Suriyelilere çalışma izni verilmesine KMTSO'dan destek

Başta Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası ile diğer kurumlardan gelen Suriyelilerin çalışma talebine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'ten olumlu yanıt geldi.

Suriyelilere çalışma izni verilmesine KMTSO'dan destek

Başta Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası ile diğer kurumlardan gelen Suriyelilerin çalışma talebine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'ten olumlu yanıt geldi.

12 Kasım 2014 Çarşamba 13:55
Suriyelilere çalışma izni verilmesine KMTSO'dan destek
Çelik: “Geçici bir kimlikle yerli işgücünü tahrip etmeden, şu anda işçi bulmakta, işgücü temininde zorlanılan açık iş pozisyonlarına yerleştirilebilecekler. Bu pozisyonlarda bizim işçilerin yüzde 10'unu aşmayacak şekilde çok ince teknik bir çalışma yapıyoruz" dedi.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Karaküçük'ün gündeme getirdiği ve kentte yaşayan Suriyelilerin çalışma izinleri ile ilgili açıklama yetkili isimlerden geldi. Yapılan bu olumlu açıklama sonrası iş dünyasında heyecan yaşandı.  

“ÜLKE İNSANIMIZI ETKİLEMEYECEK”

Çelik, "Şu anda işçi bulmakta, işgücü temininde zorlanılan bütün illerimize dönük açık işler var. Oraya dönük bir çalışmadır. Mevcut işgücümüzü, mevcut işgücü talebine, kendi ülke insanımızın vereceği cevabı etkilemeyecek bir çözüm arayışı içinde olduğumuzu belirtmek istiyorum" diye konuştu.

 “ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA OLAMAZ”

 Planın sadece güneydoğuda değil, bir çok ilde hayata geçirilebileceğine dikkati çeken Çelik, şunları söyledi: "Bunun üzerinde çalışıyoruz. Bakanlar Kurulu'nda tartışılacak. Burada tüm iş gücü piyasası ele alınacak. Bunlar şu anda gidici misafir değil. Yakın zamanda gitmeyecekler. Bu da mevcut durumda kayıtdışılığı getiriyor. Kayıtdışılığın getirdiği rekabetle ücretlerde ciddi bir dalgalanma oluyor. Bunların tümünü ortadan kaldıran, asgari ücret bandını da koruyacağımız bir düzenleme olacak. Çünkü bilemiyoruz oradan gelenin mali durumu nedir. Belki asgari ücretin altında da çalışma durumu olabilir. O zaman bizim yerli iş gücümüzü olumsuz etkiler. Onu da yapmayacak şekilde bir düzenleme ihtiyacı var. Mevcut asgari ücretin altında kesinlikle olamaz. Çünkü o zaman yerli iş gücüne zarar verir."

 "5-10 GÜNE YETİŞİR"

 Çalışmanın 5-10 günlük bir sürede hazır olacağını, önümüzdeki Bakanlar Kurulu'na ya da sonraki haftaya yetişebileceğini söyleyen Çelik, "Ama Bakanlar Kurulu bunu nasıl değerlendirir, nasıl kıstaslandırır o, tamamen Bakanlar Kurulu'nun kararı" dedi.

OLUMLU BİR GELİŞME

Konu hakkında bir açıklama yapan Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Karaküçük: “ Talep ettiğimiz konuların başında geliyordu. Gelişen Kahramanmaraş sanayisinde iş gücü ihtiyacı en üst düzeyde. Bizim hükümetimizden talep ettiğimiz bu uygulama sonrası iş gücünde ciddi bir rahatlama olacak ve önemli bir iş gücü açığı kapanacaktır” dedi. 

26 Ekim'de Kahramanmaraş'a gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu'na 6 ana maddede rapor sunduklarını ve bu maderlerden birinin Suriyelilerinin çalışma izinlerin çıkması olduğunu hatırlatan Karaküçük: “Sayın Ahmet Davutoğlu'na Ramada otelde 6 ana maddeyi içeren 9 sayfalık rapor sunduk. Raporumuzda; ”˜Yaklaşık 3 yılı aşkın bir süredir devam eden çatışmalar nedeniyle ülkemize geçici koruma statüsü altında 220 bini barınma merkezinde olmak üzere 1 milyon Suriye vatandaşı gelmiştir. Güvenlik, ekonomi, eğitim, sağlıkta yaşanan sıkıntıların başında Suriyelilerin çalışma izinleri gelmektedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızın konuyla ilgili tanıtıcı kimlik ve çalışma izni verilmesi için çalışmaların yürütüldüğüne dair açıklamalar yapılmıştır.  Bu çalışmaların ivedilikle sonuçlandırılması, yerli işçilerimizin de düşünülerek çadırkent bulunan şehirlerde, işletmelerde yüzde 10 oranında Suriyeli personel bulundurulmasının önünün açılması, bir yandan Türk özel sektörünün işgücü açığına çözüm olurken bir yandan da atıl durumda olan bu kitlenin ekonomiye kazandırılmasıyla sosyal sorunların önlenmesi bakımından çok önemli katkıları olacaktır.' Yaşanan bu olumlu gelişme tüm ülkemize hayırlı olsun” dedi. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
cCc 2014-11-18 11:42:56

KINANI KİLOSUNU BİLEN VARMI PAHALIYSA ASGARİ ÜCRETİM YETMEZ ÇÜNKÜ ÇOK KINA YAKACAK OLANLAR VAR.UCUZ İŞ GÜCÜ DAHA ÇOK KAZANÇ DİYE ELLERİNİ OĞUŞTURANLAR DÜŞÜNEBİLİYORLARMI İŞTEN ÇIKARDIKLARI İNSANLAR YARIN AÇ KALDIĞINDA NE YAPACAKLAR ELBETTEKİ SANA SALDIRACAKTIR BU ZEMİNİ SİZLER HAZIRLIYORSUNUZ SİZİKİ ENSARLIK MUHACİRLERE YARDIMCI OLMAK BABINDA DEĞİL EĞER BU DÜŞÜNCEDE İSENİZ YÜKSEK ÜCRETTE ÇALIŞTIRIN HADİ YİYORSA MADEM ENSARSINIZ GÖSTERİN ŞU ENSARLIĞINIZI.

Avatar
as46 2014-11-15 08:15:05

çalışma bakanı denen zat günü kurtarma peşinde iş adamlarına yalakalıktan başka bir şey değil yaptığı hani misafirdi gideceklerdi kimi kandırıyorsunuz bizler nasıl PKK illetiyle ugraşıyorsak evlatlarımızda bu suriyeli insanları ülkemizden göndermek için uğraşacak inanın buna bu hükümet belki göremez ama çocuklarımız bu sorunla devamlı yaşayacak ev kiraları almış başını gitmiş insanımıza yazık değil mi

Avatar
as46 2014-11-15 08:10:20

yalansan şerefsiz kim masa başı iş arıyor onlar sizin gibi bu düşünen zihniyetin işi insan müsvettesi asgari ücretle geçinmeye çalışta bak ondan sonra çık konuş adamsan

Avatar
ALPER46 2014-11-14 08:54:41

ASGARİ ÜCRET MARAŞTA YAYGIN DİĞER İLLERE GİDİN ARTIK 1200 TL ALTINA İŞÇİ YOK.ARTIK MARAŞTADA ŞARTLAR UCUZ DEĞİL EN KÖTÜ EV 400 TL OLMUŞ.BU İNSANLAR NASIL GEÇİNECEK NASIL ÇOCUK OKUTACAK NE YİYECEK NE GİYECEK.TUZU KURU OLAN KONUŞMASIN.

Avatar
İşçi 2014-11-13 14:28:14

Hep doğru söyler efendi.. Ne masa başı işinden bahsediyorsun. Sen patronsun anlaşılan.. Asgari ücret ile geçinmek kolay mı? Kiralardan haberin var mı? K.Maraş'ta son dört yıla içinde asgari ücret kalmamıştı.. Bütün fabrikalar prim asgari ücret veriyordu.. Şimdi ne olacak? Suriyeli çalışır.. Size ihtiyaç yok denilecek.. Kiralar uçtu, kültürel farklılıklar cabası, bu millet hiç bir zaman rahata eremeyecek. Her gelen hükümet kendi milletini eziyor. Ve senin gibi insanlarda bundan nebalanıyorsunuz. BU ülke hala sayın Özal'ın Iraktaki kürtleri Türkiye'ye soktuktan sonraki etkilerinin bedelini ödüyor.. Bizim neslimiz PKK denilen illet ile büyüdü.. Bizim çocuklarımızda suriyeliler ile uğraşıcak..

Avatar
gg 2014-11-13 14:07:04

Benim vatandaşım dediğim insan evine çoçuklarına ekmek götürmek için herşekilde ama öncelikle adam yerine konularak çalışmak ister köle olarak değil senin o dediğin fabrikalrda köle arıyorlar

Avatar
Hep Doğrusöyler 2014-11-13 09:48:37

Efendi efendi benim vatandaşım dediğin kişi fabrikada çalışmıyor.Masa başı iş arıyor.Tüm fabrikalarda eleman sıkıntısı var.

Avatar
true dedective 2014-11-13 09:23:12

artık bi yere gitmezler..bu insanların ülkemize hiç gelmemesi gerekiyordu..muhalifleri desteklemek terörü desteklemekle aynı şeydi..Suriye'yi bu duruma birazda ülkemiz düşürdü..ve şimdi sırf iktidar diye insanlar onların yanlışını görmezden geliyorlar..ne kadar acı..

Avatar
Geçmiş olsun Türkiye, geçmiş olsun Maraş 2014-11-13 09:06:17

Adım adım finale doğru gidiyoruz. Başlangıcı nasıldı bu senaryonun: Onlar muhacir siz ensar, onlar mağdur siz yardımsever, onlar misafir siz ev sahibisiniz ... Ne oldu? Her zamanki gibi bizim millet dolduruşa ve gaza geldi. Alıştırma süreci geçti. Şimdiki söylemlere bakarsak senaryonun ikinci perdesi oynanıyor. Fabrika kurmak için teşvik alan Suriyeliler, dernek kurup yardım alan Suriyeliler, çalışma izni çıkan Suriyeliler ... Bir sonraki adımda ise "bu adamlar bunca süre kaldı, bari vatandaş yapalım da içimizde yaşasınlar, o kadar Suriyeliyi ülkelerine gönderecek değiliz ya" söylemleri var.

Avatar
Zeki Mürende Bizi Görecek Mi 2014-11-12 17:51:27

Yeni Türkiye ya bak sen be Suriyeli Kardeşlerine toz kondurmuyorlar yakın Vatandaşlık verirlerse şaşmam oy için yaparsınız Bunlar nasıl Mülteci anlamış değilim adamlar canın kurtarılması yetmiyor nasıl zengin ederiz onu düşünüyoruz ....Benim hakkım geçiyorsa HELAL ETMİYORUM BU NEDİR BE BÖYLE ÖNCE ASGARİ ÜCRETLİ ÇALIŞTIRDIĞIN KENDİ VATANDAŞINA BAK ORDA BUR DA DUYGU SÖMÜRÜSÜ YAPIYORSUNUZ ....SİZE SÖYLECENECJ ÇOK ŞEY VAR AMA YÜZÜNE SÖYLEMEK LAZIM ...GURURSUZ LAR

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126

banner217