Tarım Bakanlığı ünlü Kahramanmaraş firmalarını ifşa etti

Tarım ve Orman Bakanlığınca Kahramanmaraş'tan 7 firmanın da içinde bulunduğu taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen ve hileli gıda satan toplam 618 firmanın 1211 parti ürünü içeren hileli gıda listesi kamuoyu ile paylaşıldı.

Tarım Bakanlığı ünlü Kahramanmaraş firmalarını ifşa etti

Tarım ve Orman Bakanlığınca, taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen, aralarında et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, bitkisel yağ, bal, takviye edici gıdalar, çikolata ve enerji içeceğinin yer aldığı 618 firmaya ait 1211 parti ürün kamuoyuna açıklandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklanan listeye göre Kahramanmaraş'ta 7 Firma Teşhir edildi. İşte O Kahramanmaraş Firmaları:

Ezmeci Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti ne ait Akifoğlu Şekerleme markalı Fıstık Ezmesi ürünlerinde boya/gıda boyası bulunduğu belirlendi. Bakanlık listeyi kendi web sitesinde herkesin ulaşabileceği şeklinde yayınladı.

Aynı listede Kahramanmaraş Keskes Döner'de et dönerde Kanatlı Eti tespit edildiği açıklandı.  yapıldı.

Küçük Konak Lokantası Org. Turizm Gıda Tem. Paz. San. Tic. Ltd. Şti nde et dönerde Kanatlı Eti tespit edildiği açıklandı. 

Öz Dürümcübaşı'nda Et Kıyma Döner'de Kanatlı Eti tespit edildiği açıklandı. 

Öztuğ Ocakbaşı'nda Et dönerde Kanatlı Eti ve Sakadat Tespiti

Yağmur Et Tanzim Kırmızı Parça Et'de Kanatlı Eti Tespiti yapıldı.

Aksu Çırçır Prese Yağ iplik Tar.Hayv.Gıda San.ve Tic.ltd.Şti.ne ait Dalsu marka ayçiçek yağlarında (Yağ asitleri kompozisyonu, sterol kompozisyonu (ayçiçek yağından başka tohum yağları tespiti)

Bu firmalardan herhangi bir açıklama gelmesi durumunda açıklamaları burada yayınlanacaktır.

DÜRÜMCABAŞI'NDAN AÇIKLAMA:

BUGUN TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI SİTESİNDE VE KAHRAMANMARAŞ YEREL BASININDA CIKAN HABERLERDE HİLELİ ÜRÜN ADI ALTINDA YAYINLANAN FİRMA LİSTESİNDE DÜRÜMCÜBAŞININDA ADI GEÇMEKTEDİR.
SÖZ KONUSU OLAY 2017 YILINDA GERÇEKLEŞMİŞ OLUP BİZ DÜRÜMCÜBAŞINI 01.07.2018 TARİHİNDE DEVRALDIK DİKKAT EDERSENİZ BAHSİ GEÇEN İSİM İŞLETMEYİ BİZE DEVREDENARKADAŞTIR.DEVRALDIĞIMIZ SURECTEN SONRA YAPILAN TÜM DENETİMLERDEN HAMDOLSUN ALNIMIZIN AKIYLA ÇIKTIK, DENETİMLERDE HİÇBİR USULSUZLUK TESPİT EDİLMEMİŞTİR. KONUYU YAKINEN TAKİP EDİP GEREKLİ HUKUKİ MÜRACAATLARI PAZARTESİ GÜNÜ BAŞLATACAĞIZ.
DOĞRU TÜCCAR:PEYGAMBERLER, SIDDIKLAR VE ŞEHİTLERLE BERABERDİR HADİSİ ŞERİFİNİ KENDİMİZE REHBER ETMİŞİZDİR

LİSTEYE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

Bakanlığın internet sitesinde yer alan duyuruda, taklit ve tağşiş yaptığı belirlenen işletmeler ve ürünlerinin parti numaraları ilan edildi.

Duyuruda, ülkede gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetlerinin büyük bir titizlikle yürütüldüğü ifade edildi.

"GÜVENİLİR GIDA ÜRETİMİN TEŞVİKİ AMAÇLANIYOR"

Laboratuvar sonucuna göre taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden, kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti veya seri numarasını içeren bilgilerin kamuoyu ile paylaşıldı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bakanlığımızın yürüttüğü resmi kontroller ve firmaların otokontrol sistemlerine ek olarak bu uygulamamız tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması, sektörde haksız rekabetin önlenmesi, tüketiciler aracılığıyla firmalar üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması ve firmaların güvenilir gıda üretiminin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır. Gıda konusunda kamu otoritesi olan bakanlığımız, yasalarla verilmiş tüm yetkileri tereddütsüz kullanarak gıda güvenilirliğinin sağlanmasına ve tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarını aralıksız olarak ve büyük bir titizlikle sürdürmektedir."

DENETİM SONUÇLARI

Duyurunun ekinde taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 618 firmaya ait 1211 parti ürünün listesi yer aldı. Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1283 firmaya ait 2 bin 816 parti ürün tüketicilerin bilgisine sunulmuş oldu.

Duyuruda, alkollü ve alkolsüz içecekler, arıcılık ürünleri, baharat, bitki, çay ve kahve ürünleri, bitkisel yağ ve margarin, çikolata ve kakao ürünleri, enerji içecekleri, et ve et ürünleri, şekerli mamüller, süt ve süt ürünleri ile takviye edici gıdalarda taklit tağşiş yapıldığı ve ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen firma ve ürün isimlerine yer verildi. 

Buna göre, kamuoyuyla paylaşılan enerji içecekleri ve alkolsüz içeceklerde ilaç etken maddesi bulunurken, ballarda ise taklit ve tağşiş yapıldığı belirlendi. 

Baharatlarda gıda boyası saptanırken, bitki, çay ve kahve ürününde de ilaç etken maddesi ve gıda boyası tespit edildi.

Bitkisel yağlara da farklı tohum yağları katıldığı anlaşılırken, süt ve süt ürünlerine ise jelatin ve nişasta katıldığı saptandı. Denetimler sonucunda, kavurma, sucuk, kebap ve kırmızı et gibi ürünlerde tek tırnaklı eti olduğu bulgusuna rastlandı.

Duyuruya göre, çikolatalarda da ilaç etken maddesi bulundu.

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2019, 11:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zalimoğlu
Zalimoğlu - 7 gün Önce

Akifoğlu öve öve bitiremediğin fıstık ezmen başına geçsin bundan sonra senden sakız bile almam

Bertizli bekir
Bertizli bekir - 1 hafta Önce

Dondurma da kivam artirici glukoz renklendirici , uzum.sucugunda misir surubu glikoz , salca bekmez tursu zeytin kivam artirici sodyum benzoat potasyum sorbat yogurtta kivam arttirici bulgurda gida boyasi tarhana firik neler neler belediye raftan urunu alip labaratuvarda rastgele denetleyecek ve satana ,dagitan toptanciya ureticiye bastimi cezayi kilitledimi dukkanini 1 hafta bir daha halki yaniltmaya cesaret edemez

Araştırmacı
Araştırmacı - 1 hafta Önce

Ayıptır,günahtır.Müslümanın en önemli özelliği hile yapmamaktır,insanları aldatmamaktır

Vatandaş
Vatandaş - 1 hafta Önce

Gene şaşırmadık. Bu gidişle Şehirin genç jenerasyonu buradan göç edicek. Şahsen 24 yaşında birisi olarak bu şehirde kendim için bir gelecek göremiyorum. YAŞLILAR SAĞOLSUN.

Vatandaş
Vatandaş @Vatandaş - 1 hafta Önce

Şu yorumumun arkasında eminim +40 birisi var :D. Bu listenin dışında ben daha çok şeyler biliyorum ama rüşvetci üst kademe ekibini karşıma alacağım için susuyorum.

Mustafa
Mustafa @Vatandaş - 1 hafta Önce

Küçükev dönerde siyah et içinde tavuk eti çıkmış fıstık ezmesi de gıda boyası çıkmış sıkıntı yok bu şehri beğenmeyenler listeyi incelerse başka şehirlerde birçok Lokanta millete at ve domuz eti yedirmiş, şehrin kıymetini bilin derim

Kamil
Kamil - 1 hafta Önce

KÜÇÜKEV döner ve KESKES Döner de tavuk eti çıktığı da yazıyor aynı listede

Ali
Ali @Kamil - 1 hafta Önce

Hepsinde tavuk eti mevcut nerdeyse kıyma yapıyolar o yüzden

ali
ali @Kamil - 1 hafta Önce

inceleyin işyerlerinin tabela isimleri ile vergi levhalarındaki isim raklı olabiliyor. niçin akifoğluna ezmec gıda demiyorlar şirket isimleri doğrudur,küçük ev ile küçükkonak aynıdır vesselam

vesselam
vesselam @Kamil - 1 hafta Önce

küçük ev değil, küçük konak da et dönerde kanatlı eti diyor

Mustafa
Mustafa - 1 hafta Önce

Bu listeye her sene girmeyi başaran firmalar hâlâ faaliyetlerine devam ediyor.

Şaşırmadık
Şaşırmadık - 7 gün Önce

AKDO VE MADO hakkında da bir denetim olmadımı acaba MADO'daki bu kadar fazla para ? Akdo da ki ne dondurmasında ne tatlısında gram lezzet olmadıgını neden denetlemediniz basıp şekeri geçiyorlar. Yazık bu memleketin insanı hep mi 3 sınıf vatandaş olarak görülecek ..

46
46 - 7 gün Önce

bir daha bunların yakın cenahından geçmemek lazım,ette yapan tavuktada yapar,kısaca herşeyde yapar

Kasap
Kasap - 7 gün Önce

Memleketteki tüm kasapları gezin kıymanın içine ne dolduruyorlar görün. Kıyma derken kıyma makinası. Siz kıyma istediğinizde makinanın içinde zaten sizi kaymanız bekliyor oluyor!beklemiyorsa bile kaş ile göz arasında cukkadan kıyma makinasına ne buluyorlarsa atıyorlar. Ben Namık kemal mah. De ikamet ediyorum en azından buradaki tüm kasaplar böyle.genelleme yapmıyorum başka yerlerde illaki vardır dürüstü,arayıp bulmak lazım onuda...dediğim mahallede gariban ayda yılda bir et yiyecek oluyor,onuda parasını verdiği halde yedirmiyor aç gözlü yamyamlar!!ben utanıyorum insanlığımdan onlar utanmıyor!

maraşın yerlisi
maraşın yerlisi @Kasap - 6 gün Önce

Kardeş kolayı var tüm parça et al evde kendin doğra , doğru kimseye güven kalmadı ama çaresizde değil , uyanık olmak lazım.

Haci veli
Haci veli - 7 gün Önce

Halale neden haram katarlar sorarsan Allah korkusu var bunlarin camide en onde saf tutarlar yardima gelince en onde gorunurler cok yazik kimin icin cehennemi goze alabiliyorlar evlat icin mi fazla kazanmak niye kim ne kazandiki yaninda onunla gitti cok yazik Allahin da adalati var bilmiyorlar....

Erdi yaman
Erdi yaman - 6 gün Önce

Doğru cevap kolejide öğretmen diye gardiyanı derslere sokuyor.

Ahmet
Ahmet - 1 hafta Önce

Kıyma yapan yerlerde hersey mevcut tavuk hindi etin enkötü yeri siniri

hüsin
hüsin - 7 gün Önce

dini islamı alet etmeye devam edin para için doğru yoldasınız

Talha
Talha - 6 gün Önce

Akdoda bi zamanlar fıstık diye bezelye koymuştu . Kimse umursamadı akdoyu bezelye koydugu için zengin ettiniz

baba
baba - 7 gün Önce

DEVLET BU TÜR HİLE YAPANLARA AĞIR CEZALAR GETİRMEZSE ÜÇ BEŞ BİN TL CEZA VERİP KALDIKLARI YERDEN DEVAM EDERLER.BU İŞLERİ YAPANLARA KAZANACAĞININ ON KATI CEZA VERİP YAPANLARI AYNI SEKTÖRDE İŞYERİ AÇAMAZLAR CEZASI VERMEZSENİZ BU İŞLER BİTMEZ

Gabaz ökkeş
Gabaz ökkeş - 6 gün Önce

Hele hele bide kes kes döner okul önlerinde öğrencilere cayır cayır döner satıyor ona demeli

Furkan
Furkan - 6 gün Önce

Küçük ev böyle manipülasyonlara gelmez adamlar 4.ncü şubeyi açtılar ve şehrin en nezih aile lokantası bence . Zaten dönerin tutması için tavuk konulur zaten bir gıda mühendisi olarak bizzat ben incelemiştim

ahmet
ahmet @Furkan - 4 gün Önce

deme ya bende dönerciyim koymuyorum tavuk

yusuf hafızoğlu
yusuf hafızoğlu - 6 gün Önce

eskiden yoğurt iki gün durun ca ekşirdi.şimdi bir hafta dursa ekşimiyo. acaba içine ne ktıyorlar.fırıncılar hiç denetlenmiyo.şekerden sucuk yapılıyo tarhana yapanlar hakeza

MEHMET D 025
MEHMET D 025 - 6 gün Önce

şükür işimiz gücümüz hile ramazanı tam tutar cumayı hiç kaçırmak öğünleride aklımıza gelirse başka ne beklenirki zaten çok kazançlarıda eğlence dünyasında yerler rabbim bize doğru insanların yaşadığı yerler nasip etsin 20 doğru varsa 5 yanlış hepsini götürüyor dondurma şehrinde keçi sütü adında bu kadar imalathaneye yetecek keçi sütü yokki memlektte artık siz düşünün

maraşın yerlisi
maraşın yerlisi - 6 gün Önce

Adamın biri lokantada yemek yerken tabağından iplik çıkmış , hemen garsonu çağırıp çıkışmaya başlamış bu iplik nedir diye , garsonda gayet sakin bir biçimde tabaktan ne çıkmasını bekliyordunuz takım elbisemi demiş. tasvip etmesemde yaptıkları çok ayıp ama en azından istanbuldaki gibi domuz eti koymamışlar buna şükür
Bu tür olayları ne kadar denetlesenizde engelleyemezsiniz , kişinin önce kendine sonra mesleğine saygısı olacak , birde ahilik kültürü ile adam yetiştireceksiniz. diploma ile olmuyor bu işler

SAYIN VEKİLLER
SAYIN VEKİLLER - 5 gün Önce

SAYIN VEKİLLER TERÖRE LANET OKUYORUZ DEĞİL Mİ ? İŞTE SİZE BİR TERÖR DAHA GIDA TERÖRÜ VATANDAŞIN SAĞLIĞI İLE OYNAYANLARA BİR TESKERE HAZIRLAYIP MECLİSE GETİRSENİZ FENA OLMAZ MI ? BUNLARI YAPANLARA AĞIR BEDELLER ÖDETMEK GEREK DEĞİL Mİ ?

muro
muro - 6 gün Önce

el vicdansızlar bari domuz eti de koysaydınız da tam olsaydı

Asker
Asker - 5 gün Önce

Bunlar ve bu gibi çıkarcı ve dolandirıcı o kadar cok ki biz büyütüyoruz bunları biz, benim bildiğim babana bile güvenme diye bir söz var o yüzden mümkün oldugunca alnayalim yemeyelim dışarıdan .yaziklar olsun , sizin vatan hainlerinden ne farkinız var acaba


SIRADAKİ HABER

banner122