Furkan Çam yazdı: Belediyeler basına verdiği parayı açıklasın!

Haber46 Yönetim Kurulu Başkanı Furkan Çam, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Onikişubat ve diğer tüm ilçe belediyelerinin basına verdiği parayı kamuoyuna açıklamasını istedi.

EKONOMİ 05.11.2019, 23:46 07.11.2019, 01:11
Furkan Çam yazdı: Belediyeler basına verdiği parayı açıklasın!
banner257

Haber46 Yönetim Kurulu Başkanı Furkan Çam, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Onikişubat ve diğer tüm ilçe belediyelerinin basına verdiği parayı kamuoyuna açıklamasını istedi. 

İŞTE FURKAN ÇAM'IN YAZISI 

Dün yazdığım gibi, bu günlerde herkes gazetecilerin kategorilere ayrılmasını, liste olayını ve belediyelerden aldığı desteği yazıyor.

Siz liste olayını falan unutun gitsin. Bazı Belediyeler bazı haber sitelerine ve gazetelere öyle öyle paralar veriyor ki, okuyunca dudağınız uçuklayacak, aklınız şaşacak.

Hadi Başlayalım. 

Dün Neşe Yıldızhan, bir gazetecinin “Hayrettin Güngör geldikten sonra 90 bin lira zarar ettiğini” söylediğini yazmış ve “Büyükşehir Belediyesi hangi basın kuruluşuna, hangi hizmet karşılığında kaç lira ödeme yapıldığını açıklasın” çağrısında bulunmuştu.

6 ayda 90 bin lira zarar eden gazeteci kim gerçekten çok merak ettim.

Ben size gazeteci arkadaşlarımız arasında dolaşan başka bir söylentiden bahsetmek istiyorum.

Rivayet odur ki, bir basın kuruluşu bir belediyeye 35 bin lira fatura keser. Faturanın ödenmemesi üzerine Belediye Başkanının huzuruna çıkan gazeteciye başkan şöyle der:

“Bu faturayı tüm billboardlarda yayınlar sizi ifşa ederim”

Olayı en az 10 gazeteciden duymanın dışında, konuştuğum bazı siyasetçi ve iş adamları da aynı olayı anlattılar.

Doğru mu bilmiyorum. İnanmak gerçekten zor. Ancak… Doğru olduğunu bildiğim bir başka bilgiyi sizinle paylaşmak istiyorum.

İlan parası dışında bazı basın kuruluşlarına her ay düzenli olarak para ödeyen belediyeler var. Hem de öyle az uz değil. 2 binden başlayıp 10 bin liraya kadar.

Şimdi Kahramanmaraş Büyükşehir ve Onikişubat Belediyesi  ile diğer 10 İlçe Belediye Başkanına Sormak İstiyorum:

Ayda 2 bin, 3 bin, 4 bin, 5 bin, 7 bin, hatta 10 bin lira ödeme yaptığınız haber siteleri ve basın kuruluşları var mı?

Varsa bu ödemeleri hangi hizmet karşılığında yapıyorsunuz?

Bu ödemeyi yapacağınız basın kuruluşlarını hangi kriterlere göre belirliyorsunuz?

Aynı kişiye ait birden fazla haber sitesi ayrı ayrı fatura kesiyor mu? Siz bu faturaları ödüyor musunuz? (Bir kişi kendisine ait 4 sitesi için ayrı ayrı fatura kesti mi?)

Belediyeler şehre hizmet etmek için vardır ve harcadığı her kuruşun hesabını da vermek zorundadır. Bu paralarda tüyü bitmemiş yetimlerin, şehit çocuklarının, fakir fukaranın, garip gurebanın hakkı vardır.

Ortada bu kadar iddia dolaşırken gazeteci olarak susmak bize yakışmaz.

Belediye Başkanlarımız da susmamalı ve iddiaları tek tek cevaplamalıdır.

Hem Belediye Başkanlarımız hem de Kahramanmaraş’ta namusuyla görev yapan tüm gazeteci arkadaşlarımız töhmet altındadır.

Başta tartışmaların odağındaki Büyükşehir Belediyesi ve Onikişubat belediyesi olmak üzere tüm belediyelerimiz, 30 Mart 2014 seçimlerinden bugüne kadar basına ödediği parayı tek tek açıklamalıdır.

Ak parti İl Başkanlığı basının kategorilere ayrılmasına müdahil olacağına, bu konuya müdahil olmalı ve vatandaşın merak ettiği soruların cevaplanması için gerekli çalışmaları yapmalıdır.

Yılda 5 defa yayınlayacağı ilan başına 400, 600, 800 TL almak için önüne bir yığın şart konulan gazeteci arkadaşlarımız ekmek parası için çırpınırken, yukarıda yazıldığı gibi her ay binlerce lira fatura kesen basın kuruluşları varsa bu ortaya çıkarılmalıdır.

Dedikoduları gidermenin başkaca da bir yolu yoktur.

Merakla bekliyoruz….

Yorumlar (38)
Serdar 13 ay önce
Furkan bey sizi cesur gördüm. Tebrik ederim, bu tutumunuz umarım menfi ya da korku ile son bulmaz. Bu şekilde devam edersen gönüllerde taht kurarsın tersi durumda gözden de gönülden de düşersin.
Alyanak osman 13 ay önce
Turkoglu bediyesini de ifsa edin, ne kadar para harcamis, secim zamaninda muhalefet trilyonlardan bahsediyordu, asli varmi gorelim ogrenelim
Muro 13 ay önce
ALKIS HABER46'ya, EDITOR; bu yaziyi ve yorumlari hep ilk siraya koy, koy ki ilgililer kendileri hakkinda yazilan yorumlari okuyup halkin tepkisini ogrensinler, birgun sonra gundemden dusup kalmasin, bakalim kim ne yorum yapacak, millet acindan öluyor, devlet halk uzerinden kemer siksin, bunlarda zevki alem yapsinlar haa
Eloglu 13 ay önce
Hizmetkar baskan, osman emminin herbiryerde sırıtan yuzunu gormekten, tiksinti geldi, ben hizmet olarak bir afis gormedim, kutlama tebrik vs vs, hele belediyeye gelen neidugu bellisiz kisere bile verilen plaketlere ne demeli, osman okumus babasinin kesesinden vermiyordur eminim, tavugu, pastacisi, bir zamanlarin meshur giyyigi, velhasim efsane bir belediye, tebrikler HABER46 boyle haberlere devam
İreklam 13 ay önce
Neyin reklamı. 2014-2019 yılına kadar reklama harcanan paralar ile Türkoğlu 10 bunun kadar daha olurdu. İşimiz gücümüz reklam. Kendinden önce başkanın yapmış olduğu hizmetlere ve devam eden icraatlarını ben yaptım diye reklam yapıyor. Allahtan kendinden önceki başkanın bu yaptığı hizmetleri kendi yapmış olsaydı ve reklam yapsaydı her halde reklam gideri olarak yatan vergiler kafi gelmezdi, Avrupadaki ülkelerin vergilerine göz dikerdi…reklam yapayım diye. 2009 öncesi .. parti ruhu bitmiş, 2009 sonrası .. parti ruhu gelmiş. Reklammmmlarr. Armut dibine düşermiş..)):::
Hizmetkar Başkan 13 ay önce
Türkoğlu Belediyesinin son beş yılda ilçeye yaptığı yatırımlar, hizmetler belli. Bir dünya hizmetin tanıtımı reklamı illa ki olacak. Hizmet etmek önemli, Yapılan hizmeti vatandaşa anlatmak göstermek de önemli. Yapılan haberler, reklamlar sayesinde Türkoğlu ne kadar yatırım aldı, ne kadar hizmet aldı?
Helali hoş olsun.
türkoğlu 13 ay önce
Yiyorsa 2014 yılından 2019 yılına kadar yıl yıl söylesin. Ama gerek yok vatandaş olarak ahiret inancımız var. Hakkımızı helal etmiyoruz.. Diğer taraftada iyiliği varsa iyiliğini alırızı. iyiliği kalmamışsa günahımızdan terazisinin bir kefesine konur.
Ayda 10 bin mi? 13 ay önce
Bu şehirde belediyelerden ayda 10 bin lira alan gazeteci mi var?
Eğer dediklerin doğruysa yazıklar olsun. Ne yapmışlar da hak etmişler bu kadar parayı.
Ayıp ayıp ayı çok ayıp.
Yazmaya devam et Furkan kardeşim. Sen yazdıkça pislikler dökülüyor ortalığa. Kalemine sağlık.
Bitmeyen paranın yolculugu 13 ay önce
Tebrikler haber 46
MARAŞLI 13 ay önce
ARKADAŞLAR ŞİMDİDE EMLAK VERGİSİNİ YATIRAMAYANLARIN EVLERİNE VE ARABALARINA HACİZ GELECEKMİŞ BU NASIL BİR BELEDİYECİLİK SİTMEMİ BİLEN VARSA LÜTFEN SÖYLESİN
Boss 13 ay önce
Yatıranın suçu ne tabiki yatırılacak o para. Senin en büyük vatandaşlık görevin. Yatırmayana tabiki haciz gidecek.
kahramanmaraş'lı 13 ay önce
daha bu günler iyi günlerimiz.gün gelecek vergini ödemedin.faturanı ödemedin diye.evimizden silah zoruyla çıkartılıp cezanlandırılacağız.neyse mehter verelim biz en iyisi.
Mert 13 ay önce
Gazeteci belediyeyi Haraca mı bağlamış, neyin karşılığı bu bedel, gazetecinin elinde bir belge görüntü yada başka bir bilgi yada tapelerin karşılığı mı bu rüşvet çarkı neyin nesi, bu resmen namussuzluktur.
yavuzselim 13 ay önce
ne belediyeymiş yiyen yiyene gazetecileri bile birbirine düşürdünüz
Hepiniz dinleyin 13 ay önce
Cumhurbaşkanının kendi medyasını fonlayıp para dağıtmasına bişey diyemeyen akp liler sussun sadece muhalefet konuşsun.
Kara kalem 13 ay önce
Daha neler neler çıkar,çevirdikçe hep bişeyler çıkıyor,imar yosuzluklarına el atılsa bir neler neler çıkar...gazeteden daha büyük şeyler çıkar...ne oldu operasyon sus pus oldu...hemen üstü kapandı...
Murat ENGİZEK k.maraş onikişubat 13 ay önce
Ölümüne seninleyim gardaşım eyvAllah bana bakın furkan gardaşım açıklama yapın diyor kanal maraş denilen kanalın sahibininde incelenmesi şarttır bu şahısların hepside aynı kişiler sözde kendini vekil belediye başkanı zanneden kişiler yeter artık diyoruz vede k.maraş bir an önce dönen gaspın fırıldaklığın açığa çıkartılması asil TÜRK milleti adına bu şahısların tutuklanmaları vede ağır cezada yargılanmaları en büyük arzumuzdur burdan ANKARA YA adalet bakanlığına İçişleri bakanlığına vede özelliklede HSK başkanlığındaki üst düzey hakim ve savcılarına emniyet birimlerimize vede başsavcılığımıza sesleniyorum görevinizi yapmanız TÜRKİYE milleti adına en büyük arzumuzdur bu böyle biline burdan TÜRKİYE 1.devlet başkanıma bahçeli başkanıma tüm devlet erkanına mit çalışanlarına değerli bakanlarımıza emniyet birimlerimize ORDUMUZA vede şanlı MİLLETİMİZE selam olsun MURAT ENGİZEK KAHRAMANMARAŞ TÜRKİYE
ali engizek 12 ay önce
murat oğlum haber46 sana maaşmı veriyor. yağların evimi berbat etti. bu kadar yalakalığa bıkmadın mı daha.
ali 13 ay önce
Türkoğlu belediyeside açıklasın reklamına yaptırmak için yerel basına verdiği parayı duyumlara göre verdigi para la türkoğlu tekrardan inşa edilirdi hizmet yok reklam çok
ulubatlı 13 ay önce
sevgili kardeşim furkan çam sizi kutluyorum.hiç bir şeyden korkmadan yoluna devam et.rahmetli babamın bana ve 6 kardeşime vasiyetini hatırlatmak isterim.Oğlum başınıza ne gelecekse doğru olduğunuz için gelsin derdi rahmetli yattığı yer nur olsun inşAllah.
ADAY OL 13 ay önce
AK PARTİYE OY VEREN BİRİ OLARAK SÖYLÜYORUM DİĞER SEÇİMLERDE ADAY OL BÜTÜN OYLARIMIZ SANA OLACAK.
Mert 13 ay önce
Furkan bey güzel bir konuya değinmişiniz. Şuan Büyükşehir belediyesine saldıran basıncılar kimse onların harcırahı kesildi. dikkat edin sizin meslektaşlarınız. siz onları daha iyi biliyorsunuz
alikıraç 13 ay önce
Eşeği saldım çayıra otlaya karnın doyura
Mızrak Çuvala Sığmıyor 13 ay önce
Artık mızrak çuvala sığmıyor. Haber46 oynanan tüm oyunları bozduğun için teşekkürler. Savcıları İçişleri Bakanlığını göreve davet ediyorum. Bir an önce bu soygun düzenine dur denmelidir.
bozok 13 ay önce
bu ne kardeşim. bizim paramızla bize reklam yapıyorlar. Acilen belediye yasasına reklam yapma yasağı getirilmelidir.Hiç bir kamu kurumu reklam yapamaz,yapmamalı. Senin asli görevini vatandaşın gözünün içine sokmaya çalışmanın alemi ne?
Hkn 46 13 ay önce
Hangi gazetecinin son model arabası veya jipi var bakın bulursunuz kim olduğunu veya olduklarını
Sade Vatandaş 13 ay önce
Sonuç? Akp ye oylar devam. Öbür seçimde verir burada konuşursunuz.
mehmet 13 ay önce
vay maraşım vay daha neler duyacagız bir de utanmadan muhafazakarlık yapıyor lar ölüm var ölüm
Erdemoğlu 13 ay önce
Vay adi alçak adamlar vayyy memleketi soymuş soğana çevirmişsiniz beee, utanmadınızmı hiç
Enescan 13 ay önce
Hehhh şöyle olun. Helal. Erkoç efendide basına ayda kç tl vermiş açıklanmalı.
Oguz ak 13 ay önce
Furkan bey bravo size yazmaya devam.beş para etmez vekiller ve onlarin uşaklari başkanlar bu şehre yakişmiyor.il başk.iken şimdi vekil butun eş dost akraba köylu hepsini işe yerleştirmiş bu adamdan ne hizmet beklersin.hemde resmi kurumlara.
Fatih 12 ay önce
Türkoğlunun bir belediye başkanı var hangi yerel gazeteyi açsam her sayfada bir haberi,bir resmi mevcut,uçuyor maşAllah daha doğrusu gazeteciler uçuruyor tahminimce belediye bütçesinden hatrısayılır bir miktarı gazetecilere ayırrmış arkadaş.
VATANDAŞ 13 ay önce
BİLGİ EDİNME KANUNU DİYE BİRŞEY VAR BAŞVURUN FURKAN BEY , BELLİ BİR HİZMET STANDARTI BELLİ İŞ GÜNÜ İÇİNDE İSTEDİĞİNİZ BİLGİYİ VERİRLER. BUNU BEKLİYORUZ OZAMAN SİZDEN
Mehmet Sarıçerçi 13 ay önce
Arkadaşım seçim öncesi Aksu TV de başkan adayımızı röportajını canlı yayınlamayarak aldığımız cevabı yazıyorum ben yandan medyayı siz bana bir defa 300 500 verirsiniz ama ben AKP belediyesinden her ay alıyorum bu parayı dedi ve kandilinin bu paralar için yandaş olmak zorun da olduğunu söyledi yüzümüze ben o arkadaşa kızmıyorum ama bu sistemi buralara getirenlere kızıyorum ve duyduğum kadarıyla sayın hayrettin gündör den sonra Aksu TV çalışanlarının maaşını ödeyemiyor muş duyum sadece ve başkana teşekkürler ediyorum milletin parasını yedirmediği için
ökkeş maraşlıoğlu 12 ay önce
AKSU TV YE TRİLYONLAR GİDİYOR İDDİASI VAR TÜM BASININ ALDIĞI AKSU TV NİN YÜZDE 1 İ DEĞİL İDDİASI VAR...BUNU ÖDEYEN BAŞKANLARDA VİCDAN HİÇ YOKMU
akpli 12 ay önce
Kardeş eksik olmuş bütün devlet kurumları aleyhlerinde haber yapmasınlar diye her ay gazetecilere para ödüyorlar
Aybars 13 ay önce
Butun yerel kanallarin tek bir partinin borozanligini yaptiklari simdi orraya cikti desene
Mert 12 ay önce
Korkmayın Gazeteci arkadaşlar açıklayın.90 Milyar zarar ettim diyen gazeteciyi siz benden daha iyi biliyorsunuz. Açıklayın herkes öğrensin. Olmadı Fatih Erkoç a sorun o size söyler.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
24°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Namaz Vakti 22 Ekim 2020
İmsak 05:20
Güneş 06:40
Öğle 12:22
İkindi 15:24
Akşam 17:53
Yatsı 19:09
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 5 13
2. Fenerbahçe 5 11
3. Karagümrük 5 8
4. Antalyaspor 5 8
5. Erzurumspor 4 7
6. Galatasaray 5 7
7. Sivasspor 4 7
8. Kasımpaşa 5 7
9. Hatayspor 4 7
10. Göztepe 5 6
11. Konyaspor 4 6
12. Kayserispor 5 6
13. Çaykur Rizespor 5 5
14. Trabzonspor 5 5
15. Malatyaspor 5 5
16. Denizlispor 5 5
17. Gaziantep FK 5 4
18. Beşiktaş 4 4
19. Gençlerbirliği 4 4
20. Başakşehir 5 4
21. Ankaragücü 4 1
Takımlar O P
1. İstanbulspor 5 12
2. Tuzlaspor 5 11
3. Altay 5 10
4. Ankara Keçiörengücü 5 10
5. Adanaspor 5 9
6. Altınordu 5 9
7. Adana Demirspor 5 8
8. Samsunspor 5 8
9. Giresunspor 5 8
10. Bursaspor 5 7
11. Balıkesirspor 5 6
12. Akhisar Bld.Spor 5 5
13. Bandırmaspor 5 5
14. Ümraniye 5 4
15. Ankaraspor 5 4
16. Eskişehirspor 5 3
17. Menemen Belediyespor 5 2
18. Boluspor 5 1
Takımlar O P
1. Everton 5 13
2. Aston Villa 4 12
3. Liverpool 5 10
4. Leicester City 5 9
5. Arsenal 5 9
6. Wolverhampton 5 9
7. Tottenham 5 8
8. Chelsea 5 8
9. West Ham 5 7
10. Leeds United 5 7
11. Man City 4 7
12. Southampton 5 7
13. Newcastle 5 7
14. Crystal Palace 5 7
15. M. United 4 6
16. Brighton 5 4
17. West Bromwich 5 2
18. Burnley 4 1
19. Sheffield United 5 1
20. Fulham 5 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 6 11
2. Villarreal 6 11
3. Real Madrid 5 10
4. Getafe 5 10
5. Cádiz 6 10
6. Granada 5 10
7. Real Betis 6 9
8. Atletico Madrid 4 8
9. Barcelona 4 7
10. Sevilla 4 7
11. Osasuna 5 7
12. Elche 4 7
13. Valencia 6 7
14. Athletic Bilbao 5 6
15. Eibar 6 5
16. Huesca 6 5
17. Celta de Vigo 6 5
18. Deportivo Alaves 6 4
19. Real Valladolid 6 3
20. Levante 5 3