Kahramanmaraş'taki siyam ikizleri için ek kontenjan ayrılmalı

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda barajı aşamayarak tercih yapamayan Kahramanmaraşlı yapışık ikizler Ayşe ve Sema Tanrıkulu için KSÜ İlahiyat Fakültesi'nde ek kontenjan ayrılması ve eğitimlerine devam etmelerinin sağlanması istendi.

Kahramanmaraş'taki siyam ikizleri için ek kontenjan ayrılmalı

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda barajı aşamayarak tercih yapamayan Kahramanmaraşlı yapışık ikizler Ayşe ve Sema Tanrıkulu için KSÜ İlahiyat Fakültesi'nde ek kontenjan ayrılması ve eğitimlerine devam etmelerinin sağlanması istendi.

Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesinde yaşayan Siyam ikizleri Ayşe ve Sema Tanrıkulu, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS), Temel Yeterlilik Testi’ndeki (TYT) 150 puan barajını geçemeyince tercih yapamadı. Ayşe’nin puanı 141, Sema’nın puanı ise 140’ta kaldı. 

Türkiye'de ilk defa bir siyam ikizi üniversite sınavına girdi ve ÖSYM'de bambaşka bir deneyim yaşamak zorunda kaldı. Zaten her ikisinin de barajı aşması ve farklı üniversiteleri kazanmaları durumunda ne olacağı da tam bir muammaydı. 

Türkiye için aynı zamanda bir insanlık sınavı da olan bu olayla ilgili makul ve mantıklı, aynı zamanda insani adımlar atılmalıdır. Sosyal Medyada ve Haber46'da yorum yapan pek çok vatandaş siyam ikizleri için uygun bir çözüm bulunması gerektiğini söylüyorlar.

Haber46'nın konuyla ilgili önerisi YÖK tarafından KSÜ İlahiyat Fakültesi'ne ek bir kontenjan tahjsis edilmesi ve siyam ikizleri Ayşe ve Sema Tanrıkulu'nun kendi şehrinde istedikleri okulda okumalarının sağlanmasıdır. Zaten zor bir hayat süren ve bu yaşlarına kadar birlikte gelen siyam ikizleri için gerekiyorsa hukuki düzenleme yapılmalı ve onların hayata biraz daha güçlü tutunmaları sağlanmalıdır.

Bu durum tamamen istisnai bir durum olup ülkemizde başka bir örneği de yoktur. Bu istisnai duruma karşı devletimiz gereken adımı mutlata atmalı ve en uugun çözümü bulmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2019, 09:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Aliye Bozkurt
Aliye Bozkurt - 3 ay Önce

Kesinlikle bu güzel insanlar istedikleri bölüme yerleştirilmeli..

bilirkişi
bilirkişi - 3 ay Önce

mahir ünal niye durumla ilgilenmiyor , durumu reise bahsetsin..

Logic
Logic - 3 ay Önce

Farklı üniversite kazanmaları ya da farklı bir bölüm kazanmaları halinde ne olacak. Aynı vücutta bir bedenler. Ayrı ayrı sınava sokmanın pekte bir mantığı olduğunu düşünmüyorum. Allah yardımcıları olsun..

yavuz
yavuz - 3 ay Önce

Bu tür insanlara ayrıcalık tanınmalı sahip çıkmalıyız.

drsn
drsn - 3 ay Önce

kesinlikle

maraşlı
maraşlı - 3 ay Önce

sayın admın once haberı yazarken
Bu durum tamamen istisnai bir durum olup ülkemizde başka bir örneği de yoktur. Bu istisnai duruma karşı devletimiz gereken adımı mutlata atmalı ve en uugun çözümü bulmalıdır. bu yazıları düzgün doğru yazın

ADİL ÖNER
ADİL ÖNER - 3 ay Önce

TEBRİKLER.SEVİNDİRİN ŞU YAVRULARI.GÖNÜL ALIN.BİR ATLA BİR DEVE DEĞİL..HADİ GAYRET.HABER 46 YI TEBRİK EDERİM .ŞU YAVRUCUKLARIN BİR ANLIK O ÜNİVERSİTE MUTLULUĞU NEYE DEĞMEZ.....BUNLAR YÜCE MEVLAMIZIN İBRETLİK HEDİYESİDİR.ŞUAZME BAKIN VE BUNLARIN ANASINI BABASINI ALNINDAN ÖPÜN...HADİ YÖK BAŞKANI HADİ TAM ZAMANI

İRFAN ARSLAN
İRFAN ARSLAN - 3 ay Önce

Umarım YÖK bu hususta gerekli çalışmayı yapacak ve KSÜ İlahiyat Fakültesine kontenjandan girmelerin sağlayacaktır. Eğitim herkes gibi Ayşe ve Sema TANRIKULU Siyam ikizlerinin de hakkı olduğunu düşünüyorum.!

samet SARI
samet SARI - 3 ay Önce

Sizden ricam siyam ikizlerini güzel bir hayata sunmanız . Ve ek olarakta yazım yalnışlarına çok yer verilmekte lütfen dikkate alınmasını arz ederim .

Metin mert
Metin mert - 3 ay Önce

Liyakati onemli degil, sadece engelli oldukları icin kapasitelerine bakmadan ilahiyat fakültesine alalım diyorsunuz, yarin bir öğretmen olduklarında kendi çocuklarını gönderirsiniz o zaman, yada dini yanlış öğrenip saçma sapan demeçler verdiviklerinde gurur duyarsınız belki, once liyakat kardeşim, halletsinler girsinler, 90 yasinda ki ebemde girse o puanı alır, o 'na da yaşlılık kontenjanindan tıp kontenja i acilsin bari

ADİL
ADİL - 2 ay Önce

YÖK SİYAMİ İKİZLERİN DURUMU İÇİN BİR ZAHMET İLKİLENSİN HAMDOLSUN ALLAH İSİMİNİ YÜCELTMEYE AZİM GÖSTEREREK BİLGİ TOPLAMAYA ÇABA SARF EDİYORLAR.ALLAHIM YARDIMCILARI OLSUN


SIRADAKİ HABER

banner122