Risâle-i Nur gönüllüleri iftarda kaynaştı

Yeni Asya Vakfı Kahramanmaraş Şubesi tarafından her yıl düzenlenen ve geleneksel hale getirilen iftar programı yoğun katılımla gerçekleşti.

Risâle-i Nur gönüllüleri iftarda kaynaştı

Yeni Asya Vakfı Kahramanmaraş Şubesi tarafından her yıl düzenlenen ve geleneksel hale getirilen iftar programı yoğun katılımla gerçekleşti.

05 Ağustos 2013 Pazartesi 10:40
Risâle-i Nur gönüllüleri iftarda kaynaştı
Yeni Asya Vakfı Kahramanmaraş Şubesi'nde gerçekleşen iftara, başta Vakıf yöneticileri, Op. Dr. Mehmet Yüzbaşı, Op. Dr. Ömer YAVUZ, Op. Dr. Orhan SÜNBÜL, Dr. Bayram Ordu, Sütçü İmam Üniversitesi Ögretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet Hamdi Aydın'ın yanı sıra Müh.Hasan Yılmaz, Müh.Hasan Turnalı, İş adamı Hilmi Duymaz, Kahramanmaraş Gazetesinden Selim Orhan Keçe  ve çok sayıda davetli katıldı.

Ezanın okunmasıyla Ömer yıldız Hoca efendini iftar duasıyla birlikte oruçlar açıldı. İftar sofrasında davetliler birbirleri ile sohbet etti.

Düzenlenen iftar programın da bir konuşma yapan Yeni Asya Vakfı Kahramanmaraş Şube Başkanı Mehmet Kınacı, Bundan böyle İftarlarımız geleneksel hale gelecek. Yeni Asya Vakfı olarak, arkadaşlarının geçmiş yıllarda çok önemli hizmetler gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, her yıl, yapılan hizmetlerin artarak devam edeceğinin müjdesini verdi. Yeni Asya Vakfı olarak bugüne kadar binlerce öğrenciye egitim imkanı sağladıklarını dile getiren Kınacı, bu faaliyetlerinin devam edeceğini, herkese kapılarının açık olduğunu ifade etti. Kahramanmaraş'ta birbirinden farklı alanlarda düzenledikleri etkinliklerle, bireyler arasında kaynaşmanın simgesi haline geldiklerini ifade eden Kınacı, özellikle Ortadoğuda ve tüm Müslüman coğrafyasında yaşatılmak istenen kirli oyunlara kimsenin aldanmamasını, Bediüzzaman gönüllüsünün birlik ve beraberlik içerisinde hareket ederek, ellerinden geldiğince, hiç bir şey yapamıyorsa dualarla destek olması gerektiğini belirtti.

Gündüzalp-Örnek salonunda Yapılan derste Yeni Asya Vakfı yönetim kurulu Üyesi Egitimci Atilla Yılmaz programda yaptığı konuşmada Şiire olan vukufiyetini burada da göstererek şunları söyledi: Ne mutlu bu geceye kavuşup ihya edenlere.  “Ey kara düşleri aklayan gece, Nurunda günahlar paklayan gece, Ey içinde bin Ay saklayan gece, Sende nazil oldu Hz. Kur'an, Kâinat görmedi böyle bir güfran.” Şiiriyle katılımcılara seslendi.

Konuşmasının ilerleyen dakikalarında şunları söyledi Yılmaz: “Güney Asya'nın küçücük ülkesinden, Hindistan'ın komşusu düne kadar zalim despotların sömürgesi olan,İngilizce Burma, Fransızca Birmanya olarak söylenen Arakan da Müslümanlar önce teninden dolayı, sonra dininden dolayı kan ve gözyaşına boğuluyor. Müslümanların feryatları Dünya coğrafyasının her köşesinden yükseldiği bir ortamda Kadir gecesini idrak ediyoruz.” Dedi

Yılmaz, ilerleyen konuşmasında: “Nerde bir Müslüman varsa orada gözyaşı var. Orada kan var. Nerede bir mazlum varsa ya Asya münafıkları ya Avrupa zalimlerinin ya da Cografyamızdaki işbirlikçilerinin pençesinde kıvranıyor.” dedi. Yılmaz, Moro'dan, Arakan'dan, Filistin,Kürdistan,Mısır,Suriye, Sudan'dan feryatların yükseldiği bir ortamda Kadir gecesinin Af ve mağfiret dolu duasına sıgınmak istiyoruz. Mehmet Akif'in ifadesiyle sözlerine devam eden Yılmaz: Kanayan bir yara gördüm mü yanar tâ ciğerim, Onu dindirmek için kamçı yerim, çifte yerim! Adam aldırma da geç git, diyemem aldırırım. Çiğnerim, çiğnenirim, hakkı tutar kaldırırım! dedi.

Yılmaz, Kaderi ilahi; İslam coğrafyası eleklerden geçiyor. Rabbim imtihanı kolaylaştırsın, zorlaştırmasın inşallah. Müslümanların acısını yüreğinde duyan büyük İslam Alimi Bediüzzaman Hazretleri inancından ve imanından dolayı Türkiye hapishanelerinde zulme maruz kalırken, Mahkumlara diyor ki; Bu mübarek Ramazan-ı Şerifteki dualar, ihlası bulmak şartıyla, inşallah makbuldür. Fakat maatteessüf, ekseriyetçe Risale-i Nur şakirtlerinin nazarlarını dünyaya çevirmek ve huzur-u kalbi bozmak için, bazı taarruzlar yüzünden o ihlas, o huzur-u tam bir derece zedelenir. Merak etmeyiniz, herşeyi Cenab-ı Hakka havale edip öyle taarruzlara ehemmiyet vermeyin. Bin aydan hayırlı böyle bir gecede bizleri buluşturdu.. Ve böyle bir mecliste buluşturdu. Bediüzzaman'ın halkasında”¦ O'nun ders halkasında. Bu geceyi idrak etmeyi nasip etti”¦ Bediüzzaman'ın ruhaniyeti ve tasarrufatı altında”¦ İnşallah bu gecemiz feyzlere gark olur. Nefsimizi,benliğimizi yüregimizi, ruhumuzu yıkarız inşallah bu gecenin feyzli deryasında. 

Üstat Bediüzzaman'dan devam edelim”¦“Şu İslamiyet alemi manevisinin güneşi, temeli, hendesesi.. Uhrevi alemlerin, hallerin mukaddes haritası”¦ Şu insanlık aleminin mürebbisi, terbiye edicisi”¦ İnsaniyeti Kübra olan İslamiyetin mâ ve ziyası”¦(suyu ve ışığı) Kur'an dır. İnsaniyeti saadete sevk eden hakiki mürşid Kur'an dır..”

Bu konuda asrımızın söz sahibi Üstad Bediüzzaman'a kulak verelim: Şualar isimli eserinde şöyle diyor Üstad Hazretleri; Bir kısım müçtehidler o geceye Leyle-i Kadr'i tahsis etmişler. Hakikî olmasa da, madem ümmet o geceye o nazarla bakıyor. İnşallah hakikî hükmünde kabule mazhar olur. Bu Bakımdan Ümmetin Kadir gecesi olarak teveccüh ettiği, Ramazanın 27. Gecesini, yani bu geceyi uyanık ve ibadetle geçirmekte büyük faydalar var. Allah'ın rahmet kapıları bu gece sonuna kadar açılıyor. Bu gecede af var, bağış var. Bu gecede müjde var. Bu gecede rahmet var bereket var bu gece. Bu gece bin ay dan hayırlı bir gece”¦Bin ayın seksen sene eder.. seksen sene değerin de bir gece .. ha seksen sene yaşamışsın ha bu geceyi dua ile, zikir ile değerlendirmişsin fark etmez.

Programın kapanış konuşmasını da yapan Atilla Yılmaz, "Her sene bu iftar programını düzenliyoruz. Birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu iftarı geleneksel hale getireceğiz. En çok ihtiyaç duyulan şey, birlik beraberlik ve dinimizin emrettiği, Peygamber Efendimizin bizzat uyguladığı kardeşlik ruhudur. Ramazan ayının ve başta bu iftar olmak üzere bu ayda verilen iftarların bu kardeşlik ve birlik beraberlik ruhuna vesile olmasını diliyorum." dedi.

Kadir Gecesinin mazlum insanlığa huzur, barış, esenlik ve mutluluk getirmesini, Cenab-ı Hak'tan niyaz ediyoruz. Yapılan ikramların neticesinde program huzur içinde son buldu. 

Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
misafir 2013-08-13 19:32:44

ya bunların yerine birileri düşünüyor eh ozaman yemeğide birileri bunların adına yesin, kendileri yemiş gibi olur, kendileri düşünüyor hissettikleri gibi

Avatar
misafir 2013-08-09 18:42:34

uyuşturdunuz milleti

Avatar
Sadık Uysal 2013-08-08 19:09:01

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda Türk varlığının devleti ve ülkesiyle bölünmezliği esası yer almıştır. Buna göre devlet ve ülke bir bütündür. Bu nedenle vakfımızda ayrı gayrılık olsun istemiyoruz”¦ Biz Allah rızası hizmetimize devam edelim. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün düşünceleri ışığında milli birlik ve beraberliğin önemini dile getirmeye çalıştım.

Avatar
Sadık Uysal 2013-08-08 19:08:32

Değerli Yeni Asya Gazetesi vakfı gönüllüleri; millî birlik ve beraberliği yasalarda da görmekteyiz. Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının başlangıç bölümünde “Ebedi Türk Vatan ve Milletinin bütünlüğünü ve kutsal Türk Devletinin varlığına karşı cumhuriyet devrinde benzeri görülmemiş bölücü ve yıkıcı kanlı bir iç savaşın gerçekleşme noktasına yaklaştığı sırada” şeklinde başlamakta ve milli birlikle ilgili esaslar geçmektedir.

Avatar
Sadık Uysal 2013-08-08 18:37:04

Samimi duygularla bir araya gelmiş bu güzel vakfımızda huzurla yaşamamız gerekirken ne yazık ki bazılarının uşakları, bazı menfaat peresler, huzurumuzu bozuyorlar. Bunların niyetlerini bizler çok iyi biliyoruz. Yine de O kardeşlerimize diyorum ki, bu işten uzak durun, bu çirkin oyunlara alet olmayın bu vakıf hepimize yeter ve hizmetimize yiyelim içelim,kardeşçe yaşayalım diyorum ve belki faydası olur diye yazdım bunları.

Avatar
Sadık Uysal 2013-08-08 18:36:41

Birbirinizle ilişkiyi kesmeyin, birbirinize sırt çevirmeyin, birbirinize kin gütmeyin, birbirinize haset edip kıskanmayın, ey Allah'ın kulları kardeş olun.
Nitekim Cenab-ı Hak(c.c.) Enfal Suresinin 46. ayetinde mealen; "Allah'a ve Peygamberine itaat edin, birbirinizle çekişmeyin, yoksa korkar başarısızlığa düşersiniz ve kuvvetiniz gider. Bir de sabredin, doğrusu Allah sabredenlerle beraberdir. Buyurarak, birliğin önemini, düşmanlığın, çekişmenin ve dağılıp parçalanmanın tehlikelerini bizlere beyan etmiştir.

Avatar
atilla 2013-08-07 19:17:14

adını yazmaktan imtina eden misafir Yeni Asya Vakfı'na gel ben saqna kimlerin ne kadar fakir fukara çocuklarına sahip çıktıklarını anlatayım olur mu kardeş. Davetlimsin.

Avatar
misafir 2013-08-07 01:54:05

Kahramanmaraş Yeni Asya Vakfını bu güzel organizasyondan dolayı tebrik eder Cenab-ı Erhamür-Rahimden bunun gibi nice hizmetlere vesile olmasını niyaz ederim. Programda emeği geçen herkesten Allah razı olsun...

Avatar
misafir 2013-08-07 00:32:34

atilla öyle üslubunu bozmadan cevap ver aslanım falan,yazıyı anlamadan atlama oradaki edilen masrafı yapmayıp üç beş daha fazla fakir fukarayı fazladan sevindirilse bir ramazan boyu değil sene 365 gün yüzleri güldürülse karınları doyurulsa şu görüntüden daha güzel olmazmı üstelik misafirin evde ağırlanması makbuldür.işte söyledim anladınmı?

Avatar
Oğuzhan Bağcı 2013-08-06 12:58:27

Oradaki insanların yardıma muhtaçlara, yardım etmediğini nerden biliyorsunuz? Orada kalan öğrencilerle ve cemaatle birlikte yenilen bir yemeği art niyetli olarak eleştirmek, Müslümanlığa ne kadar sığar?

Avatar
atilla 2013-08-05 17:54:32

misafir rumuzlu yorumcu işkembeden atma delilli ispatlı konuş. işkembeden atma devri bitti devir ilim ve fen devri. senin Kur'an'dan ve kitabdan ne anladığın da belli değil.Bu insanlarla ve iftar açanlarla senin sorunun ne aslanım bi söylesene?

Avatar
misafir 2013-08-05 15:29:00

kuranı bırakıp kendi kitabını edinenlerin vay haline

Avatar
misafir 2013-08-05 15:21:09

YİYİN BEYLER YİYİN BU SALTANATI BİRDAHA BULAMAZSINIZ,RESİMLERE BAKARSANIZ HEPSİDE YARDIMA MUHTAÇ İNSANLAR.BÖYLESİ YEMEKLER YARDIMA MUHTAÇLARA VERİLİR ORADAKİ MASRAFI YARDIMA MUHTAÇ İNSANLARA GIDA YARDIMI YAPSANIZ FAKİRİN İHTİYACI SADECE RAMAZAN AYINDA DEĞİL SENE 365 GÜNDÜR.SİZ YEDİM SANKİ YAŞANMIŞLIĞI BİLİRMİSİNİZ SİZDE YEDİK SANKİ YAPIP DAĞITSANIZ SİZE EL AÇAMAYAN ÖYLE AR DAMARI KAPALI İNSANLAR VARKİ BUNU GÖRMEKDE ERDEM İSTER.

Avatar
atilla 2013-08-05 14:15:14

onlar nereye gidiyo ki?
Belki de seni peşlerinde götürmezlerdi ki:)

Avatar
atilla 2013-08-05 14:14:30

onlar nereye gidiyo ki?

Avatar
kgt 2013-08-05 13:32:01

keşke orda olsaydım.yer içerdim.ama onların peşinden asla gitmezdim....

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126