Kemal Kılıçdaroğlu: Megakent, 2,2 milyon kişiye iş sağlayacak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin ‘Türkiye Ekonomik Yükseliş Projesi’nin detaylarını açıkladı. Anadolu’da kurulması planlanan magakent ile sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da kazanacağını belirten Kılıçdaroğlu,...

Kemal Kılıçdaroğlu: Megakent, 2,2 milyon kişiye iş sağlayacak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin ‘Türkiye Ekonomik Yükseliş Projesi’nin detaylarını açıkladı. Anadolu’da kurulması planlanan magakent ile sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da kazanacağını belirten Kılıçdaroğlu,...

21 Mayıs 2015 Perşembe 11:44
Kemal Kılıçdaroğlu: Megakent, 2,2 milyon kişiye iş sağlayacak
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin ‘Türkiye Ekonomik Yükseliş Projesi’nin detaylarını açıkladı. Anadolu’da kurulması planlanan magakent ile sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da kazanacağını belirten Kılıçdaroğlu, proje ile denizi olmayan ülkeler için Türkiye’nin küresel liman haline geleceğini ifade etti. Kişi başına düşen milli gelirin 33 bin doların üzerine çıkacağını kaydeden Kılıçdaroğlu, megakent ile 2 milyon 200 bin kişiye iş imkanı sağlanacağını ve projenin 2035 yılında bitirileceğini söyledi.

Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin kurmayları ve partililerle birlikte katıldığı toplantıda Merkez Türkiye Projesini açıkladı. Konuşmasına daha önce açıkladıkları seçim bildirgesi vizyonunu özetleyerek başlayan Kılıçdaroğlu, birinci sınıf demokrasi, rekabetçi ve yarışmacı ekonomi, üretilenin hakça bölüşülmesi ve güçlü bir sosyal devlet ayaklarından oluşan seçim bildirgesinde sağlıklı işleyen ve liyakate dayalı bir devlet yapılanması getireceklerini yineledi.

Merkez Türkiye isimli Anadolu’da kurulması planlanan yeni bir şehir ve yatırım üssü planladıklarını açıklayan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Coğrafyanın bize verdiği avantajları kullanır, genç nüfusun yaratıcı değerini emeğini kullanabilirsek Türkiye bölgenin ve dünyanın önemli bir ülkesi haline gelecektir. Buna sadece ekonomik büyüme projesi olarak görmüyoruz. Ortadoğu’da, Afrika’da, Kafkaslarda Avrupa’da barışın da projesi olarak görüyoruz. Sadece ekonomiler değil, kültürler, kentler entegre olacak. İnsanlık farkı bir sürecin içine zaten girdi, bizde o sürecin içine girmekte geç kalmayacağız.” dedi.

Kılıçdaroğlu, proje ile 2 milyon 200 bin kişiye iş imkanı sağlanacağını anlatarak, işsizlik sorunun bu tip projelerle ortadan kaldırılacağını kaydetti. Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Anadolu’da kurulacak megakent sadece üretim ve ticaret merkezi olmayacak. Eğer dünya bizi konuşacaksa, uygar dünyanın bir üyesi olacaksak bu kent aynı zamanda bir kültür, sanat ve fuarlar merkezi olacak. Kendimizi konuşturacağız. Çünkü dünyanın gözü megakentte olacak. Megakent aynı zamanda kendi enerjisini, güneş enerjisini kullanacak. Temiz enerji kullanacağız, akıllı kent mantığı ile projelendireceğiz. Anadolu’nun kalbinde yapacağız. Neden 2035 yılında tamamlanacak. Şu anda genç nüfus fazla ama 2035 yılında Türkiye yaşlı nüfusu fazla olan ülkeler arasına girecek. O nedenle önümüzdeki 20 yılı çok iyi değerlendirip bu avantajı iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Bunu kullanamazsanız Türkiye kaybeder. Kurulan megakent Anadolu’da diğer illerin kan kaybetmesine neden olmayacak. Tersine, megakent Anadolu’nun diğer kentlerine, Türkiye’ye, Ortadoğu’ya, Orta Asya’ya, Afrika’ya büyük katkılarda bulunacak.”

'KİŞİ BAŞI GELİR 33 BİN DOLARIN ÜZERİNE ÇIKACAK'

Türkiye’de orta gelir tuzağına yakalanıldığını belirten Kılıdaroğlu, aynı zamanda Türkiye’nin orta teknoloji tuzağından da çıkması gerektiğini anlattı. Megakentin bu iki alanda da tuzaklardan kurtulmasına katkı sağlayacağını belirten Kılıçdaroğlu, “ Kişi başına gelir 33 bin 323 dolara yükselmiş olacak, orta teknoloji tuzağından da kurtulmuş olacağız. Çünkü teknoparklar burada olacak. Dünyanın bilim insanları buraya gelecek, onlara çok önemli avantajlar sağlayacağız. Özel yasa çıkarmamızın nedeni burayı bir dünya markası haline getirmektir. Bu bölge ve kent için özel teşvikler ve yönetimler getireceğiz.” ifadesini kulandı.

Proje ile Anadolu’nun ses vermeye başlayacağını, bugün Anadolu’nun içinin boşaldığını belirten Kılıçdaroğlu, gelişmişlik konusunda bölgeler arası dengesizliklerin tamamının giderilmek zorunda olduğunu kaydetti. Projeye Türkiye’nin ve dünyanın ihtiyaç duyduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Denizi olmayan ülkeler için Türkiye’yi küresel bir liman haline dönüştürüyoruz. Ürünlerini getirip burada paketleyecekler, imal edecekler. Burada arge geliştirecekler. Bir buçuk milyar nüfusa buradan gönderecekler, 21 trilyon dolarlık gelire buradan ulaştıracaklar. Her yıl 15 bin üniversite mezununu her alanda yurt dışına doktoraya göndereceğiz. Bu, Türkiye’nin 10 yıl içinde olağanüstü bir sıçrama yapması demektir. En az 50 bin doktora yapmış insanımızın megakentte, arge merkezlerimizde, üniversitelerde, sanayide çalışması demektir."

Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126