Kahramanmaraş'taki siyam ikizleri için ek kontenjan ayrılmalı

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda barajı aşamayarak tercih yapamayan Kahramanmaraşlı yapışık ikizler Ayşe ve Sema Tanrıkulu için KSÜ İlahiyat Fakültesi'nde ek kontenjan ayrılması ve eğitimlerine devam etmelerinin sağlanması istendi.

EĞİTİM 31.07.2019, 12:18 09.08.2019, 09:01
Kahramanmaraş'taki siyam ikizleri için ek kontenjan ayrılmalı
banner257

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda barajı aşamayarak tercih yapamayan Kahramanmaraşlı yapışık ikizler Ayşe ve Sema Tanrıkulu için KSÜ İlahiyat Fakültesi'nde ek kontenjan ayrılması ve eğitimlerine devam etmelerinin sağlanması istendi.

Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesinde yaşayan Siyam ikizleri Ayşe ve Sema Tanrıkulu, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS), Temel Yeterlilik Testi’ndeki (TYT) 150 puan barajını geçemeyince tercih yapamadı. Ayşe’nin puanı 141, Sema’nın puanı ise 140’ta kaldı. 

Türkiye'de ilk defa bir siyam ikizi üniversite sınavına girdi ve ÖSYM'de bambaşka bir deneyim yaşamak zorunda kaldı. Zaten her ikisinin de barajı aşması ve farklı üniversiteleri kazanmaları durumunda ne olacağı da tam bir muammaydı. 

Türkiye için aynı zamanda bir insanlık sınavı da olan bu olayla ilgili makul ve mantıklı, aynı zamanda insani adımlar atılmalıdır. Sosyal Medyada ve Haber46'da yorum yapan pek çok vatandaş siyam ikizleri için uygun bir çözüm bulunması gerektiğini söylüyorlar.

Haber46'nın konuyla ilgili önerisi YÖK tarafından KSÜ İlahiyat Fakültesi'ne ek bir kontenjan tahjsis edilmesi ve siyam ikizleri Ayşe ve Sema Tanrıkulu'nun kendi şehrinde istedikleri okulda okumalarının sağlanmasıdır. Zaten zor bir hayat süren ve bu yaşlarına kadar birlikte gelen siyam ikizleri için gerekiyorsa hukuki düzenleme yapılmalı ve onların hayata biraz daha güçlü tutunmaları sağlanmalıdır.

Bu durum tamamen istisnai bir durum olup ülkemizde başka bir örneği de yoktur. Bu istisnai duruma karşı devletimiz gereken adımı mutlata atmalı ve en uugun çözümü bulmalıdır.

Yorumlar (10)
Aliye Bozkurt 11 ay önce
Kesinlikle bu güzel insanlar istedikleri bölüme yerleştirilmeli..
Logic 11 ay önce
Farklı üniversite kazanmaları ya da farklı bir bölüm kazanmaları halinde ne olacak. Aynı vücutta bir bedenler. Ayrı ayrı sınava sokmanın pekte bir mantığı olduğunu düşünmüyorum. Allah yardımcıları olsun..
yavuz 11 ay önce
Bu tür insanlara ayrıcalık tanınmalı sahip çıkmalıyız.
drsn 11 ay önce
kesinlikle
maraşlı 11 ay önce
sayın admın once haberı yazarken
Bu durum tamamen istisnai bir durum olup ülkemizde başka bir örneği de yoktur. Bu istisnai duruma karşı devletimiz gereken adımı mutlata atmalı ve en uugun çözümü bulmalıdır. bu yazıları düzgün doğru yazın
ADİL ÖNER 11 ay önce
TEBRİKLER.SEVİNDİRİN ŞU YAVRULARI.GÖNÜL ALIN.BİR ATLA BİR DEVE DEĞİL..HADİ GAYRET.HABER 46 YI TEBRİK EDERİM .ŞU YAVRUCUKLARIN BİR ANLIK O ÜNİVERSİTE MUTLULUĞU NEYE DEĞMEZ.....BUNLAR YÜCE MEVLAMIZIN İBRETLİK HEDİYESİDİR.ŞUAZME BAKIN VE BUNLARIN ANASINI BABASINI ALNINDAN ÖPÜN...HADİ YÖK BAŞKANI HADİ TAM ZAMANI
İRFAN ARSLAN 11 ay önce
Umarım YÖK bu hususta gerekli çalışmayı yapacak ve KSÜ İlahiyat Fakültesine kontenjandan girmelerin sağlayacaktır. Eğitim herkes gibi Ayşe ve Sema TANRIKULU Siyam ikizlerinin de hakkı olduğunu düşünüyorum.!
samet SARI 11 ay önce
Sizden ricam siyam ikizlerini güzel bir hayata sunmanız . Ve ek olarakta yazım yalnışlarına çok yer verilmekte lütfen dikkate alınmasını arz ederim .
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?