Kısa Film Festivali düzenlendi

Naciye Çokbilir'in 12 Eylül 1980 darbesinde ailesiyle yaşadıklarının anlatıldığı, ABD'den 5, Polonya'dan da bir ödül alan "Kar Zamanı" adlı kısa filme, Hindistan'daki Uluslararası Bengal's Kısa Film Festivali'nden de "En İyi Kurgu" ödülü verildi.

Kısa Film Festivali düzenlendi

Ailesiyle 1980 darbesinde yaşadığı sıkıntıları ve askeri müdahalenin neden olduğu dramları gençlere göstermek amacıyla kamera karşısına geçen 50 yaşındaki Naciye Çokbilir, oğlu Cevahir Çokbilir'in yönetmenliğinde önce "Nar Zamanı" ardından devamı niteliğindeki "Kar Zamanı" adlı iki kısa filmde "Hatice" karakterini canlandırdı.

Çokbilir'in annesi, ağabeyi ve kız kardeşinin o dönemdeki yaşantısının anlatıldığı iki film, gerek yurt içinde gerekse yurt dışında ödüllere layık görüldü.

Daha önce "Nar Zamanı" adlı film, Hindistan Chennai Uluslararası, İnönü Üniversitesi Uluslararası, Uluslararası Ankara, Kısa-ca Uluslararası Öğrenci Filmleri, Çukurova Üniversitesi, Altın Baklava ve BAYGEM kısa film festivallerinde ödül almıştı.

- "Kar Zamanı" 7. ödülünü aldı

"Kar Zamanı" adlı film ise Los Angeles'te bu yıl düzenlenen Independent Short Awards'tan "En İyi Orijinal Hikaye", "En İyi Kısa Film", "En İyi Görüntü Yönetmeni", "En İyi Kurgu", "En İyi Erkek Yönetmen"; Polonya'da düzenlenen European Cinematography Awards'tan "En İyi Avrupa Filmi" ödüllerinin sahibi olmuştu.

Filme Hindistan'dan yeni bir ödül daha geldi. Darbe döneminde köyde hasta kızı ile zor bir süreçten geçen kadının öyküsünün anlatıldığı "Kar Zamanı" adlı kısa metrajlı film, Hindistan'da düzenlenen Uluslararası Bengal's Kısa Film Festivali'nde "En İyi Kurgu" ödülüne layık görüldü. Bu, "Kar Zamanı"nın yurt dışından aldığı 7. ödül oldu.

Her iki filmin aldığı ödül sayısı ise 14'e yükselmiş oldu.

- "En büyük ödül, insanların filmi izlemesi"

Filmin yönetmeni Cevahir Çokbilir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Kar Zamanı" filminin, "Nar Zamanı"ndan daha fazla yurtdışından ödül aldığını söyledi.

Bu başarının kendisini ve ailesini çok mutlu ettiğini dile getiren Çokbilir, "Bizim için önemli olan iki filmin de seyirciye ulaşmasıydı ve şu anda iyi yolda ilerliyoruz. Güzel ülkemize ödüller getirmek gurur verici. Yeni projelerimiz için de büyük bir motivasyon kaynağı oluyor. Türkiye sinemasının tanıtımına ve gelişmesine katkı sağlıyorsak ne mutlu bizlere." diye konuştu.

Daha fazla seyirciye ulaşmak istediklerini belirten Çokbilir, "Her yönetmen gibi ben de filmimi, bir Cannes'da ya da Oscar'da görmek isterim ama en büyük ödül yaptığın filmi insanların izlemesi ve ondan etkilenmesidir." dedi.

Çokbilir, Hindistan'a davet edildikleri takdirde ödülü almaya gideceklerini kaydetti.

- "Kar Zamanı"nın konusu

12 Eylül 1980 Askeri Darbesi’nin olduğu gün Hatice'nin eşi Süleyman ve oğlu Mustafa evden kaçar. Aynı günün sabahı köyde "tavuk öleti" hastalığı görüldüğünden Hatice, büyük kızı Elif’i sağ kalan tavuklarla komşu köye gönderir. Kış şartlarıyla tek başına mücadele etmeye çalışan Hatice, hasta kızı Özlem ile baş başa kalır ve çocukları Elif ve Mustafa ile eşi Süleyman'ın dönmesini bekler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER