Büyükşehir'den Yedikuyular Kayak Merkezi Açıklaması

Yedikuyular Kayak Merkezi'nin işletmesinin iki yıllığına kiraya verilmesiyle ilgili haberlerin ardından Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bir açıklama yaptı. Kiralama işlemini savunan Belediye "daha iyi hizmet için yaptık. İhale şeffaf" dedi.

YEREL YÖNETİM 16.12.2018, 18:18
Büyükşehir'den Yedikuyular Kayak Merkezi Açıklaması
banner257

Yedikuyular Kayak Merkezi'nin işletmesinin iki yıllığına kiraya verilmesiyle ilgili haberlerin ardından Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bir açıklama yaptı. Kiralama işlemini savunan Belediye "daha iyi hizmet için yaptık. İhale şeffaf" dedi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Tarafından Yapılan Açıklama Şu Şekilde.

Son günlerde Yedikuyular Kayak Merkezine dair basın yayın organlarında ve sosyal medyada çıkan haber ve yorumlara ilişkin olarak;

Büyükşehir Belediyemiz tarafından yapılan Kayak Merkezi Yapım İşi 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamında yapılmış olup, tamamen yapıma ilişkin işleri muhteva etmektedir. Söz konusu ihale kapsamında herhangi bir işletmeye ilişkin hüküm bulunmamaktadır.

2017-2018 sezonunda açılışı yapılan Yedikuyular Kayak Merkezi ilk sezonunda Büyükşehir Belediyemiz tarafından işletilmiştir. Bahis konusu dönem içerisinde Belediyemizin değişik birimlerinde çalışan ancak söz konusu faaliyetin yürütülmesi için yeterli mesleki formasyona sahip olmayan personel tarafından hizmet yürütülmeye çalışılmıştır. Ancak hizmet sunulurken yaşanan aksaklıklar ve tesisten hizmet alan vatandaşlarımızdan gelen şikayetlerden hareketle, Kayak Merkezimizde daha iyi hizmet sunmak maksadıyla işletmesinin daha profesyonel bir ekip tarafından yürütülmesi düşüncesi hâsıl olmuştur. İdaremizce diğer Kayak Merkezlerinde yapılan incelemelerde de bu tür tesislerin doğrudan kamu tarafından işletilmediği, profesyonel ekiplerce/şirketlerce yürütüldüğü görülmüştür. İş sağlığı ve güvenliği açısından da işletmenin profesyonel bir ekip tarafından yürütülerek olumsuzlukların yaşanmaması hedeflenmiştir.

Bu nedenlerden dolayı Kayak Merkezinin İşletmesinin daha profesyonelce yürütülmesi için işletmesinin kiraya verilmesine karar verilmiştir. Ağustos ayı itibariyle de şartname çalışmaları başlatılmıştır.

Yedikuyular Kayak Merkezi ve Rekreasyon Alanı’nın İşletmesi işi bir kiralama ihalesi olup, 2886 sayılı Devlet İhale Kanununa tabidir. Belediyemizce söz konusu tesislerin 06 Kasım 2018 tarihli ve 2018/708 nolu Encümen Kararı ile2 yıllığına işletilmesine karar verilmiş ve bu kapsamda yıllık işletme tahmini kira bedeli 800.000 TL + KDV olarak belirlenmiştir. Tespit edilen bedelin 2 yıllık olması nedeniyle toplam 1.6000.000.- TL bedel üzerinden yasal mevzuat kapsamında ihaleden en az 10 gün önce ilk ilan, ihaleden en az 5 gün öncesinde ikinci ilan yapılması zorunluluğu bulunmaktadır. Bahse konu ihale 27.11.2018 tarihinde yapılmış olup, Basın İlan Kurumu üzerinden ilk ilan 15.11.2018 tarihinde ulusal (Ortadoğu) ve yerel (Kahramanmaraş Bugün), ikinci ilan ise 19.11.2018 tarihinde yerel (Kahramanmaraş Bugün) gazetelerinde ilan edilmiştir. Ayrıca yasal bir zorunluluk olmadığı halde duyurunun daha çok istekliye ulaşması amacıyla ihaleden önce Belediyemiz web sitesinde de yayınlanmıştır. Söz konusu ihale 2886 sayılı Devlet İhale Kanunun 45. maddesi kapsamında açık ihale usulüyle yapılmıştır. İhale şartlarını sağlayan herkese açık şeffaf bir ihaledir. İhale 900.000.-TL+KDV kira bedeline ilaveten yıllık kârdan %20 pay Belediyemize ödenmek üzere sonuçlanmıştır. Sözleşmenin imzalanmasına ilişkin süreç devam etmektedir.

Yine geçen sezon Belediyemizin imkânları ile işletmesi yapılan Kayak Merkezimizin yaptığımız ihale neticesinde yıllık 900.000.-TL kira bedeli ve %20 kârdan pay almak suretiyle Belediyemize daha fazla kaynak sağlanmıştır.

Dolayısıyla basın yayın organlarında ve sosyal medyada çıkan haber ve yorumlar taraflı veya bilgiden yoksun olduğu ve yapılan ihalenin mevzuata uygun olarak gerçekleştirildiği görülmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yorumlar (22)
mücaahit 55 1 yıl önce
o vakit kafe lokanta düğün salonları oto parklardan da zarar ediyorsunuz bunlarıda ihale yolu ile kiralayıp kar etme yolunu niye seçmiyorsunuz uyanıklar siz kimi avutuyorsunuz her yanınız yalan dolan herşeyi kılıfına uydurun durun .
Yılmaz 1 yıl önce
Merkezden uzak olan yerleşim yerlerinde ( özellikle kuzey ilçelerde )
en önemli sorun İSTİHDAM alanlarının yokluğu.
Sürekli göç veriyor. Ama iş imkanı olsa yatırımlar olsa kimse göçmez
Her birimiz şehrimiz için bunu gündeme getirmeliyiz
Tarım ve hayvancılığın temel sorunları çözülürse insanlar kendi yaşadığı yerde geçimini sağlar
Ekonomik hareketlilik olur . İlde yaşayan herkes kazanır
Okunması ve gündeme gelmesi dileğiyle
Hasan 1 yıl önce
Yedikuyulara alternatif olan ve dünyada endemik turler bulunan ve endemik canlı olan isminde Karagöl den alan Karagöl kurbagsina evsahipliği yapan Karagöl civarına birkaç uyanık köylü geceleri gelip meyve ağaçları dikiyorlar ormana haber verdik belediyeyi aradık ne olur sahip çıkın milletin elinden çıkmasın
Efe 1 yıl önce
Küçük göl etrafı tapusu olmamasına rağmen birileri tarafından bolusuldu yukarıda Karagöl hem yaz hem kış milletin uğrak noktası gece karanlığında gelip meyve ağaçları dikip ceviriyorlar ne olur yetkililer in dikkatini çekin de burasi birkaç kişiye bağ olmasın
Mahmut 1 yıl önce
Evet belediyecilik ak partinin işiydi hani üç kuruşluk bi yeri beceremediniz suriyelilere devam edin allah sizi bildiği gibi etsin
Hulya 1 yıl önce
Bu yapılacak olan yolsuzluğa zemin hazırlama*
1..mademki şeffaf bir ihale neden aniden ve gizli olarak yapildi
2.secim arefesinde neyi kapatmaya çalışıyorsunuz
3.kimlere peşkeş çekip kamunun zararı öngörülüyor
4. Ev kiraysa vatan bizim diyorduk görüyorum ki vatan da satiliyor kira adı altinda
genç alperen 1 yıl önce
YEDİ KUYULAR MEVKİNE GİTMİYEREK BOYKOT EDELİM BİZİM ATALARIMIZDAN KALAN BİR MEVKİYE TEPEYE PARA ÖDEYEREK EGLENMEK ÇOK SAÇMA YAZIKLAR OLSUN AKP BELİDYESİ
MUAMMER BAKTEMUR 1 yıl önce
BİR YEDİ KUYULAR KALMIŞTI YAZIKLAR OLSUN BÜYÜKŞEHİR BİR KAYAK MERKEZİNİ İŞLETEMİYORSA GERİSİNİ SİZ ANLAYIN BOYKOT EDELİM
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?