ÖSYM // DGS Sonuçları Açıklandı (DGS SONUÇLARI SORGULA-- ÖĞREN)

Milyonlarca öğrencinin beklediği DGS sınav sonuçları bugün açıklandı. DGS sınav soncunuzu öğrenmek için haberimizdeki linke tıklamanız yeterli

ÖSYM // DGS Sonuçları Açıklandı (DGS SONUÇLARI SORGULA-- ÖĞREN)

Milyonlarca öğrencinin beklediği DGS sınav sonuçları bugün açıklandı. DGS sınav soncunuzu öğrenmek için haberimizdeki linke tıklamanız yeterli

04 Ağustos 2015 Salı 19:28
ÖSYM // DGS Sonuçları Açıklandı (DGS SONUÇLARI SORGULA-- ÖĞREN)
Milyonlarca öğrencinin beklediği DGS sınav sonuçları bugün açıklandı. DGS sınav soncunuzu öğrenmek için haberimizdeki linke tıklamanız yeterli olacaktır. DGS ile ilgili bilinmesi gerekenler, DGS puan hesaplama bilgiler haber46.com'da. 26 Temmuz'da yapılan Dikey Geçiş Sınavı Sonuçları ÖSYM'nin sitesinde erişime açıldı. DGS sınav sonuçlarınızı aşağıdaki linke tıklayarak öğrenebilirsiniz. 

DGS 2015 SINAV SONUÇLARI TIKLA ÖĞREN - ÖSYM 

DGS PUAN HESAPLAMA

DGS puanları, adayların sınav sonuçlarından hesaplanan sözel ve sayısal standart puanlarının ve ön lisans öğrenimlerinde elde ettikleri akademik not ortalamalarından hesaplanan ağırlıklı ön lisans başarı puanlarının (AÖBP) belli kat sayılarla çarpılarak toplanmasıyla elde edilir. Aşağıda DGS puan hesaplaması için kullanabileceğiniz formülü basit olarak verdik. Bu sayede DGS puanı nasıl hesaplanır kolayca öğrenebilirsiniz.
DGS Sözel: 87.747 + (Sözel net x 1.681) + (Sayısal Net x 0.315) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)
DGS Sayısal: 105.536 + (Sözel Net x 0.336) + (Sayısal Net x 1.575) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)
DGS Ea: 96.642 + (Sözel Net x 1.009) + (Sayısal Net x 0.945) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)
Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı: Bölümünü iyi dereceyle bitirenler 80, orta sıralarda bitirenler 65, son sıralarda bitirenler 50 olarak girebilir.

DGS İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

1- DGS ile geçiş de kontenjanlar çok azdır. (Her bölüm için 05-10 kişi arası)
2- Yeni yapılan tüzük değişikliği ile kontenjanlar 19000 civarına çıkarılmıştır.
3- DGS'de ek yerleştirme 2009 yılı sınavı itibariyle vardır.
4- 2009 yılından itibaren DGS de tercihler sınavdan sonra yapılır.
5- 2009 yılından itibaren DGS de en fazla 30 tercih yapılır.
6- Aöbp'nin sınava etkisi oldukça yüksektir.
7- ÖSYM'nin yaptığı yaklaşık 100'e yakın sınavdan en kolay olanıdır.
8- 60 sözel 60 matematik sorusu sorulmaktadır. Her iki bölüm içinde 10'ar tane mantık sorusu bulunmaktadır.
9- Sınav sonuçlarının açıklanma süresi 1 aydır.
10- Son yapılan değişiklikler ile intibak senesi ve okuldan atılma durumu kaldırılmıştır. Ancak üniversitelerin dikey geçiş yapan öğrencilere nasıl bir uygulama yapacağı netlik kazanmamış. Genel kanı ile 1. sınıftan başlatılması durumu ortaya çıkmıştır.
11- Sayısal ve sözel bölümde çıkan mantık soruları, öğrencilerin en çok zorlandığı kısım olarak görülmektedir.

Sonuc.osym.gov.tr üzerinden DGS sonuçları sorgulanabilecek. 26 Temmuz tarihinde Dikey Geçiş Sınavı ( DGS ) gerçekleştirildi. Sınavın ardından soruların bir kısmına ulaşan öğrenciler artık büyük bir merakla 2015 DGS sonuçlarına odaklanmış durumdalar. 2015 DGS sonuçları ise açıklandığı andan itibaren sonuc.osym.gov.tr üzerinden kolayca sorgulanabilecek. Sonuc.osym.gov.tr üzerinden DGS sonuçlarını sorgulamak için haberimizi inceleyebilirsiniz.

DGS nedir?

Dikey Geçiş Sınavı (kısaca DGS), 2000 yılından bu yana meslek yüksekokulları ile açıköğretim ön lisans programlarından mezun olan öğrencilerin örgün öğretim lisans programlarına geçiş yapmaları için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından her yıl Temmuz ayının ikinci haftasında yapılmakta olan sınavın adıdır.

DGS puanı nedir?

Dikey Geçiş Sınavına giren adayların sınavda aldığı puandır.

DGS`ye kimler başvurabilir?

Yükseköğretim programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır. O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvurabilir.

DGS testlerinde netler nasıl hesaplanıyor?

DGS puanınız DGS`de her bir test bölümünden yapmış olduğunuz netler kullanılarak hesaplanmaktadır. Her bir test bölümünde yapmış olduğunuz net sayısı, doğru cevaplamış olduğunuz soru sayısından yanlış cevaplamış olduğunuz soru sayısının 1/4`ünün çıkarılmasıyla hesaplanır.

DGS Puanı nasıl hesaplanır?
Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ağırlıklı ön lisans başarı puanları (AÖBP) kullanılarak adayların yerleştirilmesinde esas alınacak DGS puanları hesaplanmaktadır.

Önlisans Başarı Puanı (ÖBP) nedir?

Ön lisans akademik not ortalamaları (en yükseği 100, en düşüğü 50 olarak değerlendirilerek) 0,8 ile çarpılarak Önlisans Başarı Puanına (ÖBP) dönüştürülmektedir. Böylece, 50 olan en düşük akademik not ortalamasının ÖBP değeri 40, en yüksek 100 olan akademik ortalamanın da ÖBP değeri 80 olmaktadır. 50'nin altında olan akademik notlar 50 olarak değerlendirmeye alınmaktadır. Bu şekilde hesaplanan Önlisans Başarı Puanı (ÖBP), kılavuzda da belirtildiği gibi 0,6 katsayı ile çarpılarak adayların yerleştirmede kullanılacak 2014-DGS yerleştirme puanları hesaplanmaktadır.

Daha önce DGS`ye girip bir yükseköğretim programına yerleştirildiysem puanımda bir değişiklik olur mu?

Evet. Örneğin, 2012-DGS'de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2013-DGS'de ÖBP'leri 0,45 katsayısı ile çarpılacaktır. Yine aynı şekilde 2013-DGS'de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2014-DGS'de ÖBP'leri 0,45 katsayısı ile çarpılacaktır.
Yükleniyor...
Son Güncelleme: 04.08.2015 17:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126