Belediyeler yoldan park parası alamaz

Kahramanmaraş dahil pek çok ilde yol kenarlarına park edilen araçlardan alınan park ücretlerinin yasal dayanağı var mı? Park ücretini ödemeyen vatandaşlardan zorla para alınabilir mi? Parkomat hizmeti yasal mı? İşte detaylar.

EKONOMİ 27.11.2019, 08:44
Belediyeler yoldan park parası alamaz
banner257

Kahramanmaraş'ın artık bırakın caddelerini, ara sokaklardan hatta çıkmaz sokaklardan bile park parası alınmaya başlandı? Vatandaş park paralarından bezmiş durumda. Oysa daha önce de defalarca gündeme geldiği gibi yollardan alınan park paralarının yasal bir dayanağı yok.

Bu konuyla ilgili en son haber Burdur'dan geldi. Danıştay, cadde ve sokakların belediyeler tarafından ücretli otopark ilan edilerek kiraya verilmesini yargıya taşıyan Burdur Tüketicileri Koruma Derneği’ni haklı buldu. 

Danıştay, “yolların amacına uygun olarak kullanılmasını olumsuz yönde etkileyeceği” gerekçesiyle düzenlemeyi iptal etti. Ülke genelindeki benzeri uygulamalara emsal nitelikteki kararla ilgili açıklama yapan davayı açan derneğin başkanı Kemal Arslan, kişi ve kuruluşların talep etmeleri halinde ellerindeki bilgi ve belgeleri paylaşabileceklerini söyledi.

Kahramanmaraş'ta da Ocak ayında açıklama yapan Avukat Osman solak "Türkiye'de uygulanan parkomat sisteminin yasal olmadığını" söylemişti. Avukat Osman Solak, Türkiye'de uygulanan parkomat sisteminin yasal olmadığını, Kahramanmaraş dahil birçok ilde bu uygulama da yanlışlık yapıldığını" ifade etmişti.

DANIŞTAY 8. DAİRESİ HUKUKA AYKIRI BULDU

Türkiye'nin çeşitli kentlerinde yerel yönetimlerin yol, cadde ve sokak aralarındaki otopark uygulamasını Danıştay 8. Dairesi hukuka aykırı buldu.

Daha önceleri, İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerde idare mahkemelerinin vatandaşın lehine yönündeki kararlarını temyize taşıyan belediyelere Danıştay emsal niteliğinde bir karar verdi.

Söz konusu kararda vatandaştan alınan otopark ücretinin hukuka aykırı olduğu ifade edildi.

GERİYE DÖNÜP BAKTIĞIMIZDAN ONLARCA KARAR VAR

Aydın 2. İdare Mahkemesi’nin 29 Ocak 2015 tarihinde aldığı, Esas No. 20114 / 853, karar no. 2015/60 No’lu kararla otopark uygulaması iptal edildi.

Ankara’nın Polatlı  İlçesi’nde, şehir merkezinde bazı cadde ve sokaklara tek sıra park eden araçlardan belediye tarafından ücret alınması uygulaması Ankara 12. İdare Mahkemesi’nin 2011 yılı Ağustos ayında aldığı karar gereği durduruldu.

Bir vatandaşın başvurusu üzerine Ankara 12. İdare Mahkemesi , ilçe merkezinde araç trafiğini rahatlatmak amacıyla, cadde ve sokaklara tek sıra halinde park eden araçlar için uygulamaya konulan ücretli otopark uygulamasına ilişkin Belediye Encümen Kararının iptaline karar verdi.

Polatlı Tüketici Hakları Derneğinden yapılan  açıklamada hukuki ve sosyal gerçekleri şu şekilde açıklandı. ‘Mahkeme kararından, 01.07.1993 tarihli ve 21624 sayılı Resmi Gazerete yayımlanarak yürürlüğe giren Otopark Yönetmeliği’nin 4. maddesi nin ‘f’ bendinin son paragrafında ‘Otopark bedeli alınan parsellerin otopark ihtiyacının Belediye ve Valilikçe karşılanması zorunludur’ 9. Maddede ise, ‘Bina içinde veya parselinde otopark yapılması mümkün olmayan yapıların durumu, belediyece imar durumu ile ilgili ilk müracaat tarihinden başlayarak 30 gün içinde ilgilisine gerçekleri ile  bildirir. Belediyeler bina otoparkı yerine otopark sorununun nasıl çözümleneceğini binanın hangi bölge veya genel otoparkından yararlanacağını da bildirmekte ve bu otoparkları tesis etmekle yükümlüdür. Bu durumda bölge veya genel otoparktan yararlananlardan ayrıca kullanım ücreti alınamaz.’

 Ankara’da Esnaf Fuat Tever Sakarya Büyük Şehir Belediyesi’nin bir yıl önce ana caddelerde başlattığı parkomat uygulaması hakkında yürütmeyi durdurma istemiyle Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme, Tever’in iş yerinin önündeki parkomat uygulaması için, yürütmeyi durdurma kararı verdi. Tever, işyerinin önüne konulan parkomatlar yüzünden trafik sıkışıklığının yaşandığını, mağdur olduğunu belirterek parkomatların kaldırılması için önce Büyükşehir Ulaşım Daire Başkanlığı’na başvurdu. Ancak Tever’in Bu başvurusu reddedildi.  Tever bu sefer Mahkemeye başvurdu. Sakarya 1. İdare Mahkemesi parkomatla ilgili olarak yürütmeyi durdurma kararını reddetti. Tever yılmadı ve Sakarya Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Gerekçede Trafikte Karmaşaya neden olan uygulamanın kamu yararına uygun olmadığı, yasal dayanağının bulunmadığı ve faiş ücretli otopark uygulaması yapıldığından yürütmeyi durdurulmasını talep etti. Bölge İdare Mahkemesi de, 2012 yılı Temmuz ayından dava sonuçlanıncaya kadar yürütmenin durdurulması yönünde karar aldı.”

ÖDENEN OTOPARK ÜCRETLERİ GERİ ALINABİLİYOR

Ayrıca vatandaşlar, bu otopark ücretlerini ödemek zorunda olmadıkları gibi bugüne kadar ödedikleri ücretler yönünden Belediyeye müracaat ederek bugüne kadar ödedikleri otopark ücretlerini geri alma hakkına da sahipler. 

DAVA AÇILMASI GEREKİYOR

Ancak Bolu’da belediyenin bu uygulamasının durdurulması için, gerçek ya da tüzel kişilerim Sakarya İdare Mahkemesine dava açılması ve yürütmeyi durdurma kararı alması gerekiyor.

Yorumlar (30)
ERMAN 7 ay önce
VERGİSİNİ VERDİMİZ YOLA PARK İÇİN ÜCRET ÖDEMEK NEYİN NESİ BİLMİYORUM
maraşlı 7 ay önce
Ben vermedim borçta çıkmadı, aracı sattım,noterde de çıkmadı, eğer yasal olsaydı karşıma çıkardı.
BELEDİYE RESMEN DEĞNEKÇİLİK YAPIYOR
osman bey 7 ay önce
park olayının mantığını anlamamışın o yüzden bu şekilde yorum yazmışsın park olmazsa aracı park edecek yer zor bulunur park ücreti saatlik en fazla 1 tl olmalı bir de aracı park ettiğin zaman burası benim dükkanımın önü yanı yönü yada aracım gelecek yük indireceğim gibi laflara muatab kalabilirsin park olayını bu yönlerden düşünmek lazım
Ertuğrul 7 ay önce
Ben vermiyorum siz de vermeyin
ökkeş 7 ay önce
hiç ödememek lazım o zaman
osman bey 7 ay önce
yol kenarlarının park olması doğru bir karardır orada amaç park ettirmek değil park sirkilasyonu yaratmaktır eğer park olmazsa araçları park edecek yer bulamayabiliriz oradaki esnaflar duba yada benzeri malzemelerle oraları kapatmak isteyeceklerdir ki buda karayolları trafik kanunun 14 maddesine göre yasal değildir 1 saatlik park ücreti 1 tl fazla olmamalıdır...
osman bey 7 ay önce
maraşlı inşaat yapılırken belediyeler park parası adı altında para alıyorlar o yüzden mahkemede alınan bu paralar yüzüne parkomat sistemini iptal ediyor aracı park yasağı olmayan her tarafa nizamı şekilde park edilebilir park sirkilasyonu yoksa yer bulunmaz çarşıda ben her yer parkomat olsun demiyorum çarşıdaki kalabalık yerler yani bankaların ve devlet dairelerinin olduğu yerler olabilir...sen daha farklı düşünebilirsin o sana kalmış önemli olan çarşıda aracı bir kaç saat park edip işimizi bitirip oradan ayrılmak hiç kimse oralarda yatıya kalmayacak zaten
osman bey 7 ay önce
maraşlı her hangi biri aracını araya koyar ve saatlerce durur park sirkilasyonu olmaz o yüzden park yeri bulamazsın çarsıda mantık bu
maraşlı 7 ay önce
NEYMİŞ OLAYIN MANTIĞI? ÜCRET ÖDEMEYİNCE ORAYA PARK ETME DİYEN OLUR DİYEMİ KORKUYON
osman bey 7 ay önce
maraşlı olayın mantığını anlamadığın için bu şekilde bir yorum yazmışsın
maraşlı 7 ay önce
NİYE VEREYİM BEN ÜCRET?? HEM VERGİ VER HEM ÜCRET MANTIKLI OL BİRAZ
fırat 7 ay önce
sıfır araba aldım yeni plaka verdi emniyet 400 tl park borcu var plakada o kadar itiraz ettim hala duruyor üzerinde, madem alıyosunuz takibini yapın önceki sahibini nasıl bulacaklar merak ediyorum.
k0ray 7 ay önce
tamam diyelim park ücreti alınmasın . peki çarşı esnafı sabah erkenden araçlarını bıraksalar akşama kadar tüm park yerlerini işgal etseler ne yapacağız :? ben alınmasından yanayım ama bir düzenlemeyle mesela ilk 30 dk ücretsiz sonra 1 TL gibi birşey olsun ..
. 7 ay önce
kime anlatacaksın
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?