2022 yılı kurban bayramına az bir zaman kala vatandşlar büyükbaş küçükbaş kurbanlık hayvan fiyatları kaç lira olacak sorusunun cevabını aramaya devam ediyor.

Peki Adana, Mersin, Niğde, Antalya, Aksaray gibi illerde kurbanlık fiyatları belli oldu mu? Belediyeler tarafından büyükbaş ve küçükbaş kurbanlık canlı karkas olarak fiyatlar belirlendi mi?

Yüksek enflasyon, hayvan yemlerine gelen ve yüzde 300'leri bulan zamlar nedeniyle bu sene kurbanlık fiyatlarının oldukça yüksek olması bekleniyor. Et fiyatları zaten geçen seneye göre iki katına çıkmış durumda. Kurbanlık fiyaatlarının d geçen seneye göre en az iki kat hatta daha fazla artacağı beklentisi hakim.

İllerde bulunan Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği genelde kurbanlık fiyatlarının belirlenmesinde etkili oluyor. Bu sene birlik tarafından ortalama bir fiyat belirlendi ancak Belediyeler bu konud son sözü söyleyecek. 

Gerek birliğin gerekse Belediyelerin açıkladığı fiyatların satıcılar üzerinde bir bağlayıcılığı yok. Satışların belirlenen fiyatların çok üzerinde gerçekleşmesi bekleniyor.

2022 KURBANLIK FİYATLARI EN AZ YÜZDE 120 ARTACAK

Kahramanmaraş Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafındaan açıklanan kurbanlık fiyatları aşağıdaki şekilde belirlendi.

Tosun 65 TL (Geçen sene 30 TL)

Düve 60 TL (Geçen sene 29 TL)

İnek 52 TL (Geçen sene 26 TL)

Toklu 68 TL (Geçen sene 32 TL)

İğdiş 66 TL (Geçen sene 30 TL)

Bu fiyatlar her ne kadar Kahramanmaraş için açıklansa da Türkiye genelinde de en az bu şekilde olması bekleniyor. Hatta sosyal medya üzerinde örgütlenen kurbanlık satıcıları bu fiyatların çok üzerinde fiyatları dile getiriyorlar.

Konuyla ilgili gelişmeleri paylaşmaya devm edeceğiz.