1.3 Milyar Euro'luk yatırım Kahramanmaraş'a geliyor!

Son yıllarda teknik tekstil ve makine sektöründe ciddi atılımlar yapan Kahramanmaraş, Alman otomotiv devi WV’nin yatırımını kendine çekmek için uğraşıyor.

1.3 Milyar Euro'luk yatırım Kahramanmaraş'a geliyor!

Son yıllarda teknik tekstil ve makine sektöründe ciddi atılımlar yapan Kahramanmaraş, Alman otomotiv devi WV’nin yatırımını kendine çekmek için uğraşıyor. Çorum’u teğet geçen yatırım Manisa’yı da geçerse Kahramanmaraş’a kurulmasına kesin gözüyle bakılıyor. 

ÇORUM'U TEĞET GEÇTİ MANİSA’YI DA TEĞET GEÇERSE KAHRAMANMARAŞ YATIRIMI KAPAR

Havaalanı ve demiryolu gibi ulaşım imkanlarının olmadığı Çorum, otomotiv devi Alman Volkswagen firmasının Türkiye'ye yapacağı yeni yatırımı "ulaşım imkanlarının yetersiz olması" nedeniyle kaçırdı. 7 sektörde üretim yıldızı olan Kahramanmaraş’ın ise adının ikinci kere geçmesi kentte bayram havası estirdi. Yaklaşık 6 bin kişinin iş sahibi olacağı yatırımda ise bazı şartların arandığı da öğrenildi.  Bir süre önce Türkiye'de fabrika kurma kararı alan Alman otomotiv devi Volkswagen'in, Türkiye’ye 1.3 milyar euroluk yatırım yapacağı ve kurmayı planladığı fabrika için de Manisa’yı seçtiği iddiaları kentte heyecana neden oldu. Kurulacak fabrikanın yaklaşık 5 bin kişiye istihdam sağlayacağı belirtilirken, Alman devinin de bir takım talepleri olduğu öğrenildi. İş dünyası Manisa'nın doğru bir tercih olduğunu belirtirken vatandaşlar da yapılacak yatırımın hem Manisa hem de Türkiye için önemli olduğunu söyledi.
TÜRKOĞLU LOJİSTİK MARKETİ
Öte yandan Manisa içinde bazı sorunların olduğu konuşulurken Kahramanmaraş’ın 2 milyon ton kapasiteli lojistik merkezinin olması parça ve montaj adına hayati rol oynuyor. WV grup masada bulanan Kahramanmaraş kartına ise sıcak baktığı belirtiliyor. Bunun yanı sıra Tekstil şehri olan Kahramanmaraş’ta üretilen kumaşların WV araçlarda kullanılması da masada ki diğer seçenekler arasında yer alıyor.  
FİRMADAN KONUT TALEBİ
Yaklaşık 1,3 milyar euroluk yatırımla en az 5 bin kişiye istihdam sağlanacağı öğrenilirken Volkswagen'in sosyal alan, konut, eğitim binaları gibi birçok talebinin olduğu belirtildi. Firmanın konut talebi üzerine Yunusemre Belediyesi ve OSB'nin görüşmelerde bulunduğu öğrenilirken, fabrikanın kurulacağı alanın resmi olarak açıklanmamasına rağmen yerinin de belirlendiği iddia edildi.

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2019, 13:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 5 ay Önce

Bizim şehrimizde bu isi kapabilecek ne siyasi ne ticari bir şahıs ben göremiyorum..keske olsa böyle şeyler şehrimizde ama malesef yok..

Atandaş
Atandaş @Vatandaş - 5 ay Önce

Projeyi bizzat Volkswagen yapmakta ve hangi şehre yapılırsa yapılsın ülke içinde kalifiye bir müdür ya da yurt dışından kendi bünyelerinde bulunan bir müdürü getirirler ama projenin bu şehre yapılması için bir neden yok, bu bölgeye genellikle yerel halktan çıkan zenginlerin bazıları yatırım yapıyor

rozturk.59
rozturk.59 - 5 ay Önce

AÇ TAVUK; RÜYASINDA KENDİSİNİ DARI AMBARINDA ZANNEDERMİŞ...!!!??? :)))))))))))))))))

Kahramanmaraş sevdalısı
Kahramanmaraş sevdalısı - 5 ay Önce

Manisa'ya hayırlı olsun o zaman, biz daha çok bekleriz...

Maraş
Maraş - 5 ay Önce

Maraşın yöeticilerindende siyasi lerindende iş adam larındanda hiç birçeşit cacık olmaz Haberi yapan heyacan yapmış

HA HA HA
HA HA HA - 5 ay Önce

henüz yolları bile olmayan bir şehre sürekli taşıma ile denize araç ulaştıracak bir yapı sizce yatırım yapar mı?
denize yakın bölgeye yaparak taşıma maliyetini düşürmesi gerekiyor. o yüzden k.maraş a yatırım yapmaz ümitlenmeyin

Hoppala
Hoppala - 5 ay Önce

Ya dalga mı geçiyorsunuz haber mi bulamıyorsunuz. Bu yatırımın Maraşa gelmesi için fabrikayı yapıp beleş teslim etmeniz lazım o da belki.

Ede46
Ede46 - 5 ay Önce

Maraş in kan emici siyasetçileri ne duyrulur kırk yılda bir iş yapsınlar da buda yalan olmasın

metin
metin - 5 ay Önce

HAYAL HEP

Yalanmı
Yalanmı - 5 ay Önce

Istemiyenin gözü çıksın
Lakin imkansız ( BOŞ HABER )

Sinan Türk
Sinan Türk - 5 ay Önce

Yerli kapitalistlerimiz ithal gevurlara işçiye maaş verdittirmez. Manisaya gitsinler hiç yoktan manisalılar ekmek yesin. Not:2014 Manisa'da tekstil işinde çalışan asker öncesi bir genç 1800 lira maaş aldığını ve Manisada askeri ücret diye bir sistemin olmadığını ben Kütahya okurken bana söyledi 2 sene çalışmış hem asker hem okul harçlığını biriktirmiş. Mesaiyle 2200 maaş alıyormuş. Biz sene 2019 mesaiyle 2200 maaş alamıyoruz.

FATİH Zorkun
FATİH Zorkun - 5 ay Önce

Yaa Bırakk Bırak bırak sen milyar milyon milyar TL yi ne yaaptıın.

Toyğun demet
Toyğun demet - 5 ay Önce

Bunlar alismislar kaldırım yap kaldırım bozuk işsizlik başını almış gidiyor 8 aydır birkız kardesimiz işsiz iş bulma kurumuna gidip gelmekten elin verdiği bir kaç kurusda otobüse gidiyo hepsi hayel

Rastgele
Rastgele - 5 ay Önce

Açıklama yaptılar kırklareli diye siz hangi dünyadan haber getiriyonuz acep...

vesselam
vesselam - 5 ay Önce

keşke gelse ama gerçekçi olmak lazım, ulaşım maliyeti açısından düşünecekler ve liman şehri yada limana yakın bir şehre kurulacaktır...

ede 46
ede 46 - 5 ay Önce

YAV HEE HEE .....

malik ejder
malik ejder - 5 ay Önce

Allah aşkına boş yere güldürmen insanı....AYIP....

Ahmet Demi̇r
Ahmet Demi̇r - 5 ay Önce

haber için teşekkürler Haber46

Reyting kokan hareket bunlar !!
Reyting kokan hareket bunlar !! - 5 ay Önce

Kimseyi kandırmayın projenin yapılacağı yerler arasında hiçbir zaman ulusal medya da Kahramanmaraş lafı geçmedi, Proje için Manisa ilk tercih ve oraya yapılmazsa yine o bölge çevresinde bir ile yapılacağı söylenmekte....
Sizde yok Cumhurbaşkanın ricasi ile Kahramanmaraş`a dev proje dediniz, Cumhurbaşkanın umrunda olan bir il olsak, yıllardır şehir yanlış politikalarla yönetilmezdi.

Hakan
Hakan - 5 ay Önce

Bekleyen saflara söyleyeyim, o proje buraya gelmez.
Manisa o projeyi vermez.
Yazık ya hepinizi nasıl kandırıyor reisiniz?

mehmet
mehmet - 5 ay Önce

manisaya hayırlı olsun.

ALİ YILDIRIM
ALİ YILDIRIM - 5 ay Önce

Bence Çorum olur K.Maraş olmaz Ahlatçı gibi bir bayi var Çorumda adamlar esnaf elis gibi değiller Yada Manisa olur

Mekan35
Mekan35 - 5 ay Önce

Kahramanmarasli kardeslerim gozunuzu acin bizim isadamlarimiz kendi hemsehrisi dururken gider suriyelileri calistirirlar onlar daha ucuz calisiyorlar


SIRADAKİ HABER