Kahramanmaraş Milletvekilleri Tarım Bakanı ile İstişare toplantısı düzenledi

Kahramanmaraş’ta 11. tarım çalıştayı meyvelerini verdi.

Kahramanmaraş Milletvekilleri Tarım Bakanı ile İstişare toplantısı düzenledi

2011 yılından bu yana, Genel Başkan Yardımcımız Mahir ÜNAL Beyin fikri ve uygulama altyapısını oluşturduğu ve “KAHRAMANMARAŞ’I YENİDEN HAYAL ETMEK” adı altında gerçekleştirdiğimiz çalıştayların devamı kapsamında Kahramanmaraş’ta Tarım Orman ve Sulama işleriyle ilgili sektör temsilcileriyle Genel Başkan Yardımcımız ve Milletvekillerimizin yaptığı görüşmeler sonucunda Kahraman şehrimizde bir Tarım ve Orman Çalıştayı yapma lüzumu hasıl olmuş ve 08 Kasım 2018 tarihinde Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli, Genel Başkan Yardımcımız, Milletvekillerimiz ve sektör temsilcilerinin katılımı ile 11. çalıştayımız olan Tarım Çalıştayı gerçekleştirilmiştir.

Sonrasında Tarım ve Orman Bakanımızın daveti üzerine 06 Aralık 2018’de Tarım Bakanlığımızda çalıştay sonuçları ve taleplerimiz ile ilgili faydalı bir toplantı icra edilmiştir.

Yapılan toplantı sonucunda ;

1-)Adatepe Barajı: 790 milyon TL yapım maliyetli Adatepe barajının tamamlanması talebimiz Tarım Bakanımızca öncelikli ve önemli görülmüş ve bütçesi ile ilgili çalışma yapılması kararlaştırılmıştır.

2-)Karakuz Barajı: 540 milyon TL maliyetli Karakuz barajının hem sulama hemde EÜAŞ’a soğutma suyu sağlayacak olması nedeniyle talebimiz yine makul bulunmuş ve EÜAŞ’ın santral yapım maliyeti içerisinde değerlendirilerek yapılması planlanacaktır.

3-)Çetintepe Barajı: 94 km isale hattı döşendiğinde Ayvalı Barajına cazibe ile yaklaşık 48 milyon metre küp civarında su aktaracak ve 600 milyon TL maliyetli Çetintepe barajının tamamlanması uygun bulunmuştur. Bu kapsamda proje tamamlandığında 60 bin hektar tarım arazisinin sulanması ve şehrimizin içme suyunun bir bölümünün karşılanması sağlanacaktır.

4-)Binboğa Göleti: Yatırım maliyeti 60 milyon TL civarında olan ve 1150 hektar alan sulayacak bir gölet olan Binboğa Göletinin yapılması yatırıma teklif edilecektir.

5-)Türkoğlu İmalı Ggöleti: 25 milyon TL maliyeti olan göletin ilk iki kısmı tamamlanmış 3. kısmı yatırıma teklif edilecektir.

6-)Elbistan Büyükyapalak Göleti: Yapılabilirlik durumları incelenecektir. Kılılı göletinde de havza da su olmaması nedeniyle yapılmasından vazgeçilmesi kararlaştırılmıştır.

7-)Sır Barajı: Sır barajının su seviyesinin 410 metre kodunda tutularak ortaya çıkacak tarım arazilerinin üretime açılması ve bazı yol güzergahlarının gölet saha sınırından yapılması talebimiz vardı.

Sır barajı özel sektör tarafından yapılmış ve şu anda EÜAŞ’ın işlettiği DSİ envanterinde bir barajdır. 441 maksimum su kodu, dip savak kodu 417.5 metredir. Bakanlık verilerine göre bizim talebimiz dip mesafesinin de altındadır. 410’a tekabül eden bu mesafeye düşmesi mümkün görünmemektedir. 417metre koduna düşünce 2500 hektar arazi ortaya çıkıyor. Buradan yıllık 20 milyon TL gelir elde edilebilir. Ancak elektrik üretim kaybı yıllık 52 milyon TL civarındadır. Aradaki 32 milyon TL lik zarar bakanlıkça vatandaşımızın üretim yapabilmesi nedeniyle yok sayılsa bile bu alan taşkına karşı korunaksız bir yer olduğundan dolayı bu talep bakanlıkça uygun görülmemiştir.

8-)Kahramanmaraş Türkoğlu Arazi Toplulaştırılması ve TİGH Projesi:

Kadastro işlemi bitip tapuya giden köyler; Akçalı – Ceceli – Dedeler – Göllühöyük – Kılılı - Kızıleniş - Kuyumcular - Minehöyük - Özbek – Pınarhöyük – Sarılar - Tahtalı Dedeler - Yeşilyurt

Kadastroda işlemleri devam eden köyler; Türkoğlu Merkez – Çobantepe – Şekeroba - Karalar(Karapınar) 2018 Aralık ayının son haftası tapulaştırmanın tamamı bitirilmesi planlanmıştır .

9-)TRÜF MANTARI ile ilgili;

Tarım ve Orman Bakanlığı ile sağlanan uygun görüşe göre; Kadın İstihdamı ve Kadın Kooperatifçiliğini güçlendirme kapsamında yaklaşık 50 ile 100 dönüm arazi üzerinde işletmesi ve yetiştirilmesi bölge kadınlarımıza ait olmak üzere trüf mantarı temin edilecektir. İlk aşaması için Bakanlıkla görüş sağlandı. Trüf Mantarı aşılı meşe fidanları bölge belirlenir belirlenmez hemen dikilecek, hasat süresi 5 yıl olan ve ürün çeşidine göre elli dolar ile bin dolar arasında satışı olan mantarların pazarlama kısmı Bakanlığı ait olacaktır. Trüf mantı bölge için yüksek gelir kaynağıdır.

Kamuoyunun bilgilerine arz olunur.09/12/2018

AK Parti Kahramanaraş Milletvekilleri İletişim Ofisi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Dexter
Dexter - 7 ay Önce

Sn mahir unal siz bu şehri bu partiye küstürdünuz. Bu halk dahada yönünü dönmez artik

TÜRKÇÜ
TÜRKÇÜ - 7 ay Önce

Allah Şahittir ki hep size oy verdim. şimdi şu resime bakınca hepinizden tiksiniyorum. yandaşınız olmayan herkes acından öldü. müslümanlık bumu. ha pardon gerçi sizin öyle bi derdiniz de yok. Asla oy vermem bundan sonra size aslaaa.

Turgut
Turgut - 7 ay Önce

Önce tarımı hayvancılığı bitirin akabinde calistay yapıp halkın aklıyla dalga geçin...yemiyoruz artık yalanlarinizi

Vecihi
Vecihi - 7 ay Önce

Evlat olsan sevilmezsin mahir o kadar yani

ANDIRIN SİSNE
ANDIRIN SİSNE - 7 ay Önce

Merhabalar, 2 yıl önce Andırın Geben mahallesinde Sulama Göletinin temeli atıldı diye Sayın Bakan Veysel Eroğlu açıklama yapmıştı. Ortada ne temel var nede baraj. Temmuz ayı deyince Geben-Sisne Ovası bulunan akarsu kuruma yapıyor ve köylüler perişan oluyor. bununla alakalı hiç biryerde bir çalışma yok. Çünkü Andırın Üvey evlat...........

Alabalık
Alabalık - 7 ay Önce

Kahramanmaraş akarsu bakımından çok zengindir . Alabalık yetiştirmede iyiyiz ama daha iyi olunabilir . Alabalığın tanıtımı için yetkililerden reklam çalışması ve kamu spotu yapılmasını istiyoruz.
Balık tüketimi sağlık için çok önemlidir.

Goksunlu
Goksunlu - 7 ay Önce

Reklamları izliyoruz 31 aralıkta film kopacak

SIRADAKİ HABER

banner240

banner227

banner154