kurulması
4- istihdam için yiiapılacaklar
5- turizm için yapılacaklar
6- bir eğitim şehri olma hedefi

kerem yağlıca
kerem yağlıca - 5 ay Önce

HADİ HABER46 EDİTÖRÜ ŞİMDİ ŞU SORUYU SOR. NEDEN TUR ARAÇLARI YAŞAR PASTANESİNİN YANINA DURUYOR. NEDEN YAŞAR PASTANESİNE YOL KİRALANIYOR. NEDEN YAŞAR PASTANESİNİN DÜKKANLARINA ÖZEL BAKIM YAPILIYOR BELEDİYE TARAFINDAN. MESELA Y. BÖLGEDEKİ YAŞARİCE NİN ÖNÜN YENİ ÇİÇEKLENDİRİLDİ. BUNLARIN TORPİLİ NERDEN DİYE SOR BAKALIM. TABİ YİYORSA SOR


SIRADAKİ HABER

banner240

banner227

banner154

banner224