Antalya OSB'nin atık çamuru yakıt olarak kullanılacak

Antalya Organize Sanayi Bölgesi (OSB), atık su arıtma tesisinden çıkan arıtma çamurunu kurutup ek yakıt olarak kullanılabilir hale getirecek Yerden Isıtmalı Solar Kurutma Tesisi’nin yapımına başladı. Antalya OSB Yönetim Kurulu, atık su...

EKONOMİ 30.07.2015, 14:45
Antalya OSB'nin atık çamuru yakıt olarak kullanılacak
banner257
Antalya Organize Sanayi Bölgesi (OSB), atık su arıtma tesisinden çıkan arıtma çamurunu kurutup ek yakıt olarak kullanılabilir hale getirecek Yerden Isıtmalı Solar Kurutma Tesisi’nin yapımına başladı.

Antalya OSB Yönetim Kurulu, atık su arıtma tesisinden çıkan arıtma çamurunun bertaraf edilmesini sağlayacak örnek bir projeyi hayata geçiriyor. Yapımına 2 hafta önce başlanan Yerden Isıtmalı Solar Kurutma Tesisi, atık çamuru yüzde 85-90 katı madde oranına kadar kurutarak, çimento fabrikalarında veya enerji geri kazanım tesislerinde ek yakıt olarak kullanılabilecek hale getirecek.

Atık su arıtma tesislerinden çıkan arıtma çamurlarının biriktirilmesi, taşınması ve bertarafının yurt genelinde büyük sorun teşkil ettiğini belirten Antalya OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, “Türkiye’nin her bölgesinde hizmet veren tesis bulunmaması, hizmet verenlerin de sayısının az olması, sorunun çözümüne çare olmamaktadır. Bu nedenle Antalya OSB olarak atık su arıtma tesisine ait yüzde 20 katı madde içeriğine sahip, nihai kapasitesi günlük 40 ton olan arıtma çamurunun, çevre mevzuatı ve ilgili yönetmeliklerine uygun olarak bertarafını sağlamak üzere yüzde 85-90 katı madde oranına kadar kurutmayı amaçlayan Yerden Isıtmalı Solar Kurutma Tesisi'nin yapımına başlamış bulunmaktayız.” açıklaması yaptı.

Kendi ihtiyaç duyduğu enerjiyi ise güneşten elde edecek tesisin bu özelliğiyle Türkiye’deki OSB’ler arasında bir ilke imza atacağını ifade eden Bahar, “Teknoloji seçiminde bölgemizin coğrafi şartları da dikkate alınarak yenilenebilir enerji kaynağımız olan güneş enerjisinden efektif olarak yararlanma yoluna gidilmiş, düşük enerji ve işletme maliyetiyle optimum arazi kullanımı dikkate alınmıştır. Tesis, güneşli olmayan günlerde ihtiyaç duyulan kuruluk oranının sağlanabilmesi açısından doğalgazın kullanılacağı, yerden ısıtma sisteminin de düşünüldüğü hibrit bir projedir.” şeklinde konuştu.

Tesisten çıkacak, hacmi oldukça azalmış yüzde 90 kuruluktaki kalorifik değeri yüksek arıtma çamurunun ek yakıt olarak da kullanılabileceğine dikkat çeken Bahar, “Söz konusu çamur yüksek kalorifik değere sahip olduğu için, çimento fabrikalarında veya enerji geri kazanım tesislerinde ek yakıt olarak kullanılması planlanmaktadır.” dedi.

Projenin Antalya OSB ve kent için önemli bir kazanım olduğunu vurgulayan Bahar, Ocak 2016'da tamamlanacak tesinin planlanandan 4 ay önce bitirilerek, eylül ayı içerisinde tam kapasite çalışmaya başlayacağını kaydetti.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?