Kahramanmaraş'ta su fiyatları kaç lira? Suya zam geldi m?

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç'un Büyükşehir Belediyesi'nin suya zam yaptığı ile ilgili iddiasının ardından gözler su fiyatlarına çevrildi. Alınan bilgiye göre en pahalı suyu Onikişubat ev Dulkadiroğlu içerken Andırın, Ekinözü, Çağlayancerit ve Nurhak ise ucuz su içiyor.

EKONOMİ 23.03.2021, 11:55
Kahramanmaraş'ta su fiyatları kaç lira? Suya zam geldi m?
banner257

Kahramanmaraş'ta suya zam geldi mi? CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç'un Büyükşehir Belediyesi'nin suya zam yaptığı ile ilgili iddiasının ardından gözler su fiyatlarına çevrildi. Alınan bilgiye göre en pahalı suyu Onikişubat ev Dulkadiroğlu içerken Andırın, Ekinözü, Çağlayancerit ve Nurhak ise ucuz su içiyor.

Kahramanmaraş'ta su ücretleri için 5 farklı tarife uygulanıyor. Onikişubat ve Dulkadiroğlu ilçelerinin olduğu birinci grup en pahalı suyu kullanıyor. Su fiyat tarifesinde ikinci grupta Afşin, Pazarcık, Türkoğlu, Elbistan, üçüncü grupta Andırın, Ekinözü, Çağlayancerit ve Nurhak yer alıyor. Beldeden mahalleye dönüşen yerleşim yerleri dördüncü grupta yer alırken köyden mahalleye dönüşen yerleşim yerleri ise beşinci grupta bulunuyor.

İŞTE KAHRAMANMARAŞ'TAKİ SU TARİFESİ

Kahramanmaraş Kaski su tarifesi

Afşin, Elbistan, Pazarcık ve Türkoğlu ilçeleriyle birlikte 2.grupta yer alıyor. Fiyatlandırma ise, 3 ayrı kademede yapılıyor. Tarife grubuna göre içme suyu Afşin’de 0-15 metreküp arası tüketim için metreküp başına 1 lira 89 kuruştan fiyatlandırılıyor. 2.kademede ise 16-30 metreküp arası tüketimi kapsıyor.

Bu kademedeki su tüketimi ise 1.kademenin yüzde 50 fazlası üzerinden hesaplanıyor. Böylelikle 2.kademe için su kullanım bedeli 2 lira 84 kuruşa yükseliyor. 31 metreküp ve üzeri tüketim için ise, 1.kademenin yüzde 75 fazlası baz alınıyor. Bu kademedeki güncel fiyat ise 3 lira 31 kuruştan hesaplanıyor.

Bu fiyatlara katma değer vergisi (KDV) eklendiğinde ise 2.grupta yer alan ilçeler, kademe sırasına göre 2 lira 23 kuruş, 3 lira 34 kuruş ve 3 lira 90 kuruştan içme suyu kullanmış oluyor. Faturalandırma işleminde ise, 2 ayrı kalem daha yer alıyor.

Kullanılmış suların uzaklaştırılması bedeli ve çevre temizlik vergisi kalemleri de faturaya ekleniyor. KSUB olarak yer alan bu kalemdeki ücretlendirme ise ait olduğu tarife grubunun su tüketim bedelinin yüzde 35’i olarak uygulanıyor.

İşyerleri için de farklı bir tarifeden hesaplama yapılıyor. İşyerlerindeki fiyatlandırma 2 farklı tarife üzerinden belirleniyor. 0-10 metreküpe kadar KDV dahil 2,23 kuruştan hesaplanan tüketim, 11 metreküp ve üzerinde ise 5 TL’ye ulaşıyor.

Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin açıkladığı güncel rakamlara bakıldığında en pahalı suyu Onikişubat ve Dulkadiroğlu ilçelerindeki vatandaşlar tüketiyor.

Andırın, Ekinözü, Göksun, Çağlayancerit ve Nurhak’ta yaşayan vatandaşlar ise, 1.kademedeki tüketim için suyun metreküpüne KDV hariç 1 lira 62 kuruş ödüyor.

Beldeden mahalleye dönüşen yerleşim yerlerindeki aboneler 95 kuruş, köyden mahalleye dönüşen yerleşim yerlerindeki aboneler ise 68 kuruştan su tüketiyor.

Yorumlar (13)
Çok doğru 3 hafta önce
26 liralık su tüketimim var 55 lira fatura geliyor. İnsaf yahu. Böyle fiyat mı olur. Su değil vergi içiyoruz
Çok yanlış 3 hafta önce
e oyu siz verdiniz de geldi bu adamlar mecbur katlanacaksınız
lanet düzen 3 hafta önce
haram olsun hak yedirenlere ve yiyenlere
ela 3 hafta önce
27 lira su bedeli,9lira kullanılmış suları uzaklaştırılması bedeli,sanki mahçiçek makam arabasıyla taşıyor...
Hüsin 3 hafta önce
Hem oy verip hem ağlarım diyenlerle dolar burası çekirdeğimi aldım çitliyorum
Cafer Kadıoğlu 3 hafta önce
önceden 0-20 m3 olarak limitlendiriliyordu gizli zamcık ile bunu 0-15 m3 olarak fiyat güncellemesi yapıldı
Hep Doğrusöyler 3 hafta önce
Hesap tarifesine bak.Kimse anlamasın diye iyice dallandırıp budaklandırmışlar.
Sezen 3 hafta önce
Kayıtsı şartsız mühür basanlara müstehak
USER 3 hafta önce
Antep suyu bizden alıyor yarı yarıya bizden ucuz kullanıyor.Nerde o bundan iyisi yok diyen vatandaşlar.bizim faturaları da ödesinlerde bizde bir iyilik görelim.ADALETSİZ DÜZEN.
İbrahim 3 hafta önce
Geçen fatura 85 yeni fatura 127
BERTİZ 3 hafta önce
GÜYA MARAŞIN HER YERİ SU AMA EN PAHALI SUYU İÇİYORUZ ?
MARAŞI MARAŞIN YETKİLİLERİ BİTİRDİ.
Mehmet kafalıgönül 3 hafta önce
O sandık gelir bir gün onlara soracağız bu millet enayi degil
Bir Vatandaş 2 hafta önce
Bundan 5 sene kadar önce aylık su faturam 20 tl civarı geliyordu. Şimdi 60 tl. civarı geliyor. Sebebi KASKİ nin vatandaşa duyurma ihtiyacı bile hissetmeden su fiyatlarını arttırması. Madem zam yapıyorsunuz, fatura üzerinde okunabilir şekilde yazsanıza "bu faturanızdaki falanca bedeller bir önceki faturanıza kıyasla yüzde şu kadar artmıştır" diye. Çok mu zor ? Çok mu insani ? Zamana yaya yaya, uyuta uyuta fiyatlar arttırılıyor. O çok sevdiğinizi saydığınızı söylediğiniz halk zam oranını bilmeye layık değil mi ? Dürüstlük bu mu ? Hazreti Ömer adaleti bu mu ? Müslümanlık bu mu ? İnsanlık bu mu ?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 11 Nisan 2021
İmsak 04:32
Güneş 05:56
Öğle 12:38
İkindi 16:17
Akşam 19:11
Yatsı 20:30