Böcekler EXPO 2023 Kahramanmaraş'a "uğur" getirecek

Böcekler EXPO 2023 Kahramanmaraş'a "uğur" getirecek.

Böcekler EXPO 2023 Kahramanmaraş'a "uğur" getirecek

 Nesillerini devam ettirebilmek için her yıl yaz başında göç ettikleri Kahramanmaraş'ın 2 bin 273 metre yüksekliğindeki Çimen Dağı Uludaz Tepesi'nde fotoğraf sanatçıları tarafından tesadüfen keşfedilen yedi benekli uğur böcekleri, kentte düzenlenecek EXPO 2023 çerçevesinde açılacak müzede sergilenecek.

Kahramanmaraş'ın güneyinde, şehir merkezine 65 kilometre uzaklıktaki 2 bin 273 rakımlı Uludaz Tepesi'nde koloniler halinde bulunan uğur böcekleri, kentte 23 Nisan-31 Ekim 2023 tarihlerinde "doğa dostu şehir ve duyarlılık" ana temasıyla yapılacak EXPO 2023'te boy gösterecek.

Onikişubat Belediyesi ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi iş birliğinde EXPO 2023'ün gerçekleştirileceği alanda açılacak Kelebek ve Uğur Böceği Müzesi'nde sergilenecek yedi benekli uğur böcekleri, fakültenin laboratuvarında özenle üretiliyor. Böylece bu türün neslinin devamı sağlanıyor.

- Uğur böceği müzesi

İŞTE O FOTOĞRAFLAR - TIKLA

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek yaptığı açıklamada, projenin kente çok önemli değer katacağını, EXPO'nun yaşam haline getirilmesinin Kahramanmaraş adına çok önemli olduğunu söyledi.

EXPO'nun için uğur böcekleri üretmeye başladıklarını belirten Mahçiçek, şunları kaydetti: 

"EXPO'ya hem yurt içinden katılım olacak hem de yurt dışından en az 50 ülke gelecek. Onlara bu uğur böceklerimizi gösterelim istedik. Onun yanına da beraber bir kelebek müzesi oluşturalım dedik. İkisini beraber yapıyoruz. Kelebeği üretmek kolay ancak uğur böceği zordu. Bu konuda üniversitemizle beraber bir laboratuvar oluşturduk. Orada böceklerimizin yaşayacağı ortamı temin ederek üretime başladık." 

Uğur böceği müzesine çok ciddi ilginin olacağını tahmin ettiklerini ifade eden Mahçiçek, bunun Türkiye'de bir ilk olacağını dile getirdi.

Mahçiçek, böceklerin zararsız olduğunu bildirerek, "7 beneği olan çok sevimli böcekler. Hem yurt içinden gelenlere hem de EXPO için gelenlere bunların görülmesini sağlayacağız. Bu müze EXPO için gelen ülkelere de model olacak." diye konuştu.

- "25 derecede bir ayda uğur böceği"

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Arda Işıkber ise yaptıkları çalışmanın bir EXPO 2023 projesi olduğunu söyledi.

Üniversite olarak böceklerin üretimlerini laboratuvar koşullarında gerçekleştirdiklerini dile getiren Işıkber, böceklerin müzede doğal ortam şartlarında oluşturulacak alanda sergileneceğini kaydetti.

Işıkber, gelin böceklerinin çok farklı türlerinin bulunduğunu ifade ederek, "Bunların en yaygın olanı 7 noktalı gelin böceğidir. Bu da bizim Kahramanmaraş Uludaz Tepesi'nde koloniler halinde var. Bu böcekler de Kahramanmaraş'la özdeşleşmiştir. Bu projenin aslında ana kaynağı da buradan gelmektedir. Biz bu böceklerin laboratuvar ortamında yetiştirmesini sağlıyoruz. Bir böcek yaklaşık 25 derecede bir ayda meydana geliyor." diye konuştu.

Işıkber, müzede yer alacak böceklerin sayısının vatandaşların görebilecekleri seviyede olacağını bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2018, 14:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
ADALET SADECE İSMİNİZDE
ADALET SADECE İSMİNİZDE - 7 ay Önce

Hanefi bey 2. petrolünüz hayırlı olsun. merak etmeyin bu halk yine size oy verir. ama ben vermem. çünkü sizi sevmiyorum. size inanmıyorum. yaptıgınız adaletsiz işe alımları kaldıramıyorum.

gökhan
gökhan - 7 ay Önce

başkan malesef sen göremeyeceksin expo 2023 :)

Kulis_Ankara
Kulis_Ankara - 7 ay Önce

Ak Parti'nin Onikişubat Belediye Başkan Adayı - Hanefi MAHÇİÇEK

Köylü
Köylü - 7 ay Önce

Başkanım biz köylüyüz çok söz sahibi değiliz. Ancak siz bizi söz sahibi ettiniz. Köyümüzü şehir yaptınız. Halısahalar spor aletleri, bilgi kültür evleri ve daha çok hizmetler getirdiniz köyümüze Allah sizden razı olsun.

Şehr-i Maraş
Şehr-i Maraş - 7 ay Önce

Bu memleketi kalkındıracak tek proje Expo'dur ona da dur demeyin. Ey Akparti içerisindeki fesatçılar. sizlere fırsat vermeyeceğiz. Hanefi Mahçiçekle yola devam.

KAHRAMAN ÖKKEŞ
KAHRAMAN ÖKKEŞ @Şehr-i Maraş - 7 ay Önce

Boş boş konuşma expo 2023'müş hepsi tırı vırı:))Bence Sn.Mahçiçek mağralı ökkeş mahmallesinde organize etmeli bu expo 2023'ü:)))))))))))

Expo2023
Expo2023 - 7 ay Önce

Başkanım siz bir dahisiniz. Bu organizasyonu ilçe belediye başkanı olarak şehrimize kazandırdınız ya. Tarih sizi altın harflerle yazacak. Size karşı çıkanlar tamamen fitne fesatçılardır.

KAHRAMAN ÖKKEŞ
KAHRAMAN ÖKKEŞ @Expo2023 - 7 ay Önce

Başkana karşı çıksn fesatçılar değil yeterince hizmet alamayan ve kaliteli hizmet alamayan sade vatandaşlardır.!!!!

Düşünür.
Düşünür. - 7 ay Önce

Bu memlekete en büyük yatırım ne yoldur ne binadır ne de yeşil alandır. Bu memlekete en gerekli olan yatırımı Hanefi Mahçiçek yapmıştır o da Expo2023 tür. Kahramanmaraş Expo ile kalkınacak.

M Ali Küçüktüfekçi
M Ali Küçüktüfekçi - 7 ay Önce

Hanifi,yabancılar böceklerle birlikte senide görebilecek mi?

Adelet
Adelet - 7 ay Önce

Umarım bu seçimlerde adamcılık anlayısı bıter ve paralar konusmaz hakdan halkdan yana bır baskan gelirde sekilcilikden kurtuluruz

güldürdünüz beni
güldürdünüz beni - 7 ay Önce

bin tane yanlış iş yapıp , bi tane expo yapınca oy mu vermemiz gerekiyor. asla vermem efendiler asla. hanefi mahçiçek i istemiyor halk. görün artık bunu.

furkan
furkan - 7 ay Önce

sn başkanım kavlaklı ya 8 kat imar istiyoruz memleketimiz batıya dogru gelişmeli expo 2023 e uygun imar olsun lütfen en azından toplu konut yapılsın

Ertuğrul
Ertuğrul - 7 ay Önce

Hanefi bey belediyeciliğin olmazsa olmazı onu karalamak isteyenler var ama emellerine ulaşamayacaklar meyve veren ağaç taşlanır misali herkes işine baksın işi ehline emanet etsin Hanefi bey proje adamıdır istemeyenler kıskanıp yorum yapın diye çevresine naralar atmasın.

maraşlıı
maraşlıı - 7 ay Önce

artık böceklerden medet ummaya başladı hanefi mahçiçek yeni gelen belediye başkanı artık yapar ne yapacaksa güle güle mahçiçek

KAHRAMAN ÖKKEŞ
KAHRAMAN ÖKKEŞ - 7 ay Önce

yorumları neden yayınlamıyorsunuzz????????????????

serkan
serkan - 7 ay Önce

pilin bitti mahçiçek. burda 2 tane yorum yapan yandaş dışında sana oy verecek kimse yok. onlarda belediye ye torpille girenler zaten..

asılkahramanmaraşlı
asılkahramanmaraşlı - 7 ay Önce

hanefi bey sizinle ilgili bir ihbar vardı geçmiş yıllarda ne oldu o olay.Hani bu olayları ortaya çıkaranı karış karış aradığınız onikişubat belediyesinde yapıldığı söylenen yolsuzluk iddiaları.Onu soracaktım da...

Ertuğrul
Ertuğrul - 7 ay Önce

Hanefi beye karşı birleşen karalama kampanyası yaptıranlar iş başında kullanın piyonlarınızı Hanefi bey şah-mat yapması bilir.


SIRADAKİ HABER

banner240

banner227

banner154