Kahramanmaraş'a Örnek İmar Uygulamaları Planı Yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Amasya, Tekirdağ, Burdur, Kırşehir, Ordu, Kahramanmaraş, Sivas, Sinop, Karabük, Şanlıurfa, Yalova, Muğla ve Çanakkale illeri olmak üzere 13 ilde Örnek İmar Uygulamaları parselasyon planı yapılacak.

Kahramanmaraş'a Örnek İmar Uygulamaları Planı Yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 81 il de örnek imar planı uygulamasına başladı. Belediyelere rehber olacak, vatandaş katılımını ön plana çıkaracak örnek uygulamalardan 3 ilin örnek imar uygulaması geçen yıl, 5 ilin örnek imar uygulaması da bu yıl tamamlandı. Bakanlık önümüzdeki yıl 13 il ile birlikte 2023 yılına kadar 81 ilde örnek imar uygulama projelerini tamamlayacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 81 ilde “Örnek İmar Uygulaması Projesi” gerçekleştiriyor.

Proje kapsamında bakanlık geçen yıl, GAP (Güney Anadolu Projesi) ve KOP (Konya Ovası Projesi ) kapsamında Konya Meram, Adıyaman Gölbaşı ve Karaman Ermenek ilçelerinde “Örnek İmar Uygulamasını” tamamladı.

Tamamlanan projeler ile birlikte bakanlık bu yılda da; Yozgat Sorgun, Mardin Midyat, Denizli Acıpayam, Samsun Tekkeköy ve Düzce Beyköy Beldesi olmak üzere beş ilde “Örnek İmar Uygulama projelerinde” sona geldi.

2020’de 13 ilin daha Örnek İmar uygulaması projesine başlanacak

Bakanlık önümüzde ki yıl da 13 ilde Örnek İmar Uygulaması yapacak. 11. Kalkınma planına göre projenin uygulanması için 81 ilden; Amasya, Tekirdağ, Burdur, Kırşehir, Ordu, Kahramanmaraş, Sivas, Sinop, Karabük, Şanlıurfa, Yalova, Muğla ve Çanakkale illeri olmak üzere 13 ilde “Örnek İmar Uygulamaları” parselasyon planı yapılacak.

2021 yılında 20 ilde, 2022 yılında 20 ilde, 2023 yılında ise 20 ilde” Örnek İmar Uygulaması projesi” yapacak olan bakanlık; 2023 yılı sonu itibarıyla 81 ilin tamamında “Örnek İmar Uygulaması” projesini tamamlamış olacak.

Örnek İmar uygulamaları tamamlanarak düzensiz, çarpık, sosyal donatılardan mahrum sahalar sona erecek. Düzenlemeden sonra imara uygun, modern kentin ihtiyaç duyduğu kullanım alanları ortaya çıkacak.

Belediyelere; Bakanlığın teknik ve hukuki imkânlarının paylaşılması ve bu konudaki tecrübelerinin aktarılması sonucunda imar uygulamalarındaki karar alma ve işleyişler hız kazanmış olacak.

Örnek imar uygulamalarında vatandaşın katılımı ile şeffaflık sağlanacak ve çevre duyarlılığı da artmış olacak. Ayrıca yerel dokuyu bozan ve yatay mimariye karşı oluşacak imar planlarının uygulamasının da önüne geçilmiş olacak.

kaynak: yeniakit

YORUM EKLE
YORUMLAR
maraşlı
maraşlı - 4 hafta Önce

bunu k.maraşta engellerler, çünkü k.maraşın imarındaa rant söz konusu imarı rant belirler. ama bakanlık olunca kimse köylüsüne ulaşamaz bu yüzden bunu k.maraşta engellerler özellikle bazı vekillerimiz engeller

ÖYLESİNE
ÖYLESİNE - 4 hafta Önce

hal kavşagı neoldu HAKSIZLIGI HAK DAVAEDENLERDEN HAK DAVA ETMEK HAKKA HÜRMETSİZLİKTİR

Ede46
Ede46 - 4 hafta Önce

Şehrin imar olacak yerlerini belediyeniz erkoç döneminde sattı....halkta tarım arazisine yöneldi...uc beş yıl sonra ne yiyecek bu halk merak ediyorum

Bu Şehrin Insanı
Bu Şehrin Insanı - 4 hafta Önce

aşağıdaki konuların da konuşulup çözüm üretilmesi dileğiyle iyi günler .
1- YOLLAR (Ekinözü-Ilıca- Kahramanmaraş yolu, Kadirli –Andırın –Göksun yolu, )
2- İSTİHDAM ( ilçelerimize küçük ,orta ölçekli fabrikalar kurularak yatırımlar yapılarak insanlara iş imkanı sağlanması)
3- TARIM , HAYVANCILIK VE ALABALIK ( bu sektörün sorunları çözülürse şehrimiz ekonomik olarak çok daha canlı hale gelecektir)
4- TURİZM (Eshabı-Kehf , Başkonuş ,Ilıca , Hançer Kanyonu, Elbistan Pınarbaşı,Ekinözü içmeler )
5- EĞİTİM ( Şehrimizin eğitim sorunları çözülmeli ve eğitim sıralamasında iyi yerlerde olmalıyız)
6- BÜYÜKŞEHİR ( Merkezden ilçelere ilçelerden merkeze günde en az iki defa belediye otobüs seferi olmaldır.)

ahmet hıdır
ahmet hıdır - 4 hafta Önce

boş işler zamanında gerekliydi

drsn
drsn - 4 hafta Önce

mış mış mış. germenica gibi sit alanlarını çözsünler önce

yavuz
yavuz - 4 hafta Önce

kaldırıma kadar ruhsat verenlere veya 300 konut yaptıranlara dönüşür son hesap bu memleketin kaderi mustafa poyrazı beğenmezdik şimdi mustafa poyrazı arar olduk aday olsun ilk oyu ben vereceğim

Saraylı ökkeş
Saraylı ökkeş - 4 hafta Önce

Selam maraşta belediye sıfır serintepe ve mağralı mahallerine (köylerine) neden imar vermezler.şehrin merkezi ortada bir mahalle, amaç burdan rant almaksa zor alırlar ya adam gibi imarıni versin altyapısını yapsın insanlar heryerde nasıl olduysa mütaitle anlaşır yaptırır. Yeter artık küflü rutubetli evlerde oturmak istemiyoruz.syg.

ulubatlı
ulubatlı - 4 hafta Önce

bu partizanlık devam ettiği süre hiç bir ihanetin izlerini silemezsiniz.

Mevlane Kılınç
Mevlane Kılınç - 4 hafta Önce

Zaten doğru dürüst hizmet yok maraşıda satıp yiyecekler yazık bunlar hizmet değil hillet getirir adam gibi hizmet olmadığı gibi olanında satıp yiyecekler

KÜRŞAT46
KÜRŞAT46 - 4 hafta Önce

Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz derler.
Bence imar (!) örneği mi Kahramanmaraşı gösterip herkes ibret alsın.

Mustafa kurtulmuş
Mustafa kurtulmuş - 4 hafta Önce

Yav siz yıllaaaaaardır şu k. Maraş kayseri yolunu yapamadınız daha neyden bahsediyorsunuz

Yayınla yayınla
Yayınla yayınla - 4 hafta Önce

300 konut maraşta 850 konut elbistana

Hep Doğrusöyler
Hep Doğrusöyler - 4 hafta Önce

Önce Haydarbey Mahallesi 32059.Sokağın doğu çıkışı ve batı girişini karşı karşıya getirmesini öğrensinler.Ne demek istediğimi haritaya bakarak görebilirsiniz.Yaptıkları rezaleti örtmek için zaten dar olan yolun ortasına bir kavşak yaparak daha da berbat ettiler.

ali BAYAR
ali BAYAR - 4 hafta Önce

Emniyet ve trafik ekiplerine sesleniyorum, Tavşantepe akdo pastanesi köşede olduğu için bütün araçlar yolu kapatıyor 3 hatta 4 sıra ben usta bir şoför değilim. ben kavşakta park mesafesi 5 metre diye biliyorum. mesafe olmadığı gibi kavşak allak bullak çok kaza oldu ama anlayanda yok dinleyende yok müdahale edende yok.

hacı
hacı - 4 hafta Önce

İhanetin izlerini silmek isteyen mi var ki,ihaneti yapan sıradan vatandaş mı ki hain olsun,koskoca devlet timsali insanlar ihanet mi eder ki,ayıp ayıp çok ayıp haber 46 haddini bil!

cafer beştepe
cafer beştepe - 4 hafta Önce

gelin Haber 46 başkan müdür imza yetkisinde olanların vekillerin yakınlarıyla birlikte mal varlıklarının araştırılması için anket yaptırın. bu milletin üzerinde güç yoktur. millet ne derse o olsun.


SIRADAKİ HABER