Kahramanmaraş'a gelen Bakan Özhaseki’ye, Vali Mükerrem Ünlüer, Önceki Dönem Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Kahramanmaraş Milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ve protokol mensupları eşlik etti.
 
Büyükşehir Belediyesi'nde düzenlenen koordinasyon toplantısına katılan Bakan Özhaseki, toplantının ardından ‘Yerinde Dönüşüm’ projesi tanıtım tırını ziyaret etti. 
 5-42

Naci Görür'den Kahramanmaraş'ın Komşusuna Deprem Uyarısı! Naci Görür'den Kahramanmaraş'ın Komşusuna Deprem Uyarısı!

Özhaseki, daha sonra Azerbaycan Mahallesi’nde yer alan TOKİ deprem konutları ve Emlak Konut inşaat alanında incelemelerde bulundu.
 saha_ziyareti_1-1
Bakan Sayın Mehmet Özhaseki, Azerbaycan Mahallesindeki TOKİ inşaat alanında gerçekleştirdiği inceleme gezisinin ardından yaptığı açıklamada, bölgenin hızla ayağa kaldırılması için yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler verdi.
Tarihteki en büyük felaketin yaralarını hep birlikte sarmak için çalıştıklarını belirten Bakan Sayın Özhaseki, “Bugün depremin merkez üssü Kahramanmaraş’tayız. Bir taraftan yapılan faaliyetleri yerinde görmek, yeni yapacağımız işleri bir kez daha gözden geçirmek amacıyla toplantılar yaptık.” dedi.

Deprem bölgesinin ayağa kaldırılması için devlet ve hükümet olarak büyük fedakarlıklar yaptıklarını ifade eden Bakan Sayın Özhaseki, “Bin yıllık Anadolu medeniyetimizde karşımıza gelebilecek en büyük felaketle karşılaştık. Böyle bir durumda hep birlikte yaraları sarmaya çalışıyoruz.  Adeta zamana karşı yarışıyoruz, boşa geçirecek bir saniyemiz bile yok. Bu anlamda hükümet olarak büyük fedakârlıklar yapıyoruz. Hiçbir şekilde ekonomiyi veya finans meselesini gündeme getirmeden, neler yapabileceğimizi projelendirip, sonra da onay alarak önümüze bakıp devam ediyoruz.” diye konuştu.

saha_ziyareti_3
 
Şu ana kadar 245 bin vatandaşın ‘Yerinde Dönüşüm’ için müracaat ettiğini söyleyen Bakan Sayın Özhaseki, “Bir taraftan da köylerimizde hasarları giderebilmek, vatandaşımızın evlerini yapabilmek amacıyla yeni bir proje daha geliştirdik. 100 bin tane çelikten köy evi yapacak şekilde programlama yaptık. Bunlarda ihalelere çıktık, devam ediyoruz. Bir taraftan da şehirlerimizde sosyal hayatı canlandırabilmek, buradan giden vatandaşlarımızın geri dönüşünü sağlamak için yeni projeler de yapıyoruz. İstiyoruz ki özellikle şehir merkezleri bir an önce ayağa kalksın.” şeklinde konuştu.

1-89
 
Kahramanmaraş'ta bir meydan oluşturmak ve çevresindeki ana caddeleri bir an önce ayağa kaldırabilmek adına yapılan toplantılarda önemli kararlar aldıklarını söyleyen Bakan Sayın Özhaseki, “Azerbaycan Mahallesi için Azerbaycanlı kardeşlerimiz burada yaklaşık 1000 konut yapacak. Yalnız, burada toplamda 2 bin 100 kadar dükkân ve iş yeri var. Burada da inşaata başlayacağız. Bölgeden zaten bir fay kırığı geçiyor. Bilim adamlarımız, 65 metre dese de biz ihtiyaten o fay hattının geçtiği yeri 100 metre kadar boş bırakıyoruz. Onun etrafında da güvenli bir şekilde inşaatların yapılabilmesi için kazık çakılması gerekiyordu. Neredeyse 1-1,5 aydır da bu çalışmalarımız burada sürüyor. Onlar bittiğinde zemin artı 2 ve 3 katlı güzel bir proje çıktı. Şehrin belki de estetik olarak çok etkileneceği, belki de onlarca yıl herkesin övünerek gösterebileceği bir silüette, buradaki binalarda projeleri hazırladık. İnşallah kısa süre içerisinde temeller atılır ve bunlar da yükselir.” dedi.
 
Özhaseki, Azerbaycan Mahallesi incelemesinin ardından Emlak Konut inşaat sahasını ziyaret ederek akabinde İl Geneli Koordinasyon Toplantısı’na katıldı. 


4-42
Toplantıda konuşan Bakan Özhaseki, Kahramanmaraş’ta ağır hasarlıların yıkılmasıyla birlikte şehrin merkezinde 10 bin ticaret ve konuta başlama kararı aldıklarını söyledi. Bunların bir kısmının ihalesini yaptıklarını kaydeden Bakan Sayın Özhaseki, “Eğer biz bunları yaparsak bir taraftan şehrin içerisinde, ana cadde üzerlerinde biranda iklim değişecektir. Orada çok güzel, mimari bir tarz ortaya çıkacaktır. Bu daha sonra yapılacak konutlara da örnek teşkil edecektir” dedi.