Bakan Yılmaz: 10 bin öğretmen alacağız

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Ağustostan sonra da 10 bin öğretmen alacağız. Allah nasip ederse iki yılda atadığımız öğretmen sayısı 80 bine çıkacak" dedi.

Bakan Yılmaz: 10 bin öğretmen alacağız

Yılmaz, hayırsever iş adamları Zafer Karadeniz ve İskender Karadeniz'in anneleri Asiye Karadeniz adına, mülkiyeti Gökçeada Belediyesine ait araziye yaptırdıkları, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Gökçeada Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Asiye Karadeniz Binası'nın açılışında, insana verilecek en güzel hizmetin, eğitim alanında verilen hizmet olduğunu söyledi.

"İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır" sözünü hatırlatan Yılmaz, "Eğitim bir ülkenin sadece bugününe değil geleceğine de yapılacak en iyi yatırımdır. Eğitimden daha hayırlı daha faydalı bir yatırım yoktur. Bu nedenle Karadeniz ailesini hayır için böyle bir tercihte bulundukları için tebrik ediyorum. Karadeniz ailesi tarafından adını ve anısını yaşatmak için yaptırılan bu okul vesilesiyle merhum anneleri Asiye Karadeniz'e Allah'tan rahmet diliyorum" diye konuştu.

"YÖK Kalite Kurulu"

Yılmaz, ilimden gidilmeyen yolun sonunun karanlık olduğunu anlatarak şöyle konuştu:

"İlmin yolunu da eğitim kurumları gösteriyor. Eğitimi kurumları bulunduğu bölgeyi aydınlatıyor. Üniversite ile eğitim düzeyi yükseliyor, bölgemiz kalkınıyor, yöre insanına yeni ufuklar açılıyor. Geleceğe sağlam ve güvenle bakıyoruz. Bu bilinçle dönemimizde eğitim kurumlarının sayısını artırdık. Hem Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okulların hem de üniversitelerin sayısını artırdık. 2002'de Türkiye'deki üniversite sayısı 76'ydı, bugün neredeyse her ilimizde bir devlet üniversitesi var. Bugün itibarıyla 111'i devlet, 65'i vakıf yükseköğretim kurumu 6'sı da vakıf meslek yüksekokulu olmak üzere toplam 182 yüksek öğretim kurumumuz mevcut. Öğrenci sayımız da 7 milyon 313 bin. Bu rakamla Avrupa'da Rusya'dan sonra en fazla üniversite öğrencisine sahip ülkeyiz. Dolayısıyla 'Türkiye'nin geleceği nasıldır?' dediklerinde sadece üniversite öğrencisi sayısına bakın, sadece bu rakam bile Türkiye'nin geleceğinin aydınlık olacağını bilmek için, görmek için yeterlidir. Bu kadar üniversite arasından fark edilmek, bir adım öne çıkabilmek de önemlidir. Üniversitelerimizin birbirinin kopyası olmasını istemiyoruz. Her birinin farklı değer yaratmasını istiyoruz. Bu da üniversitelerimizin bulundukları bölgeye değer katacak şekilde farklı alanlarda ihtisaslaşmasını, misyon farklılığını gerektirmektedir."

Üniversitelerin her birinin kendine has ayrı bir kimliğinin olması gerektiğini belirten Yılmaz, bu amaca yönelik olarak Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından bölgesel kalkınma odaklı misyon farklılaşması ve ihtisaslaşması çalışması başlatıldığını anımsattı. Söz konusu çalışmayla ilgili bugüne kadar 5 pilot üniversite belirlendiğini de aktaran Yılmaz, devam ettirecekleri bu çalışma tamamlandığında daha kaliteli üniversiteleri, daha başarılı öğrencileri olacaklarını dile getirdi.

Yılmaz, önümüzdeki dönem için yönetmeliğin de yapıldığını, YÖK Kalite Kurulu oluşturulduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ancak istiyoruz ki idari ve mali özerkliğe sahip olsun. Üniversiteleri her bakımdan denetlesin, kalitesi artsın. Bir yasayla YÖK Kalite Kurulunu kuracağız. Yine kamunun ve özel sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağını artırmak istiyoruz. Bu amaçla YÖK ilk defa doktora öğrencilerine asgari ücretin üzerinde doktora bursu vermeye başladı. 2 bin doktora öğrencisine 100 önemli disiplinler arası alanda burs vermeye başladık. Türkiye ekonomisi, milli gelir bakımından dünyada 16. sırada. Satın alma gücü paritesi bakımından 14. sırada. Kişi başına düşen milli geliri 11 bin dolara yakın ancak satın alma gücü paritesi bakımından Türkiye'nin milli geliri 24 bin dolar civarında. Şimdi Türkiye'nin 860 milyar dolar milli geliri var ama 2023'te hedefimiz 2 trilyon dolar. Kişi başına düşen milli gelirin 25 bin dolar olmasını istiyoruz. İhracatımız şu anda 145 milyar dolar ama bunun 500 milyar dolara ulaşmasını istiyoruz. Bunu yapabilir miyiz? Yaparız, eğer ilimden gidersek, eğitimin kalitesini artırırsak. Dünyada ekonomide hangi sıradaysanız bilin ki eğitimde de o sıradasınız. Şimdi dünyada 16. sıradayız eğitimde, hedefimiz ilk 10'a çıkmak, bunu yapabilmek için de 860 milyar doları 2 trilyon dolara çıkarabilmemiz lazım. Yapar mıyız, yaparız hiç şüpheniz olmasın."

Kendisinin 70 kişilik sınıflarda öğretim gördüğünü, Haydar Paşa Lisesinde 70 kişilik bir sınıfta eğitim aldığını anlatan Bakan Yılmaz, "Şimdi 70 kişilik sınıf var mı? Yok. 36'ydı, biz bunu daha da aşağıya düşürdük. İnşallah başbakanımızın talimatı var. Çok göç alan büyük şehirlerimiz başta olmak üzere ikili eğitimi kaldıracağız. Yine eğitimde kaliteyi arttırmak için öğretmen başına düşen öğrenci sayısının az olması lazım" dedi.

"Ağustostan sonra 10 bin öğretmen alacağız"

AK Parti hükümetleri döneminde 560 binin üzerinde öğretmen ataması gerçekleştirdiklerini anımsatan Bakan Yılmaz, "En büyük yatırımı öğretmene yaptık. Bir çok yerde görüyorum. Öğretmen odalarında son 10 yılda atananlar elini kaldırsın diyorum, hemen hemen hepsi kaldırıyor. Dolayısıyla biz 560 binin üzerinde öğretmen ataması yaptık. Geçen yıl 50 bin atama yaptık. 50 bin rakamı küçümsenecek bir rakam değil. Bazı ülkelerin tüm kamu görevlilerinin toplamına eşit. Bu yılda 20 bin öğretmenin mülakatını yapıyoruz. İnşallah yakında sonuçlar açıklanacak. Ağustostan sonra da 10 bin öğretmen alacağız. Allah nasip ederse iki yılda atadığımız öğretmen sayısı 80 bine çıkacak. İstiyoruz ki evlatlarımız daha iyi eğitim alsın. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısını da 30'ların üzerinden 20'lerin altına düşürdük. Dolayısıyla bu noktada da iyi bir noktaya doğru gidiyoruz" şeklinde konuştu.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner240

banner227

banner154

banner224