5 yıldızlı otelin çalışanları tarafından sahilde fark edilen ceset için polis ekipleri sevk edildi. İnceleme sonucunda uzun süre suda kaldığı tahmin edilen ve kimliği belirlenemeyen erkek cesedi tespit edildi. Ceset, kimliğin belirlenmesi amacıyla Antalya Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

antalya-jzcp

Antalya'da son günlerde sahillerde bulunan ceset sayısı artmıştı. Çarşamba günü Alanya ve Manavgat sahillerinde bir çocuk ve bir yetişkin cesedi bulunmuş, ardından Manavgat'ta 2 erkek ve Serik'te 1 kadın cesedi daha keşfedilmişti. Bu olaylarla birlikte sahillerde bulunan ceset sayısı 6'ya yükselmişti. Yetkililer, cesetlerin bir kısmının batan kaçak göçmen teknesinden kaynaklanabileceğini düşünüyor. Ayrıca, Serik ilçesinde sahilde bulunan kadın cesedinin üzerindeki elbiselerin, 17 gün önce kaybolan Merve Şevval Elmas'ın giydiği elbiselere benzerlik göstermesi nedeniyle ailesinden DNA örneği alınmasına karar verildi.

Son olarak Antalya Valiliği, son 5 günde Antalya sahillerinde 6 ceset bulunmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: 

"Basın yayın organlarında yer alan ve Antalya kıyılarında bulunan cansız bedenlerle ilgili olay yeri inceleme ekiplerince yapılan incelemeler neticesinde; Kıyıya vuran 6 cansız bedenden birinin bir süre önce kaybolan M.Ş.E.’ye ait olduğu değerlendirilmektedir. Nihai sonuç adli tıp incelemesi sonucu ortaya çıkacaktır. Diğer 5 cansız bedene ait ayakkabı ve kıyafetlerin üretim yerinin Suriye olduğu belirlenmiştir. Lübnan'ın Ankara Büyükelçiliği tarafından 11 Aralık 2023 tarihinde Lübnan ile Suriye arasındaki sahil bölgesinden yaklaşık 90 kişiyi taşıyan bir teknenin Kıbrıs’a doğru hareket ettiği, saatler sonra tekneyle bağlantının kesildiği ve müteakiben teknenin kaybolduğu bildirilmiştir.

AFAD Başkanı, Kahramanmaraş’taki Afet Konutlarıyla İlgili İncelemelerde Bulundu AFAD Başkanı, Kahramanmaraş’taki Afet Konutlarıyla İlgili İncelemelerde Bulundu

Son bir haftalık meteorolojik kayıtlar incelendiğinde, hâkim rüzgârın Güney ve dalganın Güney Doğu yönünden geldiği tespit edilmiş olup, muhtemel teknenin batması sonucunda bahse konu cansız bedenlerin akıntı, rüzgâr ve dalga sebebiyle ilimizin kıyı hatlarına sürüklenebileceği ihtimali değerlendirilmektedir. 2023-2024 yıllarında Antalya ilinde herhangi bir düzensiz göçmen grubuna ilişkin intikal etmiş bir kaza/olay veya kayıp bildirimi bulunmamaktadır."