Mülkiyet sınır tespitinde sınavla lisans alma şartının kaldırılmasına tepki

Lisanslı Harita Kadastro Mühendisleri ve Büroları Derneği Genel Başkanı Eyüp Özkan, meclis Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonunda kabul edilen 5368 sayılı yasa değişiklik tasarısı hakkında açıklamalarda bulundu.

EKONOMİ 29.03.2021, 00:04
Mülkiyet sınır tespitinde sınavla lisans alma şartının kaldırılmasına tepki
banner257

Lisanslı Harita Kadastro Mühendisleri ve Büroları Derneği Genel Başkanı Eyüp Özkan, meclis Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonunda kabul edilen  5368 sayılı yasa değişiklik tasarısı hakkında açıklamalarda bulundu.
Özkan yaptığı açıklamada, 

Kadastro Müdürlüklerince yürütülmekte iken, yapılan sınavda başarılı olarak lisans alan  ve kamu görevlisi sayılan harita mühendislerine  2010 yılından itibaren  devredilen talebe bağlı kadastro teknik hizmetlerinin yapım işleri ,  kanunda yapılacak değişiklik ile 10 yılını doldurmuş harita mühendislerine sınavsız bir şekilde verileceğini belirtti. 

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce belirlenen 1071 kontenjanın bugün 223 ünün dolu olduğu, bu kadar boş kontenjan kalma nedeninin yeni bir sınavın yapılamaması olduğunu belirten Özkan, değişiklik ile kontenjan sınırlamasının da kaldırılmak istendiği, böylece  önemli bir kamu hizmeti olan mülkiyet sınırlarının tespit edilmesi işleminin,  denetlenmesi imkansız hale gelecek bir şekilde   Serbest Harita Mühendislik Bürolarına  devredilmiş olacağını söyledi.

Düzenleme ile  Lisanslı Harita Kadastro Mühendislik Bürosu ve Serbest Harita Mühendislik Bürosu işlerinin aynı büroda, aynı kişide toplanacağını, bu şekilde oluşacak büroların sınırsız sayıda olabileceği ve denetlenemeyeceğini, haksız rekabet koşullarının oluşacağını, kamu güven, disiplin ve denetiminden uzaklaşılacağını belirten Özkan, tasarının yasalaşması halinde noterler gibi, arabulucular gibi, yeminli mali müşavirler gibi sınav ve/veya büro planlaması ile görev yapan meslek gruplarında da sınavsız veya planlamasız büroların oluşabileceği, bu durumda tüm meslek disiplinlerinde kamu düzeninin bozulma tehlikesi ile karşı karşıya kalınabileceğini belirtti.  

Tüm harita işlerinin tek elde toplanmasının en büyük zararı da lisans alamayacak olan Serbest Harita Mühendislik Bürolarına vereceğini öngördüklerini söyleyen Özkan, tam bir yıl önce aynı kanunda değişiklik yapılarak LİHKAB ların  serbest harita mühendislik hizmeti yapması yasaklanmışken, bir yıldır değişen hiç birşey olmamasına rağmen şimdi bu değişikliğin de  neden yeniden değiştirilmek istendiği, sınav ve büro planlamasını kaldırmaktaki amacın ne olduğunu anlayamadıklarını belirtti.

LİHKAB bürolarının  sadece Kadastro Müdürlüklerince yürütülen işleri devraldığını, bu nedenle kamu kurumu niteliğinde olduğunu, ve böyle devam etmesi gerektiğini,  Serbest Harita Mühendislik Bürolarının ise ticari işletmeler olduğunu ve bu nedenle her iki hizmetin aynı kişi ve büroda toplanmasının büyük sakıncalarının olduğunu ifade eden Özkan önerilerinin, yıllardır istedikleri ve bekledikleri gibi kontenjan dahilinde acil ve yeni bir sınavın yapılması olduğunu söyledi. 
Özkan, böylece hem sınav kazanarak LİHKAB bürosu açan bizlere ve bizlerle birlikte çalışan yaklaşık 1600 personelimize haksızlık yapılmayacak, hem de serbest harita bürosu işleri ayrı tutularak kamu düzen ve disiplini bozulmadan, denetlenebilen Lihkab  bürolarının sayısının çoğalması sağlanacak,  bu sayede 500 ila 800 arasında  yeni LİHKAB  bürosu  ve 4000 e yakın  yeni istihdamın oluşabileceğini  ifade etti. 

Yorumlar (3)
Haritaci 1 ay önce
Rant gidecek elden. Korku bu . Denek başkanı efendi basbas bagriyor. Çünkü 6 senedir milleti soydunuz. 200 tl lik iş için 600 tl aldınız gariban vatandaştan. Lisans adı altında harita mühendislik mesleğinin en basit işlerini fahis fiyata yaptınız.
Artık yapamayacaksiniz. Korku bundan.
Abbaslar köyü 1 ay önce
Acilen devlet el atmalı. Abbaslar köyü muhtarı muhtarlığı ve kararları oğluna bırakmıştır.biz oğluna değil kendisine oy vermiştik. Oğlu Bükreş üniversitesinde yüksek lisans yapmış.ama biz Bükreş te inşaat işçisi biliyorduk.eyy vali bey el at bu işe
Abbaslar köyü 1 ay önce
Muhtar İbrahim yıldız.yani Ivo.abbaslar köyünün jobideni. Bugün yarın gidici
15°
açık
Günün Anketi Tümü
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 09 Mayıs 2021
İmsak 03:47
Güneş 05:22
Öğle 12:34
İkindi 16:22
Akşam 19:36
Yatsı 21:04