Minik Azra nefes alabilmek için yardım bekliyor!

Antalya'da enzim eksikliği hastası Azra Cunduz (5), 1 yıl önce solunum cihazına bağlandı.

ANTALYA 09.10.2018, 13:37
Minik Azra nefes alabilmek için yardım bekliyor!
banner257

Antalya'da enzim eksikliği hastası Azra Cunduz (5), 1 yıl önce solunum cihazına bağlandı. Arızalanan ve eskiyen solunum cihazı 25 bin TL'ye yenilenmezse minik Azra hayatını kaybedebilir. Mehmet ve Derya Cunduz çifti, 5 yıl önce dünyaya gelen çocuklarına 'Azra' adını verdi. Çift, çocukları 1 yaşındayken bir gece çığlıkla uyanınca kızlarını hastaneye götürdü. Yapılan tetkiklerde minik Azra'ya, milyonda bir görülen ve tedavisi henüz bulunmayan 'Tay-Sachs' hastalığı teşhisi konuldu. Doktorlar, aileye kızlarının 5 yaşına kadar yaşayabileceğini söyledi. Minik Azra, geçen yıllar içinde oturma, konuşma, duyma ve ağızdan beslenmenin yanı sıra görme yetisini de kaybetti. Azra midesinden beslenirken, tükürükleri ise özel cihazdan uzatılan hortumla ağzından alınıyor.

MAKİNEYLE NEFES ALIYOR

2017 yılında nefes almakta güçlük çeken Azra acil servise götürüldü. Doktorlar Azra için artık yapılabilecek hiçbir tedavi olmadığını belirterek aile tercih ederse bir solunum cihazına bağlı yaşamını sürdürebileceğini anlattı. Bunun üzerine aile kendi imkanlarıyla bir solunum cihazı alıp Azra'yı cihaza bağlayarak yaşatmaya başladı.

MASRAFLAR İKİ KATINA ÇIKTI, 6 AYDIR KİRALARINI VEREMİYORLAR

Geçen 1 yıl içerisinde Azra'nın masraflarına solunum cihazının masrafları da eklenince ailenin bütçesi çıkmaza girdi. Asgari ücretle bir kafede çalışan Mehmet Cunduz'un her ay maaşının 1000 TL'si bez, aspire sondası, solunum cihazının filtresi ve devresi, boyun pedi, boyun bağı gibi ihtiyaçlara gidiyor. Kalan 600 TL ile geçinmekte zorlanan aile, kendi ihtiyaçlarını karşılayamadıkları gibi ev sahibine de 6 aylık kira borçlandı.

PARA BULUNAMAZSA ÖLEBİLİR

Ekonomik çıkmaza giren ve eldeki avuçtaki birikimlerini tüketen aile, son çare olarak Antalya Valiliği'ne başvurarak Azra'nın medikal ihtiyaçları ve yenilenmesi gereken solunum cihazı için yardım kampanyası başlatılmasını istedi. Antalya Valiliği'nin izniyle aile için 25 bin TL'lik yardım kampanyası başlatıldı. 1 ay önce başlatılan kampanyadan yalnızca 8 bin TL toplanabildi. Kampanya kapsamında gerekli miktar toplanamaz ve solunum cihazı yenilenmezse Azra yaşamını kaybedebilir.

HESABI ANTALYA VALİLİĞİ YÖNETİYOR

Azra'nın hiçbir ihtiyacını karşılayamadıkları için çok acı çektiğini aktaran Derya Cunduz, kendi ihtiyaçlarından vazgeçtiklerini, sadece Azra için çalıştıklarını söyledi. Gerekli paranın toplanması halinde Azra'nın yatağının da yenileneceğini belirten anne Cunduz, 25 bin TL'lik yardım parasının tek kuruşunun dahi kendileri için harcanamayacağını, hesabı Antalya Valiliği'nin yönettiğini söyledi. Azra'nın masraflarının bu parayla karşılanması halinde kendi imkanlarıyla borçlarını ödeyebileceklerini ifade eden anne Cunduz, Azra 10 günde 300 aspire sondası kullanıyor. Artık masraflarına yetişemiyoruz. 25 bin TL toplandıktan sonra ihtiyaçlarını karşılayabileceğiz dedi.

Yorumlar (0)
12°
açık
Günün Anketi Tümü
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 10 Mayıs 2021
İmsak 03:47
Güneş 05:22
Öğle 12:34
İkindi 16:22
Akşam 19:36
Yatsı 21:04