574 bin öğrenci mecburen meslek lisesine gidecek

Düz liselerin, Anadolu lisesine çevrilmesi Seviye Belirleme Sınavı'ndan (SBS) düşük not alan öğrencileri etkileyecek.

574 bin öğrenci mecburen meslek lisesine gidecek

Düz liselerin, Anadolu lisesine çevrilmesi Seviye Belirleme Sınavı'ndan (SBS) düşük not alan öğrencileri etkileyecek.

26 Temmuz 2013 Cuma 10:42
574 bin öğrenci mecburen meslek lisesine gidecek
banner208
Herhangi bir okula yerleşemeyenler, özel okula gitmeyeceklerse otomatik olarak meslek liselerinin puansız bölümlerine veya imam hatiplere kaydedilecek. Liseye başlayacak 1 milyon 259 bin 546 öğrenciden 688 bini fen, Anadolu, Anadolu öğretmen ve sosyal bilimler liselerine gidebilecek. Açıkta kalan 574 bin öğrencinin kaydolacağı meslek liseleri ve imam hatiplerin mevcut altyapısının bu yoğunluğu kaldıramayacağı belirtiliyor.

Geçen sene sadece meslek liselerinde 9. sınıfa başlayanların 850 bini bulduğuna dikkat çeken eğitimciler, bu yıl da binlerce öğrencinin katılımıyla derslik ve öğretmen sayısında sorun yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu söylüyor. İmam hatiplerin ve meslek liselerinin mevcut altyapısının bunu kaldıramayacağına dikkat çekiliyor. Bakanlık yetkilileri ise Anadolu liselerinin kontenjanının artırıldığını, meslek liselerine kayıtta büyük artış olmayacağını belirtiyor. Aksi durumda ikili eğitim ile yığılmanın önüne geçileceğini kaydediyor.

Yönetim Bilimi Uzmanı Doğan Ceylan'a göre yeni dönemde altyapı sıkıntısı yaşanacak. Düz liseler Anadolu'ya dönüştürülmeden önce sınıf mevcudu 45-50 olabiliyordu. Ancak Anadolu liseleri daha az öğrenciye hizmet verdiği için mevcut 30'u geçemeyecek. Bu durumda da yeni dersliklere ihtiyaç duyulacak. Örneğin, düz liseden Anadolu'ya çevrilen 20 şubeli bir okulun, genel lise iken 1000 civarında öğrencisi varken Anadolu olduğunda en çok 600 kişi alabilecek. 400 öğrenci açıkta kalacak. Derslik artırıldığında öğretmen açığı gün yüzüne çıkacak. Ceylan önemli bir ayrıntıya daha dikkat çekiyor. Geçen sene lise zorunlu olmadığı için okullaşma oranının düşük olduğunu şu örnekle anlatıyor: "Önceki senelerde 1 milyon küsur öğrencinin 800 bini liseye giriyordu. Kalanı kayıtlı değildi. Bu nedenle kontenjan sıkıntısı yaşanmıyordu. Lise eğitimi 4+4+4 ile birlikte zorunlu hale gelince kalan 350 bin de eğitime dahil oldu. Bu da okulların yetmeyeceği ve kontenjan sıkıntısı yaşanacağının göstergesi."

Yeni dönemde yaşanabilecek önemli sorunlardan biri de kontenjanla ilgili. İmam hatip ve meslek lisesinden başka alternatifi olmayan öğrenciler, kendi mahallesindeki okulun doluluğu yüzünden çaresiz kalabilecek. Özel Okullar Birliği Derneği Başkanı Cem Gülan, meslek lisesine gitmek istemeyenlere de farklı imkânlar sunulması gerektiğini söylüyor: "Yeni okullar yapılması gerekiyor. Ek fon, ek vergi ne gerekiyorsa bütçe sağlanmalı, nüfusa ve öğrencilerin tercihine uygun okullar inşa edilmeli. Fen, Anadolu öğretmen ve Anadolu lisesini kazanamayanlar diğer okullara mecbur edilmemeli."

Meslekî eğitimin kalitesi düşer

Eğitimciler ve mesleki eğitim dernekleri de açıkta kalan tüm öğrencilerin meslek liselerine gitmek zorunda bırakılmasının kaliteyi düşüreceğinde hemfikir. Tüm liseleri Anadolu statüsüne getirme fikrinin yanlış olduğunu söyleyen Mesleki ve Teknik Eğitim Derneği Genel Başkanı Sami Nogay, yeni sistemin mesleki eğitime zarar vereceğinin altını çiziyor. Düşük puanlı öğrencilerin alternatifi olmadan meslek liselerinde okumasının yanlış bir eğitim olacağına dikkat çeken Nogay, bunun sebebini şöyle açıklıyor: "Örneğin endüstri meslek lisesinde elektrik bölümündeki öğrencinin gördüğü dersler normal liseden daha ağırdır. Bölümü itibarı ile çok iyi fizik, kimya, matematik bilmesi gerekir. Ancak öğrenci yeterli olmadığı için başarısız olur ve sınıfta kalabilir. Meslek liseleri de Anadolu statüsüne getirilmeli. Anadolu lisesine gidemeyen öğrenciler, Çıraklık Eğitim Merkezleri'ne gitsin. Çocuk başarılı ise akademik eğitime değilse mesleki eğitim kurslarına katılsın."
ZAMAN
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ali46 2013-07-27 09:06:39

eğitimle uğraşa uğraşa çorbaya çevirdiler yazık sayın başbakanım eğitimle bu kadar çok oynamayın adam gibi bir düzenleme yapın o düzen üzerine eğitimi takip edin yazık bu çocuklara

Avatar
Teknik eğitimli 2013-07-26 16:35:22

neden veliler şok yasasın, düz liseye gidip mezun olunca işsiz güçsüz olacağına en azından bir meslek sahibi olur, herkes okuyup doktor, avukat olacak hali yok..! biraz yeteneği olan ilgili bölümle ilgili bir üniversite okuyabilir. mesele okumak değil mesele insanların meslek edinmesi dir. işsiz üniversiteli olmasındansa meslek sahibi liseli olsun

Avatar
misafir 2013-07-26 15:52:02

Gelecek sene SBS diye birşey olmayacağı için Zaman gazetesi Dersaneleri için hükümete sataşmaktan geri kalmıyor. Gelecek yıla SBS zaten yok. Anadolu Lisesi için başarılı öğrenciler atanacaktır. Ancak şu bir gerçek ki, üretken bir ülke istiyorsak meslek liselerine gereken önem verilmeli.

Avatar
misafir 2013-07-26 15:48:23

Bu FG grubu da hükümete açıktan düşmanlık yapmaya başladı. Genel(düz) Liseler Anadolu Lisesi oluyor olmasına da bu okullar için bina aynı bina, öğretmen aynı öğretmen. Önceden SBS ile anadolu lisesine atanamayan öğrenci şimdi eskiden olduğu gibi düz liseyi SBS ile Anadolu Lisesi olarak tercih yapacak. Aslında değişen birşey yok. Bunların tek derdi DERSANE de DERSANE! Milleti sömürdüğünüz yeter artık! Düşün yakamızdan!

Avatar
misafir 2013-07-26 14:22:31

bir eğitimci olarak eğitim gittikçe kalitesizleşiyor. 5 yaşındaki kızımın geleceğine üzülüyorum.

Avatar
ry 2013-07-26 11:16:48

eğitimde siyaset olmaz. imamhatiplerin önünü açacağız diye bağıranlar bunda sonuç aldılar. ama düz liseleri ve Anadolu liselerini yok ettiler.am etmesidir. ben çocuğumu meslek lisesine göndermek istemiyorsam ne yapacağım. bu soruya cevap yok. mantıklı olan düz liselerin başka bir adla devam etmesidir.

banner124

banner122

banner215

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225