Tarım Bakanlığı ünlü Kahramanmaraş firmalarını ifşa etti

Tarım ve Orman Bakanlığınca Kahramanmaraş'tan 7 firmanın da içinde bulunduğu taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen ve hileli gıda satan toplam 618 firmanın 1211 parti ürünü içeren hileli gıda listesi kamuoyu ile paylaşıldı.

EKONOMİ 12.10.2019, 21:25 24.10.2019, 23:02
Tarım Bakanlığı ünlü Kahramanmaraş firmalarını ifşa etti
banner257

Tarım ve Orman Bakanlığınca, taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen, aralarında et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, bitkisel yağ, bal, takviye edici gıdalar, çikolata ve enerji içeceğinin yer aldığı 618 firmaya ait 1211 parti ürün kamuoyuna açıklandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklanan listeye göre Kahramanmaraş'ta 7 Firma Teşhir edildi. İşte O Kahramanmaraş Firmaları:

Ezmeci Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti ne ait Akifoğlu Şekerleme markalı Fıstık Ezmesi ürünlerinde boya/gıda boyası bulunduğu belirlendi. Bakanlık listeyi kendi web sitesinde herkesin ulaşabileceği şeklinde yayınladı.

Aynı listede Kahramanmaraş Keskes Döner'de et dönerde Kanatlı Eti tespit edildiği açıklandı.  yapıldı.

Küçük Konak Lokantası Org. Turizm Gıda Tem. Paz. San. Tic. Ltd. Şti nde et dönerde Kanatlı Eti tespit edildiği açıklandı. 

Öz Dürümcübaşı'nda Et Kıyma Döner'de Kanatlı Eti tespit edildiği açıklandı. 

Öztuğ Ocakbaşı'nda Et dönerde Kanatlı Eti ve Sakadat Tespiti

Yağmur Et Tanzim Kırmızı Parça Et'de Kanatlı Eti Tespiti yapıldı.

Aksu Çırçır Prese Yağ iplik Tar.Hayv.Gıda San.ve Tic.ltd.Şti.ne ait Dalsu marka ayçiçek yağlarında (Yağ asitleri kompozisyonu, sterol kompozisyonu (ayçiçek yağından başka tohum yağları tespiti)

KÜÇÜK KONAK İŞLETMESİNDEN AÇIKLAMA!

12 Ekim'de tarım bakanligi tarafından adı geçen küçük konak işletmesinin bizim firmayla alakası yoktur .bahsi geçen yerin çarşıdaki KUCUK EV ET LOKANTASİ olduğunu adres tespitinden durumu teyit edebilirsiniz . Küçük konak döner salonu olarak seyhsamil Mahallesi'nde hizmet vermekteyiz tüm Kahramanmaraş halkına duyurulur .

DÜRÜMCABAŞI'NDAN AÇIKLAMA:

BUGUN TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI SİTESİNDE VE KAHRAMANMARAŞ YEREL BASININDA CIKAN HABERLERDE HİLELİ ÜRÜN ADI ALTINDA YAYINLANAN FİRMA LİSTESİNDE DÜRÜMCÜBAŞININDA ADI GEÇMEKTEDİR.
SÖZ KONUSU OLAY 2017 YILINDA GERÇEKLEŞMİŞ OLUP BİZ DÜRÜMCÜBAŞINI 01.07.2018 TARİHİNDE DEVRALDIK DİKKAT EDERSENİZ BAHSİ GEÇEN İSİM İŞLETMEYİ BİZE DEVREDENARKADAŞTIR.DEVRALDIĞIMIZ SURECTEN SONRA YAPILAN TÜM DENETİMLERDEN HAMDOLSUN ALNIMIZIN AKIYLA ÇIKTIK, DENETİMLERDE HİÇBİR USULSUZLUK TESPİT EDİLMEMİŞTİR. KONUYU YAKINEN TAKİP EDİP GEREKLİ HUKUKİ MÜRACAATLARI PAZARTESİ GÜNÜ BAŞLATACAĞIZ.
DOĞRU TÜCCAR:PEYGAMBERLER, SIDDIKLAR VE ŞEHİTLERLE BERABERDİR HADİSİ ŞERİFİNİ KENDİMİZE REHBER ETMİŞİZDİR

LİSTEYE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

Bakanlığın internet sitesinde yer alan duyuruda, taklit ve tağşiş yaptığı belirlenen işletmeler ve ürünlerinin parti numaraları ilan edildi.

Duyuruda, ülkede gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetlerinin büyük bir titizlikle yürütüldüğü ifade edildi.

"GÜVENİLİR GIDA ÜRETİMİN TEŞVİKİ AMAÇLANIYOR"

Laboratuvar sonucuna göre taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden, kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti veya seri numarasını içeren bilgilerin kamuoyu ile paylaşıldı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bakanlığımızın yürüttüğü resmi kontroller ve firmaların otokontrol sistemlerine ek olarak bu uygulamamız tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması, sektörde haksız rekabetin önlenmesi, tüketiciler aracılığıyla firmalar üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması ve firmaların güvenilir gıda üretiminin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır. Gıda konusunda kamu otoritesi olan bakanlığımız, yasalarla verilmiş tüm yetkileri tereddütsüz kullanarak gıda güvenilirliğinin sağlanmasına ve tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarını aralıksız olarak ve büyük bir titizlikle sürdürmektedir."

DENETİM SONUÇLARI

Duyurunun ekinde taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 618 firmaya ait 1211 parti ürünün listesi yer aldı. Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1283 firmaya ait 2 bin 816 parti ürün tüketicilerin bilgisine sunulmuş oldu.

Duyuruda, alkollü ve alkolsüz içecekler, arıcılık ürünleri, baharat, bitki, çay ve kahve ürünleri, bitkisel yağ ve margarin, çikolata ve kakao ürünleri, enerji içecekleri, et ve et ürünleri, şekerli mamüller, süt ve süt ürünleri ile takviye edici gıdalarda taklit tağşiş yapıldığı ve ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen firma ve ürün isimlerine yer verildi. 

Buna göre, kamuoyuyla paylaşılan enerji içecekleri ve alkolsüz içeceklerde ilaç etken maddesi bulunurken, ballarda ise taklit ve tağşiş yapıldığı belirlendi. 

Baharatlarda gıda boyası saptanırken, bitki, çay ve kahve ürününde de ilaç etken maddesi ve gıda boyası tespit edildi.

Bitkisel yağlara da farklı tohum yağları katıldığı anlaşılırken, süt ve süt ürünlerine ise jelatin ve nişasta katıldığı saptandı. Denetimler sonucunda, kavurma, sucuk, kebap ve kırmızı et gibi ürünlerde tek tırnaklı eti olduğu bulgusuna rastlandı.

Duyuruya göre, çikolatalarda da ilaç etken maddesi bulundu.

Yorumlar (30)
Zalimoğlu 1 yıl önce
Akifoğlu öve öve bitiremediğin fıstık ezmen başına geçsin bundan sonra senden sakız bile almam
Bertizli bekir 1 yıl önce
Dondurma da kivam artirici glukoz renklendirici , uzum.sucugunda misir surubu glikoz , salca bekmez tursu zeytin kivam artirici sodyum benzoat potasyum sorbat yogurtta kivam arttirici bulgurda gida boyasi tarhana firik neler neler belediye raftan urunu alip labaratuvarda rastgele denetleyecek ve satana ,dagitan toptanciya ureticiye bastimi cezayi kilitledimi dukkanini 1 hafta bir daha halki yaniltmaya cesaret edemez
Araştırmacı 1 yıl önce
Ayıptır,günahtır.Müslümanın en önemli özelliği hile yapmamaktır,insanları aldatmamaktır
Vatandaş 1 yıl önce
Gene şaşırmadık. Bu gidişle Şehirin genç jenerasyonu buradan göç edicek. Şahsen 24 yaşında birisi olarak bu şehirde kendim için bir gelecek göremiyorum. YAŞLILAR SAĞOLSUN.
Vatandaş 1 yıl önce
Şu yorumumun arkasında eminim +40 birisi var :D. Bu listenin dışında ben daha çok şeyler biliyorum ama rüşvetci üst kademe ekibini karşıma alacağım için susuyorum.
Mustafa 1 yıl önce
Küçükev dönerde siyah et içinde tavuk eti çıkmış fıstık ezmesi de gıda boyası çıkmış sıkıntı yok bu şehri beğenmeyenler listeyi incelerse başka şehirlerde birçok Lokanta millete at ve domuz eti yedirmiş, şehrin kıymetini bilin derim
Kamil 1 yıl önce
KÜÇÜKEV döner ve KESKES Döner de tavuk eti çıktığı da yazıyor aynı listede
Ali 1 yıl önce
Hepsinde tavuk eti mevcut nerdeyse kıyma yapıyolar o yüzden
ali 1 yıl önce
inceleyin işyerlerinin tabela isimleri ile vergi levhalarındaki isim raklı olabiliyor. niçin akifoğluna ezmec gıda demiyorlar şirket isimleri doğrudur,küçük ev ile küçükkonak aynıdır vesselam
vesselam 1 yıl önce
küçük ev değil, küçük konak da et dönerde kanatlı eti diyor
Mustafa 1 yıl önce
Bu listeye her sene girmeyi başaran firmalar hâlâ faaliyetlerine devam ediyor.
Şaşırmadık 1 yıl önce
AKDO VE MADO hakkında da bir denetim olmadımı acaba MADO'daki bu kadar fazla para ? Akdo da ki ne dondurmasında ne tatlısında gram lezzet olmadıgını neden denetlemediniz basıp şekeri geçiyorlar. Yazık bu memleketin insanı hep mi 3 sınıf vatandaş olarak görülecek ..
46 1 yıl önce
bir daha bunların yakın cenahından geçmemek lazım,ette yapan tavuktada yapar,kısaca herşeyde yapar
Kasap 1 yıl önce
Memleketteki tüm kasapları gezin kıymanın içine ne dolduruyorlar görün. Kıyma derken kıyma makinası. Siz kıyma istediğinizde makinanın içinde zaten sizi kaymanız bekliyor oluyor!beklemiyorsa bile kaş ile göz arasında cukkadan kıyma makinasına ne buluyorlarsa atıyorlar. Ben Namık kemal mah. De ikamet ediyorum en azından buradaki tüm kasaplar böyle.genelleme yapmıyorum başka yerlerde illaki vardır dürüstü,arayıp bulmak lazım onuda...dediğim mahallede gariban ayda yılda bir et yiyecek oluyor,onuda parasını verdiği halde yedirmiyor aç gözlü yamyamlar!!ben utanıyorum insanlığımdan onlar utanmıyor!
maraşın yerlisi 1 yıl önce
Kardeş kolayı var tüm parça et al evde kendin doğra , doğru kimseye güven kalmadı ama çaresizde değil , uyanık olmak lazım.
Haci veli 1 yıl önce
Halale neden haram katarlar sorarsan Allah korkusu var bunlarin camide en onde saf tutarlar yardima gelince en onde gorunurler cok yazik kimin icin cehennemi goze alabiliyorlar evlat icin mi fazla kazanmak niye kim ne kazandiki yaninda onunla gitti cok yazik Allahin da adalati var bilmiyorlar....
Erdi yaman 1 yıl önce
Doğru cevap kolejide öğretmen diye gardiyanı derslere sokuyor.
Ahmet 1 yıl önce
Kıyma yapan yerlerde hersey mevcut tavuk hindi etin enkötü yeri siniri
hüsin 1 yıl önce
dini islamı alet etmeye devam edin para için doğru yoldasınız
Talha 1 yıl önce
Akdoda bi zamanlar fıstık diye bezelye koymuştu . Kimse umursamadı akdoyu bezelye koydugu için zengin ettiniz
baba 1 yıl önce
DEVLET BU TÜR HİLE YAPANLARA AĞIR CEZALAR GETİRMEZSE ÜÇ BEŞ BİN TL CEZA VERİP KALDIKLARI YERDEN DEVAM EDERLER.BU İŞLERİ YAPANLARA KAZANACAĞININ ON KATI CEZA VERİP YAPANLARI AYNI SEKTÖRDE İŞYERİ AÇAMAZLAR CEZASI VERMEZSENİZ BU İŞLER BİTMEZ
Gabaz ökkeş 1 yıl önce
Hele hele bide kes kes döner okul önlerinde öğrencilere cayır cayır döner satıyor ona demeli
Furkan 1 yıl önce
Küçük ev böyle manipülasyonlara gelmez adamlar 4.ncü şubeyi açtılar ve şehrin en nezih aile lokantası bence . Zaten dönerin tutması için tavuk konulur zaten bir gıda mühendisi olarak bizzat ben incelemiştim
ahmet 1 yıl önce
deme ya bende dönerciyim koymuyorum tavuk
yusuf hafızoğlu 1 yıl önce
eskiden yoğurt iki gün durun ca ekşirdi.şimdi bir hafta dursa ekşimiyo. acaba içine ne ktıyorlar.fırıncılar hiç denetlenmiyo.şekerden sucuk yapılıyo tarhana yapanlar hakeza
MEHMET D 025 1 yıl önce
şükür işimiz gücümüz hile ramazanı tam tutar cumayı hiç kaçırmak öğünleride aklımıza gelirse başka ne beklenirki zaten çok kazançlarıda eğlence dünyasında yerler rabbim bize doğru insanların yaşadığı yerler nasip etsin 20 doğru varsa 5 yanlış hepsini götürüyor dondurma şehrinde keçi sütü adında bu kadar imalathaneye yetecek keçi sütü yokki memlektte artık siz düşünün
maraşın yerlisi 1 yıl önce
Adamın biri lokantada yemek yerken tabağından iplik çıkmış , hemen garsonu çağırıp çıkışmaya başlamış bu iplik nedir diye , garsonda gayet sakin bir biçimde tabaktan ne çıkmasını bekliyordunuz takım elbisemi demiş. tasvip etmesemde yaptıkları çok ayıp ama en azından istanbuldaki gibi domuz eti koymamışlar buna şükür
Bu tür olayları ne kadar denetlesenizde engelleyemezsiniz , kişinin önce kendine sonra mesleğine saygısı olacak , birde ahilik kültürü ile adam yetiştireceksiniz. diploma ile olmuyor bu işler
SAYIN VEKİLLER 1 yıl önce
SAYIN VEKİLLER TERÖRE LANET OKUYORUZ DEĞİL Mİ ? İŞTE SİZE BİR TERÖR DAHA GIDA TERÖRÜ VATANDAŞIN SAĞLIĞI İLE OYNAYANLARA BİR TESKERE HAZIRLAYIP MECLİSE GETİRSENİZ FENA OLMAZ MI ? BUNLARI YAPANLARA AĞIR BEDELLER ÖDETMEK GEREK DEĞİL Mİ ?
muro 1 yıl önce
el vicdansızlar bari domuz eti de koysaydınız da tam olsaydı
Asker 1 yıl önce
Bunlar ve bu gibi çıkarcı ve dolandirıcı o kadar cok ki biz büyütüyoruz bunları biz, benim bildiğim babana bile güvenme diye bir söz var o yüzden mümkün oldugunca alnayalim yemeyelim dışarıdan .yaziklar olsun , sizin vatan hainlerinden ne farkinız var acaba
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
24°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Namaz Vakti 22 Ekim 2020
İmsak 05:20
Güneş 06:40
Öğle 12:22
İkindi 15:24
Akşam 17:53
Yatsı 19:09
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 5 13
2. Fenerbahçe 5 11
3. Karagümrük 5 8
4. Antalyaspor 5 8
5. Erzurumspor 4 7
6. Galatasaray 5 7
7. Sivasspor 4 7
8. Kasımpaşa 5 7
9. Hatayspor 4 7
10. Göztepe 5 6
11. Konyaspor 4 6
12. Kayserispor 5 6
13. Çaykur Rizespor 5 5
14. Trabzonspor 5 5
15. Malatyaspor 5 5
16. Denizlispor 5 5
17. Gaziantep FK 5 4
18. Beşiktaş 4 4
19. Gençlerbirliği 4 4
20. Başakşehir 5 4
21. Ankaragücü 4 1
Takımlar O P
1. İstanbulspor 5 12
2. Tuzlaspor 5 11
3. Altay 5 10
4. Ankara Keçiörengücü 5 10
5. Adanaspor 5 9
6. Altınordu 5 9
7. Adana Demirspor 5 8
8. Samsunspor 5 8
9. Giresunspor 5 8
10. Bursaspor 5 7
11. Balıkesirspor 5 6
12. Akhisar Bld.Spor 5 5
13. Bandırmaspor 5 5
14. Ümraniye 5 4
15. Ankaraspor 5 4
16. Eskişehirspor 5 3
17. Menemen Belediyespor 5 2
18. Boluspor 5 1
Takımlar O P
1. Everton 5 13
2. Aston Villa 4 12
3. Liverpool 5 10
4. Leicester City 5 9
5. Arsenal 5 9
6. Wolverhampton 5 9
7. Tottenham 5 8
8. Chelsea 5 8
9. West Ham 5 7
10. Leeds United 5 7
11. Man City 4 7
12. Southampton 5 7
13. Newcastle 5 7
14. Crystal Palace 5 7
15. M. United 4 6
16. Brighton 5 4
17. West Bromwich 5 2
18. Burnley 4 1
19. Sheffield United 5 1
20. Fulham 5 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 6 11
2. Villarreal 6 11
3. Real Madrid 5 10
4. Getafe 5 10
5. Cádiz 6 10
6. Granada 5 10
7. Real Betis 6 9
8. Atletico Madrid 4 8
9. Barcelona 4 7
10. Sevilla 4 7
11. Osasuna 5 7
12. Elche 4 7
13. Valencia 6 7
14. Athletic Bilbao 5 6
15. Eibar 6 5
16. Huesca 6 5
17. Celta de Vigo 6 5
18. Deportivo Alaves 6 4
19. Real Valladolid 6 3
20. Levante 5 3