Habibe Öçal: Kahramanmaraş'a 30 Milyar TL yatırım yaptık!

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Habibe Öçal, Kahramanmaraş’a 15 yılda 30 Milyar TL yatırım yaptıklarını söyledi.

EKONOMİ 28.11.2018, 16:00
Habibe Öçal: Kahramanmaraş'a 30 Milyar TL yatırım yaptık!
banner257

15 yılda 30 Milyar TL’lik yatırım yaptık.

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Habibe Öçal, Kahramanmaraş’a 15 yılda 30 Milyar TL yatırım yaptıklarını söyledi.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde Gündem dışı konuşma yapan Öçal, 5 dakika boyunca Kahramanmaraş’a 15 yılda yapılanları anlattı. 2002 yılından bu yana 96 bin kişinin İŞKİR aracılığı ile işe girdiğini belerten Öçal: “15 yılda 30 milyar TL yatırım yaptık. Kahramanmaraş’ta yatırım ortamını iyileştirdik, ekonominin önünü açtık. Böylelikle ihracatını 9 kat attırdık. Ekonomik saldırılara rağmen, ekonomi ve istihdam alanındaki olumlu performansımızı önemli ölçüde devam ettirdik” dedi.
Öçal şöyle konuştu: “Maraş Türkiye’min kalem kaşıdır, Maraş Türkiye’min köşe taşıdır. Maraş, bize mezar olmadan, düşman gülizar olmaz’ diyen yiğitlerin diyarıdır. Kahramanmaraş, şairlerin ve millî edebiyatımızın başkentidir. Kahramanmaraş, insanıyla, ekonomisiyle, turizmiyle eşsiz bir memlekettir. 
TARIM SANAYİ
Yatırımlarla gelişme kaydeden Kahramanmaraş’ımız, tarım ve sanayi potansiyeli ile de ekonomik yönden bir cazibe merkezidir. Tarhanası, Dondurması, Pul Biberi ve Tekstili ile dünya markasıdır.  Bu güzide şehrimiz AK Parti iktidarıyla da değerine değer katmıştır.
AK Parti ile Kahramanmaraş’a son 15 yılda 30 milyar TL yatırım yaptık. Kahramanmaraş’ta yatırım ortamını iyileştirdik, ekonominin önünü açtık. Böylelikle ihracatını 9 kat attırdık. Ekonomik saldırılara rağmen, ekonomi ve istihdam alanındaki olumlu performansımızı önemli ölçüde devam ettirdik. 2002’den bugüne toplam 96 bin vatandaşımızı İŞKUR aracılığıyla işe yerleştirdik. Eğitime 1,2 milyar yatırım yaptık. Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim kademesinde okul sayısını 1061’e çıkardık. 
TOKİ ÖNCÜLÜĞÜNDE YAKLAŞIK 3000 KONUT İNŞA ETTİK.
Kahramanmaraş’taki karayolu ağını, 320 km’si bölünmüş yol olmak üzere 1.000 km’ye ulaştırdık. Kahramanmaraş – Ankara arası ulaşımını 80 kilometre kısaltan, toplam 47 kilometrelik Göksun tünellerinde sona yaklaştık. 11 Tünelin 6’sı kullanıma açıldı, 5’i de 2019 yılında İnşallah tamamlanarak hizmet vermeye başlayacaktır.
DOĞALGAZ GELDİ
Kahramanmaraş’ın turizm dinamiklerine yeni bir zenginlik katacak EXPO 2023 Projesinin startını 8 Kasım ‘da verdik. 747 bin metre kare alan içerisinde, 196 milyon maliyetiyle dünyanın en büyük sergi alanlarından biri olan, ana teması; ‘doğa dostu, şehir ve duyarlılık’ EXPO 2023, yatırımcılarını ve ziyaretçilerini beklemektedir. 22 Ekim’de açılışını yaptığımız Elbistan-Afşin doğalgaz’ını dün itibariyle de Elbistan’da 1054, Afşin’de 1440 abone evinde aktif olarak kullanmaktır. Hayırlı olsun. Buradan yanlış bilgilerle kamuoyunu yanıltanları da sorumluluğa davet ediyoruz. Çiftçilerimizin her zaman yanında olduk ve olmaya da devam ediyoruz. Son 15 yılda Kahramanmaraş’a 1,3 milyar TL tarımsal destek verdik.
Tüm bu olumlu gelişmelere rağmen yaşanan bazı aksaklıkların giderilmesi için gece gündüz çalışmaktayız. Geçen hafta Afşin - Elbistan ilçelerimizde iklimsel nedenlerden ötürü yaşanan şeker pancarı sorununu da çözüme kavuşturduk.
ŞEKER ÇİFTÇİSENE DESTEK
Şuan Şeker pancarlarının üçte ikisi toplanmış bulunmaktadır. Geri kalan kısımları da 20 Aralığa kadar toplanacağı sözünü şimdiden çiftçilerimize buradan duyuralım. Yetkililerle yapılan pazarlık sonucu yüzde 19 küspe iadesinin geri verileceği müjdesi de tüm çiftçilerimize hayırlı olsun. Kahraman şehrimin böylesi dev hizmetler karşısında 30 Mart yerel seçimlerinde tercihini tekrardan AK Parti’den yana kullanacağından eminiz. Bizlerde milletimizden aldığımız bu güçle milletvekillerimizle, belediye başkanlarımızla, muhtarlarımızla hizmet destanları yazmaya devam edeceğiz İnşallah. Kısacası; Onlar konuşur, AK Parti icaraat yapar.
BAYRAK OLAYI
Bugün aynı zamanda Maraş milli mücadelesinde bayrak olayının yaşanmasının 99. Yıl dönümüdür.  28 Kasım 1919 Cuma günü Maraş'ın kara sabahıdır. Yatağından kalkan Maraşlılar, asırlardan beri Kale burcunda dalgalanan şanlı bayrağımızı görememişlerdir. Bunun üzerinde celallenen Maraş halkı, Cuma ezanı okunmasıyla ‘Bayraksız namaz kılınmaz’ diyerek topluca kaleye hücum etmişlerdir. İndirilen Şanlı Bayrağımızı yeniden Kale burçlarına dikmişler ve Cuma namazını orada eda etmişlerdir. Bu vesileyle başta istiklal kahramanlarımız olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Memleketim Kahramanmaraş’ı ve aziz Hemşehrilerimi buradan selamlıyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum”

Yorumlar (50)
Dexter 3 yıl önce
Bu kadınin maras milletvekilli olduğuna hala inanamıyorum
46. 3 yıl önce
Nesi dudak ucuklatiyor. Yillik 2 milyar var yok. Sehrin basina musallat edilen mültecilere gidiyor coguda sehire ne kaldi.
yusuf kacar 3 yıl önce
ablam sen ne isle mesguldun ki taniyamadik
KÜRŞAT 46 3 yıl önce
Durmak yok aldatma ve kandırmaya devam
CcC 3 yıl önce
26 yıllık maraşlıyım ilk defa bu milletvekilini duydum yok arkadas secim geldi hanimefendi pistlere indi 4 yildir makam hayrani şahıslar...
oyyyy oyyy oyyy oy 3 yıl önce
Uzun hava okumuş gelsinde bir marketlerdeki sebze meyve fiyatlarına baksın marketler bile satacak soğan bulamıyor tekerek yolu özçam da soğan bile kalmamış dün akşam baktık pahalılık diz boyu hal kavşağı malum et desen millet unuttu zaten ama ne hikmetse bunlar Ülkeyi Toz Pembe görüyo.
YAKUP 3 yıl önce
Nere gitti bu yatırım .uçtu buharlaştı mı acaba?
ahmet tüfekci 3 yıl önce
yapılan hiç bir şey gözükmüyor
canlı 3 yıl önce
bu kadar para geldide ben hala neden yılan eğrisi yollarda gidiyorum beni deli etme siz bizimle dalgamı geçiyorsunuz yoksa alnımızda salakmı yazıyor
aaa 3 yıl önce
günaydın beyler biz seçtik biş şikayet ediyoruz nasıl iş
Fahri 3 yıl önce
Bu nasıl bir başlık admin sanki diğer illere bişey yapılmamış da sadece k.maraşa hizmet yapılmış hatta çok afaki bir miktar yapılmış gibi ne yani olmaması mı gerekiyordu?
HÖKKEŞ 3 yıl önce
söylenecek çok şey varda değmez size
Ss 3 yıl önce
Satın vekilim seçilmiş olduğunuz için bu hitabı kullanıyorum ama siz bence 5 çaylarına gidin herkes için daha hayırlı olur diğer illerin vekilleri bu ne diyor bunu nasıl seçmişler diye bizle dalga geçmez en azından
Şah adam 3 yıl önce
Pardonnn , 30 mmilyar kime akp yandaşı şirketlere mi , millet için hizmete mi , ben bilmiyoyumm :/
GENÇ ALPEREN 3 yıl önce
30 MİLYAR TL İLE NE YAPMIŞLAR ACABA SADECE YAPTIKLARI PARK KALDIRIM ASVALT BU KADAR GÖKSÜN KARAYOLU AÇILMADI BATİ KÖYLERİNE DOGRU YAPILACAK OLAN KÖPRÜ YAPILMADI 2007 DE SÖZ VERİLEN SEYAHAT ULAŞİMİNİ RAHATLATACAK OLAN HIZLI TRENDE GELMEDİ ACABA NE YAPMIŞLAR....
A. K 3 yıl önce
Diğer illerle karşılaştırmak lazım
akpli 3 yıl önce
Yandaşlara ver ihaleleri 1 liraliık işi 10000 liraya yaptır.
Sade vatandaş 3 yıl önce
Boş laflara kandırmaca Lara devam.
sedat 3 yıl önce
İyi de sayın vekilim bizde size her seçimde rekor destek verdik... aynı miktarın daha fazlasını eminim Diyarbakır ve İzmir içinde harcamışsınızdır ama o şehirdekiler aynı desteği vermediler
mustafa 3 yıl önce
sorunları biliyorsunuz ama çözmek istemiyorsunuz sanki sorunlar giderilince size ihtiyaç kalmayacakmış gibi düşünüyorsunuz...
misafir 3 yıl önce
asgari üçretliye yaptınız herhalde bu yatırımı.çünkü maraşın %70 mi asgari üçretle çalışan fabrika işcisi işciden al patronlara verin lütfen size oyu patronlar veriyor.
MARAŞ a deyipte yalan söylemeyin Maraşın zengin insanlarına YATIRIM yaptık değin de inanalım.
maras 3 yıl önce
suriyeli.yolla.bacım
Muhammet krc 3 yıl önce
Öncelilikle bizleri en iyi şekilde temsil ettiğiniz için çok teşekkür ederiz
Siz ve arkadaşlarınızı şükranlarımı sunuyorum
Sizleri milletvekili olarak seçmekle doğru karar verdiğimiz için mutluyuz Allah yar ve yardımcınız olsun
Goksunlu Muro 3 yıl önce
Yorum yok!!
VAH VAH 3 yıl önce
Bu kadar eleştireceğinize oy vermeyin yeter.
Hulusi 3 yıl önce
MaşAllah. Vekillerimiz ve siyasilerimiz konuştuğunda, Kahramanmaraş en fazla yatırım alan il gibi. Ben 2004 yılında Samsun’da göreve başladığında alt geçit, üst geçit, battı çıktıları gördüğümde mal mal baktım. Acaba ben uzaya mı geldim diye düşündüm. Tertemiz sokaklar, modern caddeler, düzenli akan trafik. Bunları izlerken beynimle savaş halindeydim. Ve yıl 2017-2018 şöyle bir Kahramanmaraş’a baktığımda beynim sonunda anladı. Demek ki neymiş. İstenince, yapınca oluyormuş. Yapılınca da vatandaş, seçmen yapıldı diyormuş. Son 3 yılı saymazsak Kahramanmaraş’a gözümüzün ve beynimizin algılayacağı ne verdiniz söyleyin. O kadar hayırsever işadamı onlarca okul yapmasına rağmen çocuklarımız ortalama 40 kişiden fazla sınıflarda eğitim görüyor. Onlarda olmasaydı herhalde stadlarda eğitim verilirdi.
Mehmet Fatih Erkoç 3 yıl önce
Çok doğru söylüyor bütün yatırımlarımizı yandaşlarımıza yaptık.
Edemaraş 3 yıl önce
Bu kadar para ne zaman geldi ve nereye harcandı, biz neden kayda değer bir hizmet göremedik. Belediyelerimiz kendi çaplarında birşeyler yapıyorlar, bahsettiğiniz yatırımlar bunlarsa sözümüz yok.
caner 3 yıl önce
Yaptığınız yatırımların %70 ilçelere(elbistan ağırlıklı) %30 merkeze türkiye de ak partiye oy sıralamasında ilk üçteyiz birde çıkmışsınız yaptığınız harcamaları konuşuyorsunuz çok ayıp
muharrem 3 yıl önce
hani hal kavşağımız maraşın yolları köstebek yuvası gibi hani havaalanımız hangi yatırımdan bahsediyorsunuz neler yaptınız ya çok merak ettim doğrusu gözle görülen hiç birşey yok adımız büyükşehir ama şehir bile olamadık.
Karcıoğlu maduru 3 yıl önce
Sayın vekil herşey para değil Elbistan’a geldiğinizde size karcıoğlu mağdurları olarak içimizden bayan bir temsilci seçip sorunumuzu iletti sizin bukonuda varsa girişiminiz nedir yoksa duyarsızmı kaldınız bizde ona göre seçimlerde pozisyon alacağız beklemedeyiz sayın vekil
Goksunlu Muro 3 yıl önce
Pancar icin bu yil pazarlik yaptiniz ya seneye???
maraşlı ökkeş 3 yıl önce
BOL BOL KALDIRIM YAPTIK SÖKDÜK YİNE YAPTIK DAĞ BAYIR HAYVANLARIN GEÇTİĞİ YERLERE DAHİ KALDIRIM YAPTIK
M Ali Küçüktüfekçi 3 yıl önce
siz etrafı toz pembe gördükçe halk sizden uzaklaşıyor,sizleri millet mi seçiyor sanki.-ben ne dersm o,biline.
Sahipsiz 3 yıl önce
Sizin yaptığınız yatırımlar sattığıniz santralin onda biri bile değil yandasa peşkeş çekmeye devam
Xx 3 yıl önce
Peki bundan maraşın haberi var mı
İsmail 3 yıl önce
Ya 30 milyar milyon TL ulan Maraş'ın adını bile TV de duyamiyorum ne yatırımından bahsediyon ben ardahanliyim ülkenin bir ucu 8 ay kış var memleketinin adını sadece en soğuk yer Ardahan diye duyarım ne bı milletvekili gider ne Tayyip nede diğer partiler ulan öksüz gibi memleket ne yaptınız bu parayla
Mühendis 3 yıl önce
30 milyar tl. Yatırım değil kaldırım yapıldı!!! Küçük bir yanlışı düzeltelim.
sinan k 3 yıl önce
tam olarak nereye yaptınız. bir konum atarsanız bizde bakalım nereye ne kadar yapılmış.

15 yılda yaptığınız yatırım diye bir şey yok 15 yılda aldığınız millet vekili sayısı var.
kahramanmaraş 15 yılda ak parti millet vekillerine ne kadar kazandırmış onu da hesaplayalım.

fakire fukaraya asgari ücretliye ev dediniz zengine 3-5 daire peşkeş çektiniz.
konut yapıyorsunuz tekrar bankadan kredi kullandırıyorsunuz. konutu da en az 3 yıl sonra teslim ediyorsunuz.

yahu akıl yoksunu olmanın bir mantığı yok asgari ücretli zaten kirasını zor veriyor üstüne nasıl kredi ödesin?

ak parti kahramanmaraş a her zaman ihanet etti.
alınan millet vekili karşılığı hizmet hiç bir zaman olmadı. ne bu yıl nede ondan öncesine.

izmir de çakılıp kalan parti izmire yaptığı yatırımı kahramanmaraş a yapmış olsa kahramanmaraş bölgenin idolü olurdu. yazık sizlere.
Sule 3 yıl önce
Iskurdan alip 6ay Sonra cikartip kis gunu issiz birakilip 3au bekletilmek issizligi azaltmak degil insanlari oyalamaktir
Cahit arslan 3 yıl önce
Yatırımı kiprismeydanina yptiniz
Erdal 3 yıl önce
İyi gaz vermis bizim millet gazla calisiyor zaten.
ALİ Güneş 3 yıl önce
Bunlar kendi aralarında paylaşmış olmasın
Nazif 3 yıl önce
Maraş merkezde yol yok sayın vekilim heryer saçma sapan kavşaklarla dolu dışardan gelen insanlar şehri beğenmiyor sistem yok şehirde sonuna kadar akp liyim ama maras çok geride kaldı Şehircilik konusunda
Burhan Günay 3 yıl önce
çıkıp konuşmuyo diye eleştiriliyordu ya, çıkmış boş boş konuşmuş.
Günay 3 yıl önce
Hizmet yapacaksin neriye ne yaptin yoksa makarna kömür parasimi gönderdin
Ali 3 yıl önce
Sayın milletvekili maraşlı ama elbistan in bıilmez milletvekili olduğu günden bugüne kadar saolsun elbistan a gelip de sorunları yerinde görüp çözüm yolu üretmedi kulak tan duyma laflar ıle maraşa yapılan işler ile övünüyor elbistan mahalle oldu.
Deniz ismet 3 yıl önce
Hangi hizmetten bahsediyorsun da ben anlamıyorum goksunda bazı mahallelerde kanalizasyon yollara akıyor onlarca kişi lagımlardan hastalanıp ölüyor yol desen eşek bile gitmiyor köylünün kendi imkanlariyla daglardan getirdigi suları şimdi köylüye parasıyla satıyorsunuz olmayan kanalizasyondan atık su parası alıyorsunuz daha neler neler anlatayım egerki yatırım yapıldıysa kendi yaltaklarınıza yemeye yatırım yaptınız onlarca yalan dolanlarla masun halkın karşısında gözüne bakabaka kandırmaya devam ediyor sunuz bizim verdiğimiz vergilerle orada yiyip içip birbirinize saldırıyorsunuz zehir zemberek zıkkım olsun inşAllah bu garibanların hakları size
BIRAKIN BU ZIRVALARI 3 yıl önce
Yıllarca size oy verdim . Haram, zıkkım, irin, icran olsun verdigim oylar. Yandaş kayırmaktan halkı unuttunuz. Belediyelerde üniversite mezunları dururken , kabiliyetsiz boş gezenin boş kalfası adamları işe alıp 4 bin maaş verip üstüne kadroya geçirdiniz. hani ALLAH korkusu. Ölürüm de yine oy vermem....
İBRAHIM 3 yıl önce
Tamam tamam .. haklisin dusunmeye gerek yok oyum yine akp ye..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Kahramanmaraş'ta 18 Ocak 2022'de yağan kar yağışı sonrası Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarını yeterli buldunuz mu? Trafiğin aksamasında suçlu kim?
Namaz Vakti 25 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı