Ulusal Süt Konseyi (USK), çiğ süt tavsiye fiyatını artırma kararı aldı. USK'nın internet sitesinde yapılan duyuruya göre, çiğ süt tavsiye fiyatı 1 Mayıs'tan itibaren yüzde 8,5 artışla litre başına 14,65 lira olarak belirlendi.

Bu fiyat, yüzde 3,6 yağ ve yüzde 3,2 protein içeriğine sahip çiğ inek sütü için geçerli olacak. Üreticinin eline geçecek net fiyatın belirlenmesinde çiğ süt desteği hariç tutuldu. Üreticiler, soğutma, nakliye ve diğer cari giderlerini karşıladıklarında, bu giderler için ilave ödeme alabilecekler.

Deprem Bölgesindeki İllerde Yapılandırma Başvuru Süresi 2 Aralık'a Kadar Uzatıldı! Deprem Bölgesindeki İllerde Yapılandırma Başvuru Süresi 2 Aralık'a Kadar Uzatıldı!

Baz alınan yağ ve protein oranlarındaki her 0,1'lik değişim için 22 kuruş fark uygulanacak. Bundan sonra, çiğ süt tavsiye fiyatı maliyetler doğrultusunda yeniden değerlendirilecek ve piyasa koşullarına göre güncellenebilecek.

USK, bu kararla birlikte 22 Ocak'tan bu yana çiğ inek sütü tavsiye fiyatını litre başına 13,5 TL olarak belirlemiş olduğunu hatırlatmış oldu. Bu kararın, süt üreticileri ve sektördeki diğer paydaşlar üzerindeki etkileri yakından takip edilecek.