Gastronomi Uzmanı Turist Rehberler Kahramanmaraş Kocabaş Konağı'nda

Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle gerçekleştirilen "Gastronomide uzmanlık projesi" kapsamında Güneydoğu ve Doğu Akdeniz'i gezen gastronomi uzmanı turist rehberleri Kahramanmaraş'ı da ziyaret etti. Uzmanlar Kahramanmaraş'ın damak tadlarının sergilendiği Kocabaş Konağı'nda yemek yediler.

Yemek 18.11.2015, 07:12 18.11.2015, 09:05
Gastronomi Uzmanı Turist Rehberler Kahramanmaraş Kocabaş Konağı'nda
banner257

 Kahramanmaraş Merkez İlçe Dulkadiroğlu Belediyesi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından misafir edilen gastronomi uzmanı turist rehberler, şehrin yöresel lezzetlerini tadarak tarihi dokusu hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Bölgenin gastronomi turizmine katkı sağlamak amacıyla organize edilen etkinlik hakkında konuşan Gaziantep Bölgesel Turist Rehberleri Odası (GARO) Başkanı Mehmet Severoğlu, Gaziantep'in ardından Kahramanmaraş'ı da ziyaret ettiklerini kaydetti. 

Proje kapsamında ilk etapta belirlenen 39 turist rehberini bölgeye davet ettiklerini ve 7 günlük Gaziantep, Hatay, Kilis, Kahramanmaraş ve Malatya illerini kapsayan Güneydoğu ve Doğu Akdeniz gezisi organize ettiklerini belirten Severoğlu, şöyle konuştu:  "7 günlük gezimizin 3 günü Gaziantep, 2 günü Hatay, diğer 4 gün ise 3 ilimizi kapsıyor. Bu gezilerde katılımcılara, kentlerimizin mutfak kültürü, yemeklerin yapım aşaması, mutfak tarihi konularında bilgilendiriyoruz. Hatta kentlerin önde gelen yemek sektörü temsilcilerini ziyaret edip, yemeklerin yapılışına eşlik ediyoruz. 7 günlük gezi tamamlandığında katılımcılarımızı sınava tabi tutacağız. Bu sorular ise her yemeğin uzman ustaları tarafından hazırlanacak. Kapalı zarflar halinde soruları katılımcılara teslim edeceğiz ve bakanlık yetkilileriyle soruları değerlendirip başarılı olanlara sertifikalarını vereceğiz."

KOCABAŞ KONAĞI FOTOĞRAFLARI

Zengin Kahramanmaraş mutfağının bu eğitime büyük katkı sağlayacağını anlatan Severoğlu,  misafirperverliklerinden dolayı Dulkadiroğlu Belediyesi'ne ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne teşekkür etti.

Gastronomi Uzmanı Turist Rehberleri Kahramanmaraş'ın kültürünü yansıtan ve yöresel yemeklerle müşterilerine şehrin damak tadını sunan Kocabaş Konağı'nı ziyaret ettiler. Kocabaş Konağı işletmecisi Kadriye Mezir tarafından karşılanan ve hem konak hakkında hem de Kahramanmaraş kültürü hakkında bilgilendirilen rehberler konaktan çok memnun ayrıldılar.  Rehberler Kocabaş Konağı'ndaki enfes ortama ve damak tadına doyamadıklarını ifade ettiler.

Yorumlar (0)
banner255
20°
açık
Günün Anketi Tümü
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 19 Mayıs 2021
İmsak 03:35
Güneş 05:14
Öğle 12:34
İkindi 16:24
Akşam 19:44
Yatsı 21:15